Kolik kg a jak dlouho jste je shazovaly po porodu?
Ahojte holky, zakládám novou diskuzi na výše uvedené téma, myslím ,že tady nikde není, zatím jsem našla jen, kolik se přibralo apod.Bylo by fajn ,kdybyste napsaly, kolik jste která nabrala a jak dlouho Vám trvalo ty kilča shodit, popřípadě jak...jestli pouze kojením nebo omezováním stravy nebo cvičením či jestli máte nějaký zaručený recept... Docela mě to zajímá, protože mně každý říkal, jak mám hlavně kojit a kilča půjdou dolů, no a i když plně kojím, tak váha už měsíc a půl stojí, vlastně jsem shazovala jen po dobu šestinedělí, což je v mém případě ne moc lichotivé, jelikož jsem přibrala 25kg za těhotenství plus 5kg těsně před otěhotněním po vysazení prášků,no a momentálně mám dole jen 15kg, jím zdravě a dokonce třikrát týdně cvičím a váha prostě stojí. 😒
Stručné shrnutí
- Hubnutí po porodu je velmi individuální; některé ženy nahlásily návrat na předtěhotenskou váhu do 4–6 měsíců, jiné uváděly stagnaci i po 3–9 měsících a doporučuje se počítat s delším obdobím zotavení (řada komentářů zmiňovala i lidové pravidlo „9 měsíců nabíráš a 9 měsíců shazuješ“).
- Mezi nejčastěji doporučované postupy patří zdravá strava, pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) a postupné posilování břišních svalů; konkrétně bylo zmíněno DVD Renaty Sabongui za ~350 CZK (www.pilates.cz).
- V diskuzi byly zmíněny i rychlé nebo farmakologické metody: Margitova dieta byla popsána jako anekdotická možnost (např. údajné 7 kg za 3 týdny) a bylo zmíněno použití přípravku Meridia s upozorněním, že Meridia se při kojení neužívá; tyto možnosti jsou kontroverzní a v diskuzi nebyly podloženy lékařskou konzultací.
Nejčastější otázky
Q: Pomáhá kojení shazovat kila po porodu?
A: V praxi v diskuzi byly hlášeny obě varianty: někteří uváděli, že při plném kojení se vrátili k předtěhotenské váze už za 4–6 měsíců, zatímco jiné ženy hlásily stagnaci váhy i po 2–3 měsících nebo nárůst po začátku kojení.
Q: Kdy se po porodu shazuje nejvíc váhy?
A: Mnoho žen v diskuzi uvedlo, že největší úbytek nastává v šestinedělí a v prvních několika měsících po porodu; příklady z diskuse ukazují návrat k původní váze v rozmezí přibližně 4–9 měsíců.
Q: Jak rychle je bezpečné hubnout při kojení?
A: V diskuzi se citovalo doporučení nehubnout rychleji než 0,5–1 kg týdně během kojení, s odkazem na riziko uvolňování toxinů z tukových zásob do mateřského mléka.
Q: Jaké konkrétní cvičení a metody maminky doporučují?
A: V diskusi byly opakovaně zmíněny procházky s kočárkem, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cena cca 350 CZK, www.pilates.cz), kalanetika, bodystyling, spinning a rotoped; dále bylo zmíněno „šátkování“ (nošení dítěte v šátku) jako nenápadná každodenní zátěž.
Q: Co pomůže na povolené břicho a strie po porodu?
A: V diskuzi se doporučovalo pravidelné posilování břišních svalů a čas (některé rady radily počkat rok), a plastika břišní stěny byla uváděna jako chirurgická možnost protrvalé volné kůže, pokud cvičením a časem nedojde ke zlepšení.
Q: Jsou v diskusi zmíněné diety nebo léky, které by se měly zvážit?
A: Jako anekdoty byly zmíněny „Margitova dieta“ (údajně několik kilogramů za týdny) a užívání přípravku Meridia; zároveň byla v diskuzi poznamenána kontraindikace Meridie při kojení a potřeba konzultace s lékařem před léčbou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Hubnutí po porodu je vysoce individuální a u části žen proběhne už v šestinedělí, u části až za několik měsíců.
- Zdravý jídelníček a pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) jsou nejčastěji doporučovanými postupy.
- Během kojení se v diskuzi doporučovalo hubnout pomalu, často bylo uváděno omezení 0,5–1 kg týdně.
Sporné názory
- Kojením se hubne vs. kojení brání hubnutí — v diskuzi se objevily obě zkušenosti (některé ženy zhubly výrazně při kojení, jiné při kojení stagnovaly nebo přibíraly).
- Cvičením a časem se dá břicho „vrátit do formy“ vs. jediným řešením pro výrazně povolenou kůži je plastika břišní stěny.
Otevřené otázky
- Proč u některých žen kojení vede ke ztrátě hmotnosti a u jiných k její stagnaci nebo nárůstu?
- Jaká je bezpečná a účinná role diet typu „Margitova dieta“ a farmakologických přípravků (např. Meridia) v poporodním období, zejména při kojení?
Zmíněné značky a firmy
Renata Sabongui, Pilates.cz, Meridia, Margitova dieta, Toffifee
Zmíněné produkty a metody
Margitova dieta, Meridia, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cca 350 CZK), kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped, šátkování (nošení dítěte v šátku), plastika břišní stěny, procházky s kočárkem
Místa a osoby
Renata Sabongui, Praha
mimi zdravím. No nevim nevim, myslím si, že pokud budu žrát jako doteď tak asi nezhubnu 😠 . No jo, když ono je to všechno tak dobrý 😀
Zuzinka je čupr holka, že to takhle zvládla s tím spinkáním u babi. My jsme to zatím nezkoušeli, jenže já pořád kojím a poslední 2 dny zase vstáváme x krát za noc a chce kozinu, takže se opravdu vyspim, až začne chodit na diskošky a přitáhne až ráno 😀
Čao ženy,
v nohách mám asi tisíc mil, šli jsme totiž dneska do Prčic, padám na hubu, dala jsem si nezdravýho langoše asi po milion letech, páč tam jinak měli jen klobásy a to teda fakt ne, takže se děsím jít v úterý na váhu ( furt to dodržuju)....
Mimi, jak to uděláme s těma 4,5kg? já jako furt dodržuju stejnej režim a ono nic... 😒
ahojky,u male sem nabrala v tehotenstvi 12kg a do 8mesicu po porodu sem mela 20kg dole,kojila sem ji jen 2mes.tak sem si to mohla dovolit.ted po malym sem nabrala 14kg,a stale se me to drzi aji bych vic nabirala az mam z toho mensi zdravotni problemy.ale stale kojim,tak snad se to upravi,az prestanu,jak u male.neni nekdy pravda,ze se v kojeni hubne,aspon u me ne.tak pa
zabula, u mě je to to samé, kojením jsem nezhubla ani kilo, takže až přestanu, začnu s tím něco dělat.
monik76,to urco souhlasim,u me bude dieta dlouha,musela sem si i koupit vetsi obleceni,ze do puvodnich se nevlezu,ale zatim si z toho nic nedelam,myslim ze hlavnejsi je kojit,po detech se muze hubnout porad 😀
i kdyz premyslime jeste o tretim,takze u me to bude na dlouhy lokte
jinam preji vsem zdarne hubnuti a vynikajici vysledky 🙂
Všechno špatně holky ... sem si myslela že už to bude good 😒 v neděli ráno 38, večer přes 39 - Mudr nechápe a já páchám samovraždu 😝 dnes jsme byly zase u MUDR a Zuzinka se cestou solidně vysypala, tak by to mohlo vypadat na tu pátou nebo šestou dětskou nemoc (on to každý nazívá jinak 😅 ) Od odpoledne je bez teploty, tak musí ještě vydržet do rána (myslím bez teploty) jinak nás berou na velké žilní odběry a to bych tedy asi umřela ☹ 😢
Jinak váha netuším, ale žeru jako prase .. asi stres nebo že by těhu??? 😕 😝 😀
Ježiši a ještě se ze mě stane analfabet ... brzy, jazyk, nazývat ... omlouvám se 😔
Mimi no jestli to bude šestá nemoc tak už budeš mít klid. Kubík jí měl taky a jakmile ustoupili teploty tak to bylo v poho. Osypaný byl asi 2 dny a pak to zmizlo. Držíme palečky. Jinak já taky pořád něco žeru a doufám, že těhu teda nejsem. 😅 No beru pilulky tak snad ne 😀
Mimi my taky meli sestou nemoc jak pise sokolik,kdyz se osype je klidek 😵 tak prejeme at je to ona a nic horsiho 😔
jinak vaha se mi trosku pohla nastesti dolu, ale nic moc..... 😠 centimetry sly ale dolu docela dost, tak to fakt nechapu 😕 konecne se mi panev vratila snad na puvodni velikost..... 😝
Jinak jsme slavili rok a byli tu nasi, tak se zralo...zralo...a pak taky zralo 😀 😝
Ahojky anddy, gratulace ke kilečkům a dodatečně také Kevinkovi k jeho prvnímu ročku. U nás se v roce taky žralo takže je to fakt všude stejný. 😝
zabula: děkuji Ti za názor - že není vždy pravda, že se v kojení hubne, ani nevíš, jak mě Tvůj názor pomohl. V těhu jsem nabrala 15kg. Jsem po císaři, tak s pohybem, hlavně s kolem musím opatrně. Nekojím, neuvařilo se a furt mi to je hrozně moc líto a hlavně si také říkám, že kdybych kjila, tak bych i hubla a že se kojením hubne atd...
klouzavka: já kojením taky vůbec nehubla a to jsem nabrala 30kg.... 😉 A všichni mi říkali, že hlavně musím kojit ,že to půjde dolů a ono prdlajs..
Ahojky holky 🙂. Já jsem v těhotenství přibrala šílených 26 kg 😖. No nikdy bych nevěřila, že to vůbec jde... Byla jsem hroch, slon a kombajn 😀.
V porodnici jsem nechala 13kg a zbytek jsem měla do půl roka dole i se čtyřmi kilíčky navíc 😀. Měla jsem to ulehčené v tom, že jsem nemohla kojit, tak jsem mohla hubnout o stošest, aniž by to ublížilo miminku. Jedla jsem 5x denně:
ráno: zelenina + sýr, nebo jogurt
sváča: třeba celozrnný rohlík
oběd: krůtí na přírodno se zeleninou
sváča: zelenina
večeře: jogurt, nebo zeleninový salát s masíčkem.
Hlad jsem měla jen ze začátku. Po porodu šla kila rychle dolu, tak mě to dělalo radost a vydržela jsem. Ale od té doby nemůžu krůtí ani vidět 😀 😀 😀
morusa: taky ☹. I když to zatím tolik neznamená, protože já jsem při prvním přibrala nejvíc v posledním měsíci. Snad 7 kg 😒. Podle toho, co jsem nechala v porodnici, tak jsem měla asi hodně plodové vody a taky jsem byla hodně oteklá.
Po návratu z porodnice má 13kg navíc skoro každá...
U sebe vidím hlavní problém v tom, že mě opravdu hodně bolí kyčle a kostrč (následky ze sportu ☹) Takže ten pohyb je teď hodně omezený. Jen chodím na procházky. Já jsem zvyklá, že když už něco dělám, tak hodně intenzivně. Samozřejmě, že když jsem držela dietu, tak jsem při tom docela dost cvičila a dávala si do těla. Bez toho to tak rychle nejde...
Já se ani nebojím, že bych to tentokrát neshodila. Ale štve mě, že přibírám, a jen koukám, kolik na té váze zase přibylo... Nepřejídám se, nejím nic smaženého. Je fakt, že občas něco smlsnu, ale to taky ne nijak moc. Snažím se mlsat cornflakes, nebo ovoce... A stejně jde váha nahoru. Zatím mám ve 29tt 13kg nahoře, tak se jen modlím, aby to na tom konci nebylo jako poprvé...
Ahojky maminky,
mám tříletou holčičku a tříměsíčního kluka. Moje váha před oběma dětmi byla 68kg. Byla jsem docela spokojená, ale teď?! No hrůza. Při každém dítěti jsem přibrala 20kilo. Při každém z porodů mi slezlo 10 kilo, takže za více jak tři roky mám 20 kilo nahoře. Snažila jsem se držet diety, jíst ,ale po malých dávkách. Myslím, že s těma dvouma se taky docela hýbu, ńa posilku mi bohužel už moc času nezbývá a večer, když už by byl čas tak padám únavou. A co se týče toho jídla a diet...jen co jsem začala váíha ukazovala ještě tak o dvě kila navíc. Pomóóóc už nevím co s tím mám dělat.Ráda bych svoji váhu dolů, ale nejde to.
Tři roky jsem se snažila o to schodit deset kilo co mi zůstalo po Natálce. Přišel Ondra a jsem na tom ještě o deset kilo hůře. A váha opět nemá tendenci slejzat. Tak už nevím....
já přibrala 9 kg-díky těhotenské cukrovce jsem toho moc jíst nemohla-tudíž jsem odcházela z porodnice jako bych vůbec těhotná nebyla-a teď hubnu a hubnu-to naše dítě mě zcela vycucne až se úplně ztratím...
Ahoj holky 😝
zdravím všechny hubeňourky 😀
já sem na tom skoro stejně mám 59,5 kg přes stehno mám 56 cm hurá.No už to není 63 tak jak jsem měla když jsme se tady měřily 😀 😀 😀 😀
všichni mě říkají ať se nažeru 😀 😀 ale já jím a ted hlavně ujíždím na bramborovejch tyčinkách od Bohemie mňam 🙂 pak taky žeru sladký hlavně kaštany,delise 😝 ale je to určitě tím cvičením a tím jak běhám za Anošem 😀
Hodila jsem nějaký foto do alba tak se mrkněte 😝 jo a mám novou hlavu tak napište jestli je to lepší nebo horší 😉
Jinak Any má necelejch 10kg a 79 cm (bajvoko).Je to DRAK kde jsou ty časy když byla malá Ela 😀 😀 je to úplnej opak 😝
Tak se mějte a hubněte dál a hodte taky nějaký aktuální foto ju?
Páááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá
Ahoj, po prvním porodu jsem nabrala 9kg a z porodnice jsem se vrátila o 1kg lehčí a teď mám 4kg nahoře zatím, tak doufám, že za ty 2 měsíce přiberu zase tak max do 9kg a zase se vrátím na původní váhu 🙂
kaelan moooc ti to slusi 😵 😵
a co cvicis?
Holky jak jste sundali dolu stehna? 😝
Jo jinak mam 2kg navic, protoze jsem pred mesicem zmenila antinu 😠 😠 😠 Uz mam zase novou tak uvidime 😨 😕
Mimi: Nevymyslela 🤐 🤐 Možná bychom si mohly nechat nasadit tasemnici? 😀
Kael: fakt pecka, gratulace největší.
anddy: jak jsi na tom s tím dodržováním jídelníčku? dodržuješ nebo na to pečeš?
sokol: kde tě máme? 😵
Tady jsem 😀 😀
Kael moc moc gratuluji. Jsi fakt kóča. Tiše závidím 😉
Moruš tasemnice je dobrej tip 😀 😀
Alterna to jsem fakt nezkušela 😕

Zdar ženy kožený a blažený 😵
Moruško - jsem na tom stejně, ještě těch 4,5 kg a budu opravdu happy 😎 ale jsem ráda, že už mám váhu jako před těhu, tedy těhu v průkazce .. 😀 😀 doufám, že ten zbytek je jen otázka času 😉
Sokolíku - woe neboj, určitě se to zlepší, si vezmi jak jsi s těmi kily zatočila 😉
Varfa - Boleslav zdraví Boleslav .. a gratuluji k úspěchu, na 3 měsících být šlank je obdivuhodné 🙂
no jinak děvenky, Zuzinka je už dobrá (pomohly nakonec léky na alergii - Zodac v kapkách) 😕 takže jsme už snad opravdu zdravé. Po těch nemocích se bála chodit, ale dnes už celý den běhala sama .. jen je občas neřízená, tak jí jsem raději za zadkem 😅
Taky na dnešek spala poprvé u bábinky a byla naprosto v pohodě, jen já jsem ze začátku byla úplně ustýskaná ... ☹ přivezla jsem ji tam včera kolem 6 a odjela. Zuzina večer usnula během 10 minut, spala celou noc, probudila se dokonce v půl 7!! (to bude ten venkovský vzduch) a vůbec se po nás nescháněla. Až po obědě prý vyhlížela a říkala Máma 🙂 ale to už jsem byla na cestě. My si s manželem večer zašli do restaurace, ráno si pospali (poprvé po roce - tedy já vstávala v půl 8) a dokonce do číny na oběd - měla jsem kuře kung pao a bylo výtečné 🤐 Teď už ten ďáblík zase spí v postýlce a já su klidná.
Všechny zdravím a přeji klidnou a dlouhou noc.