Jak zvládáte poslední týdny těhotenství?
Ahojky holky,zakládám toto téma,protože by mě moc zajímalo jak jsou na tom holky v posledních týdnech těhotenství,zhruba od toho 30týdne.Mě už to teda začíná lézt krkem,v noci se moc nevyspím,jdu tak 2-3x za noc čůrat,pak nemůžu zabrat,dvě hodiny se třeba jen převaluju a nemůžu usnout.Také mám problém když déle stojím,to mě trochu bolí záda a celkově se cítím taková nemotorná,při mití nádobí a vaření musím stát dále od dřezu či sporáku tím pádem pak bolí za krkem.Úklid domácnosti zatím zvládám,ale musím mezitím odpočívat,máme dům a jsou tu schody a dvě menší chodbičky takže se docela zadýchám.Taky se hrozně potím,manža je zmrzlej a mě je horko.Na miminko se moc těším a na jednu stranu se mi bude po bříšku a po tom "jiném" stavu ztýskat,je to úžasné období,ale občas toho mám prostě pokrk a nic mě nabaví a někdy se mi chce i brečet třeba kvůli hloupostem.Včera sme byli za mým tátou v nemocnici(leží tam po úraze nohou) a vedle něj leží starší pán,prý je tam už 4 měsíce,hrozně smutně koukal,je hubeňounkej a takovej smutnej,mě to tak vzalo,že jsem celou noc nespala a dokonce se mi o nemocnici i zdálo,brrr.
Jak takové věci zvládáte vy? 🙂
Stručné shrnutí
- V posledních týdnech těhotenství (od cca 30. týdne) se často objevují nespavost, časté noční močení (u diskutujících 1–6× za noc), tvrdnutí břicha (Braxton‑Hicks), bolesti zad a otoky nohou.
- Praktické přípravy zahrnují praní a žehlení dětského oblečení, šití mantinelů/peřinek, sbalení tašky do porodnice a vyřízení formulářů z matriky (uznání otcovství, papír na jméno dítěte).
- V diskusi byly konkrétně zmíněny možnosti samoléčby a podpůrných metod: Gaviscon na pálení žáhy, maliníkový čaj (některé ženy jej začínají pít od 34. týdne, jiné hlásily nevolnost z granulovaných směsí), fitlopta pro změnu polohy plodu a homeopatikum Arnica montana 9 CH po porodu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké obtíže jsou v posledních týdnech těhotenství běžné?
A: Diskutující uvádějí nejčastěji nespavost, nucení na močení 1–6× za noc, tvrdnutí břicha, bolesti zad a kříže, otoky nohou, zvýšené pocení a pálení žáhy; některé ženy popisují i nepříjemnou citlivost na pachy a „neklidné nohy“.
Q: Pomůže maliníkový čaj a kdy ho začít pít?
A: V diskusi se doporučovalo začít s maliníkovým čajem od cca 34. týdne jako přípravu porodních cest; některé ženy pily 1× denně, jiné zmiňovaly, že granulovaný čaj jim způsoboval nevolnost.
Q: Co si vzít do porodnice a jaké doklady jsou potřeba?
A: Diskutující uvádějí, že mít u sebe patří občanský průkaz, oddací list, průkaz pojištěnce a papír na jméno dítěte podepsaný oběma rodiči; nese‑li novorozenec příjmení otce, požaduje se v případě nesezdání doklad o uznání otcovství z matriky.
Q: Může být partner přítomen od začátku porodu?
A: Podle zkušeností v diskusi může být partner ve vybraných porodnicích (např. Porodnice Vítkovice) přítomen od začátku do konce, některé nemocnice mají však „stop stav“ nebo toto neumožňují (v diskusi zmíněno, že v Teplicích není možné mít partnera od začátku), v Mostě jsou zmiňovány porodní boxy umožňující společné vedení porodu.
Q: Jak rozlišit falešné kontrakce od začátku porodu?
A: V příspěvcích se uvádí, že kontrakce mohou být nepravidelné a dočasné (příklad: kontrakce po 8 minutách trvající dvě hodiny, které pak uhyly), takže samy o sobě nemusí znamenat neodkladný porod.
Q: Co funguje na pálení žáhy v těhotenství?
A: V diskusi byla jmenována volně prodejná antacidová volba Gaviscon; ženy zároveň zmiňovaly individuální variabilitu efektu a některé řešily příznaky dietními opatřeními nebo častějším užíváním tekutin.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poslední týdny těhotenství jsou fyzicky i psychicky náročné a typicky zahrnují nespavost, časté močení, bolesti zad a omezenou pohyblivost.
- Ženy připravují dítě a domácnost praním, šitím mantinelů/peřinek, balením tašky do porodnice a vyřizováním administrativy (matrika, papír na jméno).
- Na pálení žáhy a příznaky refluxu často sahají k volně prodejným prostředkům jako Gaviscon.
Sporné názory
- Účinnost maliníkového čaje: některé ženy ho doporučují od 34. týdne pro „přípravu porodních cest“, jiné hlásí nevolnost z granulovaných směsí.
- Nutnost dokončit velký úklid (umyť okna): část diskutujících považuje dokončení úklidu za důležité, jiní radí uklidnit se a nevyčerpávat se.
- Přítomnost partnera u porodu: některé porodnice (Vítkovice) jej povolují od začátku, jiné (uvedeny Teplice) to neumožňují nebo je to limitováno „stop stavem“.
Otevřené otázky
- Zda maliníkový čaj objektivně zkracuje nebo usnadňuje otevírání děložního hrdla.
- Jak spolehlivě rozpoznat začátek aktivního porodu při nepravidelných kontrakcích.
- Jak konkrétně postupovat při prasknutí plodové vody na veřejném místě (doprava, komunikace s porodnicí) a jaká jsou pravidla jednotlivých porodnic.
Zmíněné značky a firmy
Porodnice Vítkovice, Nemocnice Most, Nemocnice Teplice, Nemocnice Ústí (Ústí nad Labem), Hypernova, Interspar, Matrika, Birell, Gaviscon, Arnica montana
Zmíněné produkty a metody
maliníkový čaj, čaj pro těhotné (granulovaný), Gaviscon, fitlopta (gymball), Arnica montana 9 CH, Birell, antiperspirant, nosní kapky, pedikúra, šití mantinelů/peřinek, taška do porodnice, papír o uznání otcovství (matrika), papír na jméno dítěte, porodní box
Místa a osoby
Vítkovice, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Poruba, Karviná, Ostrava, Mariánky, Proskovice, Vysoké Tatry, Hypernova, Interspar, Matrika, sestra Šárka
lovaa - já tady pořád ještě straším 😠 ale ty bolesti mám pořád už od včerejška... noc stála za ***** a dneska celý den ležím, pač ty bolesti sou furt, tak se to snažím zaspat. Už sem unavená, nic se mi nechce, už to chci mít za sebou... už mě nabaví ani mluvit, chodit, nic... když mi tu bude někdo zvonit, tak už na to prdím a neotvírám, protože nemám už na nikoho náladu... sem dneska jakási skleslá 😒
Mo, bude zas líp 😉 Takovýhle nálady k tomu asi patří 😉 Třeba se to dole už připravuje, čas ještě sice máš, ale na druhou stranu už rodit můžeš. Vydrž 🙂
pajmis: já taky myslím, že ještě máš čas...sice už by to nevadilo, kdyby jsi porodila, ale miminko si samo řekne, kdy už chce ven,Zatím se mu asi u tebe v bříšku ještě líbí 😉.Mě sice zbývá ještě měsíc a pul do porodu, těším se na malého, ale i přesto nechci, aby se narodil dřív..Nechci přenášet, to ne, ale nechávám to na přírodě.Pokud se mu nebude chtít, tak je jasné, že mu pak budou muset dokotoři pomoci na svět, ale do termínu plašit nebudu.Je jasné, že bříško už pak zavazí, atd. atd...ale ber to tak, že malého si už za pár dnu užiješ až až, tak nad tím nepřemýšlej a ono to co nevidět přijde 🙂
Ahojte baby 😉 Chci se zeptat... můžu mít nepravidelný kontrankce, které pak přejdou??? Třaba za 2 hodiny??? Včera večer se mi stalo, že sem měla šíílené bolesti, ketré byly nepravidelné... jednou byly za kratší dobu, pak za delší... nebylo to přesně po určitých minutách... boelo to jako prase a vždycky, když to přicházelo tak sem z ničeho nic zařvala... nechtěla sem, ale to samo ze mě vždycky vyhrklo takové áááu 😀 sem si připadala jak hypochondr... může to už být nějaký náznak??? Nechcu plašit, ale bylo to včera moc silné a břicho sem měla spadlé dole skoro pod kolenama 😀 😅
Ahojky holky 🙂
Pajmis:jsem na tebe myslela,jestli jsi jela nebo ne,nedostala jsem se od pátku na Koníka,tak koukám,že ne ☹
Já měla včera úplně stejný bolesti a křeče jako ty,horzně mi ztvrdlo břicho a šílená bolest po d žebrama a křeč do podbřišku a zad,neskutečná bolest,až mi tekly slzy a chvílema mi bylo špatně od žaludku a měla jsem to asi hoďku,každých 8-10 min,už jsem se viděla na sále,ale ještě jsem říkala,že zkusím sprchu a jak jsem se začala hýbat,tak to pomalu přecházelo až to přešlo úplně ☹ a v noci nic ☹ tak mě to taky celkem mrzí ☹ ale hlavně si říkám,že když tohle byli jenom posli,tak jak potom bolí opravdový kontra 😖
Poslíčci, zřejmě 😉 To je dobrý znamení, ne? Aspoň se něco děje...já teda byla za posly ráda, protože se fakt aspoň něco dělo 😀 A jinak se cítíte dobře? Spíte aspoň dobře? Já být zpátky na vašem místě, tak spím i ve dne 😀 I když taky mi to nešlo... 😅
Ahojky holčičky, tak včera jsme byli u našich a u tchýně a tchána, takže jsem nějak nestíhala, ale ono toho zase tolik na přečtení není 😉 Takže jsme na tom asi všichni podobně🙂
pajmis: Teda ty si mě úplně vyděsila, že už jdeš... Ještě tě to pořád bolí, nebo už se to trošku zlepšilo? Mě taky přijde, že hrozně záleží na počasí jaký je tlak. Nesleduješ to taky, že pak to bříško třeba víc bolí, nebo v něm více pne. V pátek mě ségra nafotila naposledy s bříškem, tak jsem se převlékla na to, ale měla jsem toho hodně brzy plné kecky... U nás je taky nádherně bílo. Míša si to užívá je skoro pořád venku. Ale já mám trošku obavy, až ho zítra povezu do školy a pak ještě jedu k dr. No a manžel ještě nestihl dát převléct gumy a máme 4x4, takže to jezdí jak sáňky. No je fakt, že teď je ještě pohodička až bude mimísek, tak to se musí chodit ven chtě nechtě a nejlépe 2x denně. Kolik měříš, že píšeš, že seš mrňavá, já totiž taky nejsem žádný habán🙂 Jak vypadá ta zátka, no dr, když mi ji strhnul, tak byla trošku krvavá... Jinak nevím. Ale ze mě taky už asi týdne něco malinko teče a docela i vnoci... tak toje asi jak se připravujeme. Teda naše tělíčko...
evka_: ahojky, tak jak se daří, ještě nejsi v nemocnici?
lovaa: Nechápu sice proč by to mělo vadit, ale určo se tam mrknu🙂))
A jak se vede?
evulinkab: ahojky, no je fakt, že máš pravdu, ale ono jak se blíží ten konec, tak už rozum jde tak nějak stranou 😉 člověk se hrozně těší, bojí a prostě všechno, nemůže vydržet... A ty jsi v pohodě?
pajmis: No já jsem v pátek v noci měla taky pár kontrakcí, ale nebyli pravidelné, ale tak 20 určo. Tak jsem si taky myslela, že už možná, ale s tmou odešli i kontrakce a já zase nic. A co ty? Jak to s tebou vypadá už je lépe?
cernovláska:ahojky, týjo tak to fakt musel být asi nějaký špatný tlak, když jsme to měli takhle všici... škoda, že to holky nemůžeme prožívat společně... 🙂 Jé to by byla prča. Ležet v obýváku jako přítelkyně v sex ve městě a sdělovat si dojmy a čekat která první pojede🙂 No vůbec se neptej jak bolí opravdový kontra🙂 na to jsem ještěnezapomněla 🙂
lovva: No já nespím ani ve dne ani v noci, takže se těším, že už nebudu spát v noci z jiného důvodu 😉
Lovaa: spát nespím,dneska jsem si od tří do pěti četla a při každým otočení jsem vzhůru ☹ už asi líp nebude,ale malej za to stojí 😵 máš pravdu,že aspoň nám mimískové dávají znamení,že už za chvíli jsou tadyyyyy 😀 😀 😀
Dádo,ahojky 🙂
já byla včera taky celej den pryč a večer ty poslíci,měla jsem toho plný kecky 😅 ty jo,tak to bych se bála na letňákách,jeď opatrně 🤐 jsem zvědavá,co ti dr řekne,myslíš,že už si tě tam rovnou nechají?
No vidíš,Evka už snad rodí 😅
cernovlaska: No to snad ne, neděs, zítra mě vyšetří udělá monitor a pokud porod nepřijde spontálně tento týden tak toho 30 si mě tam nechá. A to je zrovna neděle. ☹ No že by už nepíše... Tak už na to má nárok nejvíc z nás všech 🙂 To je ale stejně tak strašně zvláštní pocit, že člověk neví kdy to začne vid?
A jo,vždyť jsi psala,že do 30-týho 😅 jsem hlava děravá 😖 teda spíš jsem těhotná 😉 😀
Je to zvláštní 😲 může to přijít kdykoliv a kdekoliv,ale stejně už se těšííímm 😀
cernovlaska: Ja mam ted posledni dobou takove nalada, snadno se rozbrecim (což dřív vůbec), jsem docela nervoznější, vzteklejší a hned mě vše vytočí.... Máš to taky, nebo jsem si takhle protivná sama? 😒
Dádo:jj,tak to jsme na tom úplně stejně 😅 občas vyštěknu bez důvodu,někdy mám tak blbou náladu,že radši nikomu nezvedám tel a jsem celej den zalezlá 😠 a bulím taky na požádání 😅 všechno je mi hned lítoa nedej bože,že na mě někdo zvýší hlas 😕 ☹ to jsou ty hormony ☹
rolincova: jj, já jsem naštěstí v pohodě, malej řádí v bříšku🙂, užívám si to.Včera mě taky trochu píchalo v podbřišku a pod žebrama, ale spíš jsem to přičítala střevum🙂Jinak poslední noci uplně krásně spím, ještě nedávno jsem měla období, kdy jsem nemohla spát, vše mě bolelo, špatně se mi leželo a ted asi týden se mi spí uplně nádherně, tak snad to tak zustane až do konce.
a jinak holky, ja tu píšete o těch náladách, tak já si přpadám poslední dobou uplně mimo..Přesně jak píšete vy- lítostivá, náladová, protivná, no prostě děs.Ono je tu u mě možná dané i tím, že to mám takové složitější a nejisté, co se týče přítele, možná, kdybych věděla, že náš vztah je OK a že máme kde bydlet-spolu-, atd atd atd, tak bych to tak neměla.Kdoví.Ale dá se říct,že jsem ted pořád zalezlá doma(vlastní vinou), kámoška mě dnes tahala do cukrárny,ale mě se nic nechce, tak jsem řekla, že ne.Vypínám si mobil, aby mě nikdo neotravoval, když ho zapnu a "nic" mi nepřijde, ani zmeškaný hovor ani sms, tak brečím taky.No blázen!Ještě jsem hádavá, s přítelem se vvídáme ted málo a když, tak na něj nedokážu být milá.No ach jo, taková jsem nikdy nebyla.
cernovlaska: Tak to jsem rada, že mi to píšeš. Já kolikrát vyjedu i na Mišku když mě hned neposlechne, pak zase mi to přijde hrozně líto... Je to děs... ☹
evulinkab: Tak jsme na tom všichni stejně... škoda, že to ty naši chlapi nevědí... Já se s manželem vídám každý den, a milá na něj taky jsme teď málo. Spíš mě na něm všechno štve, ale když je v práci, tak mi je po něm moc smutno. Já doufám, že po tom 6nedělí to zase bude normální. Fakt si taky připadám sama sobě nepříjemná. Včera jsem chtěla aby mi namazal dole nohy, protože mě boleli a on se k tomu dvakrát neměl, že mě to rozbrečelo a nešlo to vůbec přestat... Fakt si někdy připadám zralá na ....blázinec. A vy spolu nejste? Tak to pro tebe taky musí být těžké...
Dádo, já myslela, že když vám sem psala už ale 2x admin, že máte jít kecat jinam 😉
A s tím spaním, chápu, já chtěla spát, ale nešlo to. Za to teď nakojím, odříhnem a buch sem v limbu 😀
Evu, v posledních ale dvou týdnech jsem byla na zabití. Jsem si plně uvědomovala, jaká jsem hnusná...jestli tě to uklidní, po porodu jsem zas byla hned v normálu 😀
Evulinkab:tak to je mi moc líto,že to máš takový nijaký doma,můžu se zeptat proč? Nedokážu si představit,že bych na to všechno byla sama,i když Mirda je většinou od pondělí do pátku pryč a nejezdí ani na noc,tak vím,že na nás myslí a pořád si voláme a víkendy je doma.Taky jsem někdy na něj ošklivá,ale málo,většinou snažím a jsem šťastná za každou chvilku,co jsme spolu a snažím si ty nálady vybíjet třeba na protivných prodavačkách 😅 ale taky mi to někdy ujede a pak je mi to mooooc líto a omlouvám se a pláču,no,pacientka 😀
Lovaa: ani nevíš,jak moc se těším,až mi půjde spát,trpím tím skoro celý těhu a teď už je to katastrofa ☹ vím,že se zase budu budit kvůli Matýskovi,ale když budu spát,tak budu spát a taťka pohlídá 😉 😀
No určitě pak spánek bude lepší 😉 Mě se teda malá budila v noci zpočátku hodně a byla taky dost vzhůru, ale teď už se tak dva týdny fakt pěkně vyspím. 🙂
Ahoj, volam sa Ellen, na svet som vykukla dnes o 15-tej hodine s krasnymi mierami 3350g a 50cm, ako sa na poriadny kus baby patri... 🙂
ekva_ Vas pozdravuje a toto som Vam mala odkazat 😉
Zuz11: díky za zprávičku 😀 a že jí MOOOOOOCCCCC GRATULUJUUUUU!!!! 😀 😀 😀
konečně se dočkala 😀 a to se bála zítřejší kontroly 😀 no,krásný míry měla Ellen 😀 moc jí pozdravuj 😵
zuz11: teda já jsem taky dojatá, taky moc gratuluju. To je teda super, krásné míry a i krásný čásek na porod...
cernovláska:Teda to je zvláštní vid? Mám úplně husí kůžu.... to je nádhera, já už to tu chci napsat taky...
Dádo: jj,je 😀 ...už taky měla nárok 😅
dneska je něco ve vzduchu 😲 ....před hoďkou mi psala kámoška,že jí praskla voda a to má dneska termín,tak jí to krásně vyšlo a už se těším,až budu vědět,že to má za sebou 😵 😅
Že by jsme taky šly rodit,co??? 😕 kdyby to bylo na nás,tak jo,že? 😝
cernovlaska: Tak jo jdem 🙂 Mě první porod začal kontra... tak si myslím, že teď to bude taky, ale můžet o být i jinak. Dneska budeme asi raději vyvolávat... 😉
Ahoj holky, tak sem vás konečně dočetla 🙂 nebyla sem tu celý den, byly sme pryč a už toho mám plné kecky 😖 Už půjdu do hajan. Jinak evce mooooooooooooooooooooooooooooooc gratulací 😉 Už se těším na podrobnější popis 😀 Jinak včera asi fakt bylo něco ve vzduchu... bylo to hrozné... to si fakt neumím představit ten porod, když to včera už tak dost bolelo 😠 akorát sem malému říkala, at si se nmou moc nezahrává 😀 😝 jestli chce, at už vyleze, ale at mě už netrápí nějakýma poslama... dyt mi to nemusí oznamovat předem, že přijde 😀 já ho čekám každým dnem ... tak může dojít kdykoliv bez klepání 😀 😅
Jinak roli - já měřím 160cm, sem fakt prťavá... a ještě můj dětský xichtík do toho 😀 toš matka jak vyšitá 😀 😅 😀 Dneska sme se segrou jeli ve výtahu a mě to tam zase chytlo ty křeče a začala sem se tam svíjet... no ještě, kdyby se zasekl výtah - toš scéna jak vyšitá z nějakýho dramatu 😀 akorát to byl výtah ještě od komančů 😀 V těch filmech aspon mají výtahy, kde se někdo dostane stropem 😅 Jinak si každý myslí, že porodím do konce týdne... já bych taky chtěla 🙂 ale nevím, uvidíme... dnes sem měla vařené jablíčko se skořicí, tak kdyby aspon tohle zabralo 🙂 Já už chci rodííít 🙂 Už bych tady taky ráda napsala, že se nám narodil malý Tobiasek s mírami ***** 🙂 to by bylo hezké 😉
Holčiny dobrou noc přeji a bez poslíků 😠 a nejlépe s prcky v náručí 😀
Jéé, holky ještě se chci zeptat... nevíte některá jak to je v porodnicích, když bych začala rodit třeba o půlnoci a samo, že můj by tam byl se mnou... ale může tam být ještě někdo??? Chtěla bych to vědět, jestli třeba mamka nebo někdo z rodiny může čekat na chodbě a až se malý narodí, tak přítel by jim ho nesl ukázat... může se to??? Nebo se to smí jen ve dne??? Já bych si moc přála, aby tam byla moje sestra s mamkou a viděli malého hned po produ...akorát mám strach, že fakt porodím někdy v noci... Tak dík za info 😉 dobrou 🙂

Holky, jestli tu bude vadit, jak si píšete, tak pojďte rovnou do toho Podzimního sběru. Je to ve volné diskusi a schází se tam postupně právě holky z téhle diskuse 😉
A Pajmis tu po včerejšku je anebo jela? 😵