Jak zvládáte poslední týdny těhotenství?
Ahojky holky,zakládám toto téma,protože by mě moc zajímalo jak jsou na tom holky v posledních týdnech těhotenství,zhruba od toho 30týdne.Mě už to teda začíná lézt krkem,v noci se moc nevyspím,jdu tak 2-3x za noc čůrat,pak nemůžu zabrat,dvě hodiny se třeba jen převaluju a nemůžu usnout.Také mám problém když déle stojím,to mě trochu bolí záda a celkově se cítím taková nemotorná,při mití nádobí a vaření musím stát dále od dřezu či sporáku tím pádem pak bolí za krkem.Úklid domácnosti zatím zvládám,ale musím mezitím odpočívat,máme dům a jsou tu schody a dvě menší chodbičky takže se docela zadýchám.Taky se hrozně potím,manža je zmrzlej a mě je horko.Na miminko se moc těším a na jednu stranu se mi bude po bříšku a po tom "jiném" stavu ztýskat,je to úžasné období,ale občas toho mám prostě pokrk a nic mě nabaví a někdy se mi chce i brečet třeba kvůli hloupostem.Včera sme byli za mým tátou v nemocnici(leží tam po úraze nohou) a vedle něj leží starší pán,prý je tam už 4 měsíce,hrozně smutně koukal,je hubeňounkej a takovej smutnej,mě to tak vzalo,že jsem celou noc nespala a dokonce se mi o nemocnici i zdálo,brrr.
Jak takové věci zvládáte vy? 🙂
Stručné shrnutí
- V posledních týdnech těhotenství (od cca 30. týdne) se často objevují nespavost, časté noční močení (u diskutujících 1–6× za noc), tvrdnutí břicha (Braxton‑Hicks), bolesti zad a otoky nohou.
- Praktické přípravy zahrnují praní a žehlení dětského oblečení, šití mantinelů/peřinek, sbalení tašky do porodnice a vyřízení formulářů z matriky (uznání otcovství, papír na jméno dítěte).
- V diskusi byly konkrétně zmíněny možnosti samoléčby a podpůrných metod: Gaviscon na pálení žáhy, maliníkový čaj (některé ženy jej začínají pít od 34. týdne, jiné hlásily nevolnost z granulovaných směsí), fitlopta pro změnu polohy plodu a homeopatikum Arnica montana 9 CH po porodu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké obtíže jsou v posledních týdnech těhotenství běžné?
A: Diskutující uvádějí nejčastěji nespavost, nucení na močení 1–6× za noc, tvrdnutí břicha, bolesti zad a kříže, otoky nohou, zvýšené pocení a pálení žáhy; některé ženy popisují i nepříjemnou citlivost na pachy a „neklidné nohy“.
Q: Pomůže maliníkový čaj a kdy ho začít pít?
A: V diskusi se doporučovalo začít s maliníkovým čajem od cca 34. týdne jako přípravu porodních cest; některé ženy pily 1× denně, jiné zmiňovaly, že granulovaný čaj jim způsoboval nevolnost.
Q: Co si vzít do porodnice a jaké doklady jsou potřeba?
A: Diskutující uvádějí, že mít u sebe patří občanský průkaz, oddací list, průkaz pojištěnce a papír na jméno dítěte podepsaný oběma rodiči; nese‑li novorozenec příjmení otce, požaduje se v případě nesezdání doklad o uznání otcovství z matriky.
Q: Může být partner přítomen od začátku porodu?
A: Podle zkušeností v diskusi může být partner ve vybraných porodnicích (např. Porodnice Vítkovice) přítomen od začátku do konce, některé nemocnice mají však „stop stav“ nebo toto neumožňují (v diskusi zmíněno, že v Teplicích není možné mít partnera od začátku), v Mostě jsou zmiňovány porodní boxy umožňující společné vedení porodu.
Q: Jak rozlišit falešné kontrakce od začátku porodu?
A: V příspěvcích se uvádí, že kontrakce mohou být nepravidelné a dočasné (příklad: kontrakce po 8 minutách trvající dvě hodiny, které pak uhyly), takže samy o sobě nemusí znamenat neodkladný porod.
Q: Co funguje na pálení žáhy v těhotenství?
A: V diskusi byla jmenována volně prodejná antacidová volba Gaviscon; ženy zároveň zmiňovaly individuální variabilitu efektu a některé řešily příznaky dietními opatřeními nebo častějším užíváním tekutin.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poslední týdny těhotenství jsou fyzicky i psychicky náročné a typicky zahrnují nespavost, časté močení, bolesti zad a omezenou pohyblivost.
- Ženy připravují dítě a domácnost praním, šitím mantinelů/peřinek, balením tašky do porodnice a vyřizováním administrativy (matrika, papír na jméno).
- Na pálení žáhy a příznaky refluxu často sahají k volně prodejným prostředkům jako Gaviscon.
Sporné názory
- Účinnost maliníkového čaje: některé ženy ho doporučují od 34. týdne pro „přípravu porodních cest“, jiné hlásí nevolnost z granulovaných směsí.
- Nutnost dokončit velký úklid (umyť okna): část diskutujících považuje dokončení úklidu za důležité, jiní radí uklidnit se a nevyčerpávat se.
- Přítomnost partnera u porodu: některé porodnice (Vítkovice) jej povolují od začátku, jiné (uvedeny Teplice) to neumožňují nebo je to limitováno „stop stavem“.
Otevřené otázky
- Zda maliníkový čaj objektivně zkracuje nebo usnadňuje otevírání děložního hrdla.
- Jak spolehlivě rozpoznat začátek aktivního porodu při nepravidelných kontrakcích.
- Jak konkrétně postupovat při prasknutí plodové vody na veřejném místě (doprava, komunikace s porodnicí) a jaká jsou pravidla jednotlivých porodnic.
Zmíněné značky a firmy
Porodnice Vítkovice, Nemocnice Most, Nemocnice Teplice, Nemocnice Ústí (Ústí nad Labem), Hypernova, Interspar, Matrika, Birell, Gaviscon, Arnica montana
Zmíněné produkty a metody
maliníkový čaj, čaj pro těhotné (granulovaný), Gaviscon, fitlopta (gymball), Arnica montana 9 CH, Birell, antiperspirant, nosní kapky, pedikúra, šití mantinelů/peřinek, taška do porodnice, papír o uznání otcovství (matrika), papír na jméno dítěte, porodní box
Místa a osoby
Vítkovice, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Poruba, Karviná, Ostrava, Mariánky, Proskovice, Vysoké Tatry, Hypernova, Interspar, Matrika, sestra Šárka
Sisa, no neviem, mne ju ako tiez prepichovali, ale ja som uz mala kontrakcie. Takze priroda uz naznacila ze s tym treba nieco robit 😉 Ja si teraz uz hovorim, ze ved kolke pred nami uz porodili a je to to najprirodzenejsie na svete. No ale je to stale individualne. Neviem...
Holky tak já jdu asi na to..Asi od jedné hodiny bolesti,teď to začíná být pravidelné asi po 5minutách.Je to šílený a jestli to bude ještě větší bolest tak nevim nevim jak si s tím poradím.Doufám,že to nepřejde když to trvá už od jedné hodiny.Že by se Tomík zalekl jak sem se dneska objednávala jinam do poradny 😀
Zatím čekáme co z toho bude,ale nevim jak dlouho to ještě vydržim,no tak to vypadá,že jsem se dočkala,ale nadruhou stranu bojim bojim....Ještě,že jsem stihla vše uklidit a vytřít.
Kulicko... ja viem pocitam so vsetkym... ale aj tak sa tesim ze sa vobec nieco zmenilo a deje 🙂
ahoj holky..
prosim o radu...
nemate nektera zkusenost s vyseternim - tzv. kultyvacni ster a pozitivnim vysledkem???
Moc dekuji za odpoveedi..
Ahojte.Evka,tie tlaky alebo čo,čo popisuješ,pocitujem už aj ja a to prenášam od piatka.Ale zajtra už idem na hospitalizáciu,takže dúfam,že to budeme mat čím skor za sebou,lebo sa už veeeeeelmi tešíme. Včetkým vám držím palce aby ste to mali čím skor a hlavne štastne za sebou.
Sari : fiha! Tak drzim pesticky 😵
Elkacko : kultivacni ster na co? Na streptokoka B nebo na nejakou mykozu? Pokud na streptokoka, akorat budou potrebovat ti dat antibiotika 4h pred porodem, aby nemuseli davat atb miminku. Pokud na mykozu, daji ti cipky nebo masticku pokud se nepletu.
for kulicka:
jj.. zapomela jsem to tam napsat.. na streptokoka B... neco dr rikala o tom, ze mi budou muset dat antibiotika.. ale moc prijemna nebyla... tak jsem se radsi chtela zeptat, jestli s tim ma nekdo zkusenost..
idem k vam nakuknut co nove 🙂 novym maminkam gratulujem. zysok uz ma pekne vysoke cisielka, cochvila budete v teme "jak zvladate netehu.." sarkal je uz asi v porodke, drzim palce 😉
Elkacko, flakni toho doktora, to ti mel vysvetlit 😕
Toz, jestli jsi Strepto B pozitivni, nic si z toho nedelej. 60% zenskej je a zijou s tim normalne. Dospelymu neskodi. Ale mimi pry, kdyz by proslo pres rodidla s nelecenym strepto B tak muze mit zdravotni potize (ted nevim jestli je to slepota nebo horecky nebo co) a proto : kdyz prijedes aspon 4h pred vyprdnutim mimi podaj ti vnitrozilne antibiotika. Tim strepto B zmizi na dobu behem porodu. Pokud se to nestihne, musi se lecit mimi, coz je samozrejme horsi, pac dospelej je lepe vybavenej co se tyce odbouravani. Ale neni to drasticky. Takze asi tak 🙂 Jestil ti neni neco jasny, pisni.
Buffi : ja uz v ty teme jsem 😀 a to je mimi porad v brisku... asi si rika, ze je to teda jedno estli je venku nebo vevnitr. A vevnitr musi teda bejt krasne 😕 No jestli je tam jako ve vonavy teply vane... tak sem u nedivi 😅
Ahoj holky. Dnes sem byla v poradne a mala je porad hlavou nahoru. Mi doktorka strasila cisarem nebo porodem koncem panevnim. Prej mam jeste tak tejden aby se otocila. Kazdej rika neco jinyho. Ze se muze otocit i par hodin pred porodem. Tak nevim.
Sari: drž se,konečně jsi se dočkala a zvládneš to 😉 😀 😀
zemli: já myslím,že máš ještě chvíli čas,taky můžeš až dva týdny přenášet a jsi 37tt,nevím,jestli je dobrý strašit tě císařem 😖 😠 a taky existujou nějaký chmaty na otočení,no budu ti držet palce,ať se mimi otočí samo 😉
Zemli : zrovna jsem cetla tu na konikovi, ze se jednuy holcine mimi obratilo v prvni dobe porodni 😅 Takze nic neni ztraceno 😉
Ale ty chmaty by asi nebylo spatny vyzkouset, za par tydnu, pokud se mimi nerozhodne samo. Taky drzim palce.
Cernovlaska: Dekuju 🙂 Ted sem nasla ze od 38 tt je plod uz vetsinou v porodni poloze. Asi bych se nechala radsi rozriznout nez rodit kp. Byla si se uz na lochaci podivat ?
Heh, zemli, jedna PA mi rikala, ze porod koncem panevnim je ten nejjednodussi. Nejak mi to nestymovalo, ale proc, to nevim.
A neboj, jeste ma cas 😉
Zemli: jj,už někdy v září a je to tam moc hezký a hrozně milý PA,tak doufám,že jim to vydrží,až budu rodit já 😉 jen na šestinedělí slyším kritiku,ale nemůže být všechno nej a hubu si taky umím otevřít,tak to tolik neřeším 😵
Kuličko: ????? to fakt říkala??? všude slyším,že KP je všechno špatně a hodně náročný 😲
no me to taky bylo divny, kdyz jedny zensky kvuli tomu naprogramovali cisare 😒 Mozna jsem to jen blbe pochopila.
Sarkal uz ma urcite Tomika vedla seba 😵 😵 😵 ...
neviete niekto nahodou cosi blizsie??
Taky by mě zajímalo, zda má Sarkal malého u sebe. Ale asi ano, pokud nebude rodit dva dny, jak já.... 😒 🙂
Jsem taky mooooc zvědavá,jestli už je Tomík na světě,tak snad dá někomu vědět 😕

zuzanka blahozelam 🙂)) a prajem vsetko dobre...