Poporodní deprese, stavy smutku a pláče
Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....
Stručné shrnutí
- Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
- Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
- Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.
Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.
Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.
Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.
Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.
Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
- Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
- Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Sporné názory
- Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
- Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.
Otevřené otázky
- Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
- Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
- Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?
Zmíněné značky a firmy
Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia
Zmíněné produkty a metody
babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu
Místa a osoby
Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá
Lach, jinak je už vše ok? Záde se že jo 😀 Mám radost za tebe 😀
No u nás se už přes hodinu spí. dopiju kafe, půjdeme ven s kámoškou, pak asi k nám, pak dojedeme MM a já jdu ke kadeřnici 😎
Tak my se byly cournout po obchodech, zaběhly k doktorce (vše ok, na průduškách nic není, asi jen ranní pokašlávání tak mám dávat sem tam sinecod a moč má taky v pořádku), udělaly si oběd a teď se leží,ale zas zatím potvůrka nespí 😵 . Jinak jsem objevila celkem pěknou miniškoličku opět jen kousek od Lukyho práce v Židenicích, tak se tam asi v lednu sjedem mrknout a domluvím se, že bych na to jedno dopo v týdnu zkusila dát Simču tam, jestli se ji tam bude teda taky tak líbit s dětma jak v jeslích.Kdo chcete mrknout:http://www.miniskolkakarasek.cz/
Moni, jo a promiň, zapomněla jsem odepsat, v dětským pokojíku máme rozkládací křeslo 😉
ahojky 🙂
my si dnes vyšli s Pylouškama na Svobodák a bylo to moc fajn 🙂 🙂 🙂
jsme si dali skořicovej trdelník nebo jak se to píše a punčík 😵 😵 😵 MNAM!!! 😝
Januli, na tu školičku jsem moc zvědavá - tak pak kdyžtak poreferuj, ju? 😉 😉 😉
Pavli, tak Ajisek je prostě jednička!!!! 😵 😵 😵 ted sklízíš ovoce své trpělivosti - zasloužíš si to moc moc moc!!!
Ajiskovi evidentně samostatné spaní taky prospívá 😉
Moni-Lach - taky to vyzkoušejte, zvlášt, jestli Míša spí s váma, tak už se můžete budit navzájem a i on potřebuje klid.
taky se mi občas nechce z postele a kolikrát jsem v pyžamu ještě odpoledne 😅 😅 😅
tak s tou barvou, to je síla!!!!! by mě asi šlehlo 😅 😅 😅 😖
JAni, mňam! Taky bych si dala, ale ten Svoboďák mě neláká. Celý centrum je mi nějk šumák 😅
JAni, díky. Po těch 17 m to už bylo na čase 😎 Uvidíme co dnes 😖 KAždopádně umí spát sám a to je hlavní. Je to machr, sám nás s MM překvapil 🙂
JJ, myslím, že bylo na čase, budili jsme se navzájem.
Jani, zkoukla jsem aspoň fotky, když už holky nezvládám číst, moc hezký 😉 Verči a Vlaďce to ohromně sluší, tobě samozřejmě taky a je mazec jak ty děti rostou!!! My se na Svoboďák chystáme do Vánoc na punč taky, nasát tu předvánoční atmosféru 🙂 zítra tu budeme mít dvě kamarádky s dětma a odpo dojede mamka,takže budem mít nabitej program a nakouknu asi až večer 😉 přeju klidnou noc a pěkný zítřejší den,ahojky.
ahojky
Jani, Verča je tradičně kočka 😉
fotky jsou tady
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
kousek jedte dolů, v 17:11 tam dala odkaz na rajče Lucka - Labell 😉
jinak dnes asi nevytáhnem paty z domu, je fakt hnusně. no, uvidíme ještě dopoledne... 😔
Pavli změna účesu? ty jo taky ted přemýšlím nad tím mikádem....ale T. chce abych měla dlouhý vlasy...
Jani, tak to mě těší, že taky býváš v pyžámku🙂) jinak Míša se s nama v noci nebudí spí snama v pohodě až do rána
Jani ty fotky jsou krásný a dokonce jsme zjistila,že ta label se zná s moji kamarádkou ze Žebětína, se kterou zrovna dneska razíme ven
Jinak se mnou hrozný, chodím spat už v 8hod a vstávám tak v 9hod...musím se sebou něco dělat...
A taky musuím na Míšu trochu spřísnit nebot si dělá co chce, vezme si pití a schválně ho obrací dolů a vylívá ho na zem, vytahuje vlhčené ubrousky, maluje pastelkou po zdi...ted si sám vytáhl čokoládu a je celý od ní...
holky jak to děláte vy, když jste na pc? děti vám nedemolují byt?
Moni, když jsem na PC, tak Maty je tu se mnou v obýváku - a mám zavřený dveře, zatím si je neumí otevřít - jinak by demoloval celý byt 😠 takto demoluje jen obývák a to mám pod kontrolou. 😎
tak vy si pěkně spíte celou noc pohromadě, jo? tak to bude asi těžší odnaučit ho to - ale co, můžete zkusit dát postýlku jinam - stejně ji u sebe nepoužíváte, když Míša spí s vama na posteli a prostě to vyzkoušíte. však když to nepůjde, k sobě do postele ho dát můžete zpátky vždycky, ne? 😉
a kde je dnes Pavlínka - že by tak luxusní noc, že ještě oba spinkaj??? 😅 😅 😅 😅
Pavlííííííííííííííí, vstáááááááávat!!!!! 😵
Ahoj holky!!!
MY byli ráno cvičit, kupodivu se Ájis účastnil všech aktivit 😀
Jani, fotky super 😀 TA blondýnka je kočka,to je kdo? Jinak jste spoky mamči všechny 😉
Vlasy mám kratší než před tím, líbí se mi to + melírek 😀
Noc ok, Aleš teda blbnul do té 21:30, ale pak spal až do 8:15...no musela jsem jej budit 😅 TRochu vnoci poplakával, ale nebyl to pláč, spíš takové volání, tak jsme tam s MM nešli a on sám usnul 🙂
Lach, když jsem na pc, tak Aleš je tady také, kouká a vyžaduje písničky z pohádek. Jinak píšu když spí. Třeba teď, světe div 😀 se kouká na baby kanál bebe tv 😀 to je klid 😀
Holky ty trhy na Zelňáku stojí tam jít? 😕
My byli dnes v Avion a ok, klid, málo lidí.....
Lach, no tak my jej tím společným spaním evidentně budili.TAkže teď je to tak jak má být 😉
JAni 😀 😀 😀 😀 😀
Moni já třeba celý den po minutkách nakukuju a mám internetové stránky skleplé na monitoru dole, ale sedět u toho nemůžu, jakmile sednu tak řev, hysteráky, vyžaduje pozornost a tahá mě pryč ☹ teď už mi zas druhý nebo třetí den ani nechce spát přes den, takže tak nějak vše v poklusu 😅 no nic, jdem koupat a uspávat, ať aspoň brzo zalehne, hezký večer holky
pavli, ta hezká blondýnka je Verča (Mikulčena) a je kadeřnice - už se pomalu vrací do práce - jednou týdně 😵
a jaké máš ty vlásky - popros mm at vyfotí a hod fotečku 😉 😉 😉
holky, nedáme někdy srazík, že jsem tak smělá???? 🙂
Januli, zase jste bez denního spánku??? 😕 😕 😕 to by mě asi švihlo 😨 😨 😨
Jani, to by mě hráblo bez spaní přes den. 😠 MY máme jedno a aspoň ty hodinky. Spoléhám na to , chci péct.
No jinak nás to nespaní čeká všechny, časem.
JAni.sun, aha, je moc pěkná.
MM není doma ☹ ,stále v práci. Já jsem vykoupala, dala UM a jdeme spát.
Jo a foťák má s sebou.
Až se sejdeme, tak uvidíš 😉 Já nejsem fotogenická!!!
Jsem pro srazík, ale kdy? Teď to mám dost nabité, za dnů chci péct. Teda vždy po obědě, takže setkání nám to nenaruší 😉
Jdu uspávat, pak vařit, ...no snad se ještě stavím 😵
Jani, jj bez spánku přes den,ale zas už mi teď Simča chrní, tak nevím, co je lepší...zas je aspoň volný večer, ale neudělám s ní přes den nic 😝 Kdepak je Moty? Dlouho se tu neukázala 😨 Holky, tak já se pustila do čokoládových vánočních figurek, co měly být na stromek, tomu říkám absťák 😀
holky já furt uspávám, Míša po mně skáče a dělá kraviny...a já už bych spala taky☹
tak doufám, že už! holky kde berete tu energii??? já bych spala až bych brečela🙂 to jsem měla v plánu stáhnout ještě fotky a umýt zem...navařeno naštěstí na zítřek máme. Jinak jdu zítra na pohřeb, pořád jsem se rozmýšlela jestli mám jít nebo ne, ale snad do unesu, já na pohřbu snad ještě ani nebyla.
hmm tak nic, odcházela jsem když už skoro spal, jdu nahoru a on si tam nahoře lítá, hodí si dudlík dolů ze schodů a směje se tomu a já mám proto jít...ach jo, není nad to bydlet na jednom patře, tak pořád lítám nahoru dolů, tak jsem ho už dala do postýlky, protože to není možný a řve jak tur, tak nevím, chvilku vydržím a pak tam za ním půjdu.
Dneska jak jsme byli venku, tak se zas předvedl, vztekal se, kamarádka říkala,že si myslí, že je Míša trochu hyperaktivní, no příjde mi určitě jiný jak jiné děti, on má fakt energie....pořád by dělal lumpárny...jestli já na něj nejsem moc hodná
Jani Moty je ted v Praze a chlapi ji doma zvelebují byteček...no to se holt někdo má🙂
jo jo pro srazík bych taky byla, píct jsem chtěla taky, protože jsem nikdy nepekla, tak zkusit rohlíčky a linecky, ale nevím nevím....
máte prosím někdo Vistu? vždycky když jsem připojila foták k pc, tak se mi objevila tabulka stahovat fotky a současně je smaznout z fotáku, ted se mi spustí automaticky prezentace, taková modrá obrazovka, kde jsou všechny fotky, ale nejde to přes ně stáhnout...nevíte co s tím???
Holky 😕 už jdete spát?
No tak já začínám teprve žít 😀
LAch, nějak to tak vedu, že stále mám energii 😀 a teď ještě víc co Aleš tak spí 😀
Komu na pohřeb? ☹
Lach, Míša byl vždy takový akční co ho pamatuju 😵
Moty, tak se měj bezva 😵
Lach, vanilkový a linecký je brnkačka 😉 Těsto máš za 10 minut večer. A ráno nebo po O až bude hyperaktivka spát upečeš 😉
Moni, M. poradí
Lach... u Windows XP je to takto: když připojíš foťák, tak by se ti měl ukázat disk s nějakým písmenkem. A když otevřeš soubor toho disku, tak by tam měly být vlastnosti a v těch se změní primární akce při načtení disku.
Míša už teda spí? 😅
Pavli tak to já tam nemám, ty visty jsou totiž uplně naprd...tam je všechno jinak. Co vím, tak každej na ně nadaval,ale už jsou všude.
Míša se uřval v postýlce....no víš pak to vykrajování mazání...no a ještě nemám ani seznam co na to nakoupit....já nejsem žádná hospodynka..
Pavli a co budeš dělat, když máš tolik energie?? nechceš mi sem nějakou nahodit? já mám hlad, tak vlezu ještě do ledničky a pak půjdu na tu zem a potom do hajan to je moje největší hobby🙂
A zemřel od mamčinýho přítele tatínek.

pavli dneska se nemůžem vyhrabat, ted jsem dovařila rizoto a jdeme obědvat a pak jsem měla v plánu jít na ten veněc, jsem nějaká zpomalená