Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?

pessy1
29. led 2007

ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???

81miska
2. led 2017

@alicesky test z krve placený...Já bych to za to dala ale čeká se na výsledky dlouho...A stejně když je pozitivní nebo hraniční posílají na AMC, a ten na pojišťovnu má přesnost taky jen 95% ....No budu hezky týden ležet, druhej si vezmu dovcu. Dojizdim Busem 65 kilaku do práce, vstavam v 5 ráno a Maj bejt mrazy tak si ten klid pro jistotu protahnu a snad to dobře dopadne 😊

alicesky
2. led 2017

@81miska Myslím že screening v GENNETu (asi budou dělat i jinde) v 1 a 2T byl zdarma. Drahý (tedy relativně, dítě vyjde průměrně na více než milion, tak co je vlastně několik tisíc 🙂 ) by byl až prenascan. Ano, čeká se myslím týden, řeknou kdy je ještě možné aby bylo případně možné těhotenství přerušit. Omlouvám se za chybu v předchozím příspěvku 95 ne 96 %. Jen jsem chtěla upozornit na nepřesnost některých vyšetření, a že je dobré si přepočítat rizika/ chybovost a zvážit postup podle toho - podle mě je otázkou jaký mají testy s takovou přesností smysl. Či spíše smysl nemají a zbytečně matky děsí - to bylo k těm triple testům hlavně. Tak ať to dobře dopadne, sama jistě víš nejlépe co udělat.. PS aby bylo jasno, neříkám že si myslím, screening jako takový smysl nemá ;) Přijde mi tak trochu že testují protože mohou...

81miska
27. led 2017

Ahoj, tak v úterý odběr, ve středu odpo výsledky, čekáme zdravou holčičku ❤ ❤ ❤
chci se zeptat, já po odběru doma lehla, pak jsem asi zazmatkovala a vodovej výtok považovala za plodovku, takže jsem byla do čtvrtka v nemocnici na pozorování, ale dělali mi stěr z hrdla a plodovka nezjištěna, podle UTZ v úterý večer taky OK ... od včera jsem doma. holky jak dloiho jste po odběru fakt ležely? já jdu v pondělí na plánovanou kontrolu do poradny a stejně musím na kontrolu po tý nemocnice, ale mám strach se i předklonit, abych si ten odběr ještě nevyčítala

renulka111
27. únor 2017

Ja som po odbere prelezala dva dni. Ked som sa citila dobre nic nebolelo tak som pomaly zacala fungovat. Drzim palce sby bolo uz len dobre 🙂

lillian23
20. dub 2017

Ahoj holky, dnes jsem dostala ranu pod pas a rekli mi, ze mi vysli spatne vysledky(jsem v 16tt). Screening mi dopadl dobre, jen mam vysoke HCG, takze jsem poslana ve stredu na odber plod.vody:frowning2: Mam z toho strach. Bojim se bolesti ze zakroku a celkove, ze to spatne dopadne 😢 Jak jste to zvladali vy psychicky i fyzicky? Predem dekuji a hezky den vsem🌷

craki
20. dub 2017

@lillian23 Ehm, pokud ti vysly spatne pouze tripple testy (usuzuji z toho, ze jsi 16tt), a NT screening byl negativni a vse v poradku, na AMC nemusis pokud vylozene nechces... Nutit te nemuzou. Nacti si neco o falesne pozitivnich vysledcich tripple testu a jeho spolehlivosti.

Ja ji podstoupila po spatnem NT screeningu, vsechno dopadlo dobre, ale tri dny jsem brecela. Prvni strachem o male, pak nad dobrymi vysledky, a pak vycitkami ze jsem mu mohla neco udelat.. Ale to je o psychice.
Samotny odber byl celkem v pohode, dr vse vysvetlila, nebolelo to.

monika9916
20. dub 2017

@lillian23 mě zas vyšly špatně Tripple testy ty všeobecně vycházej špatně tak jsem měla v tom 18tt podstoupit odběr plodové vody,ale tak jsem se toho bala,že jsem si radši zaplatila neinvazivní metodu Prenascan. A všechno bylo v pořádku🙂

pucmelinka
20. dub 2017

@lillian23 Já na tom byla kvůli genetické zátěži v rodině... Samotný odběr je v pohodě, nechali nám zapnuté sono, takže jsme přesně věděli, co se děje... a maličký spinkal... bolest žádná, jen mi asi 2 dny pobolívalo místo vpichu, ale nic omezujícího...
Po psychické stránce to bylo náročnější, bála jsem se výsledků, ale naštěstí Ti dají vědět druhý den, ale stejně jsem pořád trnula, dokud jsem neměla v ruce papír...
Neboj se, všechno dobře dopadne...

lillian23
22. dub 2017

@craki Me vyslo HCG 6,32 a DS 1:754, tak mi na genetice rekli, ze bud mam zvolit placenou variantu a nebo AMC. Ze hodnotu HCG mam moc vysokou.

@monika9916 Do dneska jsem resila, zda volit placenou variantu nebo ne, ale nakonec jsem se dnes rozhodla pro AMC. Slysela jsem, ze kolikrat vysli spatne vysledky a stejne pak zenou na ten odber tak i tak.. Ale moc dekuji🙂

@pucmelinka Je pravda, ze se bojim spise toho "po" co bude.. Jak cekani na vysledek, tak na pripadne potize, ale snad vse ustojim..

Holky moc vam dekuju za zpravy! 😘

81miska
23. dub 2017

@lillian23 já byla na odběru 2x ... poprvé mi vyšly špatný výsledky na DS měla jsem pak už riziko 1:7 a oni sice AMC nenařizujou ale byla to jediná rozumná volba ... už na ultrazvuku jsem měla vidět markery který na DS ukazujou a druhej den mi ho potvrdili, byla jsem na ukončení. při tom prvním odběru se tam prcek strašně mlel, já byla v křeči asi i když jsem myslela že ne ... nešlo mě napíchnout, když mi zavolali, že je to špatný, tak jsem se složila a pak jsem zahodila pyžamo a začala doma fungovat ... uklízet, žehlit ... no blbla jsem stejně to samozřejmě nepomohlo, ale žádný komplikace nepřišly, to byla středa a na ukončení jsem nastupovala až v pondělí ... a nijak jsem se nešetřila
půl roku po ukončení jsem otěhotněla znovu, výsledky jsem měla na svých 35 let krásný, ale strašně jsme se báli, manžel to nechal na mě, ale já si o AMC řekla, tentokrát jsem se nedívala ani na monitor, jen jsem se zhluboka nadechla a soustředila se na to, abych byla uvolněná a trochu přeci jen dýchala ... odběr proběhl tentokrát úplně hladce, ležela jsem poctivě 3 dny úplně a týden jsem se fakt šetřila, holčička je zdravá a za ten klid mi to stálo. strašně v tomhle věřím doktorce, u který jsem v obou případech byla, na specializovaný klinice to dělají dnes a denně asi bych nešla na odběr někam do nemocnice na okrese, kde to dělají jednou týdně a nemají prostě ty zkušenosti

kajalka
23. dub 2017

@lillian23 Můžu se zeptat, co tě k tomu vede, když máš riziko 7x vyšší, že o mimi v důsledku amc přijdeš, než že bude mít downa?

lillian23
24. dub 2017

@kajalka 7x vyssi?? Genetik me o tomhle ale vubec neinformoval. Rekl mi jen, ze nejvhodnejsi variantou je podstoupit amc😲 Tak ted jsem vyplasena jeste vic..

kajalka
25. dub 2017

@lillian23 Plašit tě nechci, ale to jsou fakta, riziko potratu je zhruba 1:100. bodejť by ti o tom řekl, přišel by o slušně zaplacený výkon.

mayyas
25. dub 2017

@lillian23 Tak tak, souhlasím s @kajalka - jakmile je riziko ze screeningu větší než riziko potratu po AMC (1:100), je to fakt potřeba dobře zvážit.
Já měla v minulém těhu výsledek cca 1:300 (díky krvi) a nešla jsem nikam - utz byl naprosto v pořádko, a to mě přesvědčilo. Mám zdravou dceru.

craki
25. dub 2017

@lillian23 Pokud je riziko vyssi nez 1:1000 posila se na genetickou konzultaci, kde se odber pouze doporucuje... Pokud ti vysly spatne jen triple, nt screening je v poradku, v rodine nemate genetickou zatez, ja osobne bych na amc nesla. sla jsem s mnohem horsim vysledkem a ke vsemu z nt screeningu.

Pokud je riziko vyssi nez 1:100, odber je uz na zvazeni, protoze riziko samotneho odberu je 1:100 jak pisou holky...
To ze lekari o tom neiformuji je dalsi vec, maji z toho vyvar... Od toho je dneska internet, kde je mraky fakt i od odborniku...

craki
25. dub 2017

@lillian23 Jinak ted je tady na MK jedna maminka, co se na NT screeningu dozvedela o jedne anomalii, a lekar vcetne nasledne genetika ji posilala smahem na potrat... Ale ona googlila a googlila, ptala se tady na MK, a zjistila si kontakt na odborniky, dojizdela na vysetreni v Ovy do Prahy, a zjistili ze to je celkem dobre operovatelna vada, a ted ma chlapecka na svete par dni, je po operaci a ma se cile k svetu 🙂 (ivchez)
Toliko k informacim a jejich duveryhodnosti...

ivulemamlas
12. črc 2017

Ahojky holky,
chci se s Vámi také podělit o svůj zážitek 🙂 a poprosit o vaše zkušenosti. Před 14 dny jsem podstoupila CVS kdy odběr dělali na 2x jelikož laborantky vzorek před mýma očima vylili 😢 14dní jsem čekala na výsledky a nakonec mi bylo sděleno, že se odběr nepovedl a teď mě 25.7 čeká podrobný ultrazvul a následně odběr plodovky. Za mě můžu teda říct že větší bolest jsem snad nezažila. Mám riziko 1:72 na M.Edwards a teď dalších 5 týdnu stres. Už se to některé stalo?
Děkuji moc všem za reakce Ivča

lillian23
13. črc 2017

@ivulemamlas Ahojky,
ja byla na odberu/ted jsem 29tt/. Sice se mi nestalo to, co tobe, ale drzim palce! Je to teda sila, ze ti to takhle pohnojili.. Ja osobne uprimne muzu rict, ze jsem se tyden pred totalne slozila psychicky.. Hlavne kvuli zpravam tady z konika.. Par dam mi napsalo nehezke zpravy, kdy jsem byla vystrasena a probrecela cele noci😠🙄 Samozrejme ty, ktere mi psali tady, za to dekuji 👍
Kazdopadne jsem verila, ze vse bude dobre a taky to dobre dopadlo. Me to nebolelo, jen to bylo neprijemne a po zakroku se mi otocil zaludek naruby.. 14 dni jsem se nehla ani na krok z postele..
Kazdopadne i kdyz nemam podobnou zkusenost, tak ti preji moc moc stesti a at vse dobre dopadne! Nestresuj se a mysli jen na sve miminko. Vse dobre dopadne❤

ivulemamlas
30. črc 2017

@lillian23
Ahojky Lili, tak mam po odběru plodové vody a musím říct že to byla brnkačka oproti tem klkům.😉 jak rikas jen pocit tlaku jinak žádná jiná bolest. 😊 teď ve středu se dozvím výsledky tak ti hned pisnu. Ultrazvuk dopadl na 1 tak verim ze miminko bude v pořádku a já se budu moci konečně radovat.

janikdohnalova
30. črc 2017

Byla jsem na amniocentéze před pár měsíci.. taky mi nevyšel úplně ideálně ten test z krve.. celkově to vyšetření není příjemné, ale rozhodně není bolestivé.. horší jsou ty nervy, zda je miminko v pořádku.. nemyslím si, že by jakékoli léky měly zkreslit výsledky.. mě se na všechno ptali, takže s tím při rozboru počítají.. na druhou stranu jde v těch výsledcích "jen" o pravděpodobnost, která vůbec nic neříká o zdraví vašeho miminka.. kdežto amniocentéza vám řekne naprosto přesně, jak na tom miminko je.. určitě doporučuji po odběru 3 dny naprostého klidu - jeden den ležet a pak 2 dny bez zátěže.. čekám druhé dítě a jednou jsem po tomto zákroku zvedla staršího syna a nebyl to dobrý nápad

lillian23
8. srp 2017

@ivulemamlas Ahojky, tak jak jsi dopadla? Doufam, ze vse v poradku 🙂 Vidis, ono to neni zase tak hrozny, ale ty nervy jsou na hlavu no.. Ja jsem dnes 32+2tt, vcera jsem byla na poslednim screeningu a vse nam dopadlo dobre. Chlapecek ma uz 1603g 🙂 Strasne to utika 🙂)

ivulemamlas
8. srp 2017

@lillian23
Liliiiii jsme v pořádku ❤ 23.8 jdeme zase na screening a pak do poradny na genetiku tak se dozvíme co se nam tam klube za štěstí

andrys35
8. srp 2017

@ivulemamlas bohužel se mi něco podobného stalo, na odběru CVS(pri riziku 1:20 na DS) mi volal dr druhý den, kdy měli být vysledky, ze odber se nepodaril a vzorek byl kontaminovam mou DNA takze jsem musela za 14 dní na AMC (podruhe po 3 letech) takže mám za sebou 2x AMC A 1X CVS ale doma z těchto silenych vysledku naštěstí 2 krasne zdravé děti(teda 3 ale u toho 1.nebylo riziko) stres je to šílený, u prostředního syna to bylo hrozné období kdy jsem byla na screeningu a výsledky(1:35 DS) jsem cekala 2 týdny na odber plodovky a následně 3 týdny na výsledky když jsem se dověděla že mimčo je zdravé, umřel mi tatínek ☹

ivulemamlas
8. srp 2017

@andrys35
To je mi moc líto 😔 jinak jsi tedy mela úplně to samé jako ja.

pucmelinka
8. srp 2017

@andrys35 a Vam nedelali odber Vasi dna?Mne jo,myslela jsem,ze je to standardni postup...ale hlavně,ze je vse v poradku

kajurell
14. únor 2018

Ahoj, tak se přidám taky..
10.7.2017 jsem byla na ukončení těhotenství pro vážné vady, způsobené monosomií 16. chromozomu. Otěhotněla jsem v Říjnu, na Prvotrimestrialní screening jsem byla objednaná na 2.1.2018. Krev mi brali někdy v 11tt, tuším to bylo 18.12 a pak už jen podrobný UTZ a zkompletování výsledků, kde vyšlo riziko na DS 1:89... Na odběr plodové vody jsem šla, už jen proto, že minulé těhotenství skončilo kvůli genetické vadě. Byla jsem tam 12.2.2018, no.. Odběr byl VELMI nepříjemný. Brali mi vodu nadvakrát. Poprvé to bylo v pohodě, bolest jen jako u odběru krve, ale ucpala se jim nějakým způsobem jehla, takže vytáhnout a znova... A podruhé, to bylo šílená bolest. Manželovi jsem lámala ruku, sobě jsem trhala svetr... Asi trefila nerv, nebo nevím, citila jsem každý pohyb jehly, byl to humus... Brali mi 40 ml vody. Pak nám s manželem brali krev skrz náš karyotyp. Výsledky mi volala paní doktorka ten večer, a dle předběžných výsledků čekáme zdravou holčičku. Zbytek výsledků za 2 týdny, tak snad to bude v pohodě. Teď už 3 den ležím, občas mě v břiše zabolí, ale zatím v pohodě..

andrys35
5. dub 2018

@pucmelinka dělali mi odběr me DNA ale prave proto, ze vzorek mimča byl kontaminovan moji DNA Nešel vyhodnotit

bruckner
5. dub 2018

Já po amniocentéze neležela ani chvíli, dělala jsem vše jako normálně, pracovala. Nechápu, proč bych měla týden ležet, zákrok proběhl úplně bez problémů, nic to nebylo, výsledky v pořádku, nevím, proč kolem toho některé maminky tolik nadělají😕

alcar
5. dub 2018

@bruckner treba proto, ze to jsou zeny, ktere se snazily otehotnet nekolik let, nakonec se jim to podarilo pres IVF a od zacatku jim hrozi potrat?

jitulkabobulka
23. črc 2018

1

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru