Poporodní deprese, stavy smutku a pláče
Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....
Stručné shrnutí
- Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
- Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
- Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.
Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.
Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.
Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.
Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.
Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
- Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
- Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Sporné názory
- Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
- Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.
Otevřené otázky
- Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
- Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
- Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?
Zmíněné značky a firmy
Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia
Zmíněné produkty a metody
babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu
Místa a osoby
Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá
Lach, no jo, ono může být i hůř 😅 Oni ty moji tchánovci nejsou v jádru špatní.
Holky,tak jsem si postěžovala a došel teď MM z práce, vzal si tepláky, kyblík na písek a Áju a šli na bábovky. tO je paráda. Jsem happy! Jsem chtěla jít s nima, ale nakonec jsem nešla a mám pár minut pro sebe. TAk co budu dělat??? To už jsem nezažila rok 😅
TAk já zítra určo dorazím na Mraveniště. Asi už tak kolem tý 14 hod. Ája mi pak bude od 15 do 16 chrnět (doufám), tak aby si to tam trochu užil.
Kdy tam teda bude? Samí kluci?
JAni a co Kalerat třeba?
já nevím, proč je pro naše okolí tak těžký někdy to dítě pohlídat? i kdyby na dvě hodiny jednou týdně, tak by to byla pomoc!
mě třeba tchyně nenabídla pomoc vůbec ani v šestinedělí, přitom bydlí 10 min od nás a je u nás furt, ale co jí taky tenkrát nikdo nepomohl že jo!!!
ahojky holky,
tak já si teda v tomhle ohledu stěžovat nemůžu - naši pohlídají v pohodě, i když je Maty jejich 5.vnouče, ale stejně když potřebujem hlídat, tak jednině u tchýně - páč ta by dala nevím co, aby mohla hlídat malého. škoda jen, že všichni bydlí 150 km daleko ☹ ☹ ale není problém, kdybychom potřebovali, tak dojedou - jen tu holt musí přespat - a to už je takové divné, nikdo nemá pořádně soukromí - ale jednou za čas to je v poho. 😉 jinak, když jsme tam (je to jen 25 km od toho, kde máme chatu, takže jsme tam každý druhý víkend) tak není problém nechat malého u tchýně a zajít si kamkoli - sama nám to furt nabízí 😀 a na chatě je zas tchán se svou přítelkyní a ti si taky malého berou na procházky a nebo i jen tak pohlídaj a my můžem třeba do lesa na hříbky 😉 a jak jsem měla ze začátku ty psych.problémy, tak jsem tu v Brně měla bud mamku nebo tchýni pořád a trvalo to přes dva měsíce - a nebyl problém 😉
tak zítra na Mraveništi - my tam dorazíme taky tak kolem té druhé hodiny 😉 tak se tam snad nějak najdem.
akorát - co když bude hnusný počasí??? jak si dáme vědět, kdybyste nejely????
Pavli, pisnu ti do IP můj mobil a můžeš mi, prosím, pisnout tvůj, abysme si kdyžtak daly vědět? díky
Zuzi drž se a neboj, tvoje mlíčko Sárince určo stačí 😉 UM nepotřebuje, zvlášt jestli už dáváš příkrmy, tak v poho ji stačí tvoje mlíko 😵
psala jsem Kalerat, možná pojede, pokud nepojedou už zítra na chatu - budem se spolu domlouvat ráno 😉
AHoj holky,
včera jsme byli plavat, bylo to hezký, Sárinka neřvala, jen se tvářila, že se jí to netýká. No po plavču spala hodinu jak zabitá. Pak i vypila 150 Nutrilonu, takže to bylo asi fakt předtím jen tím, že neměla hlad nebo nevím.
Teď jí učím, že když jí dám jídlo do ručičky, žeby si ho měla dát do pusy, ona to nechápe!!! Když má něco v ruce, dvakrát to otočí a pak vyhodí. čeká že jí to budu servírovat rovnou do pusinky, jako když jí krmím u oběda.
Jak to že ostatní děti to chápou a ona ne? Ona totiž ani moc necucá hračky, jen někdy.
Jani tak to máte super, že ho všichni takhle rádi pohlídají. 😉
ahojky holky
tak počasí zatím nic moc - snad se to zlepší - no, hlavně, aby nám nepršelo!!!! 😕
fakt už bych se s vámi moc ráda potkala 😉
Zuzi, jj, rádi pohlídají, ale zas jsou daleko 😀
a Sárinka je šikulka, určitě se to jídlo naučí dávat do pusinky - zatím je ještě malá a nechápe to, ale to se brzo změní 😉 Někdy mi přijde, že ty děti jsou každým dnem jiné! Já se zas marně Matyho snažím naučit paci, paci a jak je velikej a kde má nosánek - vždy se tomu směje, ale neopakuje to 😅
U nás jsme přesný opak - do pusiny narveme naprosto všechno!!!! 😝
dala jsem jednu fotku do alba ale teď už má dva zoubky co jsou hezky vidět, tady ještě ne 🙂
Ahoj holky!!!!
Jani, počasí je super 🙂 akorát na Mraveniště 🙂 Kdyby pařilo slunko tak by to bylo na prd. Jen aby vážně nepršelo.
Jinak já tam dorazím asi v těch 14, teda záleží na trolejbusu a šalině. a pak tam budu pěkně dlouho 😀 , MM pro mě dojede autem. Tak si vás pěkně užiju 😀
zuzi, Ája narve do pusy vše.ů ale jak se drží lžička...to nechápe 😖 Ostatní holčičky jsou chytré, pomáhají s věšení prádla a Ája??? ten mi to prádloschválně tahá ze sušáku dolů....
pavli, jj, tak to jsi mě pobavila, u nás, co uklidím, tak se otočím a malá to tahá ven. takže i 10 minut trávíme tím, že narovnám ponožky a ona je přehazuje a má z toho hroznou srandu, protože dělám ty,ty,ty a ty seš lump a ona se směje. no mám to teda autoritu 😀
jinak vám holky přeji hezký den a mrzí mě, že nemůžeme dojít 😒
teda holky, tam je nějaká zima, či co -jsem ted věšela prádlo - brrrrrrrrrrrrr. musím nás s Matýsem pořádně obléct. no nic, jdu krmit, pak oblíct a vyrážíme na rehabku. tak zatím pa pa.
jj, Zuzi, škoda, že jsi tam trochu "mimo" - taky bychom tě rádi poznaly osboně 😉
Beti, máme to samý - na moje "nadávky" reaguje smíchem a ještě větší lumpárnou 😀 tak se měj v práci a at ti to utíká 🙂 jo - pořád máme doma ty vaše hračky 😅
Beti, no ono je to sranda. Ale mojí kámošky Eli je tak strašně bystrá. Náš Ája kluk co vše rozbíjí a do všeho mlátí!!!
Zuzi, škoda ☹ Out ale ne úmyslně.
JJ, oblečte se 😉 Mě Ájis usnul až te´d 😠 , tak se mi to trochu posune. Teda to spaní. jsme tam ve 14.
Pa, pěkný den všem 😵
Ahoj holky!!!!
Jani, my jsme pekelně zmokli 😖 Doufám, že vy ne! Jinak supér den, že jo 😀
Jste všechny moc fajn 😀
TAk a te´d si zase hrajeme......až do 21 hod. MM šel do hospody....
ahojky,
no myslela jsem na vás, začínalo to, jak jsme lezli do šaliny, naštěstí nás to minulo, i na Mendláku to bylo v poho ještě bez deště. Maty cestu prospal 🙂 banánek dostal až doma před chvíli - tak ti teto moc děkujeme, i za nektarinky. příště musíme Ajiskovi něco donést, když jsme ho dnes tak obrali o všechno ovoce 😉
Maty tu ted řádí a bude ještě tak do desíti 😅
jj, bylo to super, musíme zas někdy zopáknout - teda až Pavča a Ajisek budou zas v Brně 😉
hoky moc ráda jsem vás všechny poznala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😵
tak my se hlásime, že už spíme, spal celou cestu a probudil se, jak jsme dojeli domu.
Tak jsem našla chvilku čas a jdu mrknout na ty nextíky
Lach, mě klepne. Míša už spí?
No my naštěstí taky. Uf 😎
Jani, za málo, rádo se stalo 😀
Lach , tak za kolik? Něco by se tam vybrat dalo 😀 ZA 100 Liber 😅 ...no to jsem asi přehnala. Ale něco kópim
Ahoj holky,
včera to bylo fajn, ale ta koupačka ve stoje se mi moc nelíbila 😀 😀 😀 . Je teda fakt, že kdyby pařilo slunko, tak tam asi chcípnem 😝 😝 😝 . Ale je to tam fajn a byla to příjemná změna, aspoň teda pro mně.
Jinak jsem večer ještě vařila čočku, tak teď máme břichoboly 😀 😀 😀 .
Já jdu teda taky očučnout pořádně ten next.
Tady vám hážu tu ,,kombinézu,, v quelle. V katalogu jich mají víc, tady na netu jsem je nenašla, ale tato se mi moc líbí, takže asi pořídíme na zimu v quelle.
http://www.quelle.cz/cz/q4r/kinderweltspielwelt...
a tahle je taky pěkná

Zuzi, když ještě kojíš tak bych se z toho mlíka nějak neznepokojovala, možná jen chvilkově nechce a pak se zas rozcucá, nám už snad i od konce sedmýho řekla mudra dávat jogurty,takže my už v nich jely. Ty chutě se u děcek hrozně mění, Simča je strašně polívková,těstovinová a sní veškerý ovoce a zeleninu,ale třeba banán,který dřív měla ráda,tak ten teď moc nemusí. Buchtu nebo tak něco to jen ochutná a vyplivne, i čaj pije neslazenej, po mě teda v tomto není😅