Porodnice v Praze. Kterou vybrat?
Vím, že každá pražská porodnice má založené téma. Na těch však diskutují pacientky těchto jednotlivých zařízení a najít v množství příspěvků konkrétní názor na porodnici je problém. Proto bych byla ráda, kdyby sem šly psát konkrétní názory a zkušenosti. Hodně by mě zajímaly vaše zkušenosti s porodnicí Vinohrady, ale i všechny ostatní. Mám si vybrat, ale vůbec nevím, jak se rozhodnout.... děkuji.
Stručné shrnutí
- Při výběru pražské porodnice je klíčové zohlednit dostupnost novorozeneckého JIPu a vybavení pro akutní péči; Bulovka je v diskuzi opakovaně uváděna jako silná v novorozenecké péči a JIPu.
- Podolí je v diskuzi popisováno jako porodnice preferující přirozený porod a individuální přístup, s denní podporou laktačních poradkyň a rutinním vyšetřováním sluchu novorozenců.
- Krč je v diskuzi prezentován jako porodnice s dobrým šestinedělím a snazším přístupem k epidurálu při jeho platbě; u Vinohrad se v diskuzi objevují protichůdné zkušenosti a zmínky o rekonstrukcích a změnách přístupu.
Nejčastější otázky
Q: Které porodnice v Praze mají silné novorozenecké oddělení a JIP?
A: Bulovka je v diskuzi opakovaně označována za nemocnici s dobrým novorozeneckým oddělením a JIP; také Krč a Podolí mají neonatalní péči, ale Bulovka je uváděna jako nejčastější volba kvůli dostupnosti JIP.
Q: Kde v Praze je větší šance na vedený medicínský porod versus porod podle vlastního plánu?
A: Apolináře, Bulovka a Krč jsou v diskuzi popisovány spíše jako porodnice, kde lékaři vedou medicínské porodní postupy; Podolí a některá mimopražská zařízení (např. Hořovice) jsou doporučována rodičkami, které chtějí rodit „po svém“ s menším počtem rutinních zásahů.
Q: Která porodnice v Praze má lepší podporu kojení po porodu?
A: Podolí je v diskuzi chváleno za denní laktační poradkyni a aktivní podporu kojení; Krč je popisován jako dobrý v šestinedělí a v podpoře kojení; Bulovka má rovněž příznivé reference, ale v některých případech byla zmiňována suplementace glukózou u novorozenců.
Q: Má význam volit porodnici podle blízkosti k domovu?
A: Ano; v diskuzi jsou konkrétní příklady, že pacientky jezdily na monitorování i dvakrát denně a proto upřednostnily blízkou porodnici (např. Bulovka pět minut autem), protože dojíždění přes celé město je logisticky náročné.
Q: Kde je epidurál snáze dostupný v Praze a platí se jinde častěji?
A: Krč je v diskuzi uváděn jako místo, kde je epidurál snáze k dispozici, pokud si jej pacientka platí; jinde (ve veřejných porodnicích) je epidurál často poskytován těžší po domlouvání nebo až na vyžádání.
Q: Co před porodem ověřit u vybrané porodnice (výbava, služby, dokumenty)?
A: Doporučuje se zjistit dostupnost JIP a novorozeneckého vyšetření sluchu, politiku podávání glukózy/umělého mléka, půjčování odsávaček a sterilních nádob, otevírací dobu matriky pro zápis otce (v diskuzi zmiňováno u Vinohrad, že matrika je „2 dny v týdnu“), a kdy provádějí monitoring (v diskuzi některé porodnice monitorují od 38. tt).
Závěry z diskuze
Shoda
- Význam blízkosti porodnice kvůli častému předporodnímu monitorování a návštěvám novorozeneckého oddělení.
- Potřeba ověřit dostupnost novorozeneckého JIPu a podporu kojení při výběru porodnice.
- Podolí bývá opakovaně doporučováno pro individuální přístup k porodu a aktivní laktační podporu.
Sporné názory
- Vinohrady: někteří rodiče chválí novou rekonstrukci, čisté pokoje a milý personál, zatímco jiní popisují oddělení neonatologie, dlouhé separation od novorozence a nedostatek podpory při odstříkávání (obyčejně uváděné protichůdné zkušenosti).
Otevřené otázky
- Do jaké míry a jak konzistentně se změnily podmínky ve Vinohradech po rekonstrukci.
- Jaké jsou současné konkrétní podmínky pro poskytnutí epidurálu ve všech pražských porodnicích.
- Standardizovaný rozsah služeb (půjčování odsávaček, poskytování sterilních nádob, komplet výbavy pro novorozence) mezi jednotlivými porodnicemi.
Zmíněné značky a firmy
Bulovka, Podolí, Krč, Královské Vinohrady, Motol, Apolináře, Benešov, Hořovice
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon, epidurál, klystýr, nástřih (episiotomie), odsávačka (odstříkávání mléka), monitor (CTG), glukóza pro novorozence, novorozenecké vyšetření sluchu, laktační poradkyně, porodní plán, JIP, šestinedělí
Místa a osoby
Praha, Praha 4, Mělník, Benešov, Hořovice
Ja jsem rodila v breznu 2013 v Podoli a byla jsem velice spokojena. Zadny nadstandard jsem nemela a i tak se vsichni ke me chovali super. Byla jsem na P1 oddeleni. Vsechny dotazy, at jakkoliv blbe (prvorodicka) byly zodpovezeny, vzdy pomohly. 🙂 Pokud bude dalsi mimi jedine tam.
@jarunkaxyz1 souhlas, ja lezela na vinohradech na dvou ruznych oddelenich a nerada bych se tam vracela
@sabisek dekuji za nazor 🙂
Já rodila obě dcerky v Podolí (2009, 2012) a vždy jsem byla spokojená. U té první (jako nezkušená matka) jsem dostala všechny informace, které jsem potřebovala - koupání, kojení, poporodní cvičení, atd. Porodní sály úžasné, šestinedělí zastaralé, ale péče a personál na jedničku. Jako jedna z mála porodnic v ČR také novorozencům vyšetřují sluch.... Každý den chodila laktační poradkyně a radila jak nejlépe se rozkojit a kojit. Takže já bych zase volila Podolí.
ja som mala len dobrú skúsenosť, rodila som sama, úplne v kľude, sestričky perfektné a doktory úplne skvelí, na nič sa nemožem stažovat, izby sú čisté, max. 3 postele na každej záchod a sprcha, všetko čisté a nové🙂)
@speedygon rodila jsem v noci, byla jsem tam sama rodička, takže se o mne starali 2 porodní asistentky a doktorka, všichni byli supr, porod jsem měla bezproblémový, ale i tak mě za všechno chválili a povzbuzovali🙂 pořád se ptali, jestli něco nepotřebuji..všude bylo čisto, pokoje taky hezký, světlý po 3 maminkách. Jediné negativum jsou někdy sestřičky, ale taky jak která...chodili nás kontrolovat, pomáhali s kojením..Nejlepší byl gynekologický personál, jak doktoři tak sestry, takže za mne určite spokojenost, jestli máš jěšte otázky, sem s nimi 🙂)
@gabuska43 já už se asi na všechno tady vyptala....takže snad vím už vše...akorát teda nestihneme vyřídit matriku, jelikož tam jsou 2 dny v týdnu jen a navíc přítel dělá celý týden dvanáctky...takže pokud se něco nezmění, že by měl možnost se mnou na matriku zajít, bude prvotní rodný list bez tatínka....jsme nesezdaní, takže prohlášení o jménu potřebujeme...krom formulářů, které mi dají oni v porodnici(tam jdu 5.8. do první poradny, tak doufám, že tam nebudu dlouho, jelikož jdu s dcerkou-nemám hlídání)
@gabuska43 ještě mě napadá dotaz(možná se to někde už řešilo)....na sále máš porodnické vložky k dispozici, kdežto na šestinedělí je potřebuješ od začátku? A plíny pro mimi teda nedávají žádné, co jsem pochopila....těch si beru cca 40 a balík ubrousků...vložek 3 balíky-snad to bude stačit 😀
porodnické vložky byli celou dobu k dispozici, i oblečení pro miminko, potřebovala jsem jen plíny a ubrousky, jinak všechno bylo🙂
@gabuska43 tak super...mám dojem, že se v diskuzi o Vinohradech psalo, že vložky nejsou....no, první kontrola v porodnici mě čeká 5.8., tak snad to nebude na dlouho. A prý dělají monitory až od 38.tt, já budu ve 37.tt, takže mě monitor asi ještě neudělají...počítám s klasickou poradnou a možná mi dají nějaké papíry, co vyžadují 🙂

...já teda dost dala na dlouhodobé recenze a ty Vinohrady s porodnicí moc dobré nemají......Vinohrady byly odjakstiživa fajn na popáleniny, hematologii...ale kdo tam byl v porodnici, byla to noční můra.....myslím, že teď dost maminek raději bude čekat na x dalších dobrých recenzí této porodnice, aby si opravdu po tom všem a po těch rokách negativných recenzí udělaly dobrý obrázek....já bych šla radši na jistotu do porodnice větší 😉