Jak zvládáte poslední týdny těhotenství?
Ahojky holky,zakládám toto téma,protože by mě moc zajímalo jak jsou na tom holky v posledních týdnech těhotenství,zhruba od toho 30týdne.Mě už to teda začíná lézt krkem,v noci se moc nevyspím,jdu tak 2-3x za noc čůrat,pak nemůžu zabrat,dvě hodiny se třeba jen převaluju a nemůžu usnout.Také mám problém když déle stojím,to mě trochu bolí záda a celkově se cítím taková nemotorná,při mití nádobí a vaření musím stát dále od dřezu či sporáku tím pádem pak bolí za krkem.Úklid domácnosti zatím zvládám,ale musím mezitím odpočívat,máme dům a jsou tu schody a dvě menší chodbičky takže se docela zadýchám.Taky se hrozně potím,manža je zmrzlej a mě je horko.Na miminko se moc těším a na jednu stranu se mi bude po bříšku a po tom "jiném" stavu ztýskat,je to úžasné období,ale občas toho mám prostě pokrk a nic mě nabaví a někdy se mi chce i brečet třeba kvůli hloupostem.Včera sme byli za mým tátou v nemocnici(leží tam po úraze nohou) a vedle něj leží starší pán,prý je tam už 4 měsíce,hrozně smutně koukal,je hubeňounkej a takovej smutnej,mě to tak vzalo,že jsem celou noc nespala a dokonce se mi o nemocnici i zdálo,brrr.
Jak takové věci zvládáte vy? 🙂
Stručné shrnutí
- V posledních týdnech těhotenství (od cca 30. týdne) se často objevují nespavost, časté noční močení (u diskutujících 1–6× za noc), tvrdnutí břicha (Braxton‑Hicks), bolesti zad a otoky nohou.
- Praktické přípravy zahrnují praní a žehlení dětského oblečení, šití mantinelů/peřinek, sbalení tašky do porodnice a vyřízení formulářů z matriky (uznání otcovství, papír na jméno dítěte).
- V diskusi byly konkrétně zmíněny možnosti samoléčby a podpůrných metod: Gaviscon na pálení žáhy, maliníkový čaj (některé ženy jej začínají pít od 34. týdne, jiné hlásily nevolnost z granulovaných směsí), fitlopta pro změnu polohy plodu a homeopatikum Arnica montana 9 CH po porodu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké obtíže jsou v posledních týdnech těhotenství běžné?
A: Diskutující uvádějí nejčastěji nespavost, nucení na močení 1–6× za noc, tvrdnutí břicha, bolesti zad a kříže, otoky nohou, zvýšené pocení a pálení žáhy; některé ženy popisují i nepříjemnou citlivost na pachy a „neklidné nohy“.
Q: Pomůže maliníkový čaj a kdy ho začít pít?
A: V diskusi se doporučovalo začít s maliníkovým čajem od cca 34. týdne jako přípravu porodních cest; některé ženy pily 1× denně, jiné zmiňovaly, že granulovaný čaj jim způsoboval nevolnost.
Q: Co si vzít do porodnice a jaké doklady jsou potřeba?
A: Diskutující uvádějí, že mít u sebe patří občanský průkaz, oddací list, průkaz pojištěnce a papír na jméno dítěte podepsaný oběma rodiči; nese‑li novorozenec příjmení otce, požaduje se v případě nesezdání doklad o uznání otcovství z matriky.
Q: Může být partner přítomen od začátku porodu?
A: Podle zkušeností v diskusi může být partner ve vybraných porodnicích (např. Porodnice Vítkovice) přítomen od začátku do konce, některé nemocnice mají však „stop stav“ nebo toto neumožňují (v diskusi zmíněno, že v Teplicích není možné mít partnera od začátku), v Mostě jsou zmiňovány porodní boxy umožňující společné vedení porodu.
Q: Jak rozlišit falešné kontrakce od začátku porodu?
A: V příspěvcích se uvádí, že kontrakce mohou být nepravidelné a dočasné (příklad: kontrakce po 8 minutách trvající dvě hodiny, které pak uhyly), takže samy o sobě nemusí znamenat neodkladný porod.
Q: Co funguje na pálení žáhy v těhotenství?
A: V diskusi byla jmenována volně prodejná antacidová volba Gaviscon; ženy zároveň zmiňovaly individuální variabilitu efektu a některé řešily příznaky dietními opatřeními nebo častějším užíváním tekutin.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poslední týdny těhotenství jsou fyzicky i psychicky náročné a typicky zahrnují nespavost, časté močení, bolesti zad a omezenou pohyblivost.
- Ženy připravují dítě a domácnost praním, šitím mantinelů/peřinek, balením tašky do porodnice a vyřizováním administrativy (matrika, papír na jméno).
- Na pálení žáhy a příznaky refluxu často sahají k volně prodejným prostředkům jako Gaviscon.
Sporné názory
- Účinnost maliníkového čaje: některé ženy ho doporučují od 34. týdne pro „přípravu porodních cest“, jiné hlásí nevolnost z granulovaných směsí.
- Nutnost dokončit velký úklid (umyť okna): část diskutujících považuje dokončení úklidu za důležité, jiní radí uklidnit se a nevyčerpávat se.
- Přítomnost partnera u porodu: některé porodnice (Vítkovice) jej povolují od začátku, jiné (uvedeny Teplice) to neumožňují nebo je to limitováno „stop stavem“.
Otevřené otázky
- Zda maliníkový čaj objektivně zkracuje nebo usnadňuje otevírání děložního hrdla.
- Jak spolehlivě rozpoznat začátek aktivního porodu při nepravidelných kontrakcích.
- Jak konkrétně postupovat při prasknutí plodové vody na veřejném místě (doprava, komunikace s porodnicí) a jaká jsou pravidla jednotlivých porodnic.
Zmíněné značky a firmy
Porodnice Vítkovice, Nemocnice Most, Nemocnice Teplice, Nemocnice Ústí (Ústí nad Labem), Hypernova, Interspar, Matrika, Birell, Gaviscon, Arnica montana
Zmíněné produkty a metody
maliníkový čaj, čaj pro těhotné (granulovaný), Gaviscon, fitlopta (gymball), Arnica montana 9 CH, Birell, antiperspirant, nosní kapky, pedikúra, šití mantinelů/peřinek, taška do porodnice, papír o uznání otcovství (matrika), papír na jméno dítěte, porodní box
Místa a osoby
Vítkovice, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Poruba, Karviná, Ostrava, Mariánky, Proskovice, Vysoké Tatry, Hypernova, Interspar, Matrika, sestra Šárka
pajmis>>>srdecne blahozelam,prajem tebe aj tvojmu krasnemu malickemu slniecku vsetko len to naj,
Pajmis chlapeček je nádhernej,ještě jednou moooocinky gratuluji!!!Teď už bude jen dobře!!Už se těším až Pajmis bude doma a napíše a budeme probírat ty naše mimča!! 🙂
Ahoj holky tady zase segra od Pajmis mam jen vyridit vzkas od ROLINCOVE! Dnes v 11 hodin se ji narodila dcera NAtalka 3,90 a 51cm,obe jsou v poradku. PSala PAji na mobil tak to preze me vyrizuji kdyz oni ted nemuzou 😀
Dodam zase fotky byla jsem ted odpoledne zase za segrou,dosla sem pred chvili tak fotky stahnu a hned dam do jejiho albika. Malyho jsem mohla i prebalit pro me poprve,je moc hodny vubec neplakal,porad sem ho nosila pusinkovala jak je krasny,no uzasny 🙂 ZAtim se mejte PAja se vam pak ozve az ji pusti coz bude asi ve ctvrtek...
TAdy je odkaz na nove fotecky 😀
Taky čekám co nového.
No Pajmis je v porodnici,Cernovlaska už to má určo taky zasebou..
Uvidíme.. 🙂
Ahoj, jen jsem k vám nakoukla 😉 a kopíruji sms, co dostala holčina z pokecu III.trim o CERNOVLASCE:
" AHOJKY PETKO, TAK TO MÁM ZA SEBOU. MATÝSEK SE NARODIL 29.11. VE 12:46 PO 15-TI HODINOVÉM SNAŽENI, BOHUŽEL CÍSAŘEM, MĚL PUPEČNÍK KOLEM KRKU A TEN HO TAHAL ZPÁTKY
ALE JE KRÁSNEJ, VLASATEJ, A HLAVNĚ ZDRAVEJ
MOC POZDRAVUJ HOLKY A BRZO PA PA PA "
Jéééééééé Cernovlasce mooc gratuluji!!!Hlavně,že to dobře dopadlo!!
Moc se těšim až všichni napíšou až budou doma z porodky 🙂
som sem po dvoch dnoch nakukla a same uzasne spravy...... 🙂 vsetkym novym maminkam moc gratulujem!! 😉
Ty jo vsechny holky rodi 🙂 A ja nemam nejmensi priznaky. Jinak vsem moc gratuluju. Ja tu budu jeste na Vanoce urcite.
Taky gratuluji vsem novopecenym maminkam a at jim jejich ratolesti prinasi jen samou rädost 🙂
zemli,ja myslim,ze ty na Vanoce uz nemuzes byt cela,co?nebo by te nechali tak dlouho?ja uz bych chtela byt na Vanoce taky s prckem 😀
zemli neboj. Ja mela ceskej termin 10 a fr 18 a prenaset by me byvali nechali az do 25. Ale Titimu se chtelo uz 16 😝 Taky uz jsem se videla az do konce.
A 18 to uz je brzo 😝
cernovlaska gratulujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem
ja som teraz prisla. bola som v poradni. som ok, zatial zatvoreny krcok a povedali mi ze zacina 37 tt.
tak koukam,ze ke konci by to chtela mit uz kazda brzo za sebou 😒 kazdy rano se vzbudim a uvedomim si kolikateho je a ze bych uz treba pristi tyden mohla rodit taky,kdyz se tady tak rodi 🙂 no a pak si reknu,jestli jeste na ty Vanoce fakt nebudu cela ☹ zatim to tak vypada..nechali by me prej max. do 27...kdybych vedela,jak to popohnat,domluva nepomaha 😀 😀
Ahojky holky, dlouho jsem tu nebyla..Mooooc gratuluji všem novopečeným maminkám a také se těším, až napíšou.Pajmis-moc pěkný chlapeček 😉
evulinkab,
a ty si uz otvorena, alebo este nie?
ja som bola vcera na vysetreni a zatial som uplne zatvorena, tak to asi vyzera ze porodim na termin. tak uvidime.
len sa mi zda ze tam maly uz nema vela miesta 🙂
citim ho uplne vsade
xixi
Ahoj funy, estli jsi otevrena nebo ne znamena velky prd. Ja byla nekdy od 34tt otevrena na prst a porodila jsem az v 40+5 😝 A to to slo pak super rychle! uz jednou spusteny.
funy-včera jsem byla v poradně a otevrena nejsem.Take jsem uplne zavrena.Ale myslim, ze to nic neznamena.
Tak co noveho ? Ja po dnesni kontrole. Tak to prej vubec nevypada. Otevrena ani trosicku. 😒
ahoj,ja jdu na kontrolu zitra,ale co mi rikali pred tydnem,tak to taky vubec nevypadalo a myslim,ze zadna zmena nenastala.napisu zitra,jak to vypada..
Holky to vůbec nemusí nic znamenat,že nejste otevřené..Já byla v pondělí na ko a otevřená jsem nebyla,no a ve středu to přišlo.Se mi to kecá co?Ale držím vám všem palečky!!!!!!!!!!! 😉
zemli, ale tebe sa uz termin pekne blizi. hadam ta nenechaju dlho trapit sa a ked to nepojde tak ti vyvolaju
drzim palce
sarkal,
to som rada. pretoze ja osobne si neviem predstavit ze by som rodila az na moj termin. uz je to brucho velke a tazke a celu noc som hore.
a nemam sily ucit sa a pisat veci do skoly.
ahojky maminky,tak jestli se mužu přidat,mám týden o porodu,dnes jsem byla v poradně a na KTG a na porod to zatím taky nevypadá.Přemýšlela jsem jak miminku trošku pomoct,ale nic mě nenapadá,pohyb mám pořád,bud něco dělám nebo mi dost energie sebere náš Kubíček.
Jinak kromě zadýchávání se a bolení bříška se cítím dobře i přes 19kg přírůstek.

Holky tak ja tam dam ty fotky tak muzete juknout,dam to do jejiho alba,az tam pujdu v tydnu tak urcite fotky dodam ted to bylo ve spechu,ale maly je krasny uzasny no proste zlaticko 😉