Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

andrea.m
25. říj 2006

Prvý pôrod som mala koncom panvovým-cisársky rez.Nadšená nie som,ale v takom prípade neni o čom diskutovať.Je to oveľa bezúečnejšie pre bábo aj pre maminu.Ináč tie pôrody sú dlhé,ťažke a nie vždy majú šťastný koniec.

mitinka
25. říj 2006

ahoj andrea ja som mala tiez cisara a bola to hrozna bolest,povedala som ze uz nikcy viac,ale vsetci ma nahovaraju ze kym je mala malinka aby sme cim najskor zamiesili na nove 😀 no maju smolu uz to riskovat nikdy nemienim za svoj zivot som si dost odtrpela!!!teraz mam riadnu depku vsetci mi vyhadzuju na oci aka som zla a ja sa idem zblaznit a stale placem.nikto mi s nou ani nepomaha a druhe?o tom mozu len snivat!!!!ty aky cakas druhy porod?cmuk

andrea.m
25. říj 2006

Tiež som bola na malého sama.Obidve babky vzdialené 100km(dnes vravím chválabohu)manžel na týždňovke,ja po sekcii,depka jak hrom.Každý víkend som sa mu vyhrážala rozvodom,utekala som z domu bez MT aby ma namohol hľadať.Bola som 100%presvečená že Filipko bude jedináčik a vidíš....prebolelo,prešlo a dnes čakám druhé bábo.
Mitinka presne viem ako ti je.Ja som prišla opačne z dediny do mesta...máš to jedno ked nikoho nepoznáš a si sama s bábom aj KE sú na prd.Druhý pôrod by som chcela normálne kôli kojeniu,ja som ani mlieko poi narkóze nedostala.
A len sa vyplač koľko sa ti žiada a ostatným sa vy... na hlavu.Ono to časom prejde....naozaj,mne to trvalo pol roka.....ale zabudneš....100pro.Pa moja a držkaj sa

romana27
14. kvě 2007

tak vidím, že tady nikdo problém s koncem pánevním už asi dlouho neměl, že já zase musím být vyjímka, ach jo 😀
Dneska jsem byla na ultrazvuku, malej váží 2101g, má větší hlavičku ( prý díky tomu, že je KP, tak mu ji nestlačuje pánev a nemám se obávat ), doktor ale moc nepředpokládá, že by se mimišo otočilo, ale samozřejmě půjdu ještě na minimálně jeden ultrazvuk 🙂

eva4444
14. kvě 2007

ahojte. porod ritkou von robia dost neradi, pretoze chlapcekovia by si mohli natrhnut vajka. Druhy, tiez dost vazny dovod je to, ze ked ide babetko hlavickou von, ide pupocny snura spolu s bruskom a nozickami. kdezto ked ide babetko von ritkou, musi sa pupocna snura prepchat spolu s hlavickou cez najuzsie miesta, a ked porod trva trosicku dlhsie (co sa neda predvidat) moze hlavicka priskripnut snuru o lonove kosti a babetko potom nema kyslik. potom sa to zbytocne kmplikuje.

eva4444
14. kvě 2007

ale zalezi od lekara a jeho skusenosti, vsak ano 😉

romana27
14. kvě 2007

evo no já doufám, že to bude v pořádku, i když se neotočí, tak bych ale byla všema deseti pro císaře, protože zdraví miminka nechci v žádným případě riskovat.

certica
14. kvě 2007

romano, ja by som pri polohe KP rodit normalne ani nechcela. tiez mam chalana a isiel cisarskym, bolo to uplne v pohode 😉

mimi109
14. kvě 2007

ja som mala malu otocenu KP tak mi dr do papierov napisal ze mam rodit cisarskym ale mala sa na poslednu chvilu pretocila hlavickou dolu ale urcite by som nechcela rodit spontanne keby sa mala neotocila bola som vsetkymi 10 za cisarsky 😅

romana27
14. kvě 2007

mimi tak to je paráda, že se otočila i když na poslední chvíli 😉

Já chtěla rodit co nejvíc přirozeně, bez epidurálu nebo tak, a ted to nakonec vypadá na císaře ☹ ale hlavní je zdraví miminka.

bu_bu
14. kvě 2007

Ahoj já mám taky KP. Doktor taky nějak moc šancí nedává, že by se mimčo otočilo, ale tak já pořád tak nějak doufám. Ze začátku jsem z toho byla hodně špatná, že bych musela na císaře, ale už jsem se s tím smířila, hlavně aby mimčo bylo v pořádku.

romana27
14. kvě 2007

ahojky bubu já tomu taky nevěřím, že by se otočil ten můj prcek 🙂
Můžu se zeptat ( já jdu na kontrolu ke své doktorce až za týden ), kdy ti řekli, že bys měla na toho císaře jít? Kterej týden nebo tak...díky 🙂

eva4444
15. kvě 2007

my sme na kurze mali tiez tuto temu, a ak sa babetko nechce otocit, je na to taky cvik - indicky mostik sa to vola - si lahnes na chrbat, nohy pokrcene trosku od seba a zdvihnes panvu. mozes si ju aj podlozit vankusom, len treba nejaky cas vydrzat. udajne je ta poloha pre babetko tak nepohodlna, ze sa snazi sa otocit. potom je moznost akupunktury na malicku na nohe, vonkajsie otocenie alebo ukazat babetku cetu sveetlom - nejkym lampasom.
ak viete NJ: - je tam obrazok toho cviku

http://www.uk-essen.de/frauenklinik/material/th...

neviem aku to cele moze mat uspesnost, ale za pokus to mozno stoji 😉

bu_bu
15. kvě 2007

romčo já jdu na kontrolu teď ve čtvrtek, tak se zase kouknem, jestli se náhodou neotočilo. O císaři mi doktor řekl jen to, že pokud se neotočí, tak mě na 100% čeká, protože jsem prvorodička (kdybych čekala druhé, tak si to prej odrodím), ale ještě o termínu nebo tak jsme nemluvili. Myslím si, ale že se asi čeká do termínu, netuším, ale jakmile se to dovím tak dám vědět 😉
Jinak ohledně toho otočení, tak mi PA říkala, že mám dělat kočičí hřebety a chodit po čtyřech. Každopádně má miminko důvod proč se neotočí (např. krátká pupeční šňůřa apod.), takže je asi docela chytré 😀

mrenka
15. kvě 2007

ahoj kocky, no poradim jednu vec, ktora by mala zabrat, aj ked mne nepomohla, ale len preto, ze mala uz bola velmi velka a ja som s tym zacala neskoro a uz nemala miesto na otocenie, takze som skoncila s cisarakom...na vnutornej casti dlane medzi 3-4 prstom(tesne pod)si niecim ostrejsim(perom, alebo koncom lyzicky) robte male kruzky v protismere hodin., viac krat denne, kamaratke to zabralo a ja som vzdy citila ako sa mala zacala hybat ale ona uz nemala kde urobit otocku...vela stastia a dufam, ze ste to pochopili, som to napisala ako hotentot

ikis
15. kvě 2007

Ahoj holky,já čekám chlapečka a jsme zadečkem dolů už od 20tt.Stále jsem cítila pohyby jenom dole v podbřišku.Ale včera v noci jsem měla abnormálně silné pohyby a řekla bych,že jsme už otočený! Nad pupikem to mám těď abnormálně tvrdý a pohyby a kopance citím nejvíc okolo pupíku a kousek nad ním.tak nevím...občas v sedě cítím kopnutí i dole,ale už ne tak intezivní...tak uvidíme...ve čtvrtek jdu na kontrolu...

kalo
15. kvě 2007

Ahoj holky, taky se přidávám do debaty...Mojí holčičce se taky pořád nechce otáčet. Cvicím 2xdenně kočičí hřbety i masíruju malíčky. Maximálně se mi přesune na bok a na příč a hrozně silně ze začne vrtět (uplně stenjě jak to popisuje IKIS) Z císaře mám strach...ale to je bohužel věc,ktera se nedá nějak ovlivnit. Ale stejně je to těžký, jestli bych si mela vybrat. Jestli je lepší to nejdřív zkusit rodit KP a pak když to nepůjde, kývnout k císaři. Nebo rovnou souhlasit s Cís.?? Jestli je to pro mimi velký risk rodit KP??? Chjoooo... 😔

romana27
16. kvě 2007

bu-bu já právě taky nevím, jestli nějakej ten cvik zkusit nebo ne, jak píšeš, určo k tomu má miminko důvod, proč tak je, co když mu těma cvikama ublížím? 😖 Na druhou stranu taky může být jenom línej se otočit, a asi by se mi taky nechtělo jít někam, kde je málo místa, když může být pěkně nahoře 🙂

kalo teda já mám spíš větší strach z toho, že bych se měla pokusit malýho porodit normálně, zvlášť, když jsme prvorodičky. To radši toho císaře, i když to mám pak zase obavu, abych se dobře rozkojila 😀 to jsou dilemata.
V jedné diskuzi na jiným serveru říkali, že prý vaginální porod koncem pánevním nedopuručují hlavně, když je mimišo větší (nad 3,5 kg), matka má úzkou pánev a čeká se chlapeček ( prý něco kvůli případné plodnosti?).
Sama jsem zvědavá, co mi řekne v pondělí doktorka, každopádně si na ni připravím spoustu otázeček 🙂

fafa
16. kvě 2007

Ahojte, ja som tiez mala tento problem a radili mi plavat...vraj je babo vtedy nadlahcovane a lahsie sa otaca. Moj maly sa nakoniec neotocil, bol cisarsky a bolo to bez problemov...

bu_bu
16. kvě 2007

No já z těch cviků mám taky strach abych nakonec spíš neublížila, takže je ani nedělám. Pěkně si počkám, třeba se otočí samo. Někde jsem četla, že má čas až do 36 tt, pak je už docela velké, tak mu to nejde, ale některé maminky psaly, že se jim otočilo i 3 dny před porodem nebo dokonce v den porodu.

Mimochodem, já bych nechtěla v žádném případě rodit KP normálně. Hlavička jde jako poslední a z toho mě úplně mrazí, že by se tam třeba seklo a co pak, ještě ho budou tahat nebo co ..., no v žádném případě. Císaře se taky bojím, přece to je jen operace, ale pořád lepší než rodit takhle. Navíc pokud budu částečně uspaná (epidurál), tak prý může k porodu i manžel, tak aspoň to mě trošku uklidnilo 😉

xsipm04
16. kvě 2007

Ahojky holky, moje mimi si tam taky ještě minulý týden pěkně hačalo 🙂 , ale teď už je hlavičkou dolů - psala jsem o tom do diskuze "Násilné" otočení mimíše před porodem, která je taky tady v sekci Porod.

Jinak k těm porodům KP, docela jsem si o tom hledala, ačkoliv podle toho, jak jsem se informovala, mi bylo jasné, že v České republice se k rození dětí koncem pánevním skoro nikde nemají a naprosto jsem jim nikde nevěřila, že by se o to aspoň pokoušeli. Co jsem našla ale za mezinárodně publikované informace, tak přirozený porod KP sebou nenese žádná zvýšená rizika oproti porodu hlavičkou napřed. Dokonce jsem nikde ani nenašla, že by kladli nějaké váhové limity na miminko, jako tady u nás. Pravda je, že porod ale prý musí probíhat přirozeně, tj. pokud je tam mimi dobře natočené (samozřejmě, že jsou i případy, kdy je tam mimčo fakt špatně a jinak než císařem to nejde), lékaři do něj nesmí nijak zasahovat a musí mimču dát čas a nechat mu volný průběh, aby se hezky těmi porodními cestami protočilo. Když na něj budou tlačit, porod urychlovat a tak, tak se samozřejmě nějak zaseknout může. Co mi ale říkali porodní asistentky, které porody KP zažily, tak prý to byly většinou mnohem pohodovější a kratší porody, než porody hlavičkou napřed. Když jsem byla na otočení mimča, tak mi zrovna pan doktor hlásil, jak před půl hodinkou krásně porodili KP. Takže kdyby se mi mimi neotočilo, tak bych se porodu KP rozhodně nebránila 🙂

petra2204
21. kvě 2007

Před 15 lety jsem rodila prvního syna koncem pánevním. Jeden doktor mě sice dost vystrašil, jak to bude hrozné, ale nakonec to bylo úplně v pohodě. Týden před porodem jsem ležela v nemocnici. Malého jsem totiž 14 dní přednášela, teda spíš jsem se nevešla do tabulek, jelikož mám nepravidelné měsíčky. Vyvolali mi porod provokačkou s tím, že to bude tak tři dny trvat, než se to rozjede. Řekli mi, že když bude mít do 3 kg, bude to dobré a podle UTZ měl mít 3,1 kg. Za šest hodin byl malý na světě se vším všudy, jen jsem nesměla chodit a musela jsem ležet na levém boku. Ve druhé době porodní jsem čtyřikrát zatlačila a malý byl venku. Vážil 3,4 kg a měřil 52 cm. Rodila jsem v Rokycanech a u porodu se byla podívat snad půlka nemocnice. Kolem byly připravené přístroje, kdyby něco. Malý měl jen tlapičky přitlačené k holením, jak měl v bříšku málo místa. Vypadal jak skokan na lyžích, ale v pohodě se mu to srovnalo. Dneska to není na těch jeho pětačtyřicítkách znát.
Druhého syna jsem rodila dva roky poté normálně hlavičkou a porod trval 34 hodin. Opět jsem se nevešla do tabulek a porod mi vyvolávali. Kdybych mohla, raději bych si vybrala ten koncem pánevním, hodně záleží i na psychice.
Za tři měsíce se mi má narodit třetí syn. Opět si sedí na zadečku, tak jsem zvědavá, jestli se otočí. Moje ségra rodila první holčičku taky KP a malá vážila 3,8 kg. Ptala jsem se po rodině, jestli to není nějaká rodinná zátěž, rodit KP, ale kromě nás dvou takhle nikdo nerodil. Pak, že se KP rodí jen 4% dětí. Přeji všem hodně štěstí a zdravé miminko.

bu_bu
21. kvě 2007

Teda Petro, tak to tě obdivuji, já si na to asi netroufnu rodit KP, radši se teda smiřuji s tím císařem. I sám doktor mi říkal, že na porod KP je moc veliké. I když to je šílené, tak mi je líto, že si ten porod "neužiju", ale hlavně aby miminko bylo zdravé. Co vím, třeba se mi ještě otočí 😉

smrktovak
24. kvě 2007

Ahoj holky. Jsem tu poprvé. Chtěla jsem vědět jaké máte zkušenosti s miminkem zadečkem dolů. Včera jsem byla na ultrazvuku ve 32.týdnu a mám holčičku zadečkem dolů. Jelikož je to druhé těhotěnství, doktor říkal, že je ještě čas. První holčičku jsem měla hlavičkou dolů a porod bez problémů. Teď se trochu bojím, aby se otočila. Nemáte někdo podobné zkušenosti?

kalo
24. kvě 2007

Moje holčička je ZATIM taky zadečkem dolu...Moje známá, dětská fyzioterapeutka a bývalá porodní asistentka měla mimi ještě v 35tt taky ještě neotočenou a prý každý den cvičila kočičí hřbety a mimi se jí do porodu otočilo. Tak na její radu cvičím taky. Ale prďolka zůstane vždy jen na "půli cesty"-napříč...Tak pořád sleduju...

siola80
24. kvě 2007

Krásný den. Chtěla jsem povzbudit ty, které čekají na otočení miminka. Já měla holčičku hlavičkou nahoru od 20.týdne. Ještě ve 33. týdnu mi na ultrazvuku potvrdili polohu podélnou koncem pánevním. Ptala jsem se své doktorky, jestli mám cvičit a ona mi to zakázala, že mimi ví, proč je otočené. A ještě by se mohlo zamotat do pupeční šňůry. Tak jsem se smířila s císařem a nechala to osudu. Ve 36. týdnu mi to nedalo a objednala jsem se na ultrazvuk ke zjištění polohy plodu. Moje holčička byla hlavičkou dolů, vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Ani nevím, jak to dokázala, vůbec jsem to otočení necítila, tak nejspíš v noci. Držím palečky všem maminkám, aby se jim miminko tak hezky otočilo jako mně. 😅 😀

lullka30
24. kvě 2007

Ahoj holky, naša Nataly je tiež otočená prdelkou dolů a to už som v 38.t. Doktor ma poslal ešte na jeden UTZ, takže v pondelok uvidím, ale určite sa ešte neotočila tým správnym smerom, lebo hlavičku cítim hore na pravo pod rebrami.
Čo sa týka tých cvikov-asi to nechám na prírodu a nebudem tomu pomáhať...a keď sa neotočí, tak by som radšej prijala cis.rez

dika
24. kvě 2007

moje babetko je tiež stale polohou KP, zajtra idem na UTZ ale tiež podla hmatu mám pocit, že tak je stále. No čo už, asi má na to dôvod 🙂

lullka30
25. kvě 2007

Dika, tie naše Natálky sú ale mršky 🙂

dika
25. kvě 2007

Lullka, Natalkam sa dobre sedka, ani sa im nečudujem 🙂
Dnes som bola na UTZ a poloha bez zmeny, mala ma už 3550g takže v utorok rano sa mam hlasiť v nemocnici 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru