Roztroušená skleróza a těhotenství

makrelka_268
27. led 2017

Zdravím dámy a slečny, chtěla jsem se zeptat, zda-li také ma některá z Vás diagnostikovanou RS a je těhotná? Jsem 27 tt a zatím s tím bojují bez větších problémů, ale je těžko rozeznatelne, co je příznak těhotenství a co je RS. Nejvíce me trápí únava...
Zajímalo by me, jak to zvládá někdo jiný a jaké příznaky má...

makrelka_268
autor
20. zář 2017

@stastnaivka ahoj, moc děkuji za odpověď... Ty joo to ti zavidim, ze kojis... Me to nedovolili a to ani nemám ataky nic a i MRI naprosto beze změn... 😐 Zrovna zastavuji laktaci, protože mlicka mám stále dost a přijde mi to dost nepřirozené. Jak pro me, tak pro dítě. Ale ja brala léčbu jen 1-2 měsíce, než jsem otehotnila a asi nechtějí, aby mi ji pojišťovna vzala. Nebo si to nedokážu vysvětlit. Kdybych mohla kojila bych dál... 😢

stastnaivka
20. zář 2017

@makrelka_268 ahoj, chápu tvé pocity, přišlo by mi to též nepřirozené zastavovat laktaci, když MM je to to nejlepší co můžeš miminku dát a hlavně bych asi pátrala po důvodu, proč nechtějí, abys kojila, když se cítíš v pohodě a bez atak. No a mě nikdo neříkal, že bych nemohla kojit. Samozřejmě jsem četla nějaké info na netu. Doktorka se mě vždy jen zeptá, zda ještě kojím a já řeknu ano a tím pádem mi injekce avonexu nedává. Nenutí mě ukončit kojení a asi bych i protestovala, když vím, že jsem v pohodě. Tobě přeju, abys byla hlavně zdravá a též tvé miminko🙂

makrelka_268
autor
2. říj 2017

A ten Avonex je co za léčbu? U me je problém nejspíše ten, ze mi schválili biologickou léčbu a ka ji brala 1-2 měsíce a na to jsem otehotnila. Takže jsem si na léčbu nestihla zvyknout a měla jsem silné reakce (horečky v noci, otoky po vpichu atd...) A chtějí to rozjet i kvůli pojišťovně předpokládám, aby mi léčbu nezamitli. Teď uz je to jedno, zvládla jsem to laktaci zastavit a malá po týdnu pláče uz prso nechce... Ale doktorce to řeknu, ze né více vycerpava noční příprava lahvicek než kojení a ze kdybych náhodou měla druhé, tak budu kojit, dokud bude potřeba...

barbiel
3. říj 2017

@makrelka_268 avonex je je interferon beta 1a (snad si pamatuju dobre) a picha se jednou tydne do svalu. Co se tyce reakce, tak ja mela stesti, nereaguju nijak, ale vim, ze nekterym je hodne zle, tak jak popisujes Ty. Je to muj patecni ritual 🙂

stastnaivka
3. říj 2017

@makrelka_268 barbiel má pravdu. Píchá se jednou týdně, já do stehna. Nevím, zda jde ještě někam jinam. Já si vždy předtím brala paralen a stejně tak v 95% měla tzv. chřipkové příznaky, v noci zimnice a musela jsem si vzít paralen znovu a další peřinu. Když to bylo dobré, tak druhý den jen únava, v horším případě dost nepříjemná bolest hlavy. Měla jsem na to vyhrazený též pátek, abych do pondělí byla zas fit. Teď si to nedovedu představit s dvěma malými dětmi. Doufám jen, že to bude lepší a já budu moct fungovat na 100%. Opravdu by mě zajímal pravý důvod zastavení tvého kojení. Vím, že se obecně doporučuje do 6ti nedělí, ale...Budu ráda, když mi ten důvod napíšeš, třeba do SZ🙂 Hodně energie na noční přípravu lahviček🙂

barbiel
3. říj 2017

@stastnaivka muzes pichnout prakticky kamkoliv do svalu. Doporucovali mi, kdyby mi to pichal nekdo jiny, tak do zadku nebo do paze, ale vzhledem k tomu, ze picham sama, tak stehno vede a stridam je po tydnu. Co se avonexu tyce, tak pry zpomaluje vyvoj plodu v tehotenstvi a pak asi muze prejit do materskeho mleka a zpusobit to same jiz narozenemu diteti (netvrdim to, myslim si to a nevim urcite).

stastnaivka
3. říj 2017

@barbiel Díky za odpověď. Já používala avon pero a učili mě to jen do stehna. Vzhledem k tomu tlaku, který je potřeba vyvinout, bych to asi nikam jinam nedala. A strany jsem také střídala. Během těhotenství ani kojení jsem ho neměla, nemám a je to super 🙂

barbiel
3. říj 2017

@stastnaivka neni za co, otazka, jestli to tak opravdu je 🙂 Ja to pero neee :D mam klasicke injekce, vyhovuji mi 🙂 taky bych rada nepouzivala, ale zatim to bohuzel nevypada ☹

stastnaivka
3. říj 2017

@barbiel urcite uz si te nejake miminko vybira za maminku🙂 Ono to zname-nemyslet na to,ma neco do sebe.Jenze lehko se rekne a tezko dela.Drzim peste at se brzy dockas🙂

barbiel
3. říj 2017

@stastnaivka dekuju 🙂 Je strasnebmoc fajn, cist si podporu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru