Jak zvládáte poslední týdny těhotenství?
Ahojky holky,zakládám toto téma,protože by mě moc zajímalo jak jsou na tom holky v posledních týdnech těhotenství,zhruba od toho 30týdne.Mě už to teda začíná lézt krkem,v noci se moc nevyspím,jdu tak 2-3x za noc čůrat,pak nemůžu zabrat,dvě hodiny se třeba jen převaluju a nemůžu usnout.Také mám problém když déle stojím,to mě trochu bolí záda a celkově se cítím taková nemotorná,při mití nádobí a vaření musím stát dále od dřezu či sporáku tím pádem pak bolí za krkem.Úklid domácnosti zatím zvládám,ale musím mezitím odpočívat,máme dům a jsou tu schody a dvě menší chodbičky takže se docela zadýchám.Taky se hrozně potím,manža je zmrzlej a mě je horko.Na miminko se moc těším a na jednu stranu se mi bude po bříšku a po tom "jiném" stavu ztýskat,je to úžasné období,ale občas toho mám prostě pokrk a nic mě nabaví a někdy se mi chce i brečet třeba kvůli hloupostem.Včera sme byli za mým tátou v nemocnici(leží tam po úraze nohou) a vedle něj leží starší pán,prý je tam už 4 měsíce,hrozně smutně koukal,je hubeňounkej a takovej smutnej,mě to tak vzalo,že jsem celou noc nespala a dokonce se mi o nemocnici i zdálo,brrr.
Jak takové věci zvládáte vy? 🙂
Stručné shrnutí
- V posledních týdnech těhotenství (od cca 30. týdne) se často objevují nespavost, časté noční močení (u diskutujících 1–6× za noc), tvrdnutí břicha (Braxton‑Hicks), bolesti zad a otoky nohou.
- Praktické přípravy zahrnují praní a žehlení dětského oblečení, šití mantinelů/peřinek, sbalení tašky do porodnice a vyřízení formulářů z matriky (uznání otcovství, papír na jméno dítěte).
- V diskusi byly konkrétně zmíněny možnosti samoléčby a podpůrných metod: Gaviscon na pálení žáhy, maliníkový čaj (některé ženy jej začínají pít od 34. týdne, jiné hlásily nevolnost z granulovaných směsí), fitlopta pro změnu polohy plodu a homeopatikum Arnica montana 9 CH po porodu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké obtíže jsou v posledních týdnech těhotenství běžné?
A: Diskutující uvádějí nejčastěji nespavost, nucení na močení 1–6× za noc, tvrdnutí břicha, bolesti zad a kříže, otoky nohou, zvýšené pocení a pálení žáhy; některé ženy popisují i nepříjemnou citlivost na pachy a „neklidné nohy“.
Q: Pomůže maliníkový čaj a kdy ho začít pít?
A: V diskusi se doporučovalo začít s maliníkovým čajem od cca 34. týdne jako přípravu porodních cest; některé ženy pily 1× denně, jiné zmiňovaly, že granulovaný čaj jim způsoboval nevolnost.
Q: Co si vzít do porodnice a jaké doklady jsou potřeba?
A: Diskutující uvádějí, že mít u sebe patří občanský průkaz, oddací list, průkaz pojištěnce a papír na jméno dítěte podepsaný oběma rodiči; nese‑li novorozenec příjmení otce, požaduje se v případě nesezdání doklad o uznání otcovství z matriky.
Q: Může být partner přítomen od začátku porodu?
A: Podle zkušeností v diskusi může být partner ve vybraných porodnicích (např. Porodnice Vítkovice) přítomen od začátku do konce, některé nemocnice mají však „stop stav“ nebo toto neumožňují (v diskusi zmíněno, že v Teplicích není možné mít partnera od začátku), v Mostě jsou zmiňovány porodní boxy umožňující společné vedení porodu.
Q: Jak rozlišit falešné kontrakce od začátku porodu?
A: V příspěvcích se uvádí, že kontrakce mohou být nepravidelné a dočasné (příklad: kontrakce po 8 minutách trvající dvě hodiny, které pak uhyly), takže samy o sobě nemusí znamenat neodkladný porod.
Q: Co funguje na pálení žáhy v těhotenství?
A: V diskusi byla jmenována volně prodejná antacidová volba Gaviscon; ženy zároveň zmiňovaly individuální variabilitu efektu a některé řešily příznaky dietními opatřeními nebo častějším užíváním tekutin.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poslední týdny těhotenství jsou fyzicky i psychicky náročné a typicky zahrnují nespavost, časté močení, bolesti zad a omezenou pohyblivost.
- Ženy připravují dítě a domácnost praním, šitím mantinelů/peřinek, balením tašky do porodnice a vyřizováním administrativy (matrika, papír na jméno).
- Na pálení žáhy a příznaky refluxu často sahají k volně prodejným prostředkům jako Gaviscon.
Sporné názory
- Účinnost maliníkového čaje: některé ženy ho doporučují od 34. týdne pro „přípravu porodních cest“, jiné hlásí nevolnost z granulovaných směsí.
- Nutnost dokončit velký úklid (umyť okna): část diskutujících považuje dokončení úklidu za důležité, jiní radí uklidnit se a nevyčerpávat se.
- Přítomnost partnera u porodu: některé porodnice (Vítkovice) jej povolují od začátku, jiné (uvedeny Teplice) to neumožňují nebo je to limitováno „stop stavem“.
Otevřené otázky
- Zda maliníkový čaj objektivně zkracuje nebo usnadňuje otevírání děložního hrdla.
- Jak spolehlivě rozpoznat začátek aktivního porodu při nepravidelných kontrakcích.
- Jak konkrétně postupovat při prasknutí plodové vody na veřejném místě (doprava, komunikace s porodnicí) a jaká jsou pravidla jednotlivých porodnic.
Zmíněné značky a firmy
Porodnice Vítkovice, Nemocnice Most, Nemocnice Teplice, Nemocnice Ústí (Ústí nad Labem), Hypernova, Interspar, Matrika, Birell, Gaviscon, Arnica montana
Zmíněné produkty a metody
maliníkový čaj, čaj pro těhotné (granulovaný), Gaviscon, fitlopta (gymball), Arnica montana 9 CH, Birell, antiperspirant, nosní kapky, pedikúra, šití mantinelů/peřinek, taška do porodnice, papír o uznání otcovství (matrika), papír na jméno dítěte, porodní box
Místa a osoby
Vítkovice, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Poruba, Karviná, Ostrava, Mariánky, Proskovice, Vysoké Tatry, Hypernova, Interspar, Matrika, sestra Šárka
takže asi pojedete, co?budu na vás myslet a držet pesti...jinak já se tam taky holím poslepujak pako, tak ještěže máš schopného muže...
nat je to furt stejné takže nikam ještě nejedem není proč, není to pravidelné, voda neodtekla. no já se mého neptám zda mě oholí, prostě mu to oznámím 🙂 ale nemá to moc rád, má vždycky strach že mě pořeže
Tak já baštím dort a k němu maliníkovej čaj.je tady pěknej hnus,mráz a mlha brrrr!
Jsem zvědavá na smardika,to už nás tady těhulí pak opravdu moc nebude,řekla bych,že já budu zachvíly poslední ☹
To u nás byl manža celou dobu vpoho a teď jenom heknu při vstávání ze židle a už kouká,nebo když jsem třeba dýl v koupelně tak se jde podívat,asi jestli náhodou Tomík už neplave ve vaně 😀 Je to sranda s nima!
sarkal já pořád stejné, chtěla jsem jít na procházku ale chlap mě nechce pustit 😠 musím ležet
Ahojte holky, se pridavam. Uz vas tu dva dny ctu, tak vam taky napisu ze jo hihi.
Smardiku : jaky lezet? Kdyz nemas prdlou vodu je nejlepsi se hybat 😉 No drzim pesti at te neporeze a at uz to jsou opravdovy stahy 😉
Gabi jeste porad ceka. Prave je dost nemocna, chytila nejakou anginu nebo co, ale drzi se 🙂 Uz by to rada mela vsecko za sebou, asi jako my vsecky tady 😅
I kdyz ja musim rict, ze zatim (TUK TUK TUK na drevo) nejaky enormni potize nemam. Tak su spokojena.
kulicka neboj hýbu se, on se o nás strašně bojí protože jsme o maličkého málem přišli
Jéé tak to má gabka blbý,no hlavně aby jí to co nejrychleji přešlo,protože rodit s angínou musí být pěkně naprd,on porod sám o sobě je namáhavej a ještě toto!Já jsem taky byla nastydlá,ale to už je ňáký tři týdny a naštěstí jsem to vyležela.Je to hrozný,ono těhotenství dost vyčerpává a ještě do toho nemoc,brr...Tak hlavně ať se drží!!
Sari : vyridila jsem ji to do tematu Prvni detatko, kam obcas jukne mezi dvema dousky horkyho caje s medem a citronem 🙂 Treba sem prijde se vam ozvat osobne.
Smardik aha, tak to jo. No to se nedivim, oni ti chlapi jsou obcas vetsi plasani nez my 😅 Tak tfuj tfuj! At je to rychly, bezbolestny a na konci zdravej Tomasek 🙂
Natali : jsem se narehtala s tim tvym manzou, jak malem vysklil dvere 😀 Ja jsem zvedava na toho myho. Zatim to moc najevo nedava, ale asi taky zacne brzo bejt nervozni. No uklidnuju ho, ze termin mame 18 listopadu (tady ve Fr pocitaj termin ve 41 tt a 10 dni po pak vyvolavaj kdyz nic). Takze asi zatim ho to moc nepracuje, ale verim, ze zacne 😅 To pak budou infarktovky. Uz ted nechape, kdyz v noci funim, jak se prevaluju z boku na bok na 3x. 😀
holky pro toho kde chce udělat dobrý skutek http://www2.rozhlas.cz/daruj_hracku/prezentace/
Ahojte babenky,
ja dnes nic nestiham a som vystavena. Cel yden sa tocim okolo prsnika. Mam ho strasne tvrdy a zacervenany, plny mlieka ☹ Takze stale nakojim, potom odstriekam, potom obklady, niekedy sprcha. Kebyze tu dnes nemam mamku tak neviem-neviem. Na maleho ani nemam cas ked je hore ☹ Citim sa jak zla mama.
ju, smardiku : to je smutny ☹ Ale taky je to zajimavy odkaz k zamysleni : co ti lide a deti nepotrebuji k tomu, byt stastni 🙂 obcas jsou to uplny malickosti jako caj! 🙂 Toho my zdravi si vazit casto nedokazem.
Odsud toho asi moc nesvedu, ale poslu kamaradkam do CR 🙂
kulicka taky jsem koukala jaké maličkosti je potěší - třeba omalovánka nebo sešit a říkala jsem si jak někdy řeším blbosti a nevážím si toho co mám
dala jsem to tu pro zajímavost, třeba se toho někdo účastní
Leviku : hlavu hore 🙂 Bude lip 🙂 Dulezite je, aby ses citila dobre. Max to vyciti a bude mu taky lip 🙂 To, co popisujes, nas asi ceka vsechny, to je uplne normalni nastup mlicka a je to dobre. Tak at te to boli co nejmin a at to brzo prejde 🙂 Hlavne koj koj koj! Ono se to upravi 😵
Necit se jako zla mama. Proste delas, co muzes. Delas to s laskou a tvuj syn to vi 🙂 Nezalezi ani tak na mnozstvi, ale na intenzite 😉 (kontaktu).
🙂 😉 Zdravím maminky 🙂 já už to mám za sebou uspešně 🙂 a narodil se nám chlapeček už nám je 6 měsícu 😵 všem držím moc palečky a hodně štěstí a halvně síly k porodu 🙂 chtěla bych vám zdělit touhle cestou že si otevírám značkový sekáček se sposty pěknych veciček 😉 např: kombinézky,overálky,deky,čepičky,skrátka budu mít zimní mix 🙂 🙂 stačí když mi napíšete na email a mužete vybírat 🙂 si vecičky-mám je nafocené 🙂 určitě si vyberete za dobré ceny.-) s pozdravem Marí 🙂
🙂 maminky podivejte se na muj email,mam znackovy sekacek 🙂 najdete na fotkych ziní mix kojeneckeho zboží.-)
email. marusenka.sv@seznam.cz
za dobré ceny.-)))) přeji hodně štěstí 🙂 Maruška.
🙂 🙂 začínam od listopadu ale na strankach mam zatim par zboží ale stoji za to🙂 marusenka.sv@seznam.cz
Jejda, chudák Gabka! Tak to ji přeji, ať se brzy uzdraví 😉
Smardik, tak odpočívej a nabírej sil a nezlob taťku 😀 Stejně jsou to miloušové, jak jsou starostlivý...jak během těhotenství to z nich vyleze, chlapáci 😵
levik a ty takhle fakt nemluv! Buď ráda, že tam mamku máš a máš čas se o ty prsa postarat. Musí to být asi fakt bolestivý, tak přeju, ať je to brzy v pořádku!!! hele já první noci prvně brečela, když malá nespala a pořád brečela a já nevěděla, co s ní a pak jsem i nadávala...jako nebylo to přímo na ní, jen jsem to prostě potřebovala vypustit...pak jsem si připadala jako ta nejhorší mamina na světě, ale to je všechno prostě dočasný...
Smardik, tak ty sa uz chystas 😵 😵 😵 Super, drzim palce.
levik - chuda male, zapaleny prsnik nie je nic moc. a neboj, mama sa o maleho postara, nerob si vycitky, venovat sa mu budes mat prilezitost este mnoooho a mnooooho dni 🙂 ja som sa tiez zle citila, ked som dala malu niekomu inemu - mama, manzel - ale na chvilu aj my mamy potrebujeme pokoj a male aspon zisti, ze su aj ini ludia.
moja mama uz odisla ☹ teraz cakam na muza, ale ten si ma priviest este navstevu 😒 skvela pomoc.
acinka, esteze ta mame 😀 😀 ty si priklad pre mna, ze sa to bude zlepsovat.
mala reeeeeve ☹
Buffi urcite se to bude jen a jen zlepsovat 😉
Po porodu je matka hrozne rozhozena, mlati s ni hormony, vsecko je vzhuru nohama 😅 No uz se na to pripravuju, ale prijdu si k vam taky poplakat a pro povzbuzeni, ono to dela hodne 🙂
Buffi : na navstevu se vykvajzni. Kdyz si ji privedl manzel, tak at se o ni taky postara. Me tady vsecky PA rikaji, at kdyz mi po porodu prijde navsteva, tak at prijde uklidit 😀 Ze prej ja se nemam hnout z gauce a nikomu nedavat mimi do rukou. To si uzijou az bude vetsi.
uf, mala zas na chvilu vytuhla.
kulicka - hehe - navstevu mam v pazi, ale dufala som, ze malu vrazim manzelovi do naruce a aspon na pol hodku zaspim. takto stale beham k malej, chvilu ju utisit, potom uz zaspinka. dnes je dost spava, som zvedava co nas caka v noci 🤐
som rada, ze v takejto situacii nie som sama, myslim, ze vy tu chapete najlepsie, ako sa citim, ved prezivate to iste. cerpam tu silu pokracovat 😀 😀 ach, keby som mohla tak 2dni spat a spat a len spat 😝 😝
holky asi to byl jen planý poplach ☹, zrovna jsem se dala do úklidu at mi to rychleji utíká
smardík:nešel mi dlouho internet, ale vidím, že tu ještě jsi...neboj, tak půjde zítra, to to máme domluvený.... 😉
no jo no, jsou nějak trucovití.Mě dneska už bábi vyhrožovala, prý aby to nakonec nebyla holka, ty se totiž parádí než jdou ven... 😀 😀
Dakujem za podporu baby, aspon ze vy ma chapete... Mamka tiez, ale niekedy mam pocit ze manzel nie. Ako nestazujem sa, pomaha kde a ako vie, len je z toho viac vymlety a nervozny ako ja. Aj teraz tu sedim s obkladom vodky na prsniku ☹
Levik, mě manža taky někdy nechápe a když jsem jednou byla hotová a mluvila už sprostě...prostě sem měla pocit, že to nezvládnu...tak mi řekl, jak jsem odporná...no bylo to hnusný...jsem mu pak vysvětlila, že je to fákt náročný a že to prostě potřebuju vyventilovat...tak to pochopil a omluvil se, ale stejně noooo. Fakt hormony a nevyspání dělají divy....
A už máme tu naši novou diskusi(Sekce Volná diskuse, téma Podzimní sběr...) 😉 Tak si můžem krásně stěžovat...mě se pak vždycky krásně uleví... 😅 😀
Tobe se ulevi a ostatnim maminkam taky, pac se v tom poznaji! 😉 Je to prima (urcite) cist, ze v takovym problemu neni clovek sam 🙂 No budete me tu mit furt 😀

tak jsem tu, ted čekám na chlapa až přijde a oholí mě dole, přes ten pupek to nějak nejde 😀 😀