icon

Poporodní deprese, stavy smutku a pláče

avatar
pavlina05
26. čer 2008

Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 5638 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
  • Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
  • Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.


Nejčastější otázky

Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.

Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.

Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.

Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.

Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.

Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.

Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
  • Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
  • Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.


Sporné názory

  • Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
  • Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.


Otevřené otázky

  • Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
  • Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
  • Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?


Zmíněné značky a firmy

Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia

Zmíněné produkty a metody

babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu

Místa a osoby

Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá

avatar
lacherka
18. zář 2009

Jani, Míša s Ajem za ní lezly za ten pult...a Míša ji tam pořád cvakal na ty knoflíky...taky přes zakazy...ale ty pro něho nic neznamenají...jenže ona pak nevěděla jestli to chlazení má zaplý nebo vyplý..chudák...no M. je lotr!

Pavli, no nediv se, byl utahanej, odpo nespal a pořádně se vydováděl..
jo jo, no já jsem přes to bydlení🙂)
Pizza byla tenká, ale obrovskáááá a fakt moc dobrá! měla jsem tam protlak, sýr, šunku, feferony, kozí rohy, cibuli, česnek a vyšla na 99kč!!
A mají to tam taky nádherný, je to nový, krásně zařízený...no jo no, já mám pro dnešek zase bydlecí zážitky

avatar
jana.sun
18. zář 2009

kdyby tu byl slintací smajlík, tak jich tu máte asi 100!!!! 😝 😝 😝

avatar
pavlina05
autor
18. zář 2009

Jani08, musíme tě konečně vidět§ A simču hlavně, aby si mohla vybrat nápadníka🙂

JAni sun, no jo 😀 😀 😀 😀 mě to v tu dobu jezdí co 4 minuty 😎 Jsme prdlošky.
Baráček bude v Drnovicích u Vyškova.

avatar
pavlina05
autor
18. zář 2009

LAch...no paní se bude po víkendu divit, všechny jogurty budou po zásahu Míši na odpis 😅
LAch 😀 😀 😀 😀
JJ, dokonce se Ája probudil až teď!! Takže v kuse 3 hod, to je dost dobrý 😀

JAni 😀

Holky dobrou noc. Zítra písnu zížitky z rychlo svatby 😀

avatar
pavlina05
autor
19. zář 2009

Ahoj holky!!!
TAk už jsme doma ze svatby. Byla to krásná, sice trochu rychlá svatba, ale opravdu krásná.)
Kukněte sem:
http://honigovi.rajce.idnes.cz/19.9.2009,Hancin...

Všechny moc zdravíme🙂

co děláte ?

avatar
jana.sun
19. zář 2009

ahooooj,

Pavli, moc hezký fotky 🙂 a nevěsta krásná a teda superštíhlá 😵

Martin dnes je v práci, tak já jak stíhám, tak vařím, dělala jsem příkrmy pro Matyho do zásoby na příští týden, uffff. 😝
Zítra chci mm vytáhnout někam na obídek -mám narozky, tak snad se mi to podaří. nevíte o nějaké, kde obstojně vaří a jsou tam zařízení i pro děti. a může to být i dobrá pizzerka 😉

avatar
pavlina05
autor
19. zář 2009

🙂 Jani, jo HAnča je modelka.Díky

Teda...všechno nejjjj na světě přejeme JAničko 🙂
Třeba tydy u nás v Kohoutkách je restaurace Kik a je tady sedačka...no ale to asi nepotřebuješ pro mAtyho, že? Ty chceš restauraci s dětsk. koutkem?

avatar
jana.sun
19. zář 2009

no hlavně asi něco, kde můžu dojít s Matym a nebude tam úplně zakouřeno a budou tam mít bud dětský koutek nebo aspon tu sedačku 🙂
Vím o Auře v Kr.poli a ted mi na Pyoušky dali odkaz na pohádkovou restauračku - tak uvidím. Otázka je, jestli Martina vůbec přesvědčím, abychom někam šli, že 🤐

jinak dobrou noc všem 🙂 krásný sníčky 🙂 a málo budivé dětičky 😅

avatar
pavlina05
autor
19. zář 2009

Jani 😲 on nikam nechce jít?
www.bigbenbrno.cz

dobrou,...právě jsem byla zase kojit 😅

avatar
pavlina05
autor
20. zář 2009

ahoj holky!
Se mi dnes nechce nic, ani vařit 😝 Asi pojedeme na Mušov do Rybárny. Uvidíme. MM zatím spí 😖

avatar
jana.sun
20. zář 2009

ahojky 🙂
Pavli, zapomněla jsem ti poděkovat za přání 🙂 mi to asi večer už nějak nemyslelo, či co 😅

MM taky ještě spí - jsem zvědavá, jak to dnes dopadne s tou restauračkou 😵

avatar
lacherka
20. zář 2009

tak já jsem pouklízela byteček, jelikož rodičové se za chvíli vrátí ze 14denní dovolené z Ameriky....a my pošupajdíme do té naší vili.
Moje mamka si vzala Míšu ven, takže my pojedem v klidu nakupova a uklízet..no pěkné vyhlídky dneska mám

Pavli tak jsem si svatbu užili?
no nevím...sice jsem říkala, že super jen jednoduchá svatba, ale nevěsta byla dle mě dost jednoduchá, žádné, líčení, účes, a na krku by se šikl nějaký náhrdelník...ale fotečky jsi jim udělala pěkný, kdyby měli svatbu bez fotek, to by byla velká škoda!!!

Jani, všechno nejlepší k narozeninám...no uvidíš...třeba tě do restauračky pozve sám manžel, když máš narozeniny a bude to překvápko🙂)
V té Pohádkové jsem ještě nebyla, ale vím, že tam hodně holky chodí a je to tam pěkný, prý tedy trochu dražší, ale asi to stojí za to🙂

avatar
pavlina05
autor
20. zář 2009

JAni, ty chlapi jako tak vyspávají? no tak u nás se už teď vstalo 😎
No běžte, neseďte doma!!!!

LAch, ale už budeš doma 😉 Ve vile 😉 a my za Vámi brzy přijedeme, pokud budete chtít 😉

Svatba byla fakt moc pěkná. Sem myslela, že to bude rychle, rychle...ale fakt ok. Teda já fotila a MArek natáčel a Ája seděl v kočáře. TAkže my si moc obřad neužili, ale ono je to pořád to stejný.....
JJ, nevěsta to moc nepřeháněla. Ona HAnka taková je. Šaty byly super, ty si šila sama 😉 . Kytka také pěkná, ale já mám ráda KAly. Na krk by se něco šiklo, to máš pravdu 😉
Ale každé máme jiné cítění, hlavně že jim se to líbilo 😉

TA pohádková bude jistě super 😉

TAk já vařím zelen. polívku a uvidím co dál 😅

avatar
pindule
20. zář 2009

Ahojte,holky já mám zase dny na prd,už jsem se objednala i k psycholožce ☹ ,já mám fakt chvilkama pocit že mi šibne,no tak budu doufat,že ne a že budu zase někdy vpohodě a normální ☹

avatar
janula2008
20. zář 2009

Ahoj holky, my už máme taky odsvatbováno, bylo to mooooc pěkný, super zábavná svatba a juchalo se až do 4 do rána a to tam ještě dost lidí zůstávalo 😅 vložím Vám taky aspoň na chvilku tři čtyři fotečky do alba, pak to za čas smáznu. Krásnou neděli.

avatar
janula2008
20. zář 2009

Pin, Šimonek ještě nemá ani dva měsíce, to je podle mě pořád kritická doba,ale opravdu to po čase přejde a bude dobře.Ale je fajn,že jsi se objednala k té psycholožce, třeba to s tebou probere zas nějak jinak než my tady a víc ti pomůže 😔

avatar
pavlina05
autor
20. zář 2009

ahoj Pin 🙂 ! To mě moc mrzá ☹ , snad bude lépe a trochu ti psych. pomůže. Hlavně ,aby bylo lépe a ty sis to začala užívat 😵 Není na tom nic špatného.

JAni, ta u nás to byla rychlovka. Po obídku, cca ve 13 hod se novomanželé sbalili a odletěli na kretu a my jeli domů v 15 hod

avatar
janula2008
20. zář 2009

No manžel kolegyně je bulhar s tureckými kořeny (ale jinak už za tři roky tu je Moravák jak poleno 😀 ), takže to byla taková temperamentní svatba se spoustou jídla, pití a hudby s tancem 😀 opravdu skvělá.

avatar
janula2008
20. zář 2009

Jinak Vaše nevěsta byla teda opravdu ultraštíhlá 😲 a na krk bych ji něco jemného taky dala, ale jinak ji to moc slušelo 😵 má někdo štěstí,že ani ty šminky nepotřebuje a nevypadá jak bubák 😀 (to se o mě říct nedá, tam je nutný namalovat na ksicht obličej každý den 😅 😅 )

avatar
pavlina05
autor
20. zář 2009

Jani, nepodceňuj se!!!

Jo, na ten krk by se něco hodilo......

My jdeme na přehradu 🙂

avatar
janula2008
20. zář 2009

Tak si užijte krásné počasí, tady se chrní a pak vyrazíme taky do parku. 🙂 Zjistila jsem,že fotky jsou dost nekvalitní, špatně osvětlený, ale co už, něco tam máte... papá

avatar
pavlina05
autor
20. zář 2009

TAk jsme byli na Mraveništi. Jsem se vyřádila na hradě 😀

JAni, teda ty jsi tam byla nejkrásnější 😀 😀 😀 😀 Škoda, nejdě s tím něco udělat? (s těma fotkama 😎 )

avatar
janula2008
20. zář 2009

Já jsem konečně včera zjistila, kde to mraveniště je, protože svatba byla v hotelu u přehrady 😅 vypadalo to i z dálky moc pěkně.S těma fotkama nic už nenaděláme, na nádvoří hodně svítilo a k tomu máme foťák krám,ale to neva, hlavně, že aspoň něco jsme blikli 😅. Všem to tam moc slušelo, nejkrásnější zdaleka ne,ale díky 😉

avatar
pavlina05
autor
20. zář 2009

😀 ale jo

avatar
pindule
20. zář 2009

holky ani nevíte jak moc se těším na čas kdy si to budu moct užívat,jestli nějaký přijde ☹ ,ale děkuju vám moc,moc mi pomáháte.
Dobrou noc

avatar
pavlina05
autor
20. zář 2009

Pin, přijde, neboj 😵 😵 😵 😵
Jak psala JAnča, ještě je čas a ono to přijde...jen to trvá!

avatar
lacherka
20. zář 2009

Holky hlásím, že jsme po měsící a půl ve vile🙂)) a peru druhou pračku a ještě mě čekají tak 4, ale to už tedy ne dneska...pověsím a jdu do hajan...nevím nevím, kdo to bude všechno žehlit???? a na zítřek mě tu čekají kabele na vybalování a pak jdu na vytažení stehů, takže to bude prima den

Pavli už se těšíme na návštěvu..musím honem udělat tu dlažbu...ale jestli to vůbec půjde honem, že?

Jani a kde jste byli v hotelu v Santonu?
Pavli, tak to je nevěsta šikovná, že si ušila sama šaty...no hold kdo umí ten umí🙂
Takže sis zase zahopsala jo???🙂)
A s tím namalováním, já kdybych se nenamalovala, tak bych snad ani nedošla na zastávku autobusu, už jsem si na to fakt tak zvykla, že kdybych ze sebe neudělala člověka, tak bych se vůbec necítila dobře....no když by ty šminky nebyly...tak tedy nevím nevím...

avatar
jana.sun
20. zář 2009

ahojte, takže já fakt jen v rychlosti - chci ještě pročíst pár diskuzí, než zítra pojedem a to bych měla balit. Martin ještě musel do práce, tak já rychlo na PC, než budu "přistižena". a to ještě musím žehlit věci, co máme s sebou. na ty ostatní zas kašlu 😝 😵

Jani - fotky hezké - ty tradičně kočka 😉

Pavli, musím si s tebou jednou na tom hradu taky zařádit 😀

Moni, díky za přání 🙂 a hurá do vily 😉

Peťulko, drž se broučku - fakt bude líp, i když to ted tak nevypadá -je to už taky tím počasím, začínají ty podzimní depky - chjo - to člověku nepřidá. Je fajn, že jdeš za odborníkem, rozebere tě zas jinak a třeba ti pomůže. Každopádně vydrž 😉 moc tady na tebe myslíme!!! 😔 a my s Matýskem ti moc moc moc držímě pěsti, at už je to zlé období za tebou ty si Šimonka jen užíváš 😵

jinak dnes se restauračka nekonala - dohodli jsme se, že půjdem v Šumperku a tchýně nám pohlídá Matyho. měli jsme ale mooooc dobrý obídek - mm koupil naložené kuřecí - jen se to dalo do trouby upéct a udělali jsme si k tomu bramboráčky - mnam mnam.
pak jsme všichni jeli na prochajdu městem - obhlídnout novou Pekandu atd...prošli jsme celé město, bylo to docela fajn - až na to, že Matyho vzbudila projíždějící a hooooooooodně nahlas zvonící šalina 😠
ale jinak dobrý - takový prima rodinný dník 🙂

tak se tu ten týden mějte hezky, budete mi chybět 😅

avatar
janula2008
20. zář 2009

Pavli no ne, ze by se to hezky neposlouchalo,diky 😀 ale vam to jako cele rodince taky moc sluselo 😵 kazdy se nas ptal, proc jsme nevzali Simcu,ale ona by ten obrad vazne nedala, jen bych ji tam vsude mozne honila a meli bychom z toho prd 😠 byli tam takove male hodne miminecka, ktere ani nepipli behem te cca trictvrte hodky, to jsem za rok a pul nezazila 😀 😀 Pin no je to obcas boj,jeden den je lip, druhy hur,aspon u nas, ale bez tech deti a toho ruchu kolem uz by bylo smutno,aspon teda mne urcite 😉

avatar
janula2008
20. zář 2009

Moni, bylo to jinde, v Maximus Resortu či tak nějak, ženich tam dělá šefkuchaře,takže i jídlo bylo výborné, bohaté švédské stoly, no vážně žranice,hned bych si to dneska zopákla 😅 Jani,dobře dojeďte a v pořádku se nám pak vraťte!

Strana