icon

Poporodní deprese, stavy smutku a pláče

avatar
pavlina05
26. čer 2008

Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 5638 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
  • Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
  • Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.


Nejčastější otázky

Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.

Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.

Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.

Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.

Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.

Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.

Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
  • Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
  • Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.


Sporné názory

  • Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
  • Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.


Otevřené otázky

  • Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
  • Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
  • Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?


Zmíněné značky a firmy

Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia

Zmíněné produkty a metody

babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu

Místa a osoby

Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá

avatar
pavlina05
autor
26. bře 2009

lacher, no uvažuji o tom pultíku, zrovna tady na MK jej prodávají

moty, tak to byh měla rozcupované všechny knihy a časáky...ale dost si zpíváme, povídáme a někdy čtu básničky...vše trvá 5 minut 😅 tak jako u Vás 😅

...tak jsem dnes byla v oboře hledat pro mě a Bet ten strom... 😅 ...docela prima počasí 😅 , ale ptáčci zpívali, tak to jaro asi bude 🙂

avatar
betina
26. bře 2009

pavli,jj, je to aprílový počasí jak vyšitý, chvilku slunko, chvíli liják nebo sníh. Dneska jsme byly s veruš u jejího druhého ženicha 😀 no a malá se projevila opět jako domin. Chytla ho za ramena a samá líbačka 😀 jen ženichovi se to moc nelíbilo, tak brečel a o to víc byla malá aktivní 😀 😀

avatar
lacherka
26. bře 2009

to by chtělo vidět🙂)

avatar
betina
26. bře 2009

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...

moni, ale to není to pravý ořechový 😀 tady byla mírumilovná 😀

avatar
pavlina05
autor
26. bře 2009

Beti 😀 😀 😀 😀
Beti, prosím tě, to jste byly u Marečka v Brně??? tý jo..není MAreček od Terky???

avatar
pavlina05
autor
26. bře 2009

bet, já ti mám pocit, že máme stejného MArečka.)
No tady ho asi nepoznáš...https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
Není to vážně ON???

avatar
betina
27. bře 2009

tak to je dobrý pavli, já myslím že asi ano 😀 Terezka Schejbalová je jeho mamča 😀 😀

avatar
pavlina05
autor
27. bře 2009

Beti 😀 😀 😀 já nevím čí je Terka. 😅 já mám tady v Kohoutkách kamarádku a ona je Terčina velká kámoška. a ve středu jsme byli společně všechny 3. Bydlí v Źabinách???ˇMají Chelsinu???
Teda ten svět je malej!!! 😕

Holky u nás noc 😝 😝 😝 po 1,5 hod a od 2 do 3:30 se nespalo!!!!

avatar
betina
27. bře 2009

jj, mají Chelsinu a bydlí v Žabinách a zná tě 😀 jejií a tvoje kamoška má holčičku Jolanku 😀 jo svět je malej🙂

pavli, tak to byly erupce na slunce, u nás to stálo taky za prd, chtěla jsem si ji už dát k sobě o postele,ale nakonec jsem nedala, ale byl to dneska mazec,budila se třeba i dvakrát za noc a to včera chrupala jak andílek. dneska jedeme na víkend ke tchánovců, kde je obvykle v noci řev jak tur, tak to už asi fakt padnu.

pavli, prosím tě a kdy tak obvykle ten next chodí? se nemůžu dočkat 😀 😝

avatar
majinka2
27. bře 2009

pavlí ahojky, prosím tě můžeš mi poradit?????? na MMb bych si od jedný holky holky vzala věci od Nextu na kluka 9-12 měs, malej má asi 71-72 cm a necelejch osm kilo, myslíš že to bude good ????? díky za radůůůů 😀 😀

avatar
motylek
27. bře 2009

Teda holky, já už fakt nevím, asi půjdu na ten strom s váma.

Beti, prosím, 2x větší to lano pořiď.

Dnes v jednu řev. tak jsem si ho vzala do postele, pohoda, jen sem se nemohla zas hnout, a o půl šesté hotovo, vyspáno a vstávačka.

avatar
motylek
27. bře 2009

Majinko, náš kuba má cca 8 kilo a 73 cm a brala jsem 9-12 měsíců.

avatar
majinka2
27. bře 2009

moty díky..... 😀 tak já to vezmu, je toho asi 4é kousků, budem vybavený na celý léto počítám 🙂))
jo a u nás se taky vstává v šest, takže jsem to vyřešila tak že chodí spát v půl sedmý 🙂))

avatar
zuzanka26
27. bře 2009

holky u nás teď už vždy vstávání o půl 6, nevím, jak to prodoužit, protože já jsem zmlácená. A to usíná v půl 9, jak to že některý miminka spí tolik a to moje tak málo? 😲 😲 😲

avatar
motylek
27. bře 2009

No tak to by mi malej neusnul ani za boha. Chodí spát mezi 7:30-8:00, já teď sázím na ten časovej ponus, protože ho podle mě vzbudí světlo. Nebo teda jako tím, jak se vzbudí na jídlo (to se budí od narození témeř stejně), tak si uvědomí, že je den, to světlo ho probere až moc a on už nemá potřebu. Pokaď byla tma, tak vždycky usnul aspoň do těch sedmi. Tak se modlím, aby si to teď zase protáhl. Ten den je pak neskutečně dlouhej a já už nevím co s ním.

avatar
pavlina05
autor
27. bře 2009

Beti 🙂 to je fakt překvápki s tou Terkou 🙂
No paní uzavírá obj.27.3. a pak to dorazí asi 12.4. já už jsem také natěšená 😀

Maji ahoj 😀 😀 😀 Myslíš, že já jsem odbornice???? 😅
MAjinečko....jj, také bych vzala 9-12 😉určitě!!!! 😎

Moty...tak to budu muset najít hodně mega strom, aby nás unesl

avatar
motylek
27. bře 2009

Já si klidně skočím na vedlejší 😀 😀 😀

Já už se taky těším na hadříky, ale ještě to teplo, už aby to bylo.

avatar
majinka2
27. bře 2009

tak jsem napsala takovej krásnej románek a celý jsme si to smazala já jsme truůůůbkáááá 😀

pavlí já jenom že už máš s nextem nějaký zkušenosti, já ne, tak jsme nevěděla, ....tak já si to vezmu, akorát abychom to všechno unosili, jsoutam bodýčka, teplákovky, mikči, kalhoty..... 😅

holky žádný stromy, kdo se bude starat o ty naše aktivky???? 😀

moty,jo to je přesný, kdž se vstává v šest tak je do večera daleko ....proto ho dávám spát tak brzo , aby něco naspal, a hlavně jak začal vstávat dřív tak se nám posunulo i denní spaní.....

avatar
pavlina05
autor
27. bře 2009

Maji, neboj 😉 Nextíky jsou super, a jak začnou pťata pobíhat tak unosíte vše 😎

avatar
lacherka
27. bře 2009

tak u nás se taky dnes vstávalo 5:40 a lepší už to asi nebude, ale už jsem si asi zvykla, jsem v pohodě....kde jsou ty noci co jsem vstávala několikrát za noc, ted spíš sice málo, ale alespon vkuse

avatar
motylek
27. bře 2009

To je asi nějaká epidemie v tom vstávání 🙄 🙄 🙄

avatar
pavlina05
autor
27. bře 2009

Lach, přesně tak. 😉 Spaní vkuse je super, já nepamatuji od srpna!!! 😖

avatar
janula2008
27. bře 2009

Ahoj holky, tak poctivě dočítám, ale to psaní je už fakt nad mé lidské síly 😀 jsem čím dál víc unavená a z té mé aktivky uplně vyšťavená, padám v osm do postele a do 5min. zařezávám 😀 jinak noci u nás teď jakž takž, teď zas spává v kuse, ale stejně nejpozděj mezi 5-6 je budíček 🙄 .Za to ty dny to je kapitola sama pro sebe, ale ani ne tak, že by nějak zlobila, je kupodivu čím dál hodnější, jen já mám asi už nějakej unavovej syndrom či co, dokopat se k odpolední procházce dá dost vnitřního přemlouvání 😀

avatar
pavlina05
autor
27. bře 2009

Jani, začínám tě chápat 😵 😵 😵
Naštěstí ty vycházky jsou pro mne ten světlý bod dne

avatar
zuzanka26
28. bře 2009

Ahoj holky, tak noc u nás na prd aspoň a vstávání dnes rekord v 5:09 už aby se změnil ten čas a bude to 6 aspoň pár dnů 😖 😖 😖 já spala asi 6 hodin po hodině a půl takže už zase melu z posledního ☹

avatar
pavlina05
autor
28. bře 2009

Zuzi...nápodobně i u nás 😝 😝 😝
Tak teď jsme byli všichni 3 na super vycházce 🙂

avatar
lacherka
28. bře 2009

my dnes vstavali tak v 5ráno, no horší už to snad nebude...celý den jsem byla u mamky tak to byla paráda, na vycházce, na pivečko, taky u mamky na obědě, to je paráda, když nemusím vařit a mám dobrej oběd🙂
Akorát Míšu ten dnešek nějak zdolal v buse hysterický řev a začal se obracet v kočáře, doma jsem ho dala do postýlky, lehl si na břicho a koukal, prohlížel ručičku a klid a za chvíli spinkal...to jsem taky dlouho nezažila....

holky poradtte dědeček má příští víkend narozeniny, co koupit??? 71let, minulý rok jsem koupili metrovou štangli salámu a malou bečku piva s pípou.....no a co letos?....napadlo mě balíček na grilování, nějaký vakuovaný klobásky, ruzný majdy a tak....ale nenapadá vás něco originálního? rok předtím jsem mu koupila takový ty lepší piva od každýho jeden kus...no a letos teda nevím nevím....

avatar
pavlina05
autor
28. bře 2009

Moni, my dnes byli v Bystrci, tak jsme si na tebe vzpoměli. Údolí pohody 🙂
Tedy to neporadím. Já už dědu nemám.. ☹

avatar
lacherka
29. bře 2009

Pavli ja jak ted jezdím na Černýho skrz ten podnájem, tak si taky vždycky zavzpomínám☹ tam byly suprový procházky, takový relax, tady nic moc, sice les je všude kolem, ale s kočárem to prostě nejde

A jaká byla u vás dnešní noc? u nás se jako vstávalo ve 4hod! tedy jakože v pět , ale pro mě to bylo ve 4! a jsem uplně k.o. dala jsem mu dvě flašky mlíčka vypil celkem 400ml a ne a ne usnout, pořád po mě lozil, já sem tam uplně vytuhla, tak jsem s ním vydržela asi do 8hod, pak si ho vzal T. a já jsem na hodku usnula....ale kdybych tu hodinku, nespala, tak vyřízeno fakt....
Tak doufám,že hošík se v tomto polepší a nebude mí vstávat ve 4ráno, začínám se obávat, že máme hyperaktivku, tolik energie 4hodiny v posteli skákat lozit, vřeštit a ne a ne usnout, usnul až v 10:30 vozením v kočáre

avatar
pavlina05
autor
29. bře 2009

Moni,jj, tam bylo a je krásně 🙂 Ale počkej, u Vás na zahradě 😉
U nás noc celkem ok. Spala jsem schválně v pokoji a MM s Ájou v ložnici. Aby...necítil mlíčko.....že se jako nebude budit...a co bylo??? Permanentně po 2 hod!! TAkže jsem pak chodila z pokoje kojit do ložnce. To se vyplatí, co? 😅
ale jinak jsme vstávali v 9 hod. PAráda!!!

no Moni, mě stačí doma to co mám!!!!! jestli ty máš hyperaktivku tak to tedy nezávidím!!!! 😝
Nám teď Ája také pěkně dovádí.
Po obídku jsme si šli uvařit kafe a kluk se zatím hrabal v hlíně (to už jstevy i JAnča zažily, že?), ap něco asi snědl a začal se dávit. Kus hlíny???? A fakt se nadavoval 😒 Naštěstí MM rychle zareagovala a strčil mu prst do krku. TAk to tady Ájis poblil. NAštěstí vše dopadlo ok. Už jsem myslela, že někam pojedeme...
musím ho opravdu hlídat!!!
Naštěstí te´d spí, uf!!

Strana