icon

Poporodní deprese, stavy smutku a pláče

avatar
pavlina05
26. čer 2008

Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 5638 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
  • Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
  • Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.


Nejčastější otázky

Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.

Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.

Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.

Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.

Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.

Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.

Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
  • Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
  • Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.


Sporné názory

  • Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
  • Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.


Otevřené otázky

  • Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
  • Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
  • Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?


Zmíněné značky a firmy

Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia

Zmíněné produkty a metody

babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu

Místa a osoby

Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá

avatar
pavlina05
autor
26. říj 2009

Jani, já mám lokálku na Vyškov.
MM už je doma a uspává 😵

avatar
jana.sun
26. říj 2009

tak at se dnes Ajisek pochlapí a nechá maminku zas vyspat 😉 Pavli, schovej prsa a nevytahuj!!! 😀 😀 😀

avatar
pavlina05
autor
26. říj 2009

😀 😀 😀

avatar
pavlina05
autor
26. říj 2009

Jani, budu se snažit. Už spí jak andílek 🙂 , snědl kaši, vypil 180 ml mlíka, tak snad by mohl spát celou noc 😅

avatar
jana.sun
26. říj 2009

tak toto byl dnešní náš oběd.....cca 4 fotky šipkou doprava 😉
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...

avatar
jana.sun
26. říj 2009

Pavli, tak to by Ajiskovi mělo snad i stačit, ne??? 😀

avatar
pavlina05
autor
26. říj 2009

JAni, super fotky 😉

No mohlo 😀 😀 😀 by to stačit 😀

avatar
betina
26. říj 2009

Pavli, tak my už sme po dnešní noci probdělé nevyrdželi a MM koupil knížku a budeme ji nechávat vyřvat, tohle už takhle dál nejde 😒

avatar
motylek
26. říj 2009

Ahoj holky,
u nás noci celkem fajn, je poslední dobou trochu brečí, někdy i půl hodiny, přičítám to sále tomu očkování. Ovšem ve dne je protivnej jako něco, vzteká se, mlátí hlavou o zen, skříně, no hrůza. Nějak z něho ztácím nerva. Usnul až teď, ale např. ráno vstával o půl desáté, tak aspoň že tak. Jinak bych asi vyrostla.

Tady můj rychlo výtvor, na kalendáři zatím ani nepracuju, není kdy.

http://www.facebook.com/home.php?ref=home#/phot...

Dobrou noc všem.

avatar
motylek
26. říj 2009

Těch chybějících písmenek, no máte aspoň i tajenku 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

avatar
pavlina05
autor
26. říj 2009

Beti, pořád nespí? co dělá? Pláče, skáče vám po hlavách? 😕 No Terka to zkoušela na Marečkovi 5 týdnů 😝 a nic. My 10 týdnů a řev...
No však pokecáme 😉 A poradíme...jak se nezbláznit 😅

Moty, tak to je taky číslo to vaše 😀
My noce "jakš takš", vstáváme kolem 7-7:30, to beru 😎

Moty, nádhera. Jak dloho jsi na tom pracovala?
Já si nechala vytvořit kalendář za 190,-, jsem spoky.

Dobrou noc 😵

avatar
motylek
26. říj 2009

Asi 20minut 😉 😉 😉

avatar
jana.sun
27. říj 2009

ahojky,

u nás noc blééééééé, ale ne kvuli Matymu, ten byl v poho, ale mě celou noc pálela žáha jak čert a nic na to nezabíralo!!!! 🙄 🙄 🙄 když jsem kolem šesté konečně pořádně usnula, tak Maty v 7 budíček 😅 😅 😅

Moty, to je kráááááááása, já bych to taky chtěla umět, ale jsem poleno a nemám časík - ve fotolabu mají akci na kalendáře jen do 31.10. a já ještě ani nemám vybraných těch 13 nutných fotek - teprve to tahám z CDéček, ze záloh - pěkně to blbne ☹
Pavli, to ale ten kalendář nemáš vytištěnej ne? nebo jo?????? 😕

Beti, tak Verunka zas v noci zlobí??? to je mi líto ☹ ☹ ☹ at se vám vyřvání zadaří - snad to pomůže 😵

avatar
jana.sun
27. říj 2009

holky, tak si tu musím postěžovat na naše auto. je to totiž úplně v pr...i - asi je zakletý nebo co. dvakrát se tam projevila stejná závada - ničí to písty v motoru, tak to konečně ten náš opravář opravil a vzal to na diagnostiku a tam nic nenašli, co by to mohlo způsobovat, jel s tím i jinam, ale i tam se ukázalo, že je vše v pořádku - tak co nám do prčic ten motor furt ničí?????????????????????? máme už víc jak 100 litru v ř..i a jezdíme půjčeným Favošem od tatky. Jsme prakticky pořád bez auta - už od srpna ☹ ☹ ☹ 😖
(zkopírovala jsem to ze Supermamin - nechtělo se mi to znovu psát) 🤐

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

Ahoj holky!!!!

U nás noc celkem ok, ale také já bylbě spala. Bolí mě hlava od rýmy ☹
Ája se probudil v 7 hod 😝 , jeli jsme do cvíča a po cestě zpět usnul 😠 A to jsem měla jiné plány! Že bude spát až po O. TAk te´d nevím jak to do večera jako vydrží????

Moty, tý jo! Ty seš borec! Já bych to také chtěla umět, ale nemám čas. 😢

JAni, mám jej vytištěný. 2 ks, poslala jsem to do 14 print a celkově jeden vyšel cca na 180,- 😉

JAni, tak to auto je na h.....

avatar
motylek
27. říj 2009

Jo jo, ale to není tak těžký. A na tohle přání ti stačí fakt chvilka, nebylo to možná ani 20 minut. Ale mám v plánu jak stolní kalendář, tak závěsnej a to teda nevím jak zvládnu. Toho stolního mám půlku, ale jinak nic. Taky tisknu u 24print, mají nejlevnější, ale já mívám mega objednávky, cca 2000,- 😅 😅 😅 . No jo, všem babičkám, prababičkám, Petrovi do práce, nám + ty vánoční scrapy cca 15 kousků, posíláme to místo pohlednic, tak to je hned.

avatar
motylek
27. říj 2009

Jinak jsme teď byli venku, na motorce, no pak ovšem uviděl kaluže, tak jsme taky přišli do ráchaný jako vodníci. Noc ok, zatím se dneska ani nevzteká, tak uvidíme jak to půjde dál. S bytem nic novýho, zatím jsme to nedomluvili, máme teda podepsanou rezervační smlouvu, tak snad do 14 dní se budeme stěhovat. Já už se tak těším, teda nééé na tu práci, té tam je mraky, ale na to místo 😵 😵 😵 .

avatar
motylek
27. říj 2009

Jo a kdyby jste některá chtěla, tak já vám nějakej scrap udělám, třeba vánoční. Stačí říct 😉 😉 😉

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

Moty, teda já bych chtěla. můžu? Samozřejmě zaplatím 😵 Holky na MMB to také tak prodávají.
já vyberu nějakou fotku, ju?

avatar
jana.sun
27. říj 2009

jéééééééé, Moty, já cu takýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý 🙂

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

Moty a nebudeme tě moc otravovat? Aby jsi toho neměla moc 😕

avatar
motylek
27. říj 2009

Prosím tě, já nic nechci, jen mi řekni v jakých barvách a jestli chceš fotku nechat barevnou nebo ji třeba sepiouvou, černobílou atd. Až tak budu házet do tisku, tk bysme ti to můžu nechat vytisknout, pokud to budeš chtít, ať neplatíš další poštovný, ten scrap 16x16 stojí 9,90

avatar
motylek
27. říj 2009

to teda pl1atí 0i pro janču, píše se mnou jakub, tak si toho bnevšímejte 😀

avatar
jana.sun
27. říj 2009

Moty - hezké šifry 😀 😀 😀

jé tak já se určo přidám 😵 děkuji 🙂
a kam a jak ti mám poslat tu fotku - a můžu víc - jak to máš ty, ty 3 fotky?

holky, psím, psím - kolik platíte za ten tisk, jak tu píšete to 14 nebo 24 print? já pořád promýšlím, jestli mám poslat fota do fotolabu nechat udělat ty kalendáře a nebo si nechat udělat kalendář (třeba ten scrab) a pak nechat vytisknout - co mě vyjde líp - ach jo - já nevíííííííííííííííím 😢 😢 😢

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

😀 😀 😀 Moty, tak jo 😀 Já pak něco za odměnu vymyslím 😵
Kouknu na fotky 😵
Uděláš tento návrh co máš, nebo máš i jiný?

avatar
motylek
27. říj 2009

Tady jeden zlatej, bylo to na rychlovku, ale pro představu,c o všechno se tam může dát

http://www.facebook.com/photo.php?pid=89452&id=...

avatar
motylek
27. říj 2009

Ještě mám šablony na zeleno červenej, stříbrnej, zlatej, modro bílej scrap a našla bych možná i další.

avatar
jana.sun
27. říj 2009

jůůůů, ten je hezkej. já toho tam nechci nějak moc - jen tak jemně 😉

avatar
jana.sun
27. říj 2009

Moty, to stačíííííííííí 🙂 🙂 🙂 mě by zajímal ten stříbrnej, nebo modrobílej, ale ten zlatej je taky pěknej 😵

avatar
jana.sun
27. říj 2009

holky, já valím, tak snad večer pa. 🙂

Strana