Trampolína

Téměř každé dítko, už od nejranějšího věku, rádo skáče a k takovému pohybu je velmi vhodné sportovní náčiní zvané trampolína. Trampolíny určené pro děti jsou vhodné jak do interiéru, tak i do exteriéru.
Batole na trampolíně

Pokud se rodiče rozhodnou pro nákup dětské trampolíny, měli by dbát na všechny bezpečnostní prvky. To znamená, že trampolína by měla obsahovat bezpečnostní obvodovou síť a i síť pod trampolínu.

Pro malé děti je také vhodná tzv. mini trampolína, která je vybavena ochranným držadlem, kterého se malé dítko může během skákání přidržovat. Trampolína je obecně doporučována dětem od 6 let věku, ale záleží především na výběru vhodné trampolíny.

Vždy je nutné mít dítko pod neustálým dozorem!

Trampolína pro zábavu i pro zdraví

Skákání na trampolíně se odborně nazývá Tramporelaxe, která je určena nejen pro zábavu dětí, ale působí blahodárně i na zdraví dítěte.
Trampolína

 • Je vhodná pro děti s hyperaktivitou, pro děti, které trpí poruchami pozornosti, učení, chování a koncentrace.
 • Je to atraktivní zdroj pohybové aktivity dětí, která je zvláště v dnešní době velmi žádoucí.
 • Skákání na trampolíně je skvělá pomůcka k zábavě dětí15 i ve skupinkách.
 • Příznivě působí na lymfatický systém v těle.
 • Slouží jako výtečná prevence srdečních a cévních onemocnění.
 • Skákání na trampolíně působí blahodárně i po psychické stránce. Cvičení jako takové způsobuje po nějakém čase uvolňování endorfinů, což je tzv. hormon štěstí.

Dostupné druhy trampolín

Trampolína

 • Trampolína interiérová, tedy pro vnitřní užití - průměr je dostačující 90 - 140 cm. Kolem trampolíny by se měl nacházet volný prostor nejméně 1 metr.
 • Trampolína exteriérová, která je určena pro venkovní užití (zahrada a pod.) - díky většímu prostoru je možno koupit trampolíny jakýchkoliv rozměrů, tedy i těch větších.
 • Trampolína2 s ochrannou bezpečnostní sítí.
 • Trampolína bez ochranné bezpečnostní sítě.

Jak vybrat vhodnou a bezpečnou trampolínu

Odborníci doporučují nákup trampolíny o průměru 4,3 m. Takový rozměr je ideální pro všechny věkové kategorie a z hlediska bezpečnosti poskytuje dostatek prostoru pro skákání, čímž zamezuje dopadu mimo část k tomu určenou. Další doporučení se týká upínání obvodové sítě, ta by měla být umístěna po obvodu trampolíny zvenčí, nikoliv uvnitř. Ochranná síť s upínáním uvnitř trampolíny, spolu s ochranným bezpečnostním polštářem umístěným na pružinách, skákací plochu zbytečně zmenšují.
Trampolína

 • Součástí trampolíny určené dětem by měla být v první řadě ochranná obvodová síť a obvodový ochranný polštář, zabraňující pádu a následnému poranění upínacími pružinami.
 • Při nákupu je vhodné požádat prodávajícího o předložení dokladu o tom, že trampolína splňuje důležité bezpečnostní pokyny. Trampolíny bezpečné pro děti vlastní certifikáty, které podléhají nejpřísnějším kritériím.
 • Důležitým bodem je také dopadová plocha trampolíny, pro venkovní užití je nutné, aby byla odolná vůči UV slunečnímu záření (velmi vhodná skákací plocha je např. speciální materiál PP mesch UV resistant - silná polypropylenová plachta se zárukou 5 let). Plocha by měla být nejen dostatečně pevná, ale i jemná, aby v případě nešťastného pádu nedošlo k ošklivým odřeninám. Taková doskoková plocha je označována jako non-abrazivní.
 • Pro exteriérovou trampolínu je také důležitý materiál použitý k výrobě trubek, tedy konstrukce trampolíny, které by měly být antikorozní (nerezové), např. galvanické.

Trampolíny se prodávají i bez ochranné bezpečnostní sítě, ty jsou určené především pro trampolíny exteriérové, venkovní. Na trhu jsou v současné době dostupné trampolíny s nejrůznějším průměrem a nosností a záleží jen na rodičích, která jim bude vyhovovat.

Kde zakoupit kvalitní a bezpečnou trampolínu

Kvalitní trampolínu by měli rodiče kupovat nejlépe ve specializovaných sportovních prodejnách. Trampolínu si tak mohou prohlédnout na živo a případně požádat o odbornou radu prodávajícího.

Bezpečnost trampolíny je nejdůležitějším parametrem při jejím výběru. Trampolína by měla být bezpečná tím, že je dostatečně pevná a měla by unést nosnost, kterou garantuje výrobce trampolíny.

Co se nosnosti týče, tak je pro trampolínu bezpečnější, když na ní budou skákat 4 děti, z nichž má každé kolem 25 kilogramů než 1 dospělý člověk s hmotností 100 kg. Bezpečnost je tedy zaručena tím, že nosnost trampolíny je rozmístěna po celé skákací ploše. Nosnost trampolíny musí být schválena zkušebním ústavem. Zpravidla unesou trampolíny více kilogramů, než kterou uvádí výrobce, životnost trampolíny se ale sníží a dříve se opotřebí a natáhnou pružiny doskokové plochy.

Při koupi trampolíny by se měl kupující zajímat také o to, zda jsou všechny ostré hrany a pružiny správně zakryty ochranným měkkým polštářkem a zda nehrozí dětem zranění.

K trampolínám lze přikoupit různé doplňky a příslušenství, které zajišťují trampolíně ještě větší bezpečnost.

Doplňky, které je možno k trampolíně dokoupit

Trampolína

 • Ochranná obvodová síť, není-li již součástí zakoupené trampolíny. Ochrannou sítí by měly být opatřeny všechny dětské trampolíny, výjimku tvoří malé vnitřní trampolíny, které mají průměr 0,9 - 1,4 m. Vnitřní trampolíny jsou vysoké maximálně 30 cm a skákací výkon není natolik velký, aby došlo k nějakému velkému nebezpečí, které hrozí naopak u trampolín venkovních. Ochranná síť je u venkovních trampolín vysoká 1,6 - 2 metry.
 • Speciální madlo, které slouží k přidržování u skákání. Toto madlo je efektivní pomůcka při cíleném skákání za účelem spalování kalorií.
 • Schůdky ke snadnému přístupu na trampolínu. Jejich využití je především u trampolín venkovních, ale je-li trampolína určena menším dětem, schůdky by měly být její nedílnou součástí.
 • Krycí plachta. Ta zabrání zašpinění nebo zmoknutí trampolíny umístěné venku, ale může být dobrým pomocníkem i na trampolíny umístěné v interiéru, nebude se tak na ně prášit. Krycí plachta chrání také trampolínu před vyšisováním slunečními paprsky. Dojde-li ke znečištění trampolíny, stačí jen smést listí a pomocí hadříku a saponátu trampolínu utřít.
 • Ukotvení trampolíny. Kotvící souprava je určena pro veškeré obdélníkové i kruhové trampolíny. Využití ukotvení jsou hned dvě, jednak zabrání vypadávání spodní části (nohou) při přemísťování trampolíny (což se může hodit v interiéru) a umožní trampolínu ukotvit kotvícími háky v exteriéru. Sada k ukotvení trampolíny obsahuje 4 dlouhé vruty, které se připevní do země a do očka se připevní pás, kterým je obepnutý rám trampolíny.
 • Ochranná bezpečnostní síť pod trampolínu. Tato síť zabrání přístupu pod trampolínu, např. malým dětem nebo domácím mazlíčkům. I tam hrozí případné zranění.

K trampolíně je možno dokoupit i mnoho náhradních dílů, jako jsou pružiny, či ochranný polštář na pružiny, skákací plochu a další konstrukční díly.

Trampolína a její montáž

Po výběru trampolíny nastává otázka, kam a jak správně ji smontovat a umístit. Nejlepším místem pro bezproblémové skákání je rovná plocha. Je-li trampolína umístěna i v mírném svahu, může dojít k nadměrnému namáhání spojů trampolíny a k jejich rychlejšímu opotřebení. Během sestavování trampolíny je dobré ocelové spoje namazat vazelínou a předcházet tak možnému vrzání trampolíny. Díky promaštění spojů je snadnější také demontáž trampolíny.
Dítě a trampolína

Na zimu doporučují výrobci trampolínu uschovat, prodlužuje se tím její životnost. Zima škodí levnějším trampolínám tím, že polyetylén, ze kterého je většina trampolín vyrobena, nesnese nízké teploty a dochází tak k jeho zkřehnutí a poškození. Napadaný sníh na doskokové místo jej může přetížit a pružiny se poškodí.

Jak se na trampolíně správně pohybovat?

 1. Trampolína2 by měla být nejprve pečlivě zkontrolována dospělou osobou a až poté na ni může vstoupit dítě.
 2. Na trampolínu se nenaskakuje, nýbrž klidně nakročí a to až do její středové skákací plochy. Poté dítě pokrčí kolena a postupně působí vlastní silou a tíhou na skákací plochu. Při doskoku musí být kolena mírně pokrčená, ale zpevněná.
 3. Na trampolíně může poskakovat i více dětí najednou, záleží na velikosti trampolíny. Je však důležité děti usměrňovat, aby si přílišným řáděním neublížily.

Více o trampolíně na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20140208054846/http://www.itrampolina.cz/
 2. https://web.archive.org/web/20140204091218/http://www.cestujsdetmi.cz/trampolina/
 3. http://www.rodina-finance.cz/deti.205/trampoliny-pro-deti.20712.html
 4. http://hobbyrecepty.cz/trampolina-neni-jen-blazniva-zabava-pro-deti/
 5. http://www.insportline.cz/trampoliny
 6. http://cs.wikipedia.org/wiki/Trampolína
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s trampolínou

Máš zkušenost s trampolínou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
darija06  5. dub 2022

Není nad to mít na zahradě trampolínu :))

My jsme ji teda nekupovali, ale dostali jsme ji od mých rodičů, protože dcera měla narozeniny a moc si ji přála. Když je venku krásně, tak je využívaná fakt na maximum a když máme večerní sedánky s přáteli, tak na ní blbneme i my dospělí :D ještě, že má Marimex tak obří trampošky s vysokou nosností, protože něco jiného si myslím, že bysme odrovnali :D
 • Velikost, pohodlí, zábava
miskadis  1. pro 2015

Trampolína doma i venku

První trampolínu jsme koupili, když byl starší dceři asi rok a půl, byla s madlem, aby dcera nespadla. Trampolína měla (a má dodnes) obrovský úspěch, takže bylo jasné, že budeme muset pořídit ještě jednu, větší na ven, popř. tu malou ven přenést taky. Takže teď máme trampolíny dvě a holky skáčou ostošest. Za mě je to tedy dobrá investice. Akorát manžel pořád říká, že musíme pořídit ještě větší, aby mohl skákat i on. Tak třeba se mu to přání splní příští rok. :-)
shak29  5. srp 2015

Nesmí chybět

Pořídili jsme 1,5m trampolinu , původně byla do dětského pokoje. Ve finále je na zahradě a s rozrůstající se rodinou planujeme nákup už 3,5m. :-D

Zpočátku obrovské nadšení, nemohli jsme je dostat dolů. Teď, po roce a půl - jo, dobrý. :-D

Přidali jsme na trampolinu balónky, tak to mají zase o něco barevnější a zajímavější. :-D
beruska125  4. srp 2015

Pro děti ano, pro mě ne

Syn trampolínu miluje. Máme ji venku, na zimu uklízíme. Máme tu velkou, s nosností přes 100 kg, i pro dospělé. Chtěla jsem na ní také skákat, ale mně to nevyhovuje. Mám pocit, že se mi přehážou všechny orgány v těle a na pánevní dno po porodu asi taky nic moc. :-D Pro děti ano, dětské návštěvy se na ní vyřádí! ;-)
cinky  8. črc 2015

Máme velkou trampolínu

Loni jsme dětem k narozeninám koupili jako společný dárek všech, velikou trampolínu. První dny je to moc bavilo, teď už to pro ně není tak vzácná. Více to baví mladší dítko. Ten ve svých dvou letech skáče jako žába. :-) Dá se na tom pěkně vyřádit. Blbneme na ní občas na střídačku všichni.

Určitě bych pro malé děti doporučila síť zevnitř. Máme od Marimexu a i přesto, že byla celou zimu venku a při jednom vichru se prolétla k sousedce do zahrady, je pořád jako nová.
hudala  2. čer 2015

Tak půl na půl

Trampolínu jsme koupili dcerce k jejím 3.narozeninám (duben). První den z ní téměř neslezla. Dalších pár dní (zhruba týden) tam dokázala být tak hodinu a od té doby na ní byla max. 5x. Sama tam být nechce, se mnou tam být nechce, s tátou tam být nechce, a jak přijedou děti, tak tam chce, ale jen sama. Jak tam jdou děti, ona jde pryč. Uvidíme jak v létě, ale doufám, že jí to zase začne bavit.

Trampolínu jsme kupovali přes internet, 3,05 m a hlavně jsme chtěli s vnitřní sítí.
tanak  8. dub 2015

Zahradní bych znovu nekoupila

Malá už od roku a půl nadšeně skákala na trampolínách v herničkách (já jsem trnula, aby se jí něco nestalo a dávala pozor, aby se s někým nesrazila), na poutích se dožadovala skákat na těch velkých, kde jsou děti přidělány na gumách. Pořád jsme zvažovali, jestli ji koupit trampolínu domů.

Loni, když měla 2,5 roku, jsme jí tedy koupili trampolínu značky Marimex a průměru 305cm s nosností 150 kg. Na trampolíně skáče ráda, ale ne sama! Dožaduje se, aby tam s ní byl někdo dospělý nebo dítě. Pokaždé, když tam je s nějakým dítětem, tak jsme všichni dospělí v pozoru a děti korigujeme, aby se jim něco nestalo. Více než dvě děti do trampolíny bych nepustila. Trampolína dokonce bez nějaké újmy přežila letošní zimu venku, jelikož jsme byli líní ji složit. :-D

Kdybych se měla rozhodovat znovu, asi bych zahradní trampolínu znovu nekoupila. Byla to poměrně zbytečná investice. ;-)
aggamma  11. bře 2015

Trampolína v bytě

Dceři jsme pořídili trampolínu do bytu. Zpočátku jsem se bála, že menší průměr znamená menší pružnost. Ale není to tak a dcera na ní moc ráda řádí. Trampolína má průměr 100 cm, madlo na přidržování a na domácí skákání bohatě stačí.
aninkas1  9. lis 2014

Skáčeme jak o život :-D

Dětem jsem do našeho pidi bytu pořídila trampolínu 100cm v průměru. Je to jedna z těch hraček, co jsou neustále v permanenci. V akci mě vyšla na 500,-.

Je kvalitní a děti se mi nikdy nezranily (zatím jim je 15m a 3,5 roku) - už jí máme rok a patří k nejoblíbenějším hračkám :-) Když jí zrovna nepoužíváme, opřu ji o zeď a na trčící nožičky zavěsím povalující se hračky :-D Takže i v malém bytě se dá a lepší, ať skáčou na trampolíně, než na sedačce :-)
3 lidé považují za užitečné