Poporodní deprese, stavy smutku a pláče
Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....
Stručné shrnutí
- Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
- Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
- Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.
Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.
Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.
Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.
Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.
Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
- Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
- Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Sporné názory
- Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
- Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.
Otevřené otázky
- Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
- Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
- Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?
Zmíněné značky a firmy
Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia
Zmíněné produkty a metody
babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu
Místa a osoby
Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá
Mňam kafíčko, tak ještě si skočím ke kámošce na drby, pak dom a na Vańkec 😀
Ahoj 😀
Jani, jo až bude čas 😉
jsem dojela z obchůdků.....
Sobě jsem nekoupila nic. Dlouho jsem váhala nad krátkou bundičkou co by se hodila k úzkým jeansum a kozačkám. Ale nakonec jsem si ji nekoupila.A to byla slevněná z 1090 na 545,- nevím jestli tam zítra pro ni nepojedu. Rozebírala jsem to teď s MM a on mi nadal, že ju nemám
😀 Byla jsem tam 2 hod a paráda, dojela jsem, kluci navečeření a vykoupaní. já dala jen UM a zase mám klid, MM uspává
😀
tééééééda Pavli, ty se máš 😵 😵 😵 a bundu si kup!!!! zasloužíš si to!!!! 😵
holky, naše auto je zas v pr.... a my taky ☹ ☹ ☹ 😢 😢 😢
JAni, cože? 😕 Už zase?
No JAni uvidím, já sama nevím jestli toto je můj styl 😅
Ahoj holky!!!
Kde všechny lítáte???
U nás noc celkem ok, 2 x probuzen, ale hned usnul. Jen mě pěkně naštval, tahal mě za vlasy, tak dostal po ruce.
Zuzi jak vy bojujete???
My měli jít dnes odpo do solné jeskyňě, ale vstávali jsme pozdě, tak na nás kámošky asi čekat nebudou 😖
Tak pro pobavení....a moje naštvání...
Aleš zase pěkně vlčí, ráno otevřel skříńku v kuchyni, máme tam přilepenou mololapku (lepící páska na moly) a on si tam přilepil pusu Asi si myslel že je to sladký a k jídlu....? Myslela jsem, že mě vezmou všeci čerti
ahooooooooooj,
tak Maty včera usnul až po půlnoci a vstával 6:30 😝 😝 😝 😝 jsem to dnes ani nedospala, byla jsem na gyndě 😅 😅 😅 tak tam doktor na utz viděl pěknej folikul, prej si máme dát tak dva dny pauzu a o víkendu na to "vlítnout", by se mohlo zadařit 😀 😀 😀 no fuška bude, aby se k tomu folikulu dostala správná -tedy zdravá spermie, že 😲 😲 😲
jinak jsem dneska jak praštěná polenem 😅 😅 😅 no jo, jak já se nevyspím, tak se mnou nic není 🤐 🤐 🤐
Pavli, tak to je teda síla - jak jsi z toho mololapu Ajise odlepila??? muselo to dost bolet, lepí to jak prase!!!! 😕 😕 😕
jinak taky pro pobavení, Martin dnes hlíldal Matyho a jak jsem přišla dom, tak důležitě - a kde je nebezpečné místo pro Matyho (tož kde není že??? 😕 😕 😕 ) a ukázal na takový roh poličky z naší obývákové stěny a já na to, že to "zalepíme" takovým tím, co se dává na rohy a on ne a šel na to s pilkou a ořízl to 😅 😅 😅
Moty, ještě bych neměnila, tak po novým roce 😉 😉 😉 ale zas když tam to vajíčko ten doktor tak hezky viděl a ještě poradil, kdy na to, tak proč toho nevyužít, že 😝 😝 😝 😀
jj, jsem zvědavá, kdy ořeže všechny rohy v bytě dokulata 😀 😀 😀 muž činu 😎
No já se s tím teda asi jen tak nesrovnám, s naší frekvencí je to fakt pech. Rozhodně jsem ted žádný další dítě nechtěla, no co už ale nadělám, že. Dva pozitivní testy asi nekecají a moje cece bijí na poplach 😀 😀 😀 .
Čauky, tak koukám, že se toho tu dnes mo nenaplkalo a v pohodě jsem během chvilky dočetla 🙂 Jani, jee tak vy se už budete snažit o druhý? Ty bláho holky, máte můj obdiv, já jsem se ještě pořád nevzpamatovala ze Simči 😀 a kdyby mě ještě jednou kuchli, tak už mě asi stejně nesešijí s tím co mám po císaři v podbřišku za jizvu ☹ Moty, já ti zrovna něco chtěla navrhnout, tak koukám, že už to asi nebude aktuální 😀 nakonec jsme totiž dnes dopo po dohodě s Lukym a s holkama v práci vyměnili dovču za levnější Korfu v červnu, moc pohodový studia v zahradě a jen 50metrů od písečné pláže, skvělý pro rodiny s dětma, tak jsem se chtěla optat, jestli nechcete jet taky, jsou to 3 studia vedle sebe...tak už asi nic ☹
Jani.sun 😲 😲 😲 😲 vy chcete další?Já padám 😅
Ti manžové jsou kutilové 😅 JAk to JAni vypadá? Ta polička 😅 teď?
Moty 😕 😕 😕 😕 Ty taky? neblbněte holky?! Já se z Vás picnu! Vážně chcete další?
Posledně jsem tady říkala já, že se budeme př. vánoce snažit a teď koukám že tady se plodí o 106.
Moty 😕 😕 😕 😕 vážně // 😕 😕 😕 😕
No tak frekvence u nás ok, ale mimíska až př. vánoce....Já na další teď nemám energii a ani chuť. Stačí mi Alda!!!
Beru HA.
Vy tady nikdo neberete HA.
Lach, holky se zbláznily 😅 moni, jakou máš teď HA. ASi bych ji měla změnit, když teď nekojím.
JAni2008, no já na další teda nemám, také jsem se ještě nevzpamatovala a to byl Aleš plánovaný.
Moty, ty jsi vážně těhu??? 😨 😨 😨 já myslela, že si děláš srandu!!! 😅 😅 😅
no, tak to je teda mega zpráva!!! 🙂 🙂 🙂 co na to taťka???
Pavli, my určo chcem další. teda já bych ještě pár měsíců počkala, ale nám to stejně hned tak nepůjde, abychom zas neskončili na IVF - takže tak. 😎 musíme dát nějaký čas na normál snažení - navíc naše frekvence nic moc 😅 😅 😅 dnes se mě ptal dr., jak mi vyhovuje HA, tak jsem řekla, že dobrý, že žádnou už nemám 😀 😀 😀 - měla jsem zaváděcí kroužky, nejde to tak přes játra 😉 když mi to předepisoval, tak jsem ještě brala antidepresiva, tak jsem toho nechtěla mít moc 😔
no, Moty už asi moc na výběr nemá, že 😵 😵 😵
jo, polička vypadá v poho - na dálku ani není nic znát - naštěstí to nevzal nějak moc 😀
Jani, šak Simča vydá za dvě děti, ne? 😅 😅 😅
jinak, holky, s tím naším autem to je průser jak mraky - peněz v tom je jak svina, furt opravy, vždy jezdíme tak týden a pak nic. ☹ ☹ ☹ asi ho prodáme jako se závadou -tedy mega pod cenou ,ale zbavíme se ho a pořídíme si něco za ty peníze, co dostanem - jsem zvědavá teda, jak tohle dopadne. prostě zoufalství 😢 😢 😢
Holky já ho taky nechtěla, to je krutej omyl. Já to vůbec nechápu, já chtěla, ale až za rok. No osud rozhodl za nás. Já HA brala, ale pořád mě z ní pálila pinda, takže jsem si vysadila, ale jako tohle se fakt stalo náhodou, jeden sex a prásk. Já jsem z toho v šoku a prostě tomu odmítám uvěřit.
S tím autem je to fakt nářez, fakt tě lituju. My máme naštěstí služební, takže nám odpadá spousta starostí a peněz, zaplat pánbůh za to.
Penízky jsem nekontrolovala, ale mrknu na to, musím zaplatit naušnice, tak tam stejně musím. Scrapy už jsou na cestě, zítra by měly dorazit 😉 😉 😉 .
Jani, na výběr je vždycky, ale do toho bych nešla.
jejda, Moty, tak to je síla!!! no, co - nějak bylo, nějak bude -šak se to nenarodí zítra, že 😉 😉 😉
Jani, auta bych se zbavila 😉
Jo, pokud ti dr.řekl takovou skvělou filikulární novinku, tak do toho běž 😉
Já bych na tvém místě neváhala.
My původně chtěli děti min.2 roky od sebe. Ale te´d je mi to fuk...hlavně se nechce zbláznit a užít si Áju.
U nás nebyl problem otěhotnět, otázka 2 měsíců. tAkže u nás no kvalt 🙂
Moty, jsi z teho paf? 😕 no je to rána, ale na druhé straně budou prckové blízko věkově a bude větší zábava 😉 Já jsem ze ségrou jen o rok a 5 m 😉
Moty, chápu to překvapení, údiv, omyl...ale ty to zvládneš a bude fajn. Kuba je borec šikovnej 😉
jééé, se těším na ty scrapy 🙂 🙂 🙂 🙂
Moty, jasně, ta "jiná" možnost tu je - ale vyplynulo mi, že na to ani nemyslíš 😉
ode mě už bys tam taky peníze měla mít 😉
taky chci děti 2 a víc roku od sebe - ale zas moc prostoru na snažení pak není, když nechci mezi tím jít do práce, že 🙂 kdybych věděla, že to půjde raz-tři, tak ještě počkám 😵
no, Maty už spí, tak za chvilu taky asi potáhnu, jsem z toho vstávání v 6:30 nějak grogy 😝 😝 😝
dobrou noc 🙂
Jéééé Moty, at je to jakkoliv, tak tohle takhle být mělo, takže prostě moc gratuluju a li když máš ted třeba černý myšlenky, tak to zvládneš!!!!!!!!!!!!!!!!

JAni, on je do nich blázen. všude kde je kočár, tak je on.
Ve cviču, v herně, u švagrové, u kámošky...pořád kočáry. 😀
Tak jsem koukla na aukro a vyhrála aukci za 1 kč. Jsem zvědavá jak bude MM nadávat. On jej nechce 😅