Porod na Slovensku. Co to potom pro mne znamená?

sylvahs
12. kvě 2020

Dobrý deň,

Som Slovenska s prechodným bydliskom v ČR, trvalým na Slovensku. Na slovensku som pracovala rok a 3 mesiace v ČR pracujem už rok a pol bez přestávky. S manželom čakáme bábatko, a chcela by som rodiť na Slovensku, kdeže poznám lekára a viem, že budem v dobrých rukách a chcem, aby mi rodina pomáhala v prvých 6 týždňoch.

Čo potom bude vyplývať pre mňa? Sice som poistená v ČR ale na SR mám takisto poistenie, vyplývajúce s dohody medzi ČR a SR, kde chodím na slovensku aj k zubárke a mám tam aj gynekologa a nič neplatím- Európske poistenie E106 sa to volá. Dieťa ak sa narodí v SR aké bude mať občianstvo? Budem dostávať materskú a aj rodičovské z ČR ak porodím na Slovensku,ale potom sa naspať vráti do ČR?

Prosím ak má nejaká mamička s týmto skúsenosť, za akúkolvek radu by som bola vďačná.

amelia89
12. kvě 2020

@sylvahs skusenost uplne konkretnu nemam, ale obcianstvo bude mat babatko vzdy slovenske - bez ohladu na to kde je narodene ;) Ja som slovenka,manzel spaniel- rodit budem v Prahe - obcianstvo bude slovenske.
Tym ze porodis na Slovensku budes mat hned rodny list slovensky takze o papierovacky menej 🙂
Co sa tyka naroku na matersku - to mas ak mas odpracovanych 270 kalendarnych dni,to normalne mas a dostanes ju- nema na to vplyv kde porodis 🙂
Moja kolegyna je spanielka,rodit isla domov do spanielska,normalne dostavala z CR matersku a na rodicovsky sa uz vratila- tam su zase papierovacky ale normalne ho dostala.
Takze podla mna s tym nie je vobec ziadny problem.

sylvahs
autor
12. kvě 2020

@amelia89 vážne bude mať občianstvo Slovenské keď budeme žiť v ČR a manžel je Čech? Nebudú problémy v cechach, žedl dieťa má slovenské občianstvo? Ohľadom zdravotníctva, poplatkov, škôl?

nina004
12. kvě 2020

Ahoj. S porodom na sk by nemal byt problem. Babatko dostane obcianstvo vzdy po matke. Tak nam to vraveli v CR na cudzineckej policii. Je uplne jedno, kde budes rodit.

A aj ked porodis na Slovensku nemas narok zo Slovenska na prispevok pri narodeni a ani na matersku. Prispevok by si dostala v pripade,ze budes zamestnana pred materskou na Sk a po narodeni bude babo min.6 mesiacov zaregistrovane u sk.doktora. Takze vsetky peniazky vybavovat v CR 🙂

nina004
12. kvě 2020

@sylvahs Inak ked je manzel Cech,tak by sa malo dat spatne vybavit ceske obcianstvo. Ja mam ocina Cecha a nemala by som problem s vybavenim ceskeho obcianstva.

sylvahs
autor
12. kvě 2020

@nina004 ďakujem krásne. To by bolo asi najlepšie 🙂

amelia89
12. kvě 2020

@sylvahs to si nenapisala ze manzel je cech 🙂 to potom urcite pojde vybavit 🙂

sylvahs
autor
12. kvě 2020

@amelia89 ma to ani nenapadlo napísať 🤣 tak super ďakujem moc 🙂

zelenaesmolda
12. kvě 2020

@sylvahs a neni to jedno v ramci eu jake ma obcanstvi?

shaun40
13. kvě 2020

Ja jsem Slovenka ex je Čech oba syny jsem rodila v Čechách. Oba syni mají i České občanství. Na ambasádě v Praze jsem im vyřídila i Slovenske rodné listy.Jsem tu dvacet let a občanství nemám .Mám jenom trvalý pobyt.Ak chceš žiť v Čechách tak tu poroď myslím že je to lepší pro děti.

shaun40
13. kvě 2020

Já bych si zavolala na ambasádu do Prahy.Tam dostaneš zaručenou informaci.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru