Očistky po porodu

Těhotenství zanechá na ženském těle řadu následků, se kterými se musí po porodu vyrovnat. Jedním z nich je poporodní čištění dělohy, kterému se také říká odcházení očistek. Jak dlouho budeš po porodu krvácet, proč se někdy můžeš setkat s termínem „lochie“ a jaké symptomy jsou znakem zánětu? To se dozvíš v našem článku.

Očistky po porodu

Očistky přicházejí po vaginálním porodu i sekci.

Co jsou očistky?

  • Termín očistky neboli lochie jsou směsí krve, krevních sraženin, odumřelé výstelky dělohy, které se říká endometrium, a dalších tkání, co zůstaly v děloze po těhotenství.
  • Očistky můžou trvat po celé šestinedělí bez ohledu na to, jakým způsobem jsi rodila – ať už šlo o vaginální porod, nebo císařský řez. Barva, konzistence a případný zápach očistek jsou důležitým ukazatelem, zda v organismu nevznikla infekce.

Očistky po porodu a v šestinedělí

Barva očistek, stejně jako jejich intenzita, se v průběhu šestinedělí10 mění. Jak budou dny od porodu běžet, můžeš pozorovat tyto změny:

  • Prvních 4 až 5 dní po porodu – očistky v tomto období by se daly přirovnat ke krvácení. Právě krev a krevní sraženiny jsou totiž jejich převážnou složkou. Mají tmavě červenou barvu, odborně se jim říká lochie rubra a jedná se o nejsilnější poporodní očistky. Může se klidně stát, že během prvních pár dní po porodu si budeš muset vložku vyměňovat i každé dvě až tři hodiny.
  • 5 až 10 dní po porodu – jelikož ubývá množství krve, mění se i barva očistek. Z červené postupně přechází do narůžovělé až hnědé. Odborně se takovým očistkám říká lochia fusca a klesá jejich intenzita.
  • Závěr druhého týdne po porodu – očistky jsou tvořeny převážně tkáňovým mokem, jejich barva je nažloutlá a odcházejí z těla ve výrazně menší míře. Jejich latinský název je lochie flava.
  • Tři týdny po porodu – očistky mají konzistenci hlenu s hnědým nebo žlutým odstínem. Jejich latinský název je lochie musoca.

Jak dlouho trvá krvácení v šestinedělí?

Obecně by očistky měly zcela ustat po čtyřech až šesti týdnech ode dne porodu, avšak tato skutečnost je nesmírně individuální. Ovlivňuje ji totiž velké množství faktorů:

  • Míra fyzické námahy – ženské tělo potřebuje během šestinedělí klid a odpočinek. Výrazná fyzická námaha a zvedání těžších břemen mají za následek silnější poporodní krvácení a odcházení očistek. Děloha se totiž v tomto období zavinuje do své původní velikosti, a pokud budeš nadměrně zatěžovat břišní svalstvo, proces zavinování dělohy může být ztížen.
  • Kojení – především v prvních dnech po porodu můžeš pozorovat, že během kojení budeš krvácet silněji. Důvodem je vyplavování hormonů, které spouští stimulace bradavek.
  • Zdravotní problémy v šestinedělí – patří sem například infekce dělohy či zevních rodidel, případně vážný stav, kdy po porodu zůstane v děloze část placenty, – konkrétně tento problém si žádá operační řešení a spouští proces regenerace dělohy znovu.

Péče o tělo v průběhu vylučování očistek

  • Důkladná hygiena – hygiena v šestinedělí má své zásady.
    • První z nich je, že intimní oblast není třeba mýt žádným mýdlem či čisticím gelem. Postačí vlažná voda, kterou si toto místo důkladně, ale zároveň šetrně umyješ.
    • Stejně důležitá je i pravidelnost – během prvních dnů, kdy odcházejí očistky s příměsí krve, by ses měla sprchovat i několikrát za den.
    • Jelikož se lochie považují za infekční, používej na intimní místa samostatný ručník a rozhodně si jednou osuškou neutírej celé tělo. Už do porodnice si proto vezmi více než tři ručníky či osušky a vždy je nech důkladně vysušit. Mokré a vlhké prostředí ručníku je totiž ideálním místem pro množení bakterií.
  • Poporodní vložky – menstruační hygienické potřeby na zachytávání očistek během šestinedělí rozhodně nepoužívej. Vyhni se parfémovaným tenkým a neprodyšným menstruačním vložkám a také nesahej po tamponech či menstruačním kalíšku. V lékárně si můžeš vybrat z široké nabídky poporodních vložek a možná tě zaujme i fakt, že jsou na trhu také chladivé poporodní vložky pro ženy, které rodily vaginálně a utržily během porodu nějaké zranění.
  • Sexuální zdrženlivost – obnovit sexuální život po porodu se doporučuje až po ukončení šestinedělí. Sex v době, kdy tvé tělo vylučuje očistky, může způsobit infekce.
  • Vyhýbání se veřejným koupalištím a plovárnám – ačkoli je asi malá pravděpodobnost, že bys během šestinedělí zašla na koupaliště, přece jen je třeba zmínit, že koupání se ve veřejných vodních plochách se rozhodně nedoporučuje. Rovněž zvyšuje riziko vzniku infekce.

Na jaké symptomy si dát pozor?

  • Zapáchající očistky – očistky po porodu by měly zapáchat stejně jako menstruační krvácení. Jakmile by se dal zápach charakterizovat jako rybí či s příměsí hnisu, je třeba vyhledat lékaře.
  • Nesnesitelná bolest v podbřišku – proces zavinování dělohy je doprovázen bolestmi, které každá žena vnímá jinak. Bolesti v podbřišku během šestinedělí by se daly přirovnat k menstruačním křečím či prvním porodním kontrakcím. Pokud by se bolest stupňovala, byla by ostrá a vystřelovala by do zad či trupu, opět jde o signál, že by tě měl zkontrolovat lékař.
  • Horečka a malátnost – lehce zvýšená teplota se v šestinedělí může vyskytnout, zvláště pokud jsi před těhotenstvím pozorovala, že ti teplota mírně stoupá i před menstruací. Horečka však už v pořádku není a je-li doprovázena i bolestmi, točením hlavy, rozmazaným viděním, nevolností či malátností, neměla bys s vyhledáním lékaře čekat.
  • Silné krvácení – intenzita vylučování očistek je poměrně individuální, ale pokud jde o krvácení, jehož důsledkem ti nasákne celá poporodní vložka již během hodiny, může to být signál, že namísto očistek nastalo skutečné poporodní krvácení, které již žádoucí není.
    • Většinou je silné poporodní krvácení spojeno i s jinými příznaky, jako jsou horečka, třes, ostré bolesti či malátnost.
  • Přečti si více o poporodním krvácení a problémech, které ho mohou způsobit:

Poporodní krvácení

Pod pojmem „krvácení po porodu“ si každý z nás může představit něco jiného. Zatímco některé ženy tímto termínem označují přirozený proces vylučování očistek, jiné mají na mysli krevní ztráty, které jsou způsobené zdravotním problémem a představují velké riziko. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení po porodu, v jakých případech je nebezpečné a kdy bys měla vyhledat lékaře?


Video: Co se děje těsně po porodu v porodnici?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. et Bc. Barbora Vörösová

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Očistky po porodu

Těhotenství zanechá na ženském těle řadu následků, se kterými se musí po porodu vyrovnat. Jedním z nich je poporodní čištění dělohy, kterému se také říká odcházení očistek. Jak dlouho budeš po porodu krvácet, proč se někdy můžeš setkat s termínem „lochie“ a jaké symptomy jsou znakem zánětu? To se dozvíš v našem článku.

Ošetření novorozence po porodu

První ošetření novorozence po porodu se většinou provádí v novorozeneckém koutku u porodního sálu, ideální pro poporodní adaptaci miminka i maminky a také pro navázání jejich vzájemného vztahu (bonding) je ale ošetření miminka přímo na těle maminky. V případě adaptačních obtíží dítěte se ošetření odkládá a přednost má resuscitační léčba řízená dětským novorozeneckým lékařem. V 1., 5. a 10. minutě po narození se hodnotí i tzv. Apgar skóre. Ošetření miminka provádí porodní asistentka nebo sestřička z novorozeneckého oddělení. Děťátku zajistí dostatek tepla, sleduje se jeho zdravotní stav, celkové projevy. Manipulace s ním je vždy šetrná, bez prudkých pohybů, bez hluku. Ošetření probíhá za přísně sterilních podmínek, lékař i sestra pracují ve sterilních rukavicích, se sterilním materiálem.


Více o těhotenství, porodu, péči o rodinu a dalších tématech na Modrém koníku

  • Polož otázku odborníkovi (zdarma a lze také anonymně)
  • Pohybuj se v tematických skupinách uživatelek Modrého koníka
    • V tematických skupinách se scházejí uživatelky, které něco spojuje, třeba podobný termín porodu. Pište si, sdílejte svoje radosti i starosti.
    • Tematické skupiny

Hodnocení a zkušenosti s očistkami po porodu

Máš zkušenost s očistkami po porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce