Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Napíše mi doktorka pracovní neschopnost zpětně?

sluuniicko
18. lis 2014

Ahoj,mam dotaz.Jsem teď v 19 týdnu tehotenstvi a do práce bych chtěla chodit do konce roku,uz to mám tak v práci i nahlasene.Jenže nevím jak to udělat v případě,že první pracovní den nového roku je 2.1.2015 od kterého bych toereticky mela byt doma,ale to má samozřejmě doktorka gyndarka ještě zavřenou ordinaci.Jde to udělat tak,že bych tam šla 5.1.2015 a ona by mi zpetne napsala neschopna práce od 2.1.2015?Nebo jak to vyřešit?
My máme v práci narizenou dovolenou toho druhého a nechce se mi plácat novou dovolenou..Diky,Blanca

marketa233
18. lis 2014

A já myslela, že na nemocenskou chodí nemocné...

simi.w
18. lis 2014

Nemocenská se dá vypsat tři dny zpětně 🙂

uztotakbude
20. lis 2014

marketko nechytračte. Na nemocenskou dneska chodí 99 procent maminek v těhu i bez důvodu. Prostě jen proč toho nevyužít a neodpočinout si, už tak je to pro tělo dost zátěž. Každá tvrdí jak ona bude jiná a bude chtít pracovat co nejdéle a pak stejně nejpozději po ukončení prvního trimestru jde na rizikové. Takže @sluuniicko jde to napsat tři dny zpětně.

tarra27
20. lis 2014

3 dny zpětne lze, víc ne 😉
@marketa233 muze mít náročné - rizikove povolání a vychází vstříc zaměstnavateli, vůbec když to nahlásí dopředu....navíc at si odpočine, já neuznavam práci do poslední chvíle....je těhotná, ma nárok na klid.....pokud by chtěla, at chodí, ale každá žena těhotná se ma sestrit.....ne jak doba krále klacka aby držela na poli,tahala těžké věci atd....já ji to přejí....

somalicats
20. lis 2014

@marketa233 No, já v obou těhotenstvích prozvracela první trimestr, s druhou to bylo až do pátého měsíce... Pravda, nebyla jsem nemocná, ale dovolila jsem si jít na neschopenku - druhá varianta byla, že budu chodit do práce prakticky k ničemu, neb půlku pracovní doby strávím poblíž WC... Tak mě za to popravte, když šlo o "pouhé" těhotenství a nikoli nemoc...

ninikry
20. lis 2014

marketa233: Ja jsem taky na neschopence s rizikovym, nemocna nejsu, to je bordel, co ;)?

elvira
20. lis 2014

No, já se teda markéty trochu zastanu... spousta ženských se žene na nemocenskou, protože jsou těhotné a tak se to teď dělá - doma je 99 procent těhotných - dobrá, když jim to doktor napíše, tak proč ne.
Ale pak na druhou stranu uplákají, že je bordel, že nemají neomezené vycházky - jsou přece těhotné, ne nemocné...
Takže chápu obě strany - já sama jsem byla na nemocenské - otěhotněla jsem po 4 letech, po jednom potratu a pořád jsem špinila, ale kamarádka naprosto bez potíží, práce v klidu, ale od 12. týdne si to "vydupala" a byla doma.
A pokud neumožňuje druh práce, aby tam dělala těhotná, tak je to v první řadě věc zaměstnavatele, ač vím, že se to řeší nemocenskou...

irisie
20. lis 2014

Mela by se zavest extra nemocenska pro tehotne - tehotenska.... no ne??? Tehotenstvi neni nemoc. 🙂 a bylo by to krasne rozlisene....

zmrz_lina
20. lis 2014

@irisie - to teda vůbec nechápu, proč by se měla zavádět speciální verze PN. Pokud je těhotná zdravá, má normální práci, tak sedět doma na PN je zneužívání systému. Pokud má rizikové z nějakého důvodu, tak 6 hodin vycházek stačí a pokud má nějakou blbou práci, kterou jako těhotná nemůže dělat, tak na to existují jiná řešení (jedná se o překážky na straně zaměstnavatele, pokud jí nenajde takovou práci, kterou může dělat, má zůstat doma bez omezení vycházkami a za 100 % platu). Mám fakt ráda to podvádění ze strany některých těhotných, kterým se objeví 2 čárky a hned jdou na PN, přitom jim nic není, a ještě jim ani není blbý si stěžovat (na prachy, na omezení vycházek apod.).
Nedivme se pak, že i kvůli takovýmuhle podvádění nejsou prachy na ty, co je potřebují.

kammka
20. lis 2014

záleží na lékaři a objektivních potížích těhotné, jestli jí PN napíše, nebo ne.. pokud má za sebou několik potratů, tak rozumný dr. napíše neschopenku, ať se to těhuli líbí, nebo ne, to byl můj případ... abych otěhotněla konečně úspěšně, změnila jsem po narození dcery práci.. v klidu na ambulanci, bez stresu, bez lítání, tahání pacientů, bez nočních...chtěla jsem pracovat, ale smolík...pokud prostě potíže máte, tak neschopenka ano, ať už je to kvůli nízkému nebo vysokému tlaku, nevolnostech a zvracení, otokům nohou, nebo krvácení či špinění.. pak má mít ženská klid a pokud jí není dobře a má strach o miminko, ani ji nenapadne se s někým dohadovat o tom, že nemá neomezené vycházky.. stejně tak, když je nepříznivá anamnéza, pak i když nastávající mamince nic není, měla by být v klidu, aby sobě nebo miminku nepřivodila malér, takže nikde nelítat, vycházky využít ke klidným vychcázkám, hodně spát, zdravě jíst a starat se o to, aby bylo vše ok a k hrozícím komplikacím nedošlo.. opakovaně tu některé maminky řeší, jestli mají jít na neschopenku nebo ne, že si pak za těch šest týdnů před porodem nestihnou vše nachystat, že chtějí mít klid, co kdyby od kolegů chytily rýmičku...a pak tu hořekují, že šest hodin vycházek je omezování osobní svobody.. já to tak měla u obou dětí a držela jsem s prominutím hubu, byla jsem ráda, že jsem je donosila bez vážnějších komplikací..

Sem začni psát odpověď...

Odešli