Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Cerkláž

1 zkušenost

Cerkláž - jde o krátký zákrok v celkové nebo svodové anestezii během těhotenství24, pokud je krček dělohy zkrácený, anebo se předčasně otevírá. Zajišťuje uzavření krčku dělohy utahnutím nevstřebatelného stehu okolo krčku dělohy. Neošetřené nadměrné zkracování a otevírání krčku dělohy může vést k potratu13 nebo k předčasnému porodu20. Když nemá žena v rodidlech zápal, je možné zákrok provést mezi 16.2924. týdnem těhotenství26. Po 24. týdnu se cerkláž připouští pouze ve velmi výjimečných případech.

Preventivní cerkláž - zkracování a otevírání krčku dělohy se může předpokládat po opakovaných potratech.

Možné komplikace a rizika

Zákrok není bez rizika.

  • Někdy může i správně indikovaná a správně vykonaná cerkláž vést ke zvýšené aktivitě svaloviny dělohy, a tím k potratu nebo k předčasnému porodu.
  • Anesteziologické komplikace při výkonu včetně neadekvátní reakci organismu na podané léky
  • Poranění krčku dělohy a krvácení při výkonu a nebo po něm
  • Podráždění krčku dělohy vedoucí ke stahům dělohy je častou komplikací. Je nutné stahy odstranit.
  • Odtok plodové vody2

Režim po cerkláži

Po zákroku je někdy nutné podávat infúzi. Když komplikace nenastanou, potom se cerklážový steh odstraňuje většinou mezi 36.2238. týdnem těhotenství21. K němu už není potřebná anestezie. Odstranění tohoto stehu způsobuje slabší krvácení.
Po zákroku je niekedy nutné podávať infúziu. Ak komplikácie nenastanú, potom sa serklážový steh odstraňuje väčšinou medzi 36. až 38. týždňom tehotenstva. K nemu už nie je potrebná anestézia. Odstránenie tohto stehu niekedy sprevádza slabšie krvácanie.

Video - cerkláž

Viac o cerkláži na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://zena.atlas.sk/ked-sa-zena-predcasne-otvara/deti/tehotenstvo/566963.html
  2. http://www.fno.cz/documents/informovane-souhlasy/Cerclage_IS_r02.pdf
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s cerkláží

Máš zkušenost s cerkláží?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
sweetest
14. lis 2013

Steh na čípku - cerkláž

První cerkláž ( velmi potřebná a docela pozdě ) na čípku jsem podstoupila v prvním těhotenství a to mi bylo sladkých 19 let ;-)
U druhé dcery mi ho dr. nestihla dát, tak jsem byla pootevřená, bez vážných trablů už od 6.měsíce. Zase to byl plus pro porod, přijela jsem otevřená na 9 cm :-D
Teď po zjištění třetího těhotenství jsem svému dr. sama navrhla, ať mi steh udělá, neb se bojím, že se začnu opět brzy otevírat a nechci strávit třeba poslední měsíce před porodem v nemocnici :-( Dr. po zhlédnutí mých předešlých těhu usoudil, že je opravdu lepší preventivní zákrok a výsledkem je, že jsem na cerkláž objednaná na 21.11. do Sanusu v HK :-)
Tak mi držte palce, ať je to bez komlikací x-)
3 poděkování