Porod koncem pánevním. Nemáte zkušenost?

cecetka
18. črc 2006

Jsem ve 35.týdnu a malý se zatím neotočil hlavičkou dolů. Další kontrolní UZ mám ve 37.-38.týdnu. Pokud se neotočí, půjde ven císařem cca 7-10 dnů před termínem. Přesto se chci zeptat, nemáte některá zkušenost s porodem koncem pánevním? A skutečně se prvorodičky berou vždycky na císaře?

eva265
27. črc 2007

Kalo, to me na tom prave prijde nejzvlastnejsi, ze predem vim, ze kdy se narodi. Na pripravnem kurzu nam rikali, ze impulz k porodu vychazi od ditete, tak mi prijde lito, ze si nemuze samo vybrat, kdy se narodi. I kdyz jsem vlastne pocitala s tim, ze mi porod budou vyvolavat. Pry ted nedovoli prenaset dele nez 10-14 dni. Mam prirozene dlouhe cykly, ale to doktory nezajima a termin stejne pocitaji podle PM. Merila jsem si i bazalani teplotu (chtela jsem vyzkouset, jak to funguje), podle ktere mi vysel termin porodu o 10 dni pozdeji nez podle PM (byl stejny, jako termin z UZ ve 12 tt). Ale protoze prcek roste rychle a velikosti odpovida terminu podle PM, tak to nikdo neresi. No, hlavne aby byl vporadku.
Jinak vsichni doktori a PA mi rikaji, at se zacnu co nejdriv po operaci hybat a chodit, abych zabranila vzniku krevnich srazenin. Pry je dobre hybat co nejvic nohama i hned v den operace na luzku a co nejvic pit.

romana27
27. črc 2007

evi, ale třeba si malej vybere ten den sám, jako náš malej 🙂 byl KP a ve 37tt mi praskla voda a už se mu chtělo ven 🙂

eva265
27. črc 2007

Romano, tak to jsi mela dobry. Takhle bych to taky brala 🙂.

romana27
27. črc 2007

já byla Evi moc ráda, protože věřím na horoskopy a takový věci, tak jsem chtěla, aby si den vybral sám 😵

lilak5
29. črc 2007

Ahoj holky,
v neděli jsem porodila holčičku Terezku. Nebyla otočená hlavičkou dolů, takže v těhotenství jsem dělala vše možný aby se otočila, ale ani náhodou. V sobotu večer mě přepadly silný stahy - už jsem je musela prodýchávat, pak to ustalo na pár hodin a v 15 hod jsme se vydali do porodnice. Na příjmu mi řekli, že to bude ještě dlouho trvat, zvlášť když je to porod KP, ať manžela pošlu domu. Nakonec se to tak rozjelo - snažila jsem se hodně chodit, jakmile jsem si sedla stahy byly slabší.V 18 hod přijel manžel a ve 20.00 byla Terezka na světě. Když to srovnám s prvním porodem, tak tenhle byl rychlejší, ale o dost těžší - hlavně ty poslední 2 hodiny. A stahy byly taky mnohem silnější, měla jsem křeče v rukách a v nohách. Hlavně ale, že je malá v pořádku. Primář pak řikal, že se Terezka ani otočit nemohla, protože měla krátkou pupeční šňůru.

valhali
29. črc 2007

lilak, gratulujem k Terezke 😅 Pri tlaceni si citila rozdiel pri porode KP a prvym porodom? Ide to vonku tazsie?

lilak5
29. črc 2007

Valhali s tim tlačením to bylo tak, že jsem nesměla tvůbec tlačit dokud nebyl vidět dole zadeček. To bylo na tom asi to nejhorší....netlačit, ale zdůrazňovali mi to dost jasně - netlačit nebo se roztrhnete a ublížíte miminku, takže jsem dělala co mohla abych netlačila a tim pádem jsem začala špatně dejchat a dostala ty křeče do rukou. Když už viděla doktorka zadeček, měla jsem tlačit co nejvíc. Byla to docela fuška vytlačit ten zadeček, ale pak už to celkem šlo. Jsem trochu víc nastřižená, ale vůbec mě to už po týdnu nebolí. 🙂

bambusek
29. črc 2007

Lilak, to se divm, ze te nechali rodit prirozene a ne cisarem. Ja nastupuju zitra do nemocnice a v utery budu mit cisare a rovnou mi rekli, ze normalni cestou porod vubec nepripada v uvahu. Tak mi drz te palecky at to zvladnem 🙂 🙂

lilak5
30. črc 2007

No nechali mš rodit přirozeně, protože jsem druhorodička.
Neboj, všechno bude v pohodě.

dhav
7. srp 2007

ahoj maminy a těhule, jsme taky KP a mám z toho docela obavu.....první mimi jsem potratila a teď čekáme princeznu na kterou se stršně moc těšíme, jenže ani toto těhotenství nebylo bez potíží, to že jsem zvracela až do 6. měsíce to beru jen jako mé špatné vzpomínky, ale prodělala jsem v 16tt. vysoké teploty a modlila se aby mimi bylo v pořádku, pak bylo celkem období klidu, ale v 30. týdnu jsem chytla Campilobakterii (něco jako salmonela, ale z masa),tak jsem byla hospitalizovaná v nemocnici a tam mi zjistili, že mimi zaostává o 3 týdny a že mi špatně funguje placenta, takže si píchám injekce do břicha na ředění krve (na prokrvení placenty).ještě k tomu jsem chytla monoplazmatickou a ureoplazmaticku infekci, tu mi léčili antibiotiky a po 10 dnech léčby zjistili, že obě infekce tam zůstali a naopak přibil ještě streptokok B (takže jsem teď sledovaná za všech stran)......To, že je malá KP vím v podstatě od začátku, ale každý den se modlím ať už se přetočí jelikož těch nervů za to těhotenství bylo už nějak moc....a když vás čtu, že záleží na určitých kritériích, jako že holka/kluk, velikost miminka, poloha atd....tak mám samé předpoklady rodit přirozenou cestou a upřímě už se modlím, aby to celé těhotenství bylo za mnou a přeji si, aby mi dělali císaře, jenže s doktory neni nikdy domluva a věřím, že i ten porod si vyžeru se vším šudy....
Před všemi které jste rodily KP přirozenou cestou opravdu smekám, já se toho hrozně moc bojím....

katusha
7. srp 2007

moja mala bola tiez KP, tak mi naplanovali sekciu. jedna doktorka mi povedala, ze keby som chcela môzem rodit aj normalne, ale ze to je riziko. ja som nad tym ani prilis neuvazovala, sekcia dopadla dobre a primar mi na druhy den povedal, ze malinka mala pupocnik obtoceny okolo krku, takze dobre ze som zvolila cisarsky.
tolko moja skusenost 😉

lullka30
8. srp 2007

Dhav, nie som odborníčka 🙂 , ale podla mňa Ti urobia císaře.
Mne automaticky ako prvorodičke, ktorá ma mimi KP,bez ohladu na to, že kolko váži malá navrhli císaře

rut
8. srp 2007

Ahoj valhali, ty si mala mat vcera ultrazvuk, ci sa ti malinka otocila. Ako to dopadlo?

certica
8. srp 2007

val spominala, ze je mala hlavickou dole 😉

cmulinko
8. srp 2007

Dhav.Pridavam ti moju skusenost s miminkom KP.Mne v 30tt povedali,ze mimino je KP ale,ze nemam zufat,vraj mam cas este na to aby sa otocilo.V 34tt som mala kontrolu a nas chlapcek bol este furt KP.Prezivala som to az moc stresovo a vyustilo to az do predcasneho porodu v 36tt ked mi z nicoho nic odtiekla plodova voda a museli mi spravit akutny cisarsky rez.zial stres a obavy su to najhorsie co na tvoje dieta posobi,takze hlavne sa musis ukludnit a verit tomu,ze bud prirodzene alebo cisarakom coskoro porodis nadherne babo.Moj malicky vazil len 2,7kg a bol 4 dni na specialnej jednotke na pozorovani koli mojmu zbytocnemu stresu..

dhav
8. srp 2007

Jojo děkuji moc za podporu....vím, že se musím uklidnit a brát to tak jak to je, ale je to moc těžké....vím od kamarádek jaký je normální porod a když si představím průměr hlavičky a prdelku s nožičkama mám mdloby.....
no vím, že to přežiju, ale opravdu se moc bojím..... Lullko a Cmulinko přeju aby vám prckové krásně rostli a dělali samou radost.....
až bude naše princezna venku, tak dám hned vědět jak jsem nakonec dopadla...

sarajka
9. srp 2007

Ahoj, ja mela taky polohu KP, cvicila jsem a delala vsechno mozne, ale maly se neotocil. Navrhli mi automaticky cisare, byla jsem objednana, ale porod se rozjel sam noc pred nastupem do nemocnice. Bolesti byli spis jako pri menstruaci, takze jsem si porad myslela, ze nerodim. Nakonec jsem dorazili do nemocnice a ja byla na 9! cm otevrena a ani jsem nevedela, jak se to stalo. Jeste mi popsali rizika pri porodu KP, ze je vse dobre az do doby, nez se ma vytlacit hlavicka. Pak prestrihnou pupecni snuru a musis mimco vytlacit ted nevim do jake doby. A muzou se pretrhat krcni svaly, tak jsem radsi souhlasila s cisarem. Chtela jsem epidural nepovedlo se na 2x, nebudu radsi popisovat, co se delo dal, abych tady nestrasila budouci rodicky, ale nakonec to skoncilo plnou narkozou a ja videla maleho az po 3 hodinach. Musim rict, ze pri druhem diteti bych rada mela normalni porod, protoze stavy po cisari byli fakt dost bolestivy a sileny. Ale to je asi individualni. Nehlede na to, ze jsem 3 dny maleho nemohla mit u sebe, nemohla jsem se ani hybat a nic zvedat.

dhav - porod je prirozena cesta, jak se dostat k tvemu vytouzenemu miminku a kdyz se budes stresovat uz predtim, tak si stejne nepomuzes. Ber to proste jako nutnost a uprimne rikam, ze me u cisare proste chybel ten kontakt s miminkem ihned po porodu. Najednou jsem se vzbudila a manzel mi dal do naruce naseho chlapecka. Mam pocit, ze jsem proste prisla o ten nejkrasnejsi zazitel videt ho hned,jak prisel na svet, za to ho zazil muj manzel, ktery na me cekal 3 hodiny s malym v naruci 😀

lilak5
10. srp 2007

Dhav jen jsem ještě chtěla napsat, že jsem taky měla obavy jak to zvládnu porodit mimčo zadečkem napřed, ale jak už jsem psala, dalo se to zvládnout, dokonce to byl rychlejší porod než můj první. Mně v porodnici pořád řikali, že je to normální přirozený porod, jde akorát o to, aby hlavička byla venku co nejrychleji. Já ji vytlačila na 2 stahy. Porodní cesty byly už dost otevřený od toho zadečku a tělíčka. U porodu KP musí být přítomný i primář a dětský lékař, tak se neboj, určitě budeš v dobrých rukách. 🙂

sarajka
10. srp 2007

Nemyslim si, ze je pravda, ze prvorodicka ma automaticky pri KP cisare. Me taky dali na vyber a ted zpetne, kdybych se mela rozhodnout, tak bych sla do normalniho porodu. Doktor mi rikal, ze je dokonce porod lehci, protoze zadecek je mensi, nez hlavicka, ale pak ti prave popisou ty rizika a tim me vystrasili. Pak jsem na pokoji lezela s jinou maminkou, ktera mela prvni porod KP a ted rodila druhe mimi normalne a kdyz jsem se ji ptala, co bylo pro ni horsi, tak rekla, ze kazdopadne ten normalni druhy porod, ze byl tezsi, nez KP. Pri druhem mimi se budu fakt snazit o normalni porod, i kdyby to byl KP. Druheho cisare uz fakt nemusim.

kalo
11. srp 2007

Myslím si to samé o Sarajka...kdybych měla na výběr, (a ještě podporu od doktora) tak určitě zkusím rodit normálně. I když císař byl pro mě fyzicky úplně v klidu, tak už bych rodit podruhé takto nechtěla.
Hlavně má člověk v tom místě co je jizva, nenávratně přeříznuté všechny energetické dráhy a pak napořád oslabené tělo a imunitu... 😒

sarajka
11. srp 2007

Kalo, ja jsem ted rok po cisari. Jizvu mam teda krasnou a dost dole, ze neni videt ani v bikinach, ale porad se to ozyva. 3 mesice po cisari me to jeste dost bolelo. To, ze mas zpretrhane energeticke drahy a nekolik mesicu necitis bricho to je normalni. To se zase da nejak dohromady. Ja jsem mela v nemocnici sileny bolesti a musela jsem tam zustat 10 dni kvuli vyndavani stehu. A to uz mi teda lezlo na palici. Vystridalo se tam se mnou na pokoji 7 holek a to byla fakt depka, kdyz vidis, jak si vsichni domu nosi miminka a ty svoje jeste nemuzes ani zvednout. Nehlede na to, ze se po cisari rozjizdi pozdeji laktace a vsechno je to takovy nasilny. U nas to taky proto s kojenim nedopadlo. Cisar je fakt dost velka operace a zasah do tela a podruhy budu delat vsechno proto, aby se to neopakovalo. A manzel tam nemohl byt se mnou. V nekterych nemocnicich to dovoli, tady v zadnem pripade. Rodila jsem v Rakousku.

kalo
12. srp 2007

Tak to máme z porodu stejné pocity...Já v porodnici taky chytla depku, protoze jsem byla na pokoji se ženskýma, co kolem svých miminek normálně fungovaly, kdežto já lezla jako zombie. 5 minut mi trvalo vstát z té vysoké nemocniční postele a za tu dobu byla malá modrá od pláče, než sem k ní jen vstala.

No jo,no. Já hold byla případ, kdy byl císař nevyhnutelný. (KP, těhu cukrovka, drobná postava a malé dítě (podle o půl kila nepřesného odhadu). To nebylo co řešit. Ale kojíme...

sarajka
12. srp 2007

Kalo, nekdy je cisar fakt nevyhnutelny, ale myslim, ze u KP neni. Ja kdyz byla na posledni kontrole pred porodem, tak mi doktor automaticky rekl, poloha KP a termin cisare a ani mi nedal na vyber. No a pak kdyz se to rozjelo samo a jeli jsme do nemocnice, tak tam byl jiny doktor a ten se ti mezi stahy pta, jestli chces normalne nebo cisare. Uprimne mi rekl, ze kdybychom prijeli o pul hodiny pozdeji, tak uz to muselo jit normalne a taky bych nemohla nic delat. Jenomze jako prvorodicka a kdyz nejsi pri sobe a vydychavas kontrakce, no tak se rozhoduj, kdyz ti popise ty rizika.

Me nosili maleho jenom na kojeni ty prvni 3 dny a ty ostatni maminky meli miminka u sebe a porad je chovali a mazlili se s nima. Ja si tam pripadala hrozne.

Nakonec je vzdycky zdravi miminka prednejsi, takze kdyz je to nevyhnutelny, tak toho cisare proste podstoupit musis.

dhav
12. srp 2007

Ahoj maminy, moc vám děkuji za podporu a vaše příběhy. Bolhužel vám musím oznámit, aby toho nebylo málo, tak si jdu lehnou už do porodu do porodnice. V pátek jsem byla na utz a máme cca +-2500g což se jim zdá málo (jsme prý o 3t menší než tabulky) a že by bylo lepší abych tam ležela, že budu pod dohledem a kdyžtak se okamžite zasáhne. prostě to nechápu, vždyť se rodí i meší miminka a pouští je domů už s váhou 2,2kg, ale dostala jsem takový strach, že jsem jim ani moc neodporovala...uvědomila jsem si, že by se ještě mohlo něco nakonci podělat a pak bych si to vyčítala celý život.
Ptala jsem se doktorky na ty možnosti porodu u KP a řekla mi, že buď porod KP jde od začátku velmi dobře a rychle a nebo prostě nejde a dělá se císař. Každopádně prý záleží i na poloze plodu, na matce jak se cítí atd...
ale pokud nejde dobře od začátku, tak se prý na nic nečeká a raději se volí okamžitě operace.
Tak se s vámi loučím a držte mi palce ať to zvládnem ať tak nebo tak, ale v pohodě a ať jsme brzy doma....doufám, že nebudu přenášet a půjdu pěkně v termínu.....
papa

sarajka
12. srp 2007

dhav to je mi lito, ze to takhle dopadlo. Trochu jsem nepochopila, proc te posilaji do nemocnice, nas maly se narodil ve 40 tydnu a mel 2,8 kg, tak si myslim, ze to asi odpovidalo tomu, co mas ty ted. A nikdo me nikam neposilal. No asi vedi, proc to delaji. Tak hlavne, aby bylo vsechno vporadku a tesime se na zpravy o miminku.

kalo
12. srp 2007

dhav: já to měla taky tak...před porodem mi podle utz. řekli, že malá má jen 2,10kg. Tak mi naplánovali termín uz v 38tt. Taky jsem se divila, proč musí jít na svět dřív, ale zdůvodnili mi to tak, že když je mimi malé a neví proč, že to může být i špatnou výživou placenty, která může každým okamžikem přestat fungovat, což je v těch posledních dnech velké riziko.
Já byla zprvu taky naštvaná, protože jsem přišla o 2 týdny naděje, že se mimiš otočí....
Jinak...doktoři se pěkně sekli, malá měla o půl kg víc, než mi říkali..měla 2,7O 🙂

Tak přeju, at ti to vše dobře dopadne!!!!

kattyn
17. srp 2007

ahjky, tady mě to dost děsí, já rodila prvního chlapečka KP přirozenou cestou, byl to zdlouhavý porod,ale dopadlo to dobře,zdlouhavý byl proto,že nenasedalka hlavička ale nožičky a plodová voda mi odtekla hnedka právě proto že to neucpala ta hlavička ... takže jsem rodila 20 hodin. Bez epiduralu a veškerých utišujích léků .. zvládla jsem to 😉 císaře jsem nechtěla, já jsem věděla že tak budu rodit už měsíc před porodem, protože mám vrozenou vadu dělohy tak se malý neotočil, mám srdcovitý tvar dělohy a v ní přepážku ... rodila jsem ve 39 týdnu .. pak bylo ale vše ok .. 🙂

luciaj
23. srp 2007

ahoj kocky, tak moje babo je tiez stale KP, pravdepodobne si uplne sedi na zadocku. dokina povedala, ze to kludne moze byt aj normalny porod, ale ze je este skoro o tom hovorit, lebo som totalne zatvorena, tak sa nepredpoklada ziadny predcasny porod. Len ja sa dost obavam, lebo ani na uzv nevedia zistit, ci je to chlapcek alebo dievcatko, lebo v tej polohe ako je, zadockom zaborenym do mojej panvy, to jednoducho nevidia. A obavam sa moznych komplikacii, ze sa moze babatku vyklbit rucicky, nozicka, ramienko alebo co ja viem co ... no proste ze ma malo priestoru v porodnych cestach a moze sa mu nieco stat ☹ ... tak neviem, ci mam lekarku prehovarat, ze chcem cisara alebo to nechat na prirodzenu cestu ... ake su rizika normalneho porodu pri KP?

megie
23. srp 2007

ahojte, mojej mamine (ale bolo to dávno), kázali cvičiť "mačací chrbát", aby sa bráško dobre otočil 😉 A pomohlo. 😵

dhav
25. srp 2007

Ahoj maminy, tak jsme zpátky 😀 už s úsměvem ,a le minulé pondělí mi tedy do smíchu rozhodně nebylo.....
nastupila jsem do porodnice v 10 hod. mi udělali veškerá vyšetření a podle pana doktora měla malá 2,20kg (porod KP se prý dá provádět od 2,5 - 3,5kg jinak je to riziko ppro plod, že se tam zasekne hlavička, je prý jen pár minut na její vytlačení, zjistili, že už mi vůbec placenta nefunguje, že jen drží dítě při životu(naštěstí monitor na srdce byl v pořádku), že už stejně nepřibere a navíc mám mutaci genu na trombózu po svém otci, takže mi v podstatě toho císaře udělali okamžitě bez čekání....ved. odd. si mě pozval v 17h. na konzultaci a řekl mi, že tedy naplánujeme ten císařský řez (já prdlá jsme si myslela tak za týden).....vybalil na mě zítra v 10h. Takže bezesná noc, ráno mi nemohli napíchnout ani kanilu, ztratily se mi všechny žíly až na 8 mi jí napíchly. Ještě teď mám modřiny. Měla jsem jen lokální umrtvení, takže jsem hned slyšela tu naší prdelku jak poprvé zabrečela 😉
malá měla 2500g a 49cm. Zubla na 2300g, ale zdatně papáme tak pěkně přibíráme. Malá je úplně zdravá akorát hubeňour. Už jsme doma a jsem strašně šťastná, že jí můžu držet v náručí a že to takhle dopadlo. To že jsem měla císaře, jsme opravdu ráda akorát ty první 3 dny byli fakt strašný, ale vše už je zapomenuto....děkuji nšem za podporu i vy tady ste mi před nástupem do nemocnice hodně pomohly a uklidnily, jen ten osud si to zařídil zase jinak 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru