Jak zvládáte poslední týdny těhotenství?
Ahojky holky,zakládám toto téma,protože by mě moc zajímalo jak jsou na tom holky v posledních týdnech těhotenství,zhruba od toho 30týdne.Mě už to teda začíná lézt krkem,v noci se moc nevyspím,jdu tak 2-3x za noc čůrat,pak nemůžu zabrat,dvě hodiny se třeba jen převaluju a nemůžu usnout.Také mám problém když déle stojím,to mě trochu bolí záda a celkově se cítím taková nemotorná,při mití nádobí a vaření musím stát dále od dřezu či sporáku tím pádem pak bolí za krkem.Úklid domácnosti zatím zvládám,ale musím mezitím odpočívat,máme dům a jsou tu schody a dvě menší chodbičky takže se docela zadýchám.Taky se hrozně potím,manža je zmrzlej a mě je horko.Na miminko se moc těším a na jednu stranu se mi bude po bříšku a po tom "jiném" stavu ztýskat,je to úžasné období,ale občas toho mám prostě pokrk a nic mě nabaví a někdy se mi chce i brečet třeba kvůli hloupostem.Včera sme byli za mým tátou v nemocnici(leží tam po úraze nohou) a vedle něj leží starší pán,prý je tam už 4 měsíce,hrozně smutně koukal,je hubeňounkej a takovej smutnej,mě to tak vzalo,že jsem celou noc nespala a dokonce se mi o nemocnici i zdálo,brrr.
Jak takové věci zvládáte vy? 🙂
Stručné shrnutí
- V posledních týdnech těhotenství (od cca 30. týdne) se často objevují nespavost, časté noční močení (u diskutujících 1–6× za noc), tvrdnutí břicha (Braxton‑Hicks), bolesti zad a otoky nohou.
- Praktické přípravy zahrnují praní a žehlení dětského oblečení, šití mantinelů/peřinek, sbalení tašky do porodnice a vyřízení formulářů z matriky (uznání otcovství, papír na jméno dítěte).
- V diskusi byly konkrétně zmíněny možnosti samoléčby a podpůrných metod: Gaviscon na pálení žáhy, maliníkový čaj (některé ženy jej začínají pít od 34. týdne, jiné hlásily nevolnost z granulovaných směsí), fitlopta pro změnu polohy plodu a homeopatikum Arnica montana 9 CH po porodu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké obtíže jsou v posledních týdnech těhotenství běžné?
A: Diskutující uvádějí nejčastěji nespavost, nucení na močení 1–6× za noc, tvrdnutí břicha, bolesti zad a kříže, otoky nohou, zvýšené pocení a pálení žáhy; některé ženy popisují i nepříjemnou citlivost na pachy a „neklidné nohy“.
Q: Pomůže maliníkový čaj a kdy ho začít pít?
A: V diskusi se doporučovalo začít s maliníkovým čajem od cca 34. týdne jako přípravu porodních cest; některé ženy pily 1× denně, jiné zmiňovaly, že granulovaný čaj jim způsoboval nevolnost.
Q: Co si vzít do porodnice a jaké doklady jsou potřeba?
A: Diskutující uvádějí, že mít u sebe patří občanský průkaz, oddací list, průkaz pojištěnce a papír na jméno dítěte podepsaný oběma rodiči; nese‑li novorozenec příjmení otce, požaduje se v případě nesezdání doklad o uznání otcovství z matriky.
Q: Může být partner přítomen od začátku porodu?
A: Podle zkušeností v diskusi může být partner ve vybraných porodnicích (např. Porodnice Vítkovice) přítomen od začátku do konce, některé nemocnice mají však „stop stav“ nebo toto neumožňují (v diskusi zmíněno, že v Teplicích není možné mít partnera od začátku), v Mostě jsou zmiňovány porodní boxy umožňující společné vedení porodu.
Q: Jak rozlišit falešné kontrakce od začátku porodu?
A: V příspěvcích se uvádí, že kontrakce mohou být nepravidelné a dočasné (příklad: kontrakce po 8 minutách trvající dvě hodiny, které pak uhyly), takže samy o sobě nemusí znamenat neodkladný porod.
Q: Co funguje na pálení žáhy v těhotenství?
A: V diskusi byla jmenována volně prodejná antacidová volba Gaviscon; ženy zároveň zmiňovaly individuální variabilitu efektu a některé řešily příznaky dietními opatřeními nebo častějším užíváním tekutin.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poslední týdny těhotenství jsou fyzicky i psychicky náročné a typicky zahrnují nespavost, časté močení, bolesti zad a omezenou pohyblivost.
- Ženy připravují dítě a domácnost praním, šitím mantinelů/peřinek, balením tašky do porodnice a vyřizováním administrativy (matrika, papír na jméno).
- Na pálení žáhy a příznaky refluxu často sahají k volně prodejným prostředkům jako Gaviscon.
Sporné názory
- Účinnost maliníkového čaje: některé ženy ho doporučují od 34. týdne pro „přípravu porodních cest“, jiné hlásí nevolnost z granulovaných směsí.
- Nutnost dokončit velký úklid (umyť okna): část diskutujících považuje dokončení úklidu za důležité, jiní radí uklidnit se a nevyčerpávat se.
- Přítomnost partnera u porodu: některé porodnice (Vítkovice) jej povolují od začátku, jiné (uvedeny Teplice) to neumožňují nebo je to limitováno „stop stavem“.
Otevřené otázky
- Zda maliníkový čaj objektivně zkracuje nebo usnadňuje otevírání děložního hrdla.
- Jak spolehlivě rozpoznat začátek aktivního porodu při nepravidelných kontrakcích.
- Jak konkrétně postupovat při prasknutí plodové vody na veřejném místě (doprava, komunikace s porodnicí) a jaká jsou pravidla jednotlivých porodnic.
Zmíněné značky a firmy
Porodnice Vítkovice, Nemocnice Most, Nemocnice Teplice, Nemocnice Ústí (Ústí nad Labem), Hypernova, Interspar, Matrika, Birell, Gaviscon, Arnica montana
Zmíněné produkty a metody
maliníkový čaj, čaj pro těhotné (granulovaný), Gaviscon, fitlopta (gymball), Arnica montana 9 CH, Birell, antiperspirant, nosní kapky, pedikúra, šití mantinelů/peřinek, taška do porodnice, papír o uznání otcovství (matrika), papír na jméno dítěte, porodní box
Místa a osoby
Vítkovice, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Poruba, Karviná, Ostrava, Mariánky, Proskovice, Vysoké Tatry, Hypernova, Interspar, Matrika, sestra Šárka
Sarkal, ty pořád jen uklízíš!!! nechceš se stavit? by se mi to hodilo, aby mi někdo uklidil 😀
Já jen hlásím, že moje princezna mi dala chvilku, a tak jsem založila to nové téma. Je to ve volné diskusi a jmenuje se to Podzimní sběr...jak nostalgickééé 😵
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Tak tam na Vás čekám...a můžem začít probírat ty bolavý bradavky a zaražený prdíky...konečně!
A na ostatní holky a jejich nenarozená miminka se taky moc těším...každopádně Vás sem budu určo chodit kontrolovat 😵
A ještě jak jsem to téma zakládala...a přemýšlela, kolik nás tu je...bylo...co Gabka? Ta se tu taky dlouho neukázala 😕
sarkal vždyt ty pořád jen uklízíš 🙂 dej si někdy pauzu
holky tak do školy pro jistotu nejedu, celou noc mi tvrdlo břicho jak hrom a někdy i trošku s křečema - ale žádnou pravidelnost to nemělo a ted koukám na kalhotky že trošku krvácím takže nic
smardík: no tak to už asi budeš každou chvíli rodit, když trošku krvácíš tak se asi začínáš otvírat!!!Takže držím palce, at je to co nevidět! 🙂
smadrdík .tak držím palečky a tiše závidím, hlavně ať to proběhne rychle, když už to musí být.... 😀 no nakonec tady asi opravdu zůstanu sama, jak to tak sleduju... ☹
Acinka: příjdu za váma sice asi později, ale už se na to těším.... 😀
aji doufám, volala jsem rodičům že do školy raději nejedem a už plaší že mám jet do porodnice když mi tvrdne břicho 😀, možná si dám teplou spršku a uvidíme zda se to rozjede
jasný, dej si teplou sprchu a zůstan tam pěkně dlouho!!! Když Ti navíc tvrde bříško, tak to to brzo začne!! 🙂
aji že by 🙂 no první termín mám zítra 🙂 jdu do obchůdky pro rohlíčky protože mám strašný hlad a pak jdu pod sprchu 🙂, malej je už od včerejška hezky klidnej
Jé Smardik, tak téda čekám, že tu jen pak napíšeš, že jedeš! A v té sprše si ještě zatancuj...chce to pohyb...já to tak před odjezdem udělala 😀 a manžela i sebe ještě pobavila 😀 A schody do porodky (4.nebo5. patro, už nevím) jsem si dala pěšky...a jak jsem tam přišla pěkně otevřená 🙂
Tím úklidem myslím jen umytí nádobí a zametení obýváku,my máme totiž krb a kdybych tu každý den nezametla tak je to tu jako veňku 😅 manža když zatápí a nanosí dřevo tak vždycky nadělá.Jinak se skoro celý den válím.
Kromě procházek na zahradě,návštěvy u rodičů,vaření toho moc už nedělám.Bolí mě hrozně v kříži když dýl stojim a už prostě nemám do ničeho chuť,chtěla jsem ještě něco ušít,ale už prostě nemůžu takže se k šití vrátim počítám někdy v prosinci a to jen po večerech a o víkendech když bude manža doma 😅
Smardik držím palce ať se to pořádně rozjede a máš to konečně zasebou!!!
Taky jsem si všimla,že tu gabka.d dlouho nebyla.
KOukala jsem a Gabka už má v pae 40tt 😵
Sarkal taky máme doma krbový kamna a taky manža zatápí a taky u toho udělá vždycky takový bordel...chlapi no...ale aspoň je teplo 🙂
holky jen zešílím s chlapa, podle něj mi a Tomáškovi včera tím milování ublížil, nedokážu mu vysvětlit že to může znamenat začátek porodu
smardík:jéjej! to jsou celí oni, tak mu to vysvětli třeba na hlenové zátce...ach ti tatínci...
jejej, to jsou Ti mužíčci🙂. Řekni mu, že Ti možná spíš pomohl 😎 . Tak dej vědět jak se to vyvíjí
nat, aji zkoušela jsem vysvětlit ale moc úspěchu to nemělo, chodí tu jak hromádka neštěstí a ted se mi ještě nasral do koupelny
hi hi, chlapi. Ten můj zas jak jsme to ten jeden den vyprovokovali a byli kontra a pak nic, zase chtěl provokovat i druhej den. Jsem to zatrhla s tím, že se chci vyspat...jsem to sem i psala...a pak i bez druhé dávky se to spustilo...Smardik, to bude ono, musí 😵 Já se těším, další mímo na cestě.
Kouplenu teď nééé, vyžeň ho! A šup tam ty! A uklidni ho, že je vše ok, že to tu všichni taky říkáme a my jsme chytrý jak rádia 😀
smardík:tak toho hrdinu posaď sem za náma ať můžeš pod sprchu a my už mu to nějak vysvětlíme... 🙂
holky jede k mamince pro oběd, prý si mám jít lehnout 🙂 a on utíká k mamince at je brzo doma 🙂
to mi připomnělo jak jsem tady včera večer ještě prohlížela albíčka a bylo tam jedno 800g miminko, tak ze mě mimoděk vylítlo JEJDA! no a v následující vteřině ten můj rozrazil dveře, že je málem vysklil a řval u toho něco jako: co?!!už? jedem!!!
acinka,:no né?my by jsme ho zpracovaly....
smardík, tak máš pár minut na odpočinek...
😀 natali, takhle ho děsíš? se téda styď!!! 😀
No jasně, že by jsme mu to vysvětlily! jsme chytrý holky...já mám chvílema pocit, že kdybych celý těhu neseděla u pc a hlavně tady u koně, tak snad bez těch informací ani neporodím!!! 😀
A jak pání mužové...bojí se jít k porodu? jestli teda jdou? Můj moc nadšenej nebyl, ale šel...jen proto, že mě v tom samotnou nenechá...a výsledek? je nadšenej a nechápe, co jiní chlapi nadělaj, že je to hrozný...on si to fakt užíval a pořád se chvástá, že to bylo prostě super...akorát mě štve, že toho viděl víc než já...já měla zavřený oči a nějak je nemohla otevřít. Takže jsem malou viděla až mi ji přinesli zabalenou, ošetřenou.
nat tak hodinku 🙂 zajde za maminkou a vyhnala jsem ho ostříhat se - řekla jsem mu at se jde ostříhat at se ho pak Tomášek nelekne 🙂 tak šel, ví že kdyby něco tak má tolik známých taxikářů že je to 10minut doma
No vidíš, jsi to vyřešila, přijde na jiné myšlenky. Můj manža nerad chodí k holičovi a tak má háro...ale byl rozhodnutej, že když se Emča narodí bez vlásku, jde taky dohola, aby v tom prý nebyla sama...mezi námi...uf uf, že se Emča narodila vlasatá, to by bylo děsný 😀 😀 😀
acinka: stydim, stydim... no jo, taky mám doma hrdinu, nejdřív teda, že mu dělá špatně krev a že by se určo vyvrátil, tak že s ním nemám počítat, no ale jak se to přiblížilo, tak i změnil názor,takže půjde a uvidí se kolik toho vydrží...no já myslím, že když ho tam některá sestřička šikovně vecpe, jako na minulé kontrole, tak to bude super... 😉
smardík:no vidíš, tak si ještě i odpočineš...
přesně tak to bylo u nás...prvně zásadně nééé a pak jak se to blížilo, tak se názor pomalu měnil...no jsou ti chlapi v mnohém stejní 😀
no jo no muži naši....tak snad to taky nějak přežije a bude se mnou až do konce...

Ahojky.Tak dnes se mi kupodivu spalo docela dobře,wc asi "jen" 3x.
Včera byl snad 1,5litru maliníku,sklenka svařáku.Pobíhání po zahradě a odpoledne s manžou po nákupech a nic z toho.Ale jako doufám,že to do 14ti dnů bude.První termín mám za 10dní a jeden je dokonce už za 4 dny,ale ten je určený až pozdě takže ho tak neberu.No jo uvidíme.
Manža večer jezdil po obýváku s kočárkem,už trénoval a když přijede vždycky domů tak říká :"jé já myslel,že už tu budete dva" tak mu říkám,že vtipný.
Dneska uklidím a jdu k rodičům a dědovi má dnes narozky a pořád říkal,že budou s Tomíkem slavit spolu 😒
Tak se držte 🙂