Odmietli vám napichnuť Epidurál s tím, že to nejde?

dasa143
2. led 2018

Ahojte,

Mam pred sebou prvy porod a s epiduralom budem suhlasit (prosim neodsudzujte ma tu za to, na to je ina diskusia, ci si epidural dat pichnut, alebo nie. Mam na to svoje zdravotne dovody).

Pred skoro dvomi rokmi som mala zapal mozgovych blan, ktory sa zistuje odberom miesneho moku z chrbtice - lumbalnou punkciou. Ide v podstate o rovnaky proces ako napichnutie epiduralu - pri epi sa latka vpichne dovnutra, pri lumbalke sa odoberie par kvapiek miesneho moku.

Moj problem je ze vzhladom na intenzivne cvicenie v mladosti mam extra pohyblive svalstvo na chrbte, tym padom hodne pohyblive stavce a zarazene k sebe - aspon tak mi to vysvetlila doktorka. Takze u mna bol velky problem napichnut lumbalku - doktorke sa to podarilo az na piatykrat, aj to s tym, ze mi potriafala nervy a vystrelovali mi nohy a vystieralo chrbat.

Neviem si predstavit, ako mi pocas kontrakcii napichnu epi, ked mi to neslo ani "vklude". Stalo sa vam niektorym ze vam ju odmietli napichnut a anesteziolog proste odisiel s tym, ze to nejde? Citala som tu na konikovi taketo zazitky.

Podelte sa prosim o vase skusenosti 🙂 dakujem

kocvarovas
2. led 2018

Sama žádnou zkušenost nemám, ale jako zdr. sestra vím, že i lékaři jsou šikovní a ti méně šikovnější.. Třeba padneš na někoho, komu to půjde i při kontrakcich úplně v pohodě..

jihlavanka
2. led 2018

@dasa143 osobne si myslim, ze lekari ARO maju viac skusenosti s epiduralom nez neurologovia.... Na tvojom mieste by som sa isla "ukazat" nejakemu dr. z ARO a budes vediet na com si. 😉

chocolady
2. led 2018

@dasa143 jejdamane, kdyby mi nekdo zkousel 5x udelat lumbalni punkci tak bych mu z ordinace asi utekla..😵 Vsak se zkus zeptat primo v nemocnici kde budes rodit, treba s tim maji nejakou zkusenost, a i kdyby ti to nepichli, myslim, ze to zvladnes, ja jsem posera ale rodila jsem v zahranici kde ani moznost epiduralu neni a taky jsem to nejak (za velkeho revu) zvladla. 😀 Druhy den jsem si ale rikala, ze to takova tragedie nebyla a klidne bych pristi sla rodit zase bez pichnuti.. Drzim palce, at vsecko dopadne k Tve spokojenosti! 🙂

slayc
2. led 2018

Ahoj, zkusenosti nemam, ale jak nekdo rika, v nemocnici, kde chces rodit, bych je o tom informovala, dopredu bych se treba zeptala jake sou treba i jine moznosti. Ja sama bych do epi nesla, ale u nas v nemocnici davaji treba rajsky plyn, ktery si taky hodne lidi chvali. Nebo to budes mit tak v pohode, ze treba nebudes ten epi ani potrebovat. 🙂

gorda
2. led 2018

Ja s tim zkusenost nemam, jelikoz sem posera a takhle si nechat pichat do patere bych nedala. 😀 Ale opravdu se radeji domluv v porodnici, kde chces rodit dopredu. Sestra kdyz sla akutne na cisare s dvojcatama, chtela pouze to umrtveni od pasu dolu, ale nejak se to sebehlo, spatne pichnuty, sestra nervozni jak blazen, jestli budou v poradku a musela pod narkozu. Tedka znama rodila normalne a chtela rajskyho plynu, ale zrovna dosel. 😀 Tim chci rict, ze pokud to chces planovat a navic muze byt i problem, radeji resit dopredu. 🙂

gnozka
2. led 2018

Mam zasebou dva císaře s výbornýma kontrakcema . Lahůdka . Chtela jsem vždy jen epiduralni anestezii abych byla pri vědomi u císaře . Mela jsem šťesti na anesteziologa . I mezi kontrakcema to vždy krasne pichli. A to bylo umění se uvolnit ale nic jsem necitila a bylo to velmi rychle . Nebojte . Oni to dělají jak na běžícím pase . Jsou zvykli to píchat u kontrakci . Z celeho porodu bylo tohle opravdu nejmenší .

pataja
2. led 2018

Epidural pichaji mezi kontrakcemi 😉

g_m
2. led 2018

@dasa143 Nečetla jsem ostatní příspěvky, ale během kontrakce se epi nepíchá. Já jsem vždy čekala až kontrakce přešla, když jsem cítila, že opět přichází, tak doktor okamžitě přestal pracovat. Při kontrakci by bylo nemožné něco takového dělat 🙂 A tohle bych řešil s příslušným personálem při příjezdu do porodnice, jsou i jiné alternativy k epi...

gnozka
2. led 2018

Jsem to spatne napsala . Určite se pícha mezi kontrakcema !! Soucastne by to snad ani neslo .

terezs2716
2. led 2018

Já teda zkušenost mám,tak se také podělím. Lumbálkou jsem taky prošla,ta byla celkem v pohodě,ale přesně jak píšeš,to je v klidovém stavu. Při porodu jsem měla šílené bolesti a řekla jsem si o epidural. Přišla mladá anestezioložka,lehla jsem na bok a to byly kontrakce snad ještě horší. Píchá se to opravdu mezi kontrakcema,ale měla jsem 4 hned po sobě,pak 20 vteřin klid a zas 4 kontrakce po sobě,mladá doktorka tam byla téměř hodinu a napichnout se ji podařilo jen jednou a ještě špatně,tak tu jehlu zas vytahovala,po hodině zavolali starší,evidentně zkušenější a ta to píchla do 10minut,no prostě peklo. Jediné co můžu asi doporučit,je předem oznámit tvou "diagnouzu" se zadovyma svalama a zkušenost z lumbálky,aby se podle toho zařídili (třeba poslali hned tu zkušenější a ne mladou žábu,aby se to na tobě "učila")

martyina
2. led 2018

Lumbalku jsem měla píchnutím již dvakrát a epidurali mi pochází při porodu dva a mohu ti říct že mě to teda absolutně srovnatelné s lumbalku nepřišlo skoro jsem to necítila. Takže se neboj ;) myslím že v tu chvíli by mi byla jedno i lumbalku:D ale ne opravdu proti bolesti u lumbalku toto nešlo skoro citi

soleilll
2. led 2018

@dasa143 Mně napichovali spinál na několikrát při obou porodech. Při prvním to bylo v průběhu 2-minutových kontrakcí - stačilo jen říct, že na mě jde kontrakce, počkalo se a pak pokračovalo. U mě byl problém s nadváhou - přes sádlem obalený obratle se anesteziolog nemohl trefit. Cítila jsem vpichy v ledvinách, kyčlech i jinde, ale neustále jsem si opakovala, že je to stokrát lepší, než rodit (šla jsem na sekci). 🙂 Nedokážu odhadnout, jak dlouho to ve skutečnosti trvalo (přišlo mi to jako věčnost), ale určitě několik minut a ani jednou to nevzdali a podařilo se. Podruhé jsem si s vědomím toho, že to nebude jednoduché, nechala před napichováním spinálu umrtvit okolí vpichu - domluvila jsem se na to předem. Ani jednou jsem naštěstí neměla následné komplikace s bolestí hlavy. Držím palce, aby se to u tebe podařilo co nejdřív a všechno proběhlo hladce.

sell1
2. led 2018

Po x marných pokusech o pichnuti epiduralu to chtěla lékařka ukončit s tím, ze to nejde.
Nakonec se přeci jen podařilo, ale pritel říkal, ze cela tahle akce trvala

sell1
2. led 2018

Po x marných pokusech o pichnuti epiduralu to chtěla lékařka ukončit s tím, ze to nejde.
Nakonec se přeci jen podařilo, ale pritel říkal, ze cela tahle akce trvala přes hodinu.
Ale díky za nej, dokonce jsem pak na půl hodiny usnula a nasbirala potřebné síly.

PS: omlouvám se za predcasne odeslany minuly příspěvek, pisi z mobilu a netrefila jsem se 🙂

zlobr
2. led 2018

Já jsem s epi souhlasila, když jsem se po 5h od podání vyvolávací tablety otevřela jen o 3 cm (24h od prasknutí vody) a bolesti už byly silné, malý se tlačil ven a já byla jen na 5cm. Doktor mi to píchl mezi kontrakcemi, vždy jsem mu řekla, že už to začíná, měla jsem je asi po 1min. Seděla jsem na porodní posteli, byla jsem hodně nahrbená, a sestřička mi ještě přidržovala ramena, abych se nehýbala. Bála jsem se toho ale jak jsem byla vyčerpaná, tak už mi bylo všechno jedno. Napíchnou jen tu kanylu do zad, tu pak přehodí přes rameno a tam dávkují lék. U mě se to podařilo během 2min, doktor byl mladý a moc šikovný. Já se díky epidurálu otevřela z 5 na 10cm během hodiny a moc si odpočinula! Rozhodně bych to dporučila, zvlášť, pokud porod nepustupuje a bolesti už jsou silné. Hodně štěstí a přeju rychlý porod 🙂

misulinka44
2. led 2018

Tuto otázku polož anesteziologům v porodnici,kde chceš rodit... a domluv se s nimi co a jak... Já rodila císařem a chtěla jsem zůstat při vědomí. Napichoval mě primář ARA a nepodařilo se mu to,mám příliš přisedlé obratle a vůbec se tam nedostal. Možná by se mu to povedlo,kdybych se nechala mordovat déle,ale po 20minutách snahy a mých rozpíchaných zad,jsme to vzdali a museli mě uspat.

renca1978
2. led 2018

Já měla kontrakce po minutě a bylo potřeba udělat akutně sekci. Chtěla jsem Epi a ten mi napichli i v kontrakcich. Takže není pravda že se nepicha. Píchá se i během kontrakci.

podaji
2. led 2018

Sla jsem na cisare. Chtela jsem jen spinalni. Mam tu vyhodu ze mam hodne kostnaty zada, zato sirsi boky😉 nahrbila jsem se v tom vylezly vsechny obratle. Anezteziolog rekl je no parada a za minutku bylo hotovo ovsem ja uplne mimo. Jsem mela pocit ze me tam dali konskou davku ktera me vlezla az do hlavy🙂

dasa143
autor
15. led 2018

Ahoj,

dakujem vsetkym za odpovede a ospravedlnujem sa, ze pisem s takym casovym odstupom, ale vobec som nemala cas.

@kocvarovas @jihlavanka mate pravdu, len ma trochu strasi, ze mi tu lumbalku pichala veduca oddelenia, tak som pocitala s tym ze ta uz ma asi nieco za sebou :-/ kadopadne doktor z ARO / anesteziolog bude mat urcite viac skusenosti s pichanim epi pocas porodu.

@chocolady @slayc nejde mi uplne o to zbavit sa bolesti pri porode (aj ked by som to uvitala 🙂 ) ale som silny astmatik a mam strach z toho predychavania, nechcem este chytit aj astmaticky zachvat ☹ fungujem na spreji a uz len ked som chodila do fitka (nez som otehotnela) nebola som schopna robit ani drepy bez toho aby som sipala ako sialena

@zlobr tak to je super ze tebe to slo a pomohlo to 🙂 bodaj by to tak bolo aj u mna

Podla ostatnych prispevkov je to tak tako som myslela, ze niektore z vas mali stastie na doktora a aj lepsi pristup pre vpich a niektore su na tom holt horsie, spatne sa to vpichuje... snad budem mat stastie ... Ako som pisala vyssie, mam strach z astmatickeho zachvatu, neviem co bude s malou ked budu musiet ratovat mna aby som mohla dychat...mozem si dat preventivne sprej pouzivany pri akutnych problemoch uz ked zacnu silnejsie kontrakcie, ale bojim sa ze to nebude stacit. Mam podla doktorky pravdepodobne zapal creva (musim pockat na endoskopiu az po porode) lebo mavam sialene bolesti, a kvoli tomuto aj tomu dychaniu sa bojim ze ten porod neprebehne dobre a nejak uskodim miminku ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru