Poporodní deprese, stavy smutku a pláče
Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....
Stručné shrnutí
- Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
- Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
- Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.
Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.
Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.
Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.
Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.
Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
- Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
- Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Sporné názory
- Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
- Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.
Otevřené otázky
- Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
- Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
- Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?
Zmíněné značky a firmy
Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia
Zmíněné produkty a metody
babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu
Místa a osoby
Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá
Jani natoč nějaké video a pošli at mrknem🙂 jako Míša je celkem hodnej, ale prostě takovej aktivní, i Tomašova mamka, jak jsem ted bydleli u ní, tak říkala, že ani kluci dohromady takoví nebyli. On prostě vymýšlí, kam by se dostal, co by mohl udělat-no nic mu neujde.
Chichi, jo to by šlo,ale nemáme kameru 😒 no myslím ji to čučí i tak z očí,aspoň to každý říká 🙂 mně by stačilo aspoň kdyby hodinku denně spala, to je hned jiná mateřská, ale to se zadaří fakt jen vyjimečně 😔 no co, hlavně, že jsou děti zdravé, zbytek nějak přežijem, já už jsem si i zvykla, asi bych se s klidným a hodným dítětem nudila 😅 😅
Ahoj holky!!!!
Moni, jo, to bude zase vítr v peněžence.....Už mám vyhlídnuté minim. 3 kraťásky 😅
Holky, vy máte tedy heperaktivky 😀
Opravdu, Ájisek bude kliďas a detailista. vše dělá s rozvahou.
Dnes jsme byli na cvičení a bylo to fajn!! Aleš vůbec neplakal, naopak odlezl si za holčičkama a mě nechal na pospas.TAk doufám, že úzkostlivé období přešlo. 🙂
moni, díky za pozvání. Až se oteplí, tak přijedu omrknout domek, jo???
Ahoj holky, tak u nás zase noc nic moc, ale ne kvůli kojení, ale prostě Sárinka si chce v půl třetí hrát. začne se mlátit v postýlce a pak začne povídat nahlas. já jsem zkusila všechno- dát prso, houpat, svázat, dát ke mě blíž, ne prostě si chtěla hrát a do půl 5 čumákovala. co s tím mám dělat? 😒
zuzi 😒 u nás je to někdy podobné, hraje si celou noc..třeba od 2 ráno do 5 😅
Pavli včera jsem koukla jen tak zběžně, jak bude klid, tak to musím projít,...no taky bych si vybrala...
a kde jste byli na cvičení ? tam jak jsme chodili na plavčo? a jaký to bylo? já chci taky někam chodit, u nás je tu taky něco, tak musím zavolat.
Takže už nejste v karanteně?
Moni...bych zase utratila majlant ☹ ...chudák peněženka.... 😠
Já zase budu mega objednávat, ale nesmí to vědět MM 😅
Byli jsme v Legatu (budova kousíček dál jak plavíní), vede to stejná paní, naštěstí ne ta chytrá šatnářka!!!!! 😝
Ájis naprosto v pohodě. Foukali jsme tam bublifuk a on byl u vytržení 😀
No v karanténě...MM stále bere ATB a já se moc nechci spolkovat, kdyby náhodou......ale ven chodíme.
Moni, prosím tě, máš zkušenost s velikostí kšiltovky, kloboučku????? já pořád nevím jakou velikost vzít??? 🙄
http://www.next.co.uk/shopping/children/newborn...
Pavli a kolik to stojí a od kolika to je? Já chci někam chodi taky at at je mezi dětma. Volala jsem k nám, ale je to na celé dopo a prý pro starší děti, ale můžu se jít kouknout, zas Míša je takový akční...prý tam děti mají opičí dráhu nebo co🙂
tak to asi prubnu jeden den a uvidíme. Tady se platí 40kč.
S těma kšiltovkama fakt nevím. Next má rozporuplný velkosti, některé čepice mám daleko menší a nebo potom daleko větší, taky se rozmýšlím jestli vzít 6-12m nebo 1-2roky...nebo oboje🙂
🙂 🙂 🙂
Moni, stojí lekce hodinová 100 kč. Jinak 80 kč když by jsi chodila pravidelně.
Není to špatné, pro kontakt dětí. Ale jinak nic světoborného to nebylo. Sem tam jo, ale pravidelně tam asi chodit nechci. Hned jak se oteplí, tak vyndám deku a děcka budou lozit po trávníku a písku. No ne????
jo to jo🙂 já to tady okolo musím uklidit aby to tu nějak vypadalo, i když si říkám, jestli to má cenu, chce za chvíli zateplovat a dělat fasádu, tak abych neuklízela zbytečně, tak ne nextík mrknu asi zítra a sesmolím objendávku
ahoj holky,
pavli, prosím, vysvětlíš mi to s tím Nextem? to jsou nějaký slovo nebo co? nebo to dělá nějaká kámoška? to víš, taky bych chtěla mít hezkou Veruš 😀 tak moc děkuju za informace
zuzi, s tím hraním asi nic nenaděláš, chce to čas a třeba se to spraví. já už nedělám žádný závěry, nemáme žádný stereotyop (kromě chození spát), mám pocit, že jeden týden na ni něco zabírá a pak zase nic apod...dneska chtěla kojit v noci třeba 50 minut a usnula u toho, tak ji dám do postýlky a znova řev apod.... 😀
Moni, pomoooc, já budu mít zase útratu!! Ale proč si neudělat radost, že jo??? 😎
bet 🙂 koukni na www.next.co.uk, na newborn - girls,unisex, young girls
Jinak objednáváme přes holky na MMB
Ahoj holky!!!!
JAk žijete??
U nás vše ok, noc trochu proplakaná, jinak dvojková klasika 😎 Že vy zuby? 😅 ZAtím tedy nic!!!
No tak jak jsem byla ve cvíču, kamarádka mají neštovice (co tam byly s námi)...takže nás to asi čeká ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
TAk jsem trochu přejetá kombajnem.....co se dá dělat?! 😔
Pěkný víkend všem 😵
Ahoj holky,
Pavli, děkuju za odkaz a jak to prosím tě objednáváš před ten MMB? a za jak dlouho to přijde? promin, že tě otravuju ☹
mimochodem pavli, třeba to Ája nedostane, má třeba silnější immunitu! a co cvičíš?
Ahoj holky,
Beti já taky už něco koupila přes MMB, je to v pohodě, musíš jen hned poslat peníze tomu člověku na účet a on ti to hned pošle poštou. Nebo co konkrétně potřebuješ vědět?
Já jsem moc zvědavá na dnešní noc. Včera jsem totiž v 8 večer kojila asi jen 10 minut ( i když normálně to není o moc víc) a ona furt pobékávala a moc to nechtěla,ale když ani za hodinu po tom nespala, tak jsem šla dělat Nutrilon a ona vypila tu dávku ( to bylo 125 ml, ale píšou tam, že to je pro 2 měsíční dítě) a vydržela do půl 3!
Tak jsem dnes kojila před chvílí a zase jsem udělala tu 125 ml a ona to zase vycucla. Sice si říkám, že teda ode mě pije zřejmě málo nebo co, a doufám, že se takhle dopije a vydrží zase dlouho, kéž by! Akorát že já se stejně budím po hodině- dvou, už neumím normálně spát! ach jo.
Je to blbý, že jí takhle dokrmuju, ale dost mě to překvapilo! Co když jí teda moje mlíko nestačí? Vy jste tady asi všechny jen kojily nebo ještě kojíte, ale co mám dělat jinýho?
Přes den kojím tak po 2 až 3 hodinách a vypadá to, že to stačí.
zuzi, hlavně klid, jestli malé vyhovuje příkrm, tak dělej to, co ji vyhovuje a nedrž se striktně takových těch ..do 6 měsíců striktně jen kojit apod.....malá mi vstávala v nocoi pořád, tak jsem od 4 měsíců najela na kaše, vím, že to není ideál, jenže malá to smlsne ani nevím jak, sice se pak taky budí, ale první spaní je třeba 3 hodiny!
havní je, že jí ještě kojíš, já kojím poříd, jen večer prostě něco přilepším 😀
Beti, kéž by to nedostal 😵 😵 😵
Cvičení pro dítka tady v Brně .
beti, objednávám přes paní na MMb, tahle to má za nejlepší cenu za Libru 35 kč
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=20817552&tab=0
Zuzi, já třeba jenom pořád kojím. Tedy do 6 m plně, pak s příkrmy. Ale bez Beby a Nutrilonů.
Ale Monča zase přikrmovala s Bebou..myslím, Míša byl pak 100 krát spokojenější. TAkže si nelam hlavu, hlavně aby byla Sárinka spokojená, no ne????
Beti, tak tak, každá mamča ví co má dělat 😉
Zuzi jo jo jak psala Pavča já jsem Míšu začala dokromovat od 4.měsíce, protože pořád plakal a od 3.-4. příbral už málo, tak jsem zkusila Bebu příkrmy a to bylo pro mě vysvobození opravdu! Žádný řev a najednou se začal smát, konečně jsem si tu mateřskou a jeho začala užívat, žádný hysterák, já víc v klidu, více energie. Při kojení jsem zhubla hodně a byla uplně vychluslá. Takže pokud příkrmy ti vyhovují, tak se toho vůbec neboj, hlavně, že ji u toho kojíš, to uplně stačí.
Moni a začala jsi tak že jen občas na noc mlíko? nebo i kašičku? já kojím přes den po 2-3 hodinách
Ze začátku jsem dávala jenom na noc příkrm, to vždy vypil celou flašku, potom postupně, když jsem nakojila, tak cca po hodině už byl protivný, třeba to vydržel i dvě hodiny a více bez jídla, ale už to nebylo ono, byl takovej uknouranej, takže potom jsem začala čím dál častěji dávat flašku-tu vypil a 3hodiny smích, potom jsem kojila a hodinu klid a zase uknouranej protivnej....takže potom asi od toho 5.měsíce jsem už vesměs dávala jen Bebu a kašičky jsem dávala až trochu později, nějak před 6tým měsícem.
zdravím...
omlouvám se že jsem sem tak vpadla...
10.03.2009 se nám narodila holčička prosím o pomoc v hlasování...
budeme z toho mít jen to že bude vytisklá v novinách jako miminko týdne a schovám jí to na památku...
http://kladensky.denik.cz/miminka/mimina2009031... - hlasuj pro kristýnka roušalová 😉

Moni, jestli ti malej nepřijde normální, tak doporučuju návštěvu u nás a uvidíš, co je mega živé dítě 😀 dnes tu byla kámoška se stejně starým klučíkem jak je Simča a jen nevěřícně kroutila hlavou, prý takovýho ďáblíka ještě neviděla 😅