Kolik kg a jak dlouho jste je shazovaly po porodu?
Ahojte holky, zakládám novou diskuzi na výše uvedené téma, myslím ,že tady nikde není, zatím jsem našla jen, kolik se přibralo apod.Bylo by fajn ,kdybyste napsaly, kolik jste která nabrala a jak dlouho Vám trvalo ty kilča shodit, popřípadě jak...jestli pouze kojením nebo omezováním stravy nebo cvičením či jestli máte nějaký zaručený recept... Docela mě to zajímá, protože mně každý říkal, jak mám hlavně kojit a kilča půjdou dolů, no a i když plně kojím, tak váha už měsíc a půl stojí, vlastně jsem shazovala jen po dobu šestinedělí, což je v mém případě ne moc lichotivé, jelikož jsem přibrala 25kg za těhotenství plus 5kg těsně před otěhotněním po vysazení prášků,no a momentálně mám dole jen 15kg, jím zdravě a dokonce třikrát týdně cvičím a váha prostě stojí. 😒
Stručné shrnutí
- Hubnutí po porodu je velmi individuální; některé ženy nahlásily návrat na předtěhotenskou váhu do 4–6 měsíců, jiné uváděly stagnaci i po 3–9 měsících a doporučuje se počítat s delším obdobím zotavení (řada komentářů zmiňovala i lidové pravidlo „9 měsíců nabíráš a 9 měsíců shazuješ“).
- Mezi nejčastěji doporučované postupy patří zdravá strava, pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) a postupné posilování břišních svalů; konkrétně bylo zmíněno DVD Renaty Sabongui za ~350 CZK (www.pilates.cz).
- V diskuzi byly zmíněny i rychlé nebo farmakologické metody: Margitova dieta byla popsána jako anekdotická možnost (např. údajné 7 kg za 3 týdny) a bylo zmíněno použití přípravku Meridia s upozorněním, že Meridia se při kojení neužívá; tyto možnosti jsou kontroverzní a v diskuzi nebyly podloženy lékařskou konzultací.
Nejčastější otázky
Q: Pomáhá kojení shazovat kila po porodu?
A: V praxi v diskuzi byly hlášeny obě varianty: někteří uváděli, že při plném kojení se vrátili k předtěhotenské váze už za 4–6 měsíců, zatímco jiné ženy hlásily stagnaci váhy i po 2–3 měsících nebo nárůst po začátku kojení.
Q: Kdy se po porodu shazuje nejvíc váhy?
A: Mnoho žen v diskuzi uvedlo, že největší úbytek nastává v šestinedělí a v prvních několika měsících po porodu; příklady z diskuse ukazují návrat k původní váze v rozmezí přibližně 4–9 měsíců.
Q: Jak rychle je bezpečné hubnout při kojení?
A: V diskuzi se citovalo doporučení nehubnout rychleji než 0,5–1 kg týdně během kojení, s odkazem na riziko uvolňování toxinů z tukových zásob do mateřského mléka.
Q: Jaké konkrétní cvičení a metody maminky doporučují?
A: V diskusi byly opakovaně zmíněny procházky s kočárkem, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cena cca 350 CZK, www.pilates.cz), kalanetika, bodystyling, spinning a rotoped; dále bylo zmíněno „šátkování“ (nošení dítěte v šátku) jako nenápadná každodenní zátěž.
Q: Co pomůže na povolené břicho a strie po porodu?
A: V diskuzi se doporučovalo pravidelné posilování břišních svalů a čas (některé rady radily počkat rok), a plastika břišní stěny byla uváděna jako chirurgická možnost protrvalé volné kůže, pokud cvičením a časem nedojde ke zlepšení.
Q: Jsou v diskusi zmíněné diety nebo léky, které by se měly zvážit?
A: Jako anekdoty byly zmíněny „Margitova dieta“ (údajně několik kilogramů za týdny) a užívání přípravku Meridia; zároveň byla v diskuzi poznamenána kontraindikace Meridie při kojení a potřeba konzultace s lékařem před léčbou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Hubnutí po porodu je vysoce individuální a u části žen proběhne už v šestinedělí, u části až za několik měsíců.
- Zdravý jídelníček a pravidelný pohyb (procházky, Pilates, kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped) jsou nejčastěji doporučovanými postupy.
- Během kojení se v diskuzi doporučovalo hubnout pomalu, často bylo uváděno omezení 0,5–1 kg týdně.
Sporné názory
- Kojením se hubne vs. kojení brání hubnutí — v diskuzi se objevily obě zkušenosti (některé ženy zhubly výrazně při kojení, jiné při kojení stagnovaly nebo přibíraly).
- Cvičením a časem se dá břicho „vrátit do formy“ vs. jediným řešením pro výrazně povolenou kůži je plastika břišní stěny.
Otevřené otázky
- Proč u některých žen kojení vede ke ztrátě hmotnosti a u jiných k její stagnaci nebo nárůstu?
- Jaká je bezpečná a účinná role diet typu „Margitova dieta“ a farmakologických přípravků (např. Meridia) v poporodním období, zejména při kojení?
Zmíněné značky a firmy
Renata Sabongui, Pilates.cz, Meridia, Margitova dieta, Toffifee
Zmíněné produkty a metody
Margitova dieta, Meridia, Pilates (DVD Renaty Sabongui, cca 350 CZK), kalanetika, bodystyling, spinning, rotoped, šátkování (nošení dítěte v šátku), plastika břišní stěny, procházky s kočárkem
Místa a osoby
Renata Sabongui, Praha
majatob: nam kila sama nemizi, tak musime hold maknout 😒 a energii fakt nemam, vecer padnu mrtva do postele, manzel me za to cviceni nesnasi, protoze uz pak nemam silu cvicit s nim 😀
ali: to verim, ja su vecer vzdycky uz uplne hotova a nemam na nic silu... 😀 😀 😀 😀
majatob: ale ja porad verim ze jeste par kg schodim a brisko zpevnim, v lete se hubne lip.)
ja uz se hrozne tesim az pujde vyrazit na dlouhou prochazku, na brusle, plavat...doufam, ze tim taky telo trosku zpevnim...sice ne na dlouho, protoze planujeme poridit malymu sourozence, ale aspon neco, ze? 😀
pockej, takhle rychle po sobe? vzdyt tam mas napsano ze je Tobiaskovi skoro 11 m? to te teda obdivuju, ja se davam dohromady, protoze dalsi dite zatim neplanuju. ale kdybych planovala tak bych se na to vyprdla asi🙂a ty se na to muzes ze 49kg tuplem vykaslat.)
jj, chceme aby byli tak ty dva roky od sebe 🙂 no, me nejde o hubnuti, vaha je myslim ok, jako spis se dostat trochu do kondice, nic nevydrzim a tehu s malym deckem bude asi docela zaber, takze spis abych ho zvladala dobehnout az mi utece...no a kdyz trochu zpevnim bricho a zadek, taky to neuskodi 😀
privazej ho na voditko🙂 a nemusis za nim behat🙂) a jestli ti to zvedne naladu tak jukni do meho alba do slozky dieta, a hned uvidis jaky mas hezky brisko. ja musim jeste zabrat.
Jé, holky, mně by stačilo vážit 60kg, no dobře tak 58 a byla bych spokojená! Nikdy jsem nebyla žádná chcíplinka🙂, ale jednu dobu jsem mívala 56, ale to díky osobní krizi, jinak bych asi tak nikdy nezhubla! Otěhotněla jsem a vážila jsem 62. Teď mám 69, takže mám co dělat🙂 Dnes jsem začla cvičit, uvidíme, jak dlouho mi to vydrží🙂 A taky jsem si dnes dělala testík...necháváme to osudu🙂 Tak druhé mimi zatím nebude a abych řekla pravdu, jsem docela ráda...ale neříkám, že bych nebyla ráda, kdyby tam ty 2 čárečky byly🙂
kami, jj taky jsem tenhle mesic testovala a su docela rada, ze to nevyslo, prece jen v planu to bylo az po svatbe v cervencu 😀
vsak se urcite taky dockas 🙂 my jsme se chteli prvni vzit a pak az deti...no a nakonec jsme nejak prehodnotili plany a budeme se brat az letos s rocnim prckem 😀
holky porad lepsi se brat po tehu nez v tehu🙂 ja toho celkem lituju, sehnat saty to je nadlidsky ukol, napit se clovek nemuze, proste na prd. ja se vdavala v 8 mesici tehu, najednou mi preskocilo a chtela sem jit do porodnice jako vdana pani. Takze bud se brat pred tehu nebo po tehu🙂
ali, ja jsem jeste pred mesicem byla rozhodnuta, ze chcu druhy hned a budu se vdavat tehotna...no ted su rada, ze to nedopadlo, protoze mam objednany uzunky saty a do tech bych se teda v lete nenacpala s pupkem 😀 😀
ali, koukala jsem na fotky na beremku, moc ti to sluselo 😵 ale na 8. mesic bych te teda vubec netipla, ty saty toho hrozne moc schovaly, co? 🙂
majatob: jj schovaly, ale ja sem si je musela hned po prijezdu do restaurace jit sundat, protoze sem citila, jak mi to stahuje to bricho a mela sem z toho blbej pocit. ten korzet byl jedinej do kteryho sem se vesla.....🙂 Proste lepsi se vdavat netehotna🙂 a nebo hned na zacaku tehu a neee na konci jako ja🙂
ahoj holky, kdo chce muze juknout do alba, jak uz mam o pul kg min🙂) je to fakt rozdil🙂)) (ironie) 🙂
já 16kg a to jsem se nepřejídala a hlídala se☹. porodem šlo dolů asi 6kg v šestinedělí 3kg a zbytek až jsem přestala kojit. měla jsem málo mléka, tak jsem musela hodně jíst a stejně to nepomohlo☹kojila jsem 2.měsíce, malému bude za týden 5.měsíců a jsem na původní váze. mám ted hodně pohybu, už tolik nejím, ale mně se vždy osvědčilo při redukci váhy menší porce víckrát za den a jím všechno i sladkosti, ale myslím, že kolotoč kolem prcka, domácnost jsou nejlepší na kilča dolů. držím palečky, at jste brzy všechny spokojené 😉
No, holky, tak já teda nevím, začla jsem cvičit, myslím, že i míň jím, nervy mám v kýblu co se dítěte, domácnosti a všeho kolem týče a dnes jsem stoupla na váhu...a pořád stejně, tak kde je problém? Asi už to nebudu řešit, nechám to a na váhu stoupnu až tak za měsíc (jak se znám, tak už tam budu zítra stát🙂)
tak já před těhu 85kg,na sá sem šla se 123kg(měla sem rizikové těhu,v7mém měsíci sem musela 14dní ležet a přibrala sem 18kilo☹ za těch 14dní,jinak bych nenabrala ani půlku). No,něco v porodce,párkrát pokus o cvičení a sem na 95kg.Už dostat dolů jen 10-15kg a budu spokojená 😀 l
kamanka - děkuji... ono by to šlo líp,kdybych pravidelně jedla a cvičila... jinak u tebe to nehubnutí bude dělat stres,to je hrozný svi....☹ a cvičíš chvilku... vydrž,ono se to určo hne 😉
Uvidíme🙂 Je fakt, že stres je s....! Jednou jsem stresem zhubla cca za 14 dní 13 kg, nemohla jsem do sebe dostat soustou...No, nějak to všechno dopadne! Kdyžtak nakoupím větší oblečení 😀 Já se v těhu nijak nehlídala, na co jsem měla chuť, to jsem si dala, ale nepřeháněla jsem to, ta kilča šla nahoru tak nějak sama. Moje mamka přibrala v jednom těhu 30, ve druhém 33, ve třetím nevím, ale taky říkala, že se nijak nepřecpávala. Ale čert to vem🙂
Holky, nezapomínejte pít dostatek vody. Člověk s tím prckem často na pití (u sebe) zapomíná. Když je tělo dehydratovaný tak nehubne ani za boha.
dnada
Mám zkušenost, že velká nadváha se shazuje dobře, nejhorší jsou ty poslední 2-3 kila, ty se drží jako klíště! 😉
Jinak já už nehubnu, chci jen zpevňovat. Dneska jsem dělala lehy sedy s Adélkou, držela jsem jí při tom zvednutou nad sebou. Takhle od srdce se řehtat jsem jí snad ještě neviděla. Cvičící máma je holt nejvtipnější věc na světě. 😀
cerstva mama: tak to ja malyho udrzim tak minutu max. ma 10,7kg...bych chcipla po chvili🙂) ja uz taky jen zpevnuji🙂
Ahoj holky,
tak jsem od 13.2.2009 maminkou dvojčátek ... před otěhotněním 97 kg, před porodem 106 kg, 14 dní po porodu 85 kg. (vzhledem ke stresu), těhotenská cukrovka (kontrolní testy, až po šestinedělí, cukrovku zjistili 6.1.2009, pouze ve stádiu hlídání a měření, tedy bez inzulínu). Tak snad už bude jen lépe a lépe. Rapidní úbytek váhy+stres+cukrovka ... bohužel nekojíme. Takže jen jsem chtěla říci, že bych raději byla na 100 kg, ale třeba i kojila ... ale není mi dáno, ještě že je UM ... chci se vrhnout na cvičení, až se mi zahojí jizva po císaři. Četla jsem, že nejprve je potřeba zpevnit vnitřní břišní svaly a pak teprve posilovat na bříško ... tak snad neplkám kraviny 😎
Mějte se všechny moc hezky.
zdraví lenka
lenule 76
Nejdřív šikmý břišní a pak přímý. Říkala mi moje cvičitelka, že viděla maminu co cvičila po porodu rovnou klasický lehy sedy, takže nedodržela ten správný postup. Měla prý pěkně vypracovaný břicho kolem pupku, ten prostředek, ale úplně "vyhřezlý" ty boky. Nezpevnila nejdřív strany a pak jí to tudy vylezlo. Blbý je, že zpětně už se to dohnat nedá. Takže bacha na to. Říkala ta cvičitelka 🙂
Jinak my jsme mohly začít cvičit šikmý lehy sedy po 3 měsících, přímý po 6 měsících. U tebe s tím císařem to asi bude delší doba. Ale určitě jsou cviky, který můžeš dělat už teď.
Z nekojení si nic nedělej, když to nejde tak to nejde. Já s tím zápasila 6 týdnů, pak jsem do 6 měsíců kojila+přikrmovala (UM převažovalo) a od půl roka už jen UM. A jakou mám zdravou krásnou čiperu, ťuk ťuk.
alishia
Moje závaží je zatím devítikilový, plus mínus 😀 Výhoda je v tom, že cvičíme břicho, ruce, a ještě pobavíme prcky! 😉
cerstvamama: ja nemusim posilovat ruce, uz ted si pripadam jak rambo 😀 potrebuju posilit brisko, stehna a zadek mi nastesti zustal hezkej🙂 ale stehna se nejak klepou:/ teda oni se klepaly vzdycky, ale az ted me to stve, tak obcas delam i cviky na nohy....vysledek meho 3 tydeniho cviceni, zatim neni neikde videt:/ tak uz me to prestava bavit:/
lenule: si z toho nic nedelej ze nekojis....me to taky ze zacatku stvalo, ale uz je to dobry. zas muzou deti pohlidat i babicka s dedou nebo manzel a ty muzes vyrazit na nakupy, a deti nebudou upnuty jen k tobe.

ahojte maminy 🙂
ja se musim pochlubit...otehotnela jsem s 56 kily, do porodu pribrala 16, ted ma malej 10,5 mesice a ja mam 49 kilo...a to bez cviceni a diet 😀 jeste jedno, dve deti a rozplynu se 😀 😀 😀 ale brisko mi trosku zustalo a potrebuju ho chovat do svatebnich satu...no stahovaci bombardaky to jisti, ze 😀 ja se totiz nikdy nedokopu k tomu pravidelne cvicit 😅 a obdivuju ty, ktery na to maji energii i s malym ditetem 😀