Hypertrofie plodu

V těhotenství se některé nastávající maminky setkají s pojmem hypertrofie plodu. Co to přesně znamená, je-li plod hypertrofický, jak k tomuto zjištění přistupují lékaři a může nadměrná velikost novorozence ovlivnit i porod? Na to se podíváme v našem článku.

Hypertrofie plodu

Hypertrofie plodu se může navenek prokázat i nadměrně zvětšeným bříškem.

Co je hypertrofie plodu?

  • Pojem hypertrofie plodu označuje stav, kdy je odhadovaná hmotnost miminka v děloze vyšší, než by měla s ohledem na daný týden těhotenství být. Laicky řečeno, jde o „velké miminko“.
  • Hypertrofie se většinou stanoví v konečných stadiích těhotenství na ultrazvukovém vyšetření. Identifikátorem jsou specifické parametry, které lékař změří.
  • Za hranici se považuje odhadovaná hmotnost nad 4 000 g – pak lékař miminko označí za velké; nad 4 500 g se potom mluví o obrovském miminku. V obou případech jde o hypertrofii, které se také říká makrosomie.
  • Mezi další charakteristické rysy hypertrofie patří silné lebeční kosti a zúžené fontanely.
  • Často je skutečnost, že žena čeká „větší miminko“, viditelná i navenek, například nadměrně velkým bříškem pro daný týden těhotenství. Rovněž lékaři zpozorní, pokud na základě několika parametrů z vyšetření odhadnou nadměrné zvětšení dělohy.

Příčiny hypertrofie plodu

Nejčastěji se za příčinu nadměrně velkého dítěte v děloze považují tyto faktory:

  • Dědičné faktory – porod větších dětí se může „dědit“ po přímé rodinné linii.
  • Přenášení – pokud se děťátko narodí po termínu, je přirozené, že je vyšší i jeho hmotnost.
  • Cukrovka matky – těhotné ženy, které trpěly před těhotenstvím cukrovkou, mají vyšší riziko, že porodí větší miminko.

Rizika hypertrofie plodu

  • V porovnání s miminky, jejichž hmotnostní odhad spadá do průměrných tabulek, u hypertrofického plodu je o něco vyšší riziko jeho odumření v děloze. Největší hrozbou je přitom nedostatek kyslíku a následné udušení, které se odborně nazývá hypoxie plodu.

Existuje „léčba“ hypertrofie plodu?

  • Větší plod je ve většině případů pro lékaře „jen“ signálem, že je třeba maminku a těhotenství pečlivě monitorovat. V praxi tedy žena dochází do těhotenské poradny na častější kontroly, kde se sledují především ozvy dítěte na kardiotokografu6, průtoky v pupečníku, které mimo jiné zajišťují i ​​přívod kyslíku, a funkčnost placenty.
  • V případě jakýchkoli podezření volí lékaři akutní předčasný porod nebo akutní porod, je-li těhotenství v přibližném termínu porodu.

Porod hypertrofického novorozence

  • Způsob, jakým se bude vést porod hypertrofického novorozence, závisí na velikosti matčiny pánve, nadměrném hmotnostním přírůstku plodu, jeho poloze a obvodu hlavičky. Často se totiž stává, že takto velké děťátko není schopno zaujmout polohu vhodnou pro vaginální porod a až do konce těhotenství zůstává například v příčné poloze, která je vždy indikací k císařskému řezu. Rovněž příliš velká hlavička hůře vstupuje do porodních cest.
  • Přestože se kdysi nadměrně velké dítě stávalo automaticky příčinou císařského řezu, dnes už to tak není. Záleží na posouzení lékaře, zda ženě doporučí porod císařským řezem, nebo zhodnotí, že její pánev je dostatečně velká na přirozený porod a miminko má ideální polohu pro průchod porodními cestami.
  • U vaginálního porodu většího novorozence je však třeba počítat s vyšší mírou komplikací – například je ztížen porod ramínek, protože v této části je tělíčko širší než hlavička. Není tedy výjimkou, že se miminko zaklíní právě rameny a lékaři musí volit manuální extrakci.
  • Důležité je také zmínit, že přirozený porod velkého dítěte dokáže zkomplikovat i třetí dobu porodní – tedy čas bezprostředně po přirozeném porodu dítěte, kdy následuje porod placenty. Vzniká zde vyšší riziko porodního nebo poporodního krvácení, protože nadměrně zvětšená děloha se může nedostatečně stahovat a roztahovat.

Opak hypertrofie – nitroděložní růstová retardace plodu

  • Opakem hypertrofie je stav, kterému se odborně říká nitroděložní růstová retardace plodu, ale tento termín můžeš najít i jako růstová restrikce plodu. Miminko tehdy v růstu zaostává a lékaři musí podnikat jisté kroky.
  • Přečti si víc o růstové restrikci plodu v samostatném článku 👇

Nitroděložní růstová retardace plodu

Informace, že děťátko zaostává v růstu a je o pár týdnů menší, než by mělo být, vystraší každou nastávající maminku, která si tuto informaci od lékaře vyslechne. Co to znamená, pokud děťátko trpí růstovou restrikcí či růstovou retardací, a jaké mohou být příčiny?


Mohlo by tě také zajímat

Velikost plodu během těhotenství

Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné ​​milníky.

CRL plodu

Co znamená zkratka CRL v těhotenské průkazce a proč je tento údaj důležitý? Jak souvisí s velikostí a vývojem miminka a kdy tě lékař může poslat na doplňková vyšetření? Pojď s námi najít odpovědi na tyto otázky a také zjistit, jak miminko během těhotenství roste a proč je důležité to v prvních týdnech pečlivě sledovat.

Nedostatečnost placenty

Nedostatečnost placenty může být způsobena mnoha faktory, avšak ve výsledku vždy vede ke komplikacím, kterých se v těhotenství bojí každá nastávající maminka. Proč nedostatečnost placenty vůbec vzniká a jaké má důsledky? To se dozvíš v našem článku.

Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s hypertrofií plodu

Máš zkušenost s hypertrofií plodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce