Porod do vody a vaše zkušenosti s ním

alex1
3. říj 2006

Ahoj holky, chtěla bych vědět, jestli náhodou některá z vás nemá zkušenost s porodem do vody. Zatím sice nejsem těhu, ale s manželem už mimčo plánujeme a já mám celkem velký strach z porodu, tak jsem začla přemýšlet o porodu do vody. Díky 🙂

bibula
1. lis 2006

presne aj ja si to myslim,krasne natocene,zial to,ako sa tam zena myka a topi pri kontrakciach to tam nebolo,ani zaciatok porodu tam nebol,ked je hlavicka vonku,je uz vlastne vonku cely cloviecik 😀
teraz si predstavte nejaku komplikaciu a utek z kupela do operacky,katastrofa len pomysliet 😒

prima
10. lis 2006

Ahojte dievcata, ja som niekedy davno citala o Stiavnici, ze tam sa rodi do vody, tak som po tom vzdy tuzila. A teraz ked by som si konecne mala vybrat, tak neviem. Pozerala som tu stranku stiavnickej porodnice, ale tam voda nie je vobec spomenuta (len horuce sprchy). Samozrejme, ze je ta porodnica vychvalena. Ale potom som niekde citala jednu skusenost so stiavnickou porodnicou. Mamca sa predychavala pri rebrinach. Doktorka ju zavolala,ze sa pozrie, na kolko je otvorena, a uz ju nepustila zo stola dole, ze uz ide rodit. Aj ked mamca citila, ze este nie je ten spravny cas. Doktorka ju aj nastrihla a vobec nerodila na vychvalenom kresle ani stolicke, ale na tom stole (ci co to je). Tak neviem. Myslym, ze ak ten porod ma prebehnut dobre, tak to pojde v poho aj v obycajnej porodnici, a ked maju nastat nejake komplikacie, tak nastanu aj v stiavnici ci v topolcanoch. A prezili to uz tolke...
O inom je zas personal. Urcite je prijemnejsie, ked nikto na teba neziape a nerobi si z teba srandu, ale sa ti snazi vsemozne pomoct.
A tu u nas na slovensku je to viac-menej o pohodli lekara, nie rodicky. Asi by ma zahlusili, keby som chcela rodit na styroch alebo neviem ako 😀

adelia
10. lis 2006

Ahoj Prima!
V Štiavnici sa do vody nerodí. ☹
Je to obyčajná pôrodnica, kde máš možnosť priplatenia nadštandardu /apartmán/. Sú tam milí a ústretoví lekári, sestričky i sanitárky. Rodí sa na kresle /vychválenom/ 😉 . Ja som tam odrodila svoje prvé mimčo a chystám sa tam porodiť aj druhé /už za pár.../. Vzdialenosť z domu 2 a 1/2 hodky cesty - ale stojí mi to za to. 😉 😀
Už tam rodilo na moje odporúčanie 6 kamošiek a ani jedna nemala negatívnu skúsenosť a všetky rodili na tom polohovateľnom kresle.
Tak toto je môj postreh na B.Š. 😉
Veľa šťastia pri výbere dobrej pôrodnice! 🙂

olala
10. lis 2006

Čaute baby. Ja som rodila v Spišskej Novej Vsi pred dvomi rokmi klasicky, nie do vody. Pôrody do vody začala naša nemocnica robiť až tohto roku v júni. Mám z toho zmiešané pocity. Na jednej strane sa žena určite uvoľní a premočí, lepšie sa jej tlačí, ale na strane druhej je to neprirodzené, veď nie sme ryby a naše mamy tiež rodili klasicky a sme tu. Jednoducho si myslím, že pôrod treba pretrpieť, aby si to žena vedela vážiť. Veď my úplne zabúdame na prírodu, ona nám dala možnosť rodiť a my tu vymýšľame rôzne spôsoby. Človek je už taký, všetko si chce zjednodušiť. No u nás som počula, že žena je vo vode len na prvú dobu pôrodnú, na ostatné je klasicky na stole. Ak by som mala rodiť druhé, určite by som si to premyslela. Držím všetkým palec.

mima3114
11. lis 2006

no ja som este len v 10 tyzdni tehotenstva,ale tiez uz odteraz stresujem co a ako prebehne porod.preboooooohaaa.bojim sa.som v anglicku a tu budem aj rodit,takze som kludnejsia s tym,ze zdravotnictvo je tu na vyssej urovni ako u nas a tiez personal,ktory je uplne milucky.len tiez premyslam,ci si zvolit porod do vody alebo obycajny,neviem.

sue
11. lis 2006

Olala, to čo si písala o prirodeznosti pri pôrode... to by sme si museli pozrieť ako rodia ženy v nejakých prírodných kmeňoch, alebo Indiánky... to je prirodzené... nie rodenie na "koze", keď dieťatko tlačíš hore a nejde z teba prirodzene dole...

andrea.m
11. lis 2006

Predpokladám,že naše staré mamy, ktoré rodili doma si zvolili polohu, ktorá im najviac vyhovovala a keby sme sa mohli popýtať možno máloktorá rodila smerom "hore"ako je to bežné v Slovenských pôrodniciach.No a naše mamky chuderky tie nemali za sociku bohužiaľ na výber.A možno by aj mnohé z nich uvítali inú prirodzenejšiu polohu či partnera pri pôrode.A my ked máme také možnosti tak prečo si nevybrať.Ja som osudu vdačná že žijem v tejto dobe kde mám v rodičovstve veľa vecí oproti mojím rodičom zjednodušených.

prima
14. lis 2006

Adelia, vdaka za dobre referencie, este o tom urcite budem rozmyslat 🙂
Suhlasim so sue a andreo. Tiez si myslim, ze ked su moznosti, ako si ulahcit porod, tak preco ich nevyuzit. A ta poloha na chrbte je prirodzena, ked porod do vody je neprirodzeny? Aj tak si myslim, ze kazda zena (alebo aspon vecsina) si porod a aj dieta vazi, aj ked si ho nejakym sposobom ulahci. A aj ked je ulahceny, aj tak to nie je "med lizat" 😀

katulilinka
14. lis 2006

tu bol porod do vody rozoberany
http://www.lady.sk/index.php?kategoria=17&kateg...
ja po zvazeni rizik som sa rozhodla pre klasicky.

hanka274
21. lis 2006

ahojte! berte aj na vedomie to, ze voda je skor tepla ako studena, teda som to iba pocula, takze tento prispevok nie je 100%. No a v takej vode vznikaju infekcie, takze pozor na babo.
Na druhej strane, tepla voda uvolnuje, takze naozaj to ide "supsup".
ahojte!

bublinkajasminka
21. lis 2006

No holky ja ešte nie som ani tehu ale dúfam že čoskoro budem....veľmi som o pôrode do vody hovorila so svokrovou priateľkou, ktorá je lekárka a v Topoľčanoch sú tieto pôrody a ona chodí k malinkým bábätkám na kontrolu...a veľmi ma od tohoto pôrodu odhovárala, že prvorodičky to zvládajú dosť zle, nakoľko len kvapka krvi ako dokáže zafarbiť pohár s vodou a že tá "hnusoba" čo ide pri pôrode ...je to veľmi odstrašujúce aj pre budúceho otecka, veľa infekcií, veľa baktérií, ktoré sa tam rýchlejšie množia....

hanka274
21. lis 2006

no to som myslela...takuto infekciu.

piskotka12
2. pro 2006

Hypnoporod (bezbolestny) - video - http://www.hypnobirthing.co.uk/child_birth_vide...

musko
2. pro 2006

Ahoj!
Mrkni na prispevok na www. rodina.cz, je tam o porode do vody vo Vrchlabí... 😉

vandas
6. pro 2006

...viete mi prosim poradit, kde sa na Slovensku da rodit do vody? je to uz pre mna aktualna tema : - )))

zuzu13
6. pro 2006

napríklad v Martine 😀 za 4.000,- alebo 5.000,- nie som si istá 😉

bubet
6. pro 2006

v Dunajskej Strede cca 5000,- Sk

meli65
7. pro 2006

Ahojte tehulky! 😉 Ja som tiez vela citala o porode do vody a som presvedcena, ze to urobim (ak do toho nepridu komplikacie). Vsetky zeny, ktore sa tak rozhodli, to neolutovali. Porod do vody je ovela kratsi, menej bolestivy, pre babo je to prirodzene prostredie a klesa moznost potrhania. Tu v Nemecku sa musi robit aj HIV test, neviem ako na Slovensku...

meli65
7. pro 2006

Ou ou ou...Tak doteraz som bola presvedcena, ze v kazdom pripade chcem rodit do vody. No po precitani tychto prispevkov ozaj neviem ☹

paula
7. pro 2006

meli65: co ja vim, tak se v Nemecku od porodu do vody ustupuje. Krome hygienicke stranky je take zvysene riziko pro miminko. Muze se totiz nadechnout kdyz je jeste pod vodou a tu vodu vdechnout.

meli65
7. pro 2006

Ahojky Paula 🙂...Tak to o tom nadychnuti vo vode...Po novom roku sa chystame do nemocnice nahlasit na kurz pre mamicky (2x pride aj ocinko) a poinformujem sa ako to s tym porodom do vody vlastne je. Pocula som, ze pre porod do vody sa pripravuje inak, no neviem...Vidim, ze sa ti to pomaly blizi, tak vam prajem vsetko dobre 😲. A k tym cenam porodu na Slovensku: strasne!!! 😠 A ked sa aj za pritomnost clena rodiny alebo priatelky musi platit...Ja to nechapem! Som rada, ze na Slovensku rodit nebudem!

hanka274
7. pro 2006

bohuzial ja som na Slovensku rodila ☹((

alila
7. pro 2006

Ahojte
Ja som rodila pred rokom do vody v Topolcanoch... splnilo to moje ocakavania hlavne koli tomu ze ma nezasivali..po porode som bola ok..chodila som po svojich.. (prvy porod bol rychly ale zasivanie katastrofa) personal bol velmi mily, mali sme svoju vlastnu VIP izbu s manzelom.. rodil ma primar, porod sice trval 9 h vo vode sa mi kontrakcie zastavili vsetko sa ukludnilo ako ticho pred burkou... Ono podla mna porod do vody by som neodporucala prvorodickam lebo nevedia co ich caka... ste na to sami..nikto vam nepomoze ako na "súši".... takze si to tam ta zena odtrpi sama. V dnesnej dobe mate rozne alternativy , moznost rozhodnut sa.. A ci je to hygienicke? Maly bol ok..nemal ziadnu infekciu...Ked Vas zaujima nieco viac napiste spravu...rada odpoviem

leevia
19. pro 2006

ahojte kocky..mna este sice take problemy netrapia,ale zaujima ma to...porod do vody mozte realizovat aj porodnici v Dunjskej Strede...

emjee
19. pro 2006

k tomu nadychu - babo sa nemoze nadychnut vody, dokym nevyjde na vzduch funguje inym systemom (dycha cez matku), az po prvom kontakte so vzduchom sa nadychne - cize pokial pri porode do vody nevyplava na hladinu, nemoze sa nadychnut a tympadom ani vdychnut do seba vodu (je to logicke, ved inak by sa nadychal aj tej plodovej, nie?)

lomnicka
11. led 2007

@bublinkajasminka
ta znama je pediatricka? si pisala, ze chodi ku detickam...

este zopar otazok (to v uvodzovkach je to, co si napisala vyssie)

"nakoľko len kvapka krvi ako dokáže zafarbiť pohár s vodou..." - tak tomuto nerozumiem

"...a že tá "hnusoba" čo ide pri pôrode ..." - aká hnusoba? nerozumiem

"...je to veľmi odstrašujúce aj pre budúceho otecka" - to ako, ze miesto vody je vo vani zrazu len sama krv a je to ako v horore? to myslis vazne?

"...veľa infekcií, veľa baktérií, ktoré sa tam rýchlejšie množia..." voda je prirodzene prostredie pre baktérie...bodaj by sa nemnozili...a vo vzduchu nie su infekcie a bakterie? to by si sa cudovala aky (pardon za vyraz) bordel sa tam najde...

hanka274
11. led 2007

ahoj, uz sa chystam spat...ale este pridam:
ta hnusoba-no to je to vsetko co z teba vylezie okrem mimi....no vsetko....neviem ako by som vysvetlila....
no a jasne, ze infekcie a bakterie su aj vo vzduchu, ale ako si pisala, voda je prirodzene prostredie pre mnozenie bakterii, obzvlast tepla, alebo teda vlazna.....
no a odstrasujuce, ved ak ta kvapka krvi kvapne do vody,tak sa hned zafarbi, ale z teba vytiecie veeeelka kvapka krvy, tak si predstav tu vodu.....
tak to je a tak to asi mysleli baby.....

lomnicka
12. led 2007

@hanka
dakujem za odpoved 🙂...vsetko je vec nazoru a pohladu, skratka je to subjektivne...rada sa o tom porozpravam a vyslovim svoj nazor, ktory mozete i nemusite akceptovat... 😉

akosi sa nedokazem stotoznit s vyrazom "hnusoba"...ved je to nas organizmus, ktory je domovom a zdrojom pre nase babo...tak preco tak skaredo?

ked rodis, nemas cas skumat, aka "hnusoba" to z teba lezie😅...si tak navalena hormonami, ze tvoj centralny nervovy system pracuje uplne inak 😎...kazdy porod je samozrejme individualny...
okrem mimina z teba vytecie akurat tak plodova voda, trocha krvi (ale to nie je take, ako ked sa porezes a kvapka za kvapkou kvapkaaa ), trocha hlienu, ktory je aj na mimine (to svoje mimino potom ani nechytis ?!, ved je na nom "hnusoba") a cela placenta...a placentu uz nerodis vo vode...
voda ma teplotu okolo 37°C..na niektorej stranke uviedli hodnotu tusim az na desatinne miesto...

@paula
o nadychu - presne ako pisala emjee...videla som ukazky (nie jednu), kde sa maminy chvilu pozerali na svoje babo vo vani, ked ho porodili, dokonca si ho z tej vody aj vybrali same...takze - pokial ho nevytiahnes na vzduch, je vsetko ok...

emjee
12. led 2007

nemyslim si, ze by porod do vody bol pre otecka odstrasujucejsi ako porod "na suchu" - krv je tam aj tam 😒 a otecko nie je pri porode, aby cumel na krv, ale aby drzal maminku za ruku, pripadne jej utieral celo ... proste psychicka pomoc, nikto po nom nechce, aby manzelku odrodil 😀
a ta hnusoba co s teba lezie je vyzivny biologicky material (niektore zvieratka ho dokonca po sebe spapkaju 😀), nie je to ziadna spina, je to sucast tvojho tela v tehotenstve, ktora porodom straca svoje opodstatnenie a preto sa jej telo zbavuje (mozno to vyznie blbo, ale je to ako ked dozreje ovocie - duzinu si nechas, a kostku vyhodis)

lomnicka
12. led 2007

alebo, aby masiroval chrbatik, hovoril, aka si vyborna a ako to skvele zvladas, alebo aby prestrihol pupocnikovu snuru, alebo aby ta rozosmieval... 😀 my sme sa skvele bavili, ked sme rodili... 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru