icon

Poporodní deprese, stavy smutku a pláče

avatar
pavlina05
26. čer 2008

Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 5638 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
  • Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
  • Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.


Nejčastější otázky

Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.

Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.

Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.

Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.

Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.

Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.

Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
  • Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
  • Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.


Sporné názory

  • Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
  • Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.


Otevřené otázky

  • Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
  • Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
  • Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?


Zmíněné značky a firmy

Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia

Zmíněné produkty a metody

babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu

Místa a osoby

Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

Moty, mě by se také líbil tříbrný 😵 Ukážeš nám náhled?

Jani, kam valíte?

My jdeme jíst, už máme po spaní 😠 ☹ , jsem zvědavá jak to do večera vydržíme....
jinak asi pojedu odpo pro zimní boty. Je na čase 😅 Prej 😅

avatar
motylek
27. říj 2009

ještě oranžovo hnědá, no našlo by se toho dost

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

😀 jsi kreativista 😀

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

Moty díky. To je jao jeden list (podklad) pod tu fotky? 😅

tAk máme FAre botky za 900,- 😝 Ale betelný s kožíškem 😀

avatar
motylek
27. říj 2009

i papíry i elementy

avatar
jana.sun
27. říj 2009

jaký papíry a elementy???? o čem je tu řeč - já su tím vším "nepolíbená" 😕 😕 😕

avatar
motylek
27. říj 2009

to máš jedno, jestli se ti tam nějaký obrázky líbí, tak napiš jaký 😉 😉 😉 😉

avatar
motylek
27. říj 2009

u těch posledních jsem napsala, co jsou papíry a co elementy, jani elementy jsou to, čím to jakoby zdobíš, papír je ten podklad pod fotkama

avatar
lacherka
27. říj 2009

Moty a můžu poprosit taky??? mně by se líbilo hned to první...

Pavli a kde jste kupovali botky? Já se dnes byla dívat v Maxovi, ale tam nic moc výběr nebyl

avatar
lacherka
27. říj 2009

Moty a na ten scrap musíš mít stažený nějaký program photoshop?? nebo si jej musíš koupit?

avatar
jana.sun
27. říj 2009

Pavli, jste se pěkně s botkama plácli přes kapsu, co?
Moni, ahojky.
Moty, já to holt nechám na tebe, páč su fakt amatér - líbí se mi to modrobílé a zlaté taky 🙂

no a já se tímto loučím, mm chce na PC a ještě tu potřebuju něco dodělat - pa pa, dobrou noc 😵

avatar
motylek
27. říj 2009

http://www.facebook.com/photo.php?pid=89452&id=...

tenhle je volnej, jestli ho některá chcete, budu chvilkama dělat další a vždycky hodím ukázku, a vy řeknete komu se líbí nebo by chtěl něco podobnýho, jo. Přece jen se každýmu líbí něco jinýho.

avatar
motylek
27. říj 2009

tak už je pryč, má ho janča se simčou

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

Hoj 😀
Koukali jsme na růžovku, pak jsem byla u Ájiska.

Moty, jsem v tom taky analfabet 😅

Lachi ahoj 🙂
jela jsem na Masaryčku. Na kluky tam ještě mají dost 😉 bot.

JAni, ani mě nemluv 😝 Ale Ájis to potřebuje, tak proč mu je nepořídt, že? Další uk kupim na mimáči 😉 (do sněhu)

Moty, dělej to za peníze 😉 vážně, každej za 50,- a máš na botky 😀

TAk jo, čekám na návrhy a jdu vybírat fotky 😀

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

seženu ti zájemce 😉

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

http://www.facebook.com/photo.php?pid=89452&id=...
Tento je pěknej, ale ještě něco k tomu 😅

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009
avatar
motylek
27. říj 2009

No jasný, Pavli to jsou jen ukázky, např tohle papír (jako podklad), jen pro představu, v jakých by se ti to líbilo barvách atd. Takový ty obrázky jak je změť různých věcí, to jsou ty elementy a ty si tam můžeš dát jaký chceš, kapišto 😉 😉 😉 . Video bezva, ty jeho dva dolní zuby jsou užásný. Ovšem bych měla strach, že sebou sekne 😅

avatar
pavlina05
autor
27. říj 2009

Moty,aha 😅 S nama je to jak s analfabetama, že?
Máme tam protiskluz. podložku 😉

no nic, tady řev......končím.

Dobrou 😵

avatar
janula2008
28. říj 2009

Ahoj holky, Moty ještě jednou díky, už jsem to ukazovala mamce a byla nadšená ;) jsi šikula. Opravdu to budu chtít aspoň 10x vytisknout a máš u mě bonbošku, na obalení nervů se bude hodit, známe to 😝 😀 Pavli, Simča jak uviděla Ajika ve vaně tak jen vzdychla: jeee 😀 😀 už to začíná 🙄 😀 Beti, tak co Verča? Zlobí číslo? 😔 😢

avatar
motylek
28. říj 2009

Jani, nemáš vůbec zač. Fakt maličkost. S tím tiskem je čas, já to budu posílat až udělaám ty kalendáře, takže někdy v listopadu. To pak přijde hned, maximálně do týdne. Nad tím tvým kalendářem jsem se nasmála, fakt super po ránu, každej den mi posílej takový maily, pak mám hned lepší náladu 😀 😀 😀.

Pavlí, Jani, Moni, na vás začnu dělat dneska odpoledne.

Jdu si umýt hlavu a půjdeme na motorku 😉

avatar
jana.sun
28. říj 2009

ahojky,

Jani, krásný - to se mi taky líbilo 🙂 no jo, kdo zaváhá, .... 😀
Moty, mi se líbí to modrobílé - ale bez toho nápisu ICE - to by šlo? a třeba tam napsat PF 2010???? 😎 😎 😎
Jsem naprostý analfabet 😝 😝 😝

avatar
jana.sun
28. říj 2009

pavli, video super - čemu se Ajisek tak smál? 😅

Moty, užijte si motorku 🙂 dnes tam snad i svítí sluníčko??? 😵

avatar
lacherka
28. říj 2009

Pavli video paráda..jak ta máš to video s Míšou můžu si ho nějak přetáhnout k sobě na fcb...jde to co??

myslím, že ho Pavča rozesmívala.
nám dneska příjede mamka a vařím zelnačku, tak snad se povede🙂

avatar
pavlina05
autor
28. říj 2009

Ahoj holky!!!

Moty , jsi mega šikula🙂
Já ještě nevím jaký motiv a jakou fotku 😒 Mělo by to být barevně sladěno....

JAni, jakože Simče se Ája líbil?

JAni, MM jej rozesmíval, tak jsem naběhla s foťákem🙂

LAch, určo se ti vaření povede 😉
Nevím jestli to jde přetáhnout, kouknu se.
Jinak ti to pošlu přes úschovnu na mail 😉

My dnes máme kačenu se zelím, Ája mlaskal. Teď jej MM uspává.

avatar
pavlina05
autor
28. říj 2009

Moty , nebo tohle.
http://www.facebook.com/photo.php?pid=89452&id=...,
to v pravém rohu, ty hvězdičky + fotky c nějakém rámečku...sepie?

http://www.facebook.com/photo.php?pid=89452&id=...

nebo ti sněhuláci🙂 jsou krásní takyhttp://www.facebook.com/photo.php?pid=89452&id=...

A nebo to co máte vy 😉

avatar
lacherka
28. říj 2009

Moty a já bych mohla to první? a mám ti fotky poslat na mejl? kdyžpak písni na jaký, ju?

A to budete rozesílat jako Vánoční přání?

avatar
motylek
28. říj 2009

tady jedna lehká decentka

http://www.facebook.com/photo.php?pid=90479&id=...

která je ta první, už jsem v tom mimo. Tu zlatou si brala Janča, ale můžu ti udělat podobnou, abyste neměli stejnou, co?

Strana