Poporodní deprese, stavy smutku a pláče
Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....
Stručné shrnutí
- Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
- Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
- Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.
Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.
Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.
Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.
Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.
Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
- Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
- Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Sporné názory
- Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
- Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.
Otevřené otázky
- Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
- Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
- Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?
Zmíněné značky a firmy
Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia
Zmíněné produkty a metody
babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu
Místa a osoby
Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá
Ahoj holky,
Beti, chápu jak ti je, já jsem byla mimo, ještě teď vím, že na to nějak nemám, že to tak být nemělo, že to ani nechci, ale pomalu je to lepší, hlavně, teď když mi řekli, že má srdíčko atd., tak MM řekl, že jak to má srdíčko, tak je to naše, oni všichni okolo to moc chtějí, těší se, no já jsem na tom trochu jinak, ale fakt čím dýl budeš ,,v tom,, 😀 😀 😀 😀 tak se to zlepší. Asi to tak mělo být, u nás to byl taky jeden ústřel a hned jsem v tom. Tak hlavu vzhůru, nějak to dopadne, hlavně v klidu ať není nerváček. Špatně mi bylo asi 3 týdny, ted už je to dobrý, ale Jakubovi jsem nemohla dát kolikrát ani oběd, jinak bych hodila šavlu 😝 😝 😝 .
Pavlííííí, jsi tu???????????????????????
Když děláš Ajovi tu čočku, tak to vajíčko do ní jako zavaříš nebo uvaříš vedle a nakrájíš do ní????
ahojky,
tak holky, to jsou tu zas novinky!!! Beti, moc moc gratulujeme, at je vše, jak si přeješ! a bud ráda, že to jde, až bys jednou dospěla k tomu, že chceš, tak by to jít nemuselo. já se dost obávám, že tu budu jediná, kdo oficiálně chce a nepůjde to ☹ ☹ ☹ i když je fakt, že zatím ještě tak moc nechci, ale kdyby se zadařilo, budu moc ráda.
taky se bojím, jak dvě děti zvládnu a že Matyho ošidím - ale nějak se to určo vzládne a čím víc budeš těhulka, tak si na to rychleji zvykneš - však se to nenarodí zítra a ani přiští měsíc!!!! je dost času 😉 😉 😉
Januli, tak to teda trpím s tebou - ten včerejšek!!!! 😔 😔 😔 ale dnes ti to určo Simuška vynahradí a bude hodná holčička 😉 😉 😉
Moty, bude to lepší a lepší 😵 viděli jste srdíčko - no paráda 🙂 🙂 🙂
já vám snad ještě i začnu závidět!!! 😅 😅 😅
jinak Maty se taky umí pěkně vztekat, hází vše kolem, ale tohleto je takové jiné - udělá to třeba i jako ze "žalu" - jako když Martin přijde domů a on je rád, že ho vidí a M. si ještě třeba odskočí, tak Maty, jak vidí, že šel táta zas pryč z místnosti, tak si lehne na tu zem a je úplně "neštastnej". 😅 😅 😅
no já se tomu zatím více méně směju a snažím se ho vždy něčím zabavit, ale představa, že mi tohle udělá někde venku a nebo v obchodě 🤐 🤐 🤐 asi štěstí, že zatím nechodí a mám ho vždy jen v kočíku - třeba ho to do té doby přejde, než začne chodit 😅 😅 😅
Moty, já tu čočku povařila a vajo do ní vmíchala - bylo to dobrý!!! 😉 😉 😉
Tak já ho už uvařila bokem, stejně myslím, že to mladej pán nebude 😝 😝 😝 , no což, má smůlu bude hlady 😀
Ahoj, jsem tagy až teď 😀 ....asi už pozdě,co? Moty, bokem jsem vajíčko dávala. Já servíruje ájovi vše tak jak dospělákům, pak to smíchám teprve dohromady. Takový šlichtičky nemusím 😀 😝
Holky těhulky, všechny se moc máte,že Vám to tak vyšlo 😉 ,ikdyž třeba rychle a nečekaně. Ale buďte rády,že je to tak. Někdo mít ani děti nemůže, nebo na ně čeká moc dloho a trápí se....
mY už spíme a já jdu balit dárky 😀
Mně ta čočka s míchaným vajem chutnala a Matymu taky - ale pravda, moc dobře to na pohled nevypadá 😅 😅 😅
Tak co Moty, jedl???
pavli, balit dárky??????????? 😨 😨 😨 😨 😕 😕 😅 😅 😅 😔
Tak mě čočka chutná moc, jakokoliv a v čemkoliv, něco snědl, ale moc toho nebylo, on je hroznej, všechno musí mít totál měkký, takže ty slupky mu tam vadily, ale musí si zvykat.
Dárky???, Co to je??? Nemáme 😀 😀 😀 , věci pro Jakuba jsme rovnou nechali u našich a ostatním jedeme nakoupit až o víkendu 😖 😖 😖 ,ale každýmu jen jednu věc, tak to snad zvládneme.
TAky toho moc nemáme, takové malé věci. K našim povezu cca 5 pidi úzkých obálek....dílniční známku, kalendář,fotky,předplatné Vlasty...
Už to mám zabalené a roztříděné i s jmenovkama 😀
Ještě napečku a hurá 😀
Moty, my taky jedem dokoupit ještě nějaké dárky a o víkendu, snad i už ten foťák, tak třeba se někde potkáme 😉 i když mám pocit, že někam vyrazí celé Brno 😅 jinak zítra navečer tu máme rodinnou oslavu,ale zatím jsem ještě nestihla ani uklidit ani nic nachystat, zas se žádné spaní nekoná tak je to s tím časem děs ☹ ale aspoň že nezlobí, jen si pořád chce hrát a sama to neumí 😔
Pavli, já myslím, že to ani není tak o věku jako o povaze ☹ já prý byla tak hodné a klidné dítě, že mi mamka kolem roku vysypala na zem kostky a dvě hodiny o mě nevěděla. Ségra už taková nebyla, byla divoška, u ničeho dlouho nevydržela jak Simča. No a ta je extrém, co minuta- maminko pojď sem, maminko pojď tam, buď ji mám nalepenou u nohy u vaření atd. a nebo si s ní musím jít malovat, stavět kostky, hrát si, sama něco dělá minimálně, pořád mi chce všechno ukazovat, u všeho asistovat. Jako nevadí mi to, ale vysvětlit jí, že teď musím dělat i něco jinýho ne být pořád s ní a hrát si, to je nadlidskej výkon. Když uklízím, tak jedně tak, že Simči dám hadr a rozprašovač, vezme si svůj smeták a děláme to spolu, ale nehrozí, že bych já uklízela a ona si šla sama do pokoje hrát 😒 asi by zrovna jí ten sourozenec prospěl jak sůl, ale to bych si momentálně rezervovala jeden flek v Černovicích 😅
JAni, u nás také moc nehrozí to hraní. IKdyž sem tam je to názbak, jezdí s autama....a když je ale pak velký klid, tak se něco děje. Včera jsem byla na pc a libovala si že mám klid, kouknu k oknu, Aleš na parapetu jí hlínu z květináče a sype to na zem...TAkže to pak má člověk hned po klidu 😅
Bet? 😕
ahoj holky,
jdu pozdě, odvážela jsem malou k babičce na víkend, MM tady chce dělat nějakou příčku, tak aby byl klid 😀 jinak Januli to, co popisuješ dělá Verunka úplně stejně. sama se zabaví tak max.na 3 minuty a to třeba, když ji dám něco do krabičky a ona to vytahuje. jinak u vaření má stoličku a vaří se mnou, se mnou si chodí foukat vlasy, věší prádlo, uklízí prádlo všechno se mnou a pořád něco musím vymýšlet nějaký aktivity....takže asi tak 😀
jinak teda ráno byl opět pozitivní test, takže jsem objednaná na 18. 12 na UTZ, ale podle mě je to brzo, nic tam nebude vidět. pocity trvají a Moty asi ty stejné, ten šok jen tak nepřejde, prostě jsem vykulená a nemůžu tomu uvěřit. Moty, MM má radost, moje mamka taky, ale já jsem jak prdlá. no hlavně, aby bylo všechno v pořádku když už se stalo 😉
holky, vy jste šikulky, kromě Avonu pro babičky nemám žádný dárky a ani se mě mezi ta davy nechce, i když budu muset. ☹
co váš čeká o víkendu holky?
Beti, já teď peču nějaký nescafé řezy, receptík jsem si našla u pyloušků, tak jsem zvědavá jak to dopadne 🙂 jinak dneska máme v plánu už začít Simču uspávat a udělat si hezkej večer, Luky mi donesl k narozkám sedm krásných růží, tak mi udělal radost, otevřem si vínko, dáme nějaký chuťovky. Ráno malá bude na dopo u tchyně, my pojedem po těch obchodech na poslední dárečky, navečer tu bude rodinná oslava, večer mám sraz s dalšíma dvěma kamarádkama, že to tu v restauraci zapijem a pokecáme. V neděli strávím půl dne u známé na dodělávce nehtů a pak tu chci ještě pouklízet a tak nic spešl, spíš relax. Tak to je náš víkend 😀 Jinak úplně stejné vykulení jsem měla já se Simčou, jedno ,,ujetí", k tomu u Lukyho ty špatné prognózy po přiušnicích a ono houby, teda ne houby...Simonka 😅 Počkej až uvidíš toho prcka na UTZ, v tu ránu jsem byla naměkko,ale to vy určitě taky 😀 a necháš si říct, co to bude?? 😉
Jinak musím říct, že jsem zjistila, že pokud u nás nebude druhý,tak budu příšerná nakupovací a rozmazlovací tetka, už aby segra a švagrová začaly 😀 😀 sousedce se v neděli narodila holčička, Karolínka a hned v úterý jsem ve Vaňkovce musela koupit úžasný pidi body a tričenko, prostě jsem neodolala, na ty mimísky do roka se tak nádherně nakupuje 😀
Maty si teda občas pohraje sám - ale málokdy - zatím musím stavět komín z kostek a on dělá báááááááááá, tak doufám, že brzo začne stavět on sám - někdy se mu pár kostek podaří postavit na sebe, tak ho mooooooooc chválím, aby si to pamatoval 😅 😅 😅
my jdem o víkendu taky na nákupy, ale s Matym - hlídání nemáme. chci sehnat nějakou hračku, co hraje hezký melodie, ale delší dobu než 10-15 sekund - Maty u toho "tancuje" 😅 😅 😅
Beti, drž se -bude líp - počkej na UTZ 😵 😵 😵
Jani, všechno nejlepší!!! 😵 pěkně si to s Lukym užijte 😉
Pavli, tak hlavně, jestli to Ajiskovi chutnalo 😀 😀 😀
Janisun, bodejť by ne, jemu chutná všechno 😀
beti, pocity jsou asi děsný, šokový.No hlavně jseš zdravá ženská, plodící, tak si toho važ 😵
Jani, vše nejjjj a hodně zdravíčka, to ostatní přijde samo 😀 😀 😀 😀 A hodnou simonku.
PLánky máte na víkend krásný.
My měli jet k tchán., ale dnes volalai, že mají asi chřipku, takže tam nejedeme. uvidíme ještě zítra, jestli se z toho nedostanou.
Jinak jedu na Svoboďák na trdelník 😀 😀 😀 ale jinak tady v Kohoutkách.
Holky, MM tady doma někde ztratil hodinky 😅 ,asi mu se Ája někde schoval???, hledáme je už p§l hodiny 😅 a nic! TAk čekáme na celou,21 h, až zapípají 😀 😅
Přesně tak,Bet 😵 Jinak tady se stále uspává, střídáme se u ní jak sudičky, bez dudlíku opět řev,ale jinej nechce tak má smůlu 😎 i když teď vedle chvilku ticho...tak že by? 🙂 nebo ji Luky přidusil 😝 😀 tak klidnou noc holky, film už máme stáhlej,nějakou komedii,vínko se chladí tak jdem na to. Prý uspáno,huráá 😵 😵
JAni a jak Luky uspával???
Hodinky jsme nenašli 😖 ,ale slyšeli jsme pípnutí...
Jani, tak se mějte 😵 😵 😵 😵 😉 😉 😉
Pavli, hodinky 😅 😅 😅 píply, ale nejsou jo???? 😨 😨 😨 nebo už jo? ve 22 píply zase???? 🙂
dobrou noc všem 🙂
Pavli, no vždycky ji hodíme do postýlky, dáme mlíko a jeden z nás s ní usíná, na starý kolena jsme si ji rozmazlili 😀 ale mně to neva, pokud teda neřve jak tur, že nemá dudel 😀 hladíme po čelíčku, povídáme nějakou uhozenu vymyšlenou pohádku nebo tak 😀 abych ji zpívala nechce 😀 Tak jestli hodinky pípaj tak je to furt lepší než náš foťák 😅 jestli zítra koupíme novej a večer ho najdeme, tak mě omyjou 😝 😀 dobrotky zpapány,řezy nevypadaj špatně, jsem zvědavá jaký budou chuťově, odzkoušíme zítra. Dobrou.
...ve 22 píply, ale my jsme to o 2 min propásly🙂
Ve 23 píply 😀
Stračka chrní, hodinky pípají z pokojíku. TAkže rozuzlení bude až ráno 😀
😔
aby toho nebylo málo, tak jsem si na tu 22h nastavila budík na mobilu a šli jsme s MM do chodby a uši nastažený odkud to jakp pípne...čekáme,čekáme....a ono nic. Pak se šel MM podívat do kuchyně, kde máme čas řízený radiosignálem a tam blo už 22:03, takže jsme to propasli MM nadával,že jsem pakouš a já mu řekla,ať si ten čas hlídá sám...no a on se rozesmál, že čím jako, když hledá ty hodinky
Toť k dnešnímu večeru u nás
😀 😅
🙂 dobré ráno,tak hodinky byly v hračkách 😀
Jinak noc super, ještě se spí 😒 ,chtěla jsem Áju probudit, chodím po pokojíku a on stále zařezává.
Jani dodatečně vše nelejpší k narozeninkám, určitě jste je pěkně oslavili.
Beti taky vše nej k miminku v břišku. Mně se teda něco takového stát, tak tedy nevím, zda bych to ve zdraví přežila, stačí mi jedna potvruka doma, dvě a psa bych opravdu nezvládla.
Jinak Míša se ted vzteká tak, že se tak zle podívá a začne všechno házet na zem a tak vztekle, to co najde na stole atd....no nerváček
Míša už je lepší, má rýmu, ale předevčírem se začal v noci tak dusit, že jsme s ním jeli na pohotovost
ted má už jen rýmu, ale já chrmlu až hruza, takže o víkendu budeme doma, já ted peru druhou pračku a budu muset pouklízet
Tatka nám ted dojel a dovezl stromeček a jde s Míšem ven, tak se pustím do toho uklidu.
Pavli my na očkování neměli žádnou reakci.
Hodinky dobrý, tak hlavně, že se našly
My to s dárkama taky nebudeme přehánět, včera jsme našim koupili vysavač, jako hromadný dárek, pro T. mamku mám Avon a Moniny na koktejly a ještě zbývá tatka a bracha...
U nás bude odpočívací a uklízecí víkend...a ven asi ani nepujdu
LAch, teda na pohotovost? A co Vám tam řekli? Měl laringitidu?
no tak fajn,že je Vám líp.
my si užíváme nakonec doma. TAk asi pojedeme na Trdelník. 😀
jedete i s tatkem? u nás se venku seká dřevo a brajgl je tu pořád🙂
ne neměl, prý je dost zahleněný a ty hleny se mu dostanou do dýchací trubice a on se tím dáví, proto mu ani nepomáhaly sirupy na kašel, protože klasický kašel neměl

Ahoj holky!!!
Beti tak co???? 😕