Poporodní deprese, stavy smutku a pláče
Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....
Stručné shrnutí
- Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
- Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
- Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.
Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.
Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.
Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.
Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.
Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
- Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
- Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Sporné názory
- Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
- Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.
Otevřené otázky
- Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
- Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
- Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?
Zmíněné značky a firmy
Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia
Zmíněné produkty a metody
babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu
Místa a osoby
Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá
JAni, tak ta je úžasná!!! Moc pěkný!!!!!! 😵 😵 😵 Prťata se budou mít 😎
TAk a já pádím do hajan...než se Ája probudí 😅
Dobrou 😵
Ahoj holky, tak jsem tu a dnes teda opravdu chodící mrtvola, 😖 mám za sebou asi dvě hod spánku, protože sice jsem přišla relativně brzo, ale pak jsem odstříkávala v noci mlíko a pak nemohla usnout, zase jako vždycky, je to kvůli tomu, když mám nějaký takový rozrušení. Ale bylo to super 😵 , tolik objetí a pus, všichni říkali, jaká jsem hubená ( to nikdy dřív nebylo) a jak mi to sluší, prostě se to dobře poslouchalo. Takže jsem si to fakt užila.
Manžel krmil a Sárinka vypila skoro 150 ml, to je docela dost! ale prý skoro hodinu plakala mezi 11 a 12 a to nikdy nedělá, tak to nechápu. Ale jinak to zvládli perfektně. No a já už teď budu steně doma. 😨
zuzi,
to ti moc a moc gratuluju k odvaze a je to dobře, jak to děláš!!!! já jsem hrozně v tomhla zabržděná, malá mi nechce pít z lahve, tak nikam nemůžu nebo se jen tak strašně bojím, já nevím....máš odsavačku? já zkoušela odstříkávat ručně a asi to neumím nebo co ☹ ale šla bych někam a jak ráda.....
Beti, jestli ti nepije z lahvičky, tak to potom snad jen stříkačkou?! 😲 😔 😕 Nevím, to je težký radit, já jsem už od dvou týdnů občas zkusila dát fenykl.čajík z lahvičky a pila dobře.
Mám půjčenou ruční odsávačku Avent a těch prvních 150 ml mi dalo dost zabrat, poprvé jsem odsála 30 ml, pak už 40 ml a pak skoro 60ml, ty prsa si na to fakt zvyknou, ale příjemný to teda není. Včera jak jsem přišla v noci, tak jsem odsála v pohodě 140 ml a dala to zase do mrazáku.
Ale Beti, já v pohodě nebyla, pořád jsem na ní myslela, prostě jseš jak bez ruky. Pak dokonce o půlnoci jsem si na ní vzpomněla a představila si jak spinká a měla jsem hned slzy, přitom jsem věděla, že kdyby bylo zle, tak mi manžel zavolá a já hned pojedu domů.
Zuzi, tak super 😀 😀 😀 Jsem ráda za tebe, že jsis to relativně užila.
No já si to asi ještě dlouho nebudu moco dovolit!! Chci kojit co nejdéle, takže je na mě Ájisek pořád závislý. Mlíčko už jen tak neodstříkám a ani on nedokáže pít z lahvičky!!! Tedy on to nikdy ještě nezkoušel 😅 .
Ani já mu ji nabízet nechci!!!
dudlík v pusince neumí ani udržet, takže gumové náhražky u nás prostě nejedou 😅
No, nic na plat pár let se nikam neutrhnu 😅
Teda včera opět po 5 lžičkách kaše spal vkuse 4 hodiny!!! 🙂 🙂 🙂
Pavli no já dnes chci zkusit do kaše namíchat banán, tak jsem zvědavá jak dlouho vydrží spinkat.
Moni...tak nevím ,a le u nás to zabírá asi jen na ty 4 hod, pak následuje ten stejný kolotoč 😀
Jseš tady ještě??? NA MK?
Pavli a Aja vic nechce než těch 5 lžiček?? Třeba by ti po deseti spal jednou tolik 😀 chichi,ne to si dělám srandu. Malá dnes měla pangasiuse s bramborama,měla boule až za ušima 🙂 Zuzi, ti chlapi jsou šikulky,oni si poradí a přece jen to je malinké odreagování, i když člověk na toho prcka doma pořád myslí. Holky tak u nás se teď řeší Lukyho práce, nedostane lednovou výplatu a to tam byl snad každý víkend tak nás to mrzí ☹ ale od pondělí už jde jinam,sice dojížďka přes celé Brno,ale snad to tam bude mít lepší 😔 Beti vymakanýma odsávačkama to jde stokrát líp než ručně,ručně jsem taky vždycky odsála nic nic prd. 😨
JAni, no třeba by spal déle 😅 ZAtím nechce více, zkoušíme druhý večer. TAk třeba mi bude do týdne chrupkat celou noc...cha chááá
Pavliiii neztrácej naději!!! 😀 😀 Alešek ti to zas ale vynahrazuje přes den, s Míšou vypadá jak těžkej pohodář 😅
jj Pavli, si myslím,že v Bystrci bych pěcha byla rychleji jak tím busem🙂 v kolik jsem od tebe odcházela v 17.15? a "doma" byla v 18hod🙂
Moni 😝 , tak to by jsi teda byla!! Jé, tak to promiń prosím 😔 míša ti po cestě ještě spinkal?
JAni, tak dnes snědl Ájis polovinu kaše a hádej jak dlouho spinkal vkuse? no, správně 2 hodiny 😅
ježiši Pavli, tak jsem to nemyslela🙂 jen že ten Ž. to tak objíždí ho hruza☹ usnul asi 2minuty před tím než jsme dorazily domů a pak se doma vzbudil,takže nic moc☹
Ahoj holky!!!! 🙂
TAk jsme zpět...uf....náročný víkend 😝 u tchánovic. jsem ko. Ája celé 2 dny protivný, uplakaný, já musela pořád chovat. A tcháni?? kroutili hlvama co to je za uřvané děcko ☹
...no děs!!!
A co vy???
pavli,
tak to mě mrzí a s prominutím tyhle kecy....co jí je, nejedla jsi něco špatnýho...mě totálně serou a vytáčejí 😠 (pardon), jenější výraz jsem nedokázala použít. jaksi nedokážou pochopit, že každé mimčo má jiný temperament a holt jsou některá miminka, která neplačou a některý jsou uplakánci a vzteklounci 😀 . na tohle ale prostě člověk nemá a vždycky mě to vytočí stejně, tyhle věty , vždycky si připadám jako matka naprd, která nezvládá svoje dítěm a poslouchám kecy typu...ona má žízen asi ji bolí bříško 😠 chce to ingnorovat anebo tam nejezdit 😀
Moni, jak to že nejste??? 😕
beti díky 🙂 Oni jsou celkem v pohodě, ale fakt mají pořád takové přihlouplé hlášky,..jako že je on sumo, že je tlouštík a uřvanec. a že co furt řve..
no prostě se mu tam nelíbilo. PLazma tam hrála na plný kule, všude hluk a randál...no ája má rád svůj klid a pohodu. vždyť vy už ho znáte, no ne???
Jakmile jsme dojeli domů, tak....byl zase spokojený.
no jasně u vás doma se řehtal🙂) tam zas plakal Míša....
Pavli protože tam dodělávají ještě zabradlí a je tam zase binčuš, dovnitř chodí v botech, vrtají tam atd....tak tam nebudu bydlet, abych tam uklizela pořád dokola....jo a včera zjistili, že nám zatíká okolo komína do pokojů....no já už se k tomu nebudu asi ani vyjadřovat....
Ahoj holky, dneska je krásně, tak jsem nějak pozitivně naladěná 🙂 , včera jsem měla pěknou depku. Pohádali jsme se s manželem kvůli řízení auta. On totiž nechce, abych jezdila. Já moc jezdit neumím, jde o to, že se pořád hrozně bojím, i když řidičák mám, ale prostě se klepu, když mám jet a se Sárinkou si to neumím představit. A on místo co by mě podpořil a trénoval se mnou, tak mě u toho napomíná a dělá chytrýho a to bych vraždila. Takže včera byla tichá domácnost, dneska už je to ok, ale stejně mě to štve. 😖
Zuzi, to by mě také štvalo!!!
U nás je to obráceně 🙂 MM mě tlačí do řízení. A je to dobře!!!! v březnu mi odjede na týden na hory a já chci jet autem k našim a za kamarádkou. TAkže trénuju o 106 🙂 No zrovna v sobotu jsem řídila a bylo to ok, prý to zvládnu i s Ájiskem 🙂
dnes je opravdu nádherně 🙂 tAk mažu vařit a pak ven 🙂

JAni 😵 😵 😵 jj, a také kdyby zase někdo potřeboval poradit a vypovídat se 😉
Jdu nakouknout 😉