Základní výbava látkových plen

Základní výbava látkových plen je nejnutnější minimum potřeb na přebalování, pokud se maminka rozhodně pro děťátko alespoň částečně používat látkové pleny23.

Otázka Jak začít látkovat? vzhledem k dnešní pestré nabídce značek a druhů plenek pak maminku dokáže i značně potrápit. Ale základní princip je prostý. Úplně nahoře se nachází pro vodu nepropustá (témeř nepropustná) vrstva neboli svrchní kalhotky1, pod ní pak savá vrstva čili vlastní látková plena a nejblíže k pokožce miminka lze umístit ještě separační plenku, která odvádí vlhkost rychleji do savé vrstvy a chrání ji před větším znečištěním od stolice dítěte.

Základní výbava látkových plen

Podle čeho vybírat látkové pleny

Výběr těch nejvhodnějších látkových plenek pro konkrétní dítě a maminku ovlivňuje řada otázek a odpovědi na ně se silně prolínají. Je potřeba zvážit výhody a nevýhody různých typů plenek. Naštěstí je možné plenky koupit a nebo prodat přes různé bazary, vyzkoušet tak různé druhy plenek. Samozřejmě je možné látkovací výbavu nakombinovat z více typů plenek.

Každé mamince a miminku vyhovují jiné typy savých látkových plen, svrchních kalhotek, separačních plenek a doplňků. Neexistuje tedy nic jako univerzální plenková výbava a obvykle ani není výbava celé plenkové období stejná, mění se podle mometálních potřeb dítěte a maminky.

  • atest pro používání na děti: jen tak je zajištěno, že textilie neobsahují toxické a dráždivé látky
  • savost plenek a možnosti sušení: nejsavější plenky také nejdéle schnou, pokud se maminka rozhodne používat sušičku na prádlo, musí dle toho pořídit i plenky (nezbytností jsou kvalitní gumičky na plenkách, do sušičky nepatří vlněné a často ani PUL svrchní kalhotky1, AIO, SIO a kapsové plenky)
  • Základní výbava látkových plencena plenek: dražší typy obvykle bývají nejvíc savé, nejdražší typy plenek (AIO, SIO) jsou sice nejjednodušší na používání, ale často nevydrží celé plenkové období a nepatří mezi nejsavější, také déle schnou a nemusí sedět každému dítěti, nejlevnější jsou naopak čtvercové bavlněné pleny, ty je ale potřeba před použitím skládat3
  • životní styl maminky: jak často chce přebalovat, jestli upřednostňuje jednoduchost a rychlost používání plenek, jestli bude používat pouze látkové plenky nebo i jednorázové10 (např. na noc nebo na ven, ale se současnou nabídkou různých doplňků k látkování1 je i přebalování při cestách mimo domov poměrně snadné)
  • typ zapínání: někomu se lépe zapínají patentky, jinému suché zipy, obzvlášť na malá miminka se obvykle plenky lépe dotahují pomocí suchých zipů, starší děti mohou suché zipy škrábat na bříšku nebo se je samy naučí rozepínat, suché zipy je také potřeba před praním zapnout, aby se nepoškodily i ostatní plenky v pračce
  • Základní výbava látkových plenfáze motorického vývoje dítěte8: novorozencům7 stačí méně savé plenky, starší kojenci potřebují již savější plenky, pro chodící děti2 jsou vhodnější štíhlejší střihy plenek, u dětí, které si již umí sednout, mohou vlhnout flísové svrchní kalhotky1
  • momentální proporce dítěte: každému miminku sedí lépe střih jiné značky, látková plenka musí dobře těsnit a zároveň nesmí nikde škrtit, způsobovat otlaky
  • noční přebalování: je třeba zvážit, jestli vadí v noci miminku nebo mamince více mokrá velmi savá plenka nebo nutnost přebalování méně savé plenky
  • citlivost pokožky dítěte: některé děti v jakékoliv plence potřebují velmi časté přebalování, některým dětem může vadit lanolín z vlněných svrchních kalhotek1, jiné se mohou zapařovat i pod kvalitními PUL svrchňáčky, dráždit mohou také flísové separační plenky a flísová nebo mikrovláknová vrchní vrstva kapsových plenek
  • používání bezplenkové komunikační metody11: při snaze o přirozenou hygienu kojenců se volí spíše častější výměna méně savé a rychle schnoucí plenky
  • hlídání dítěte: pokud bude miminko přebalovat i jiná osoba, která není s plenkami příliš obeznámena a nebo je méně zručná, pak lze pro občasné, snadné a rychlé přebalení pořídit několik kusů AIO, SIO, kapsových či kalhotkových plenek

Kolik látkových plen je potřeba

Pokud chce maminka používat pouze látkové pleny23, potřebuje jich mít tolik, aby jí vystačily na 2 až 3 dny přebalování a alespoň 1 den schnutí plenek. To znamená mít přibližně 40 až 60 bavlněných čtvercových plen nebo 20 až 25 kusů vícevrstvých, kalhotkových, kapsových, SIO a nebo AIO plen.

K typům, které v sobě nezahrnují pro vodu nepropustnou část, tedy ke čtvercovým, vícevrstvým a kalhotkovým plenám, je nutné mít ještě alespoň troje svrchní kalhotky1. Pokud plenky nemají zapínaní na patentky či suchý zip, slouží na jejich upevnění snappi sponka1. Ke všem typům plenek je vhodné, alespoň zpočátku na řídkou kojeneckou stolici, používat separační plenky.

Samozřejmostí je koš1 na skladování použitých plen, není nutné mít speciální, dobře poslouží jakýkoli dobře uzavíratelný (např. kbelík od barvy, koš na odpadky, nádoba typu popelnice). Do jedné pračky se vejdou plenky z koše o obsahu okolo 25 litrů.

Více o základní výbavě látkových plen na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/05/14.pdf
  2. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/17.pdf
  3. http://www.branakdetem.cz/clanky/latkove-pleny-a-bkm
  4. https://web.archive.org/web/20150609015449/http://petrol.natur.cuni.cz/~maky/final_letak_latkovky...
  5. http://www.latkovepleny.cz/slovnicek-latkove-pleny
  6. http://www.latkovky.info/
  7. http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html

Hodnocení a zkušenosti se základní výbavou látkových plen

Máš zkušenost se základní výbavou látkových plen?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katyxq  9. lis 2014

Je potřeba vyzkoušet, co vám bude vyhovovat

Před porodem jsem nakoupila víc druhů plenek - hlavně klasické bavlněné čtvercovky a bambusové kalhotkovky, asi tři značky svrchních PUL kalhotek, jedny flísáčky, pak bambusové vícevrstvé plenky a 2 kusy SIO a samozřejmě ještě celulózové separačky.

Nakonec jsem z celé té výbavy skončila na tom nejprostším a nejlevnějším. :-) Ve snaze o bezplenkovku a na čtvercovkách (Kikko lux, ze začátku na novosklad, po víc jak měsící na příkrmech narovno), přes ně jsem dávala PULky (Anavy malé moc neseděly, Thiersties na sucháč jsem zas nemusela já, takže vyhrály patentkové Haipa Daipa) a od třetího měsíce flísáčky Anavy, ty jsem proto ještě dvoje dokoupila. S tím jsme si vystačili i na měsíc a půl trvajícím cestování po USA, využili jsme v motelech pračky a sušičky na mince.

Kalhotkovky Anavy jsem dávala vlastně jen na noc asi první rok, ale čtvercovky by stačily taky, později jsem to tak taky udělala. Vícevrstvé bambusové Anavy jsem párkrát zkoušela na ven a na noc na kalhotkový sklad, ale my prostě tak savé plenky nepotřebovali, malá čůrala hodně často menší množství a mokrá i jen vlhká plenka jí velmi vadila (a to i jednoráz už v porodnici, uklízečky z toho byly vedle :-D). SIO Anavy jsem taky použila jen několikrát, na parádu k pediatře nebo pro rychlé přebalení, když hlídal tatínek, ale obvykle jsem na ně prostě zapomněla a použila tu prostou neparádnickou čtvercovku s jednobarevnými svrchňáčky.
4 lidé považují za užitečné