Těhotenská cukrovka a vše prochází. Zkušenosti?

mexicanka123
30. lis 2020

Ahoj holky. Máte někdo zkušenost, že máte nebo jste měli těhotenskou cukrovku a vše vám procházelo?
Vyšly mi hodnoty lačná 4,3 po hodině 10 a po 2 hodinách 9,2. Dostala jsem glukometr a mám se měřit jen 3krát týdně lačná je den den před a po jídle. Ten den jsem byla dost vystreslá, že tu cukrovku budu mít, může to mít vliv?
Protože teď cokoliv sním a změřím se tak hodnoty ukázkové. Lačná max 4,6 a když sním klidně 5 houskových knedlíků s omáčkou, kebab s hranolkama, burger s hranolkama, ovocné knedlíky tak z hodinu po těchto jídlech max 6,1. Zkouším pořád co můžu sníst a projde mi naprosto vše. K snídani mi projdou i dva krajíce chleba a hrnek mléka. Prostě vše. Tak si říkám, jestli má cenu držet dietu když mi vše projde. To není možné abych tu cukrovku měla. Děkuju

michaela666
30. lis 2020

Ono pokud nedržíš tu dietu, zatěžuješ zpracováním sacharidů i mimino. Jsou věci které, když si dám ( a vím, že nejsou vhodné), tak po hodině mám hodnotu dobrou, ale aby to tak bylo musí začít fungovat i orgány malé. Což zatěžuje její správný vývoj. Pokud ti řekli, že máš těhotenskou cukrovku, radši bych se dietou řídila a určitě se necpala kebabem a hranolkama. Je to hrozný, sama jsem ze začátku byla věčně hladová a nervní.
Nechci tě strašit, ale čím déle budeš těhotná, tím víc se hodnoty můžou rychle zhoršovat a nakonec budeš ráda, že to upravíte v dia inzulínem.

agneska7
30. lis 2020

@michaela666 mno ale třeba na tom kebabu je špatně jen ten dresign 🤷 v hranolkach taky nevidím problém jen to že jsou smažené ,, 😁 potom nechápu to měření když to stejně ukazuje 💩 na co se máme měřit když nám to stejně neřekne že jsme něco udělaly špatně 🤷

agneska7
30. lis 2020

@michaela666 ale pravda že obojí Burgr a hranoly , kebab a hranolky tak to je moc neříkám jedno z toho raz za čas ,,,, tohle bych nesporcovala ani netěhotná 🙈

michaela666
30. lis 2020

@agneska7 Tak u těch hranolek je problém v tom, že brambory mají v každé teplené úpravě jiné hodnoty. Takže ti můžou projít vařené brambory klidně 120g a máš hodnotu super, ale 50 g hranolek udělaných v troubě ti rozhodí celé měření...To jsem třeba nedávno zjistila já. Na začátku jsem s tím problém vůbec neměla a po měsíci už ano.
Nevím s čím si kebab dáváš, ale v dresingu je většinou problém všude, záleží do čeho nakládají maso, kupovaná tortila má docela dost sacharidů,...
Taky co jsem četla, tak některé glukometry hází špatné hodnoty. V testovacích proužcích může být chybná šarže, která neměří jak by měla. To všechno bych řešila v dia poradně. Já jsem pořád taky relativně laik 😀. Na fb ve skupině Těhotenská cukrovka a recepty jsou fajn holky, co umí poradit a pěkně to všechno vysvětlit.

mexicanka123
autor
30. lis 2020

@agneska7 já tohle samožrejmě nejím pořád😃 od 24tt jsem to měla jednou. Jen sem zkoušela jak to projde, teď sem 29tt. Když jsem si dělala hranolky domácí s biftekem tak mi projde obrovská porce prostě. Tak to moc nechápu pořád. Kamarádky co měli cukrovku tak jim neprošel ani celý krajíc chleba třeba a já mohu sníst klidně dva. Tak sem z toho taková rozpačitá pořád. Jím hodně to jo😃 ale nejsem nějaká obézní. Mám normálně 59 kg na 166 cm.

mexicanka123
autor
30. lis 2020

@agneska7 právě na kebabu si mYslím, že je taky špatně jen ten dresink. Jinak tam je salát a maso i místo těch hranolek, tak nevím

eithelwing
30. lis 2020

@mexicanka123 Měla jsem to samé. Ptala jsem se na diabetologii, i dlouhý cukr byl ok. Doktorka mi řekla, že to prostě mám jen kontrolovat, a pak upravovat stravu. A neprasit. 😀
Jedla jsem normálně, hodnota mi vyskočila párkrát, když jsem si dala nasup. A tak jsem jedla menší porce a častěji.

michaela666
30. lis 2020

@mexicanka123 Zkus si od někoho půjčit glukometr a změřit se párkrát jiným. Určitě bych si zavolala do dia poradny. Pravděpodobnost je malá, ale mohli to v laboratoři nějak poplést a možná ji fakt nemáš. Třeba bude chtít test zopakovat.

mexicanka123
autor
30. lis 2020

@michaela666 já už si půjčovala od mé mamky z práce, dělá sestru v nemocnici. A vše dobré a odchylka max o 0,2. Taky mám glukometr úplně nový. Takže nevím jestli mi to neudělal ten stres v ten den testů. Těžko říci.

michaela666
30. lis 2020

@mexicanka123 Stres a špatný spánek má taky velký vliv, co vím tak hlavně na měření. Jak moc se to projeví na krevním odběru v laboratoři nevím. Vyloučené to asi není.

eithelwing
30. lis 2020

@mexicanka123 A jak probíhal test?

agneska7
30. lis 2020

@michaela666 mě tam právě moc nepomohly , ,,admini,, mi přišly strašně arogantní a to mi spíš přitížilo , dřív taky nebyly fb skupiny a mamči to zvládly 😊

michaela666
30. lis 2020

@agneska7 Já si nejdřív říkala jak to zvládnu sama. Když jsem zjistila, že prakticky nic krom zeleniny nemůžu tak mě málem švihlo. Na začátku fakt akorát stres, ale tam mi přišly celkem v pohodě a stačilo projet lupu. Všechno je o tom na koho narazíš. Ona se ta cukrovka celkově dřív tolik neřešila, ale neumím si představit jak ve svých 156 cm/ 50 kg výchozí váha rodím třeba 5 kilové mimčo. 😂

mexicanka123
autor
30. lis 2020

@eithelwing no byla sem tam už v 6:30 ráno na odběr(vstávala sem už v 5:45), ten vyšel za 20 minut hned v laboratoři 4,3 tak sem mohla jít vypít ten glukózový nápoj nebo co to je a pak sem si musela jít sednout do auta a hodinu čekat a přijít po hodině na odběry. A potom po další hodině. Ale já jsem s tím jídlem hrozná a celou dobu si řikala jestli mi vyjde cukrovka tak co budu dělat. Sladké miluju.

agneska7
30. lis 2020

@mexicanka123 no právě já jsem na tom stejně Upekla jsem si obyč rohlíky a dala jsem si 2 , a po hodině 4,6 taky to nechápu ,protože holky píšou že si dají o kousek víc a hned jim to lítá , já mám po jídle nikdy ani ne 6 většinou spíš do 5 jednou jsem měla 5,6🤷 pak někdo napíše odpověď jako je tady ta první s tím že to musí zpracovat i Mimi proto je ta hodnota tak dobrá a pak prostě nechápu na co se máme měřit když stejně něco uděláme špatně a stejně se to nedozvíme protože na glukači je to ok no fakt to nechápu 🙈

michaela666
30. lis 2020

Měříte se po hodině nebo po 2 hodinách od prvního sousta? V tom se hodně diabetologů liší.

Když jsem se podle doktorky měřila po 2 hodinách tak vždycky hodnata super, ale v momentě kdy jsem se začala měřit po hodině ( tak jak se to správně má), tak jsem měla hodnoty třeba přes 8. A pak po další hodině už třeba v pohodě 6.

agneska7
30. lis 2020

@michaela666 no váha je to poslední čeho se bojím vím že bych dokázala porodit i to 5. Kg mimčo 😁 spíš mi jde o to zdraví prcka abych mu nezadelala na cukrovku od narození nebo nezpusobila nějaké jiné potíže ,,, jinak s tou zeleninou to je taky na pytel dnes jsem zvládla jen 2 cherry rajčata a z druhého se mi už nadavovalo 🙈

mexicanka123
autor
30. lis 2020

@michaela666 měřím se hodinu od prvního sousta.

mexicanka123
autor
30. lis 2020

@agneska7 taky mám strach o mimčo, ale to že to zpracovává takhle mi nikdo neřekl. Jen že by mohlo být větší nebo žloutenku po porodu mít déle a tak. Jinak nic jiného.

michaela666
30. lis 2020

@mexicanka123 Nevím jak to děláš, ale závidím ti. 😂 Kolem knedlíku nemůžu ani projít a to mám celé těhotenství hroznou chuť na svíčkovou nebo plněné knedlíky. Hned jak mi po porodu řeknou, že můžu jíst normálně tak si objednám od mámy svíčkovou snad do porodnice. 😀 Jenom se budu modlit, aby malá pak neměla bolení bříška.

agneska7
30. lis 2020

@mexicanka123 já to právě četla poprvé až teď tady v té diskuzi ,,, a jsem z toho prostě čím dál víc zmatená a asi je to spíš blbost protože pak by to měření fakt nemělo zadny význam

mexicanka123
autor
30. lis 2020

@michaela666 to už mi řikalo víc holek😂 ale fakt sem se měřila i víckrát po těch knedlíkách. Nechápu to sama, co čtu tak nikomu skoro neprojdou. To chápu, já si nabalím čokoládu a kolu😃😃

michaela666
30. lis 2020

@mexicanka123 Mě to právě říkala v dia poradně. Zjistila jsem, že měření po 2 hodinách ( jak mi říkala sestra) je asi špatně. Tak jsem šla s hodnotama po hodině a pak po další do poradny. A doktorka mi to vysvětlila tak, že na tom zpracování musí pak podílet i mrně. Takže jsem začínala všechno od začátku zkoušet a hlídat. Naštěstí jsem na to přišla asi po 3 týdnech, tak snad to bude v pohodě.

agneska7
30. lis 2020

@michaela666 ale pak nechápu na co se máme měřit když nám to stejně nerekne že jsme něco udělaly špatně ??

mexicanka123
autor
30. lis 2020

@michaela666 to bude v pořádku. Já měřím od začátku po hodině, a sním toho hodně😃 já jím normálně, akorát ty cukry vypouštím, ale i tak si prostě říkám, abych mimču nějak neublížila

agneska7
30. lis 2020

@michaela666 a jak si to ohlídala ? Čistě jen tím že jsi jedla jen povolené množství sacharidů? A jak sis to potvrdila že je to v pořádku?

michaela666
30. lis 2020

@agneska7 "Prodávám jak jsem koupila." Určitě si tu informaci můžeš zjistit u svého doktora.
Já se hodně řídím přepočtem sacharidů na porce. Podle výživové tabulky z dia poradny nebo na těch stránkách o cukrovce, co se sem dávají je taky. Potraviny hlídám složení - žádný cukr ani jeho náhrady - čekankový sirup, březový sirup,... nic takového. Ideálně aby měl výrobek 5g sacharidu ve 100g výrobku a pak se dívám kolik z toho je cukrů. Bez váhy bych se neobešla, všechny nové potraviny si vážím, abych věděla jeslti můžu přidat nebo ubrat, když cukr vyletí nahoru.
Hlídám si, aby jídlo mělo dost tuků, potom mám většinou hodnoty ukázkové ( tvaroh, zakysaná smetana, bílý jogurt, máslo,...). Ke všemu jím zeleninu, ovoce jenom dopoledne na svačinku....Měřím za hodinu od prvního sousta. Tak tu hodnotu právě mimino ještě tolik neovlivňuje. To až když máš ten cukr vyšší delší dobu. U mě to bylo do 2 hodin od prvního sousta. Když už zhřeším, tak odpoledne před procházkou nebo jinou fyzickou aktivitou, kde to rychleji tělo zpracuje.

michaela666
30. lis 2020

Nejsem odborník, píšu jenom jak to sedí mě ( zatím a doufám, že do porodu už to doklepu takhle). Co tak vím, jsou holky, kterým by moje porce jídla nebo potraviny neprošly vůbec. To už musí každá vyzkoušet sama.

emillyhk
30. lis 2020

Holky, jsem na GDM dietě od cca 14.tt, dneska končím 32.tt. Ze začátku jsem s dietou strašně bojovala, protože před těhotenstvím jsem byla zvyklá se cpát sacharidy (těstoviny, kuskus, apod.), hlavně v režimu 3x denně, ale porci jak pro dřevorubce... Do toho jsem měla dlouho nevolnosti, a po všem, co mi poradili v dia mi bylo buď zle, nebo jsem měla fakt hlad. Skoro to vypadalo na inzulín. Navíc všude se píše, jak se hodnoty postupně zhoršují... Teď jsem na tom tak, že vím, že stres nebo migréna mi vyženou hodnoty po jídle k 8. Jinak mám po jídle max. 6,5. A to si dám občas i ten knedlík (dva místo čtyř, 1x za dva týdny) 😉
Ale právě proto, že už se s mým jídlem musí popasovat nejen moje slinivka, ale i prďolkova, tak si tu dietu snažím dodržovat...
Mě teda ta skupina na FB pomohla v tom, že jsem zjistila, že vlastně můžu jíst mnohem víc věcí, než jsem tušila... Na druhou stranu, když mají adminky blbý den, tak jsou prostě hodně nepříjemný a často zbytečně.... 🙄

agneska7
30. lis 2020

@michaela666 ano tyhle zásadní ,,pravidla,, vím ,,, měřím taky vždy hodinu po prvním soustu a jak jsem psala víš hodnoty nikdy nebyly ani 6 většinou do 5. A to jsem sežrala 2 rohlíky z bílé mouky ,,, a v jiný den 2 menší bramboráky takže jakoby 1 velký + maso a po hodině 3.5 🤷 , mě se teda zjistila cukrovka hned z lačne k ogtt jsem se ani nedostala ,,,, a i tu lačnou mám doma úplně v pořádku tak to prostě nechápu 😆🤦

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru