Poporodní deprese, stavy smutku a pláče
Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....
Stručné shrnutí
- Poporodní stavy smutku a pláče jsou v diskusi popsány jako běžný jev v šestinedělí způsobený hormonálními změnami, které často přejdou samy nebo po zajištění odpočinku a pomoci od partnera či rodiny.
- Praktická řešení, která rodičky uvádějí jako účinná, zahrnují nošení dítěte v šátku nebo babyvaku, přerušení kojení přechodem na Nutrilon a použití Sab Simplex proti kolikám.
- Pokud intenzivní deprese nebo beznaděj přetrvávají po skončení šestinedělí, diskuse doporučuje vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám rozdíl mezi baby blues a poporodní depresí?
A: Baby blues se podle diskuse typicky objevuje v prvních dnech až týdnech po porodu a často přejde samo během šestinedělí; pokud pocity beznaděje, pláč a nespavost přetrvávají nebo jsou velmi intenzivní po skončení šestinedělí, je doporučeno vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Q: Co pomáhá proti pláči a kolikám novorozence?
A: V diskusi rodičky uvádějí jako užitečné Sab Simplex nebo capky proti větrům, šátek na nošení či babyvak pro utěšení, nahřívací třešňové pecky na bříško a častější přikládání k prsu; jedna uživatelka uvedla, že 90 ml mléka prcka prý nasytí přibližně na 3 hoďky.
Q: Co dělat, když kojení nefunguje?
A: Rodičky v diskusi popisují přechod na umělou výživu Nutrilon jako řešení, které v některých případech vedlo k výraznému zlepšení rodinné pohody; také zmiňují odsávání mléka jako možnou dočasnou metodu.
Q: Jak řešit slepená očka u novorozence?
A: Diskuse uvádí, že v porodnici nebo u dětského lékaře mohou doporučit kapky jako Septonex (Opthal Septonex) nebo Kanamycin na předpis, případně vyčištění slzného kanálku („protahování drátkem“) v oční ambulanci; v Brně se zmiňuje „Bílý dům“ jako místo pro oční ordinaci.
Q: Kam žádat o porodné v Brně?
A: V diskusi je uvedeno, že žádost o porodné se podává na matrice; konkrétně bylo uvedeno Mojmírovo nám. 10, Královo Pole, tel. 541 557 585 jako kontakt pro místní podání.
Q: Kde získat praktickou pomoc a poradenství v Brně pro neklidné miminko?
A: Rodičky doporučují obrátit se do Cenapu a kontaktovat paní Ryšavou (vedoucí předporodního kurzu a poradenství o nošení dětí) pro ukázky šátkování a poradenství; zmiňováno je i cdozs.cz jako zdroj informací o očních ambulancích.
Q: Kdy je v nemocnici podáván lék proti úzkosti novorozenecké matce?
A: V diskusi jedna rodička popisuje, že jí v porodnici na nespavost a psychický kolaps podali diazepan na utišení; podávání psychofarmak je tedy zmiňováno jako akutní intervence v nemocničním prostředí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poporodní hormonální bouře, pláč a stavy smutku jsou běžné v prvních týdnech po porodu a často se zlepší po zotavení a odpočinku.
- Pomoc partnera, rodiny a praktická opatření jako šátek na nošení nebo babyvak výrazně snižují namáhání matky a uklidňují dítě.
- Pokud potíže přetrvávají po skončení šestinedělí, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc u lékaře nebo psychologa.
Sporné názory
- Některé matky v diskuzi tvrdí, že kojení zásadně ovlivňuje psychiku dítěte a imunitu, zatímco jiné matky uvádějí, že přechod na umělou výživu Nutrilon okamžitě zlepšil psychický stav matky i klid dítěte.
- Některé příspěvky doporučují počkat s návštěvou psychologa do konce šestinedělí, jiné radí vyhledat odbornou pomoc dříve, pokud je stav intenzivní nebo neúnosný.
Otevřené otázky
- Jak rozlišit, kdy je pláč miminka způsoben nedostatkem mléka (hlad) versus kolikami nebo jinou fyzickou příčinou?
- Kdy a za jakých podmínek je lepší pokračovat v kojení, odsávat mléko, nebo přejít na umělou výživu, s ohledem na psychický stav matky?
- Jaké jsou přesné indikace a načasování intervence při ucpaných slzných kanálcích (kapky vs. protahování drátkem)?
Zmíněné značky a firmy
Cenap, Mojmírovo nám. 10 (matrika, Královo Pole), Bílý dům, CDOZS (cdozs.cz), Vaňkovka, Olympia
Zmíněné produkty a metody
babyvak, šátek na nošení (klokanka), Sab Simplex, Nutrilon, diazepan, odsávání mléka / odsávačka, umělá výživa, KANAMYCIN, Septonex (Opthal Septonex), borová voda, lehátko s vibracemi, nahřívací třešňové pecky na bříško, protahování slzného kanálku drátkem, psychologická/odborná pomoc, cvičení v Cenapu
Místa a osoby
Brno, Mojmírovo nám., Vaňkovka, Olympia, Bílý dům, paní Ryšavá
pavlí jj budu pozdravovat , holky se ptali proč už za náma zasejc nechodíš.......
renýsek je v lázních, akorát mi psala že se má úžasně , luci už počítá 10tt, janča drží pohormadě, a 9.č nejpozději rodí 🙂))
marcelka se má báječně, vztah se překvapivě dal do kupy, jirka úplně otočil , stará se o malýho, nechodí do hospody, dokonce plánujou druhý dítě a příští rok začnou stavět barák, už mají pozemek 😀
tolik k novinkám, co se týkče vašíka, mám trpělivost až bude připravenej však ono to přijde 🙂)))
jinak jsme na MMB koupila zatím jednu nextík soupravičku, bundička a riflíky, no krásný, dneska v tom vašík pojede na plavčo 😀
já se pokouším uháčkovat vendovi čepičku zatím nic moc 😅
MAji, teda to je novinek 😀
Nějak nestíhám...no jsou to výmluvy...nevím...zajdu tam 😉
Next super, že jo, 🙂
Tedy ty jsi šikulka 🙂 já zase pořád uklízím...dnes celý byt 🙂 Moty mě asi zaškrtí až to bude číst 😅
To je fajn že je Marcelka zase ok a i ten vztah. 🙂
no nic, utíkám dodělat rozdělaný úklid, nakrmit Áju a tradá na nákupy 😎
aho holky, já jsem dneska nějak bez nálady....byla jsem u zubařky, už jsem tam byla minulý týden, dnes mně vzala o pul hodiny pozdějc a byla jsem tam hodinu, řekla mi, že všechny plomby mám udělané blbě a budou se muse předělat + kazy☹ Na osmičky prý nemám místo, takže budu muset jen vytrhnutí nebo co....a príští týden už jdu zase, takže už potřetí☹
No Mišu mi hlídala kamarádka, co přijela za mnou s malou, jenže tím, že mě vzala u pulhodiny později, stravila jsem tam celkem hodinu a půl, kamoška hlídala dvě děti a psa☹ no a pak za chvíli musela jet domů, když jsem byli u nás, tak Míša zase spal a až se vzbudil, tak oni už museli jet, no takže děti si ani nepohrály....
Pavli no jasně, zajdi na návštěvu, však já jsem tě už zvala🙂
Jani. no je to něco jinýho jak v paneláku, hlavně mě vadí, že všichni okolo krásný zahrady, no a mi nic, bordýlek...no snad bude líp, no a s T. no nevím, tak nějak pořad valčíme....on by potřeboval k sobě mít služku, protože po sobě uklízení to je prostě horor...no a mě už nebaví mu vše říkat a jeho zase nebaví, že mu to pořád říkám.....takže taky takový unavný....
Moni, zubajdi nezávidím. Já ty osmičky mám také, také na ně není místo...zubař už mě leta straší tím, že mi je v Bohunicích na klinice vysekají......já se tam ještě neodvážila jít. No ani nemůžu mít anestezii když kojím!
Moni, ok, berú to 🙂 jak dorazí Nextík, tak ti ho přivezu, ju??
JInak Moni jsem dnes pořídila hrací stoleček Fisher Price. PAráda...Ája si hrál asi 10 minut když jsem seděla u něho. 😅 Te´d jsem na pc, on pod pc a už mi bere myš a klávesnici.....
Moni, co ho doma nenaučili...to ho budeš muset naučit ty. ☹ Jen ti chlapi se asi už nepředělají!!!! 😠
Jinak máme autosedačku: Maxi Cosi Priori XP za 4880,- Ale parádní 😎
Pavli a jaký stoleček jsi koupila? ten jak jsou uprostřed tu kuličky? dobrá zabava co? Jak u mě byla dnes ta kamarádka, tak chtěla koupit toho pejska malé, jak máte vy, no a ted zase přemýšlí, nad stolečkem🙂
na ty osmičky nemusíš jít hned, mně to doktorka už říká asi 3roky a i ted mi řekla tato zubařka, že mě tam může objednat, ale že třeba až za rok, prostě jak se mi to hodí. A myslím,že bez umrtvení by to to snad neřezaly...vždy to by bylo hrozný, kamoška mi říkala, že pak máš normálně antibiotika a neschopenku, takže to musí byt asi celkem drsný☹
Moni, jj, přesně ten máme 😉 I ten pejsánek od FP je fajn. Ten je na dlouho, protože umí počítat a barvy.
JJ, a také když ti ty osmičky vysekají...já je totiž mám, ale ne vylezlý, tak nemůžeš ani pořádně jíst!! Kašovitou stravu max!!!
Tak holky u nás se nespí!!! ☹ Ája se probudil v 22:00 a poblil se...asi se při koupání nalokal vody. Tak jsem jej slíkla, vyslíkla i plínku...začal skákat po postelích. S MM na něj zbožně koukáme a on se ještě počůral. 😅 TAkže u nás veselo 😅 tAk je počůráno, poblito a Ája dovádí v postýlce, teď!!!!
Všem klidnou noc 😵 ....když u nás není 😅
Zítra zase vyzkouším cvíčo tady v Kohoutkách 🙂
Teda holky dnešní noc byla záhul, spala jssem možná tak 2,5 hod. Jinak jsem pořád vstávala a dávala ho lehnout, bo si neustále celou noc sedal. šla jsem spát o půl 12 a ve 12 to začalo. Do dvou to byl horor, pak jsem si ho dala do postele, ve tři jsem byla tak nasraná, že jsem ho dala do postýlky a usnul. Než jsem usnula já bylo bůh ví kolik a v 5 už jít zase chystat jídlo, mezi tou 3 a 5 si asi 3x sedl, takže opět vstávačka. No a když po jídle zase usnul bylo půl 6 a o půl 7 konečná a hurá vstávat nadobro.
Jinak ale super 😀 😀 😀 . Motá se mi hlava jak jsem se nevyspala a to máme celej den před sebou.
Včera mi kakal na nočníku 2x, dnes ráno zase, takže já myslím, že to trochu goume, že se na nočníčku zatlačí a je to.
Jinak jsem se taky vrhla do úklidu, po vzoru Pavči 😀 😀 😀 , abych se aspoň trochu probrala.
Stoleček jsme taky koupili, ale takovej co je jako i chodítko, takovej ten panel - 2 in 1. Celkem ho baví, chvilku 😀 😀 😀 . Pejska máme taky, ten je supr.
Osmičky mi taky musí vysekat, jednu už mi akutně vyndali - ATB + týden neschopenka. Hnus. A v těhu mi bez umrtvení tahali nervy, zubaře nenávidím 😝 😝 😝 .
moty, tak to dneska byly v noci erupce na slunku, my byly od půlnoci do ppl 5 vzhůru a byd si povídala, nebo se vztekala nebo brečela nebo jedla a pořád dokolečka, takže dnešní noc už bude 100% lepší 😀 člověk je i po tom půl roce stále optimista 😀
Holky, u nás mega erupce na slunku vnoci 😝 😝 😝 😝
Jsem na odvoz..... 😝 😝 😝 😝
Po té večerní akcičce následovalo něco podobného jaku u Moty...od 2 do 4 řev a nechtěl spát!! Už jsem i brečela vysílením!!!! ☹ ☹ ☹ ☹
No ale ráno jsem se otřepala a makám dál...uf, to je teda záhul!!!
holky, držme se 😵
ahoj holky to je dneska krásně překrásně, co? mám otevřené dveře na terasu a paráda, Míša se tam dokonce za mnou doplazil v bilých ponožkách🙂 měla jsem tu celé dopo kamarádku, kterou znám strašně dlouho a taky jsem se strašně dlouho neviděli, ted je těhulka a za měsíc rodí..tak jsme poprndali....
jinak u nás dnes noc v poho...tak se držte holky
Moni, kazíš nám partu 😅 😅 😅
Holky, že by dokonce už léto??? To je mazec jak je krásně 🙂
Pěkný den 😵
Ahoj holky, no dnes je úžasný počasí, úplně mě to nabilo energií. Dopo jsem byla s malou venku já, odpo jsem vyslala na písek Lukyna s jeho ségrou a dala si kafčo na balkóně, no takovej den jsem už dlouho nezažila 😅 . Musím to zaklepat ale u nás noci, i přes rostoucí stoličky, v pohodě, usne v osm tím posunem času a vstáváme kolem sedmé, mezitím teda byl v noci 2x čaj, ale díky bohu i za to 🙂 . O víkendu plánujem zoo a že si vyjedem na inlinech, tak snad to počasí vydrží. To mě mrzí Moni, že s tomem válčíte 😔 Jinak jsem minulý týden taky potkala úplně haluzově v Brně u nádru svou dřívější nejlepší kámošku, odstěhovala se do Prahy a ztratily jsme na sebe kontakt, tak se těším jak příští týden na kafču poprndám, má už sedmiletou holčičku a pamatuju si ji jako dvouletou, to bude asi změna 🙂
ahoj holky, tak já už zase nevím co dělat. Sárinka hrozně špatně spí. Usne třeba kolem půl 9 a na krmení se vzbudí kolem půl 2, to by bylo dobrý,ale ona třeba od půl 11 sebou hrozně mele, ruce nohy tak jako když je vzhůru a když ztratí dudlíka začne pobrekávat. Pak jak jí nakrmím, tak zase třeba hodinu spí bez hnutí a pak zase sebou takhle hrozně šije. Já byla pak vzhůru 3:20 , pak ve 3:40 jsem jí krmila zase, pak nemohla usnout, pak v půl 5 jsem jí zkusila ještě dát na uklidnění, ale nepila, jen se na mě koukala velikýma očičkama a tak jsem jí v náručí trochu pohoupala a to se jí zavřely očička. Pak jsem do rána asi 20x nasazovala dudlíka, protože furt pobrekávala- co s tím? proč je tak strašně neklidná? Já už vůbec nevím.
Navíc se úplně změnila- odpoledne spí hodinu a pak se začne vztekat, že chce ven z kočárku, když jí vyndám, tak je klid, ale prostě vůbec nechce spát!
Zuzi, v tomto věku nám to s malým začlo taky, přesně jak píšeš - a vylezly mu první zuby, pak se to zase uklidnilo.
Dneska jsme byli ve městě. MM má dovču, tak jsme jeli na čumendu, sháněla jsem vestu pro Kubu a nikde nic, to samý čepička na jaro. Nakonec jsem všechno nakoupila v Jadranu v Kr. poli u ťamanů 😀 😀 😀 . Po to co jsme prolítali celý město jsem nakoupila skoro u baráku.
V noci nic moc, ale lepší než včera, to byl fakt děs.
A s tím dudákem - ona se to za pár měsíců naučí dávat sama a pak budeš mít klid. Já kolem jakuba poházím pár dudlíků. kdyby nějakej spadl na zem a on se v noci obsluhuje sám.
Ahoj holky!!!!
dnes je suprově, co??? 😀 😀 😀
Já byla od rána na přehradě, teď jsme dojeli domů a asr na večer zase mažeme ven 😀
Zuzi, já neporadím. ☹ U nás je to katastrofální..... 😠 Ája vnoci dovádí od 2 do 4 hod!!!!
Moty, u nás zuby - 0...doufám, že až budou, tak to bude lepší.....
Moty, na jaro máme čepku zatím jednu z Avionu. PAk vytasíme kluboučky z Nextu...pokud doraí 😅
Holky, pěkný víkend všem!!
Máme tady jaroooooooooooo 😀
https://www.modrykonik.cz/album/album.php?vAlbu...
jsem magor já nebo ta paní, co tvoří to album. Jsem trochu v šoku 😀 😀 😀
jako tomu jak to ta paní rozepisuje?...Valeriánek Valeriánek, po desátém řádku nemám ráda jméno Valeriánek🙂
Pavli mi byli taky dnes na přehradě🙂 to sme se mohli potkat , že🙂
Zuzi napadlo mě co svinout pevně do plínky? Já to dělala Míšovi a pomáhalo to, byl klidnější....no za zkoušku nic nedáš a uvidíš...
ahoj holky, oml.se, že vám sem tak "vpadám", čtu vás celkem pravidelně, když jsem měla silnou poporodní depku, tak jsem se i chtěla přidat, ale nějak jste tu řešily něco jiného, tak jsem to nechala být - no to je jedno, ted už je fajna malého si moc moc užívám - to jen tak na okraj.
Proč píšu - zaujalo mě, co napsala Zuzka - my to měli kolem konce 4.měsíce taky tak a pomohlo, když jsem Matyho dala spát na bříško. Teda, Zuzi, nevím, jak spí Sárinka, ale Maty do té doby spal na zádech a strašně se budil - hlavně ručičkama, samy mu tak nějak "vystřelovaly" a budilo ho to - po přetočení na bříško to ustalo, dala jsem dudlík a on spal klidně celou noc - od té doby až do nedávna takto spával pořád. ted už se točí na všechy strany, spí hlavně na boku a hlavně v noci docela "cestuje" -ale s tím už nic nenadělám a když u toho nebrečí, tak to je v pohodě.
tak to jen tak mimochodem.....moc vás tu zdravím a ještě jednou se omlouvám za vpád 🙂
jo, Moty, dívala jsem se na ten odkaz - ta mamka ani nezvýraznila v tom šíleným přehledu, kdy se ten malej narodil 😕
Moty 😀 myslím, že ty magor nejsi, také jsi mě pobavila 😀 😀 😀
Lach, jj, MY byly na prochajdě a pak zapadly do restauračky a v 15 už jsme byly na cestě domů. Jsem netušila, že přehrada bude vypuštěná a parníky nebudou ☹ ☹ ☹ ☹
JJ, také jsem zavinovala pevně jako Lach. A dloho a také to pomáhalo 😉
LAcherko, už používáš ten golfík??? Pořád váhám mezi http://www.babycar.cz/web/website/mainmenu/baby...
a JANÉ. Není to kostitřas ten váš?? Mě se líbí moc, ale aby to vydrželo??!!!!
TAk jsme dnes ušli snad 8 km, ája ko a přitom spát asi nebude ☹ MM v hospůdce....
Jani, vůbec to není vpád. NAopak 🙂 tě moc zdravím 🙂 Koukám, že další brňanda 🙂 super že se máte dobře. Prostě šestinedělí je záhul na nervy pro každého. Hurá, že už je to za námi 🙂
Náš Ája spí na břiše pořád!!!! Už od 2 měsíce. i te´d, když nakojím, tak jej hned pokládám na bříško. A pohoda. ( 🙂 🙂 🙂 co 2 hod kojím 🙂 ) ale je tak nejvíce spokojený.
holky díky za rady, my jí zavinujeme, ale ona ty ruce rve ven. A na to bříško upřímně nevím, jak bych to udělala, když je na bříšku, propne se pa pořád zvedá hlavičku!!! tak nevím, kéž by něco zabralo. Teď třeba spí úplně krásně klidně a má jen hlavičku otočenou. Začne se takhle mlít až víc k ránu. 😔
Pavli, já vím, jak to máš - čtu poctivě - konkrétně tebe jsem "vystopovala" už když ses rozhodovala, kam jít rodit 🙂 takže tě mám vysledovalnou jak v nějaké reality show - ne že bych byla takový slídil - ale to Brno prostě není tak velké, že - takže člověk tu na vás všechny dřív nebo později narazí chtě nechtě 😀 A vzhledem k tomu, žes rodila pár měsíců přede mnou, tak to tak nějak vyšlo, že jsem vždy čerstvé info měla právě z "tvých diskuzí" 😵 Takže ti vlastně musím i poděkovat 😀
Zuzi, i nám to začínalo tím, že se Maty takto budil až nad ránem a právě tehdy jsem ho dala na to bříško - ještě v tom polospánku a to zabralo. po pár dnech - nebo tak nějak - už si to nepamatuju úplně přesně - začal spát na bříšku celou noc. Tak hlavně hodně štěstí, at apon něco zabere - snad to bude v pohodě. No, ještě mě napadá, jestli to je nad ránem, jestli ji nebudí světlo z venku - třeba by pomohlo nějaké "zatmění" místnosti - ale to je asi hloupost, že? 😅
Jani, to mě tedy těší...že jsem mohla pomoct 🙂 🙂 🙂 Jsem ráda 🙂
A jak vy bojujete?? Jídlo, spánek...zuby?????
Matýsek byl prďolka krásnej malinkatej 🙂 🙂 🙂 🙂
Koukám, že to bude také milovník PC jako náš Ája 🙂
JAni, JAni a Betinka.....už vím odkud vítr fouká 😀 😀 😀 Supermamči 🙂 a začínající těhulky z Brna 😀
JAni, určitě bude mAty ok, jen raději sleduj 😉
Všem klidnou noc 😵 a pěkný víkend

Maji ahoj 🙂 🙂 🙂
Díky za info ohledně Vašíka 🙂 však ono mu to půjde 😉 a jak to jednou zjistí, tak bude lozit pořád a to si teprve užiješ 😀 😀 😀
Ája se zase moc neplazil, hned začal lozit. A sedět také neumí...no umí, ale nějak se mu do sedu nechce. TAk ho nenutím, až na to přijde....
Pozdravuj MArcelku 😵 A jak se má?? Co vztah?
A pozdravuj holky na jdeme dál 😉