Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Porodnice Brno - Obilní trh

6 zkušeností

I při velmi vysokém počtu porodů (přes 6 000 ročně) se snaží personál o co největší individuální přístup k rodičkám. Samozřejmostí je akceptace porodních plánů (pokud je to možné), možnost ambulantních porodů a označení BFH - Baby Friendly Hospital.

Porodnice Obilní trh

Součástí Gynekologicko-porodnické kliniky jsou také specializovaná pracoviště - Perinatologické centrum, Onkogynekologické centrum, Centrum prenatální diagnostiky, Centrum reprodukční gynekologie a Urologické centrum. Nemocnice tak dokáže zajistit komplexní péči o ženské zdraví a zdraví novorozenců.

Před porodem

Prohlídka porodnice
Předporodní kurzy
Vlastní porodní plán
Baby friendly nemocnice
Oddělení rizikového a patologického těhotenství

Vybavení a možnosti porodnice

Standardní porodní sály/boxy
Nadstandardní porodní sály/boxy
Standardní pokoje pro šestinedělí
Nadstandardní pokoje pro šestinedělí
Doprovod k porodu
Možnost ubytování doprovázející osoby
Zamluvení konkrétního porodníka/operatéra/asistenta

První, druhá a třetí doba porodní

Volba polohy při porodu
Volný pohyb po oddělení při porodu
Epidurální anestezie
Jiné prostředky proti bolesti
Císařský řez
Dotepání pupečníku

Novorozenec

Perinatologické centrum
Bonding při porodu
Rooming-in systém
Laktační poradna při šestinedělí
Dokrmování umělým mlékem v případě potřeby

Prohlídka porodnice

Prohlídku porodnice je možné absolvovat každou neděli v 17. hodin. Jedná se pouze o prohlídku, poskytuje se minimum informací. Vzhledem k tomu, že prohlídka se koná za běžného provozu, je dobré cca hodinu předem zavolat a o situaci se informovat. Telefonní číslo je +420 532 238 285.

Prehliadka pôrodnice

Těhotenská poradna

Těhotenská poradna je poskytována v rámci jednotlivých ambulancí oddělení Gynekologie. Více informací získáte na telefonním čísle +420 532 238 373.

Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Konzultace porodního plánu je zpoplatněná služba. Za každých započatých 15 minut se platí 200 Kč. Ke konzultaci je nutné se objednat na telefonním čísle +420 532 238 241.

Předporodní kurzy

Předporodní kurz6 se skládá ze 3 částí. Rodička platí 550 Kč, případný doprovod 410 Kč.

 • Informativní schůzka, jejíž náplní jsou témata jako kdy jet do porodnice, co si s sebou vzít, co se s vámi děje po příchodu na porodní sál, co během porodu očekávat, první ošetření novorozence, seznámení s oddělením šestinedělí, prohlídka porodního sálu a oddělení šestinedělí. Je určena pro těhotné po 30. týdnu a jejich doprovod. Schůzky se konají každé úterý a sobotu ve 14 hodiny, trvají 1 - 2 hodiny.
 • Speciální intenzivní příprava na porod27 je kurz pro rodičky, které se již zúčastnily informativní schůzky. Koná se 2x měsíčně a je nutné se telefonicky objednat na čísle +420 532 233 961. V rámci této přípravy se dozvíte více o epidurální analgezii, spolupráci partnerů při porodu137, vyjasnění vlastní představy o porodu, o možnostech snížení poporodních poranění nebo třeba o tom, jak umět pracovat s vlastním tělem a bolestí.
 • Příprava ke kojení se koná 2x měsíčně po telefonickém objednání na číslo +420 532 233 969 a je určena pro těhotné maminky. Dozvíte se o významu kojení a složení mateřského mléka, správné technice kojení a také o tom, jak řešit komplikovanější situace, které vás mohou při kojení potkat.

Porodní sály

Porodní sál je tvořen jednotlivými porodními pokoji. V pokojích se vždy nachází WC, sprcha, polohovatelné porodní lehátko a přebalovací pult. Je možné využít také pokoj s porodní vanou, pokud je právě volný.
Porodní boxy

Standardní pokoje

Všechny standardní pokoje jsou jednoduše zařízené tak, aby byl možný systém rooming-in3. Standardní pokoje nejsou vybaveny vlastním WC a sprchou. Ty jsou ve společných prostorách. Příjem návštěv probíhá v čase 14 - 18 hodin ve společných prostorách. Tatínkové mohou přijít kdykoli, jen o tom informujte personál.

Nadstandardní pokoje

Nadstandardní pokoje jsou k dispozici ve 2 kategoriích - základní nadstandardní vybavení a komplexní nadstandardní vybavení. Některé nadstandardní pokoje jsou se samostatným WC a sprchou, u některých je společné sociální zařízení pro 2 pokoje. Samozřejmostí je roomig-in systém a možnost ubytování partnera na samostatném lůžku (řídí se volnou kapacitou). Možnost využití nadstandardních pokojů je v okamžiku, kdy jsou volné.

Pôrodnica Brno - Obilní trh

Doprovod k porodu

Doprovod k porodu je samozřejmě možný. Váš doprovod s vámi obvykle (pokud nenastávají komplikace, které by to znemožnily) smí zůstat po celou dobu porodu na porodním sále. Po převozu na oddělení šestinedělí je to možné v rámci nadstandardních pokojů (pokud jsou volné).

Epidurální anestezie

Epidurální anestezie22 je poskytována rodičkám, u kterých to vyžaduje aktuální situace u porodu (například dojde-li k potížím). Jako taková je poskytována zdarma (hradí ji zdravotní pojišťovna). Pokud si rodička přeje epidurál sama a žádá o něj proaktivně, je zpoplatněna. O ceně se informujte u porodní asistentky.

Bonding po porodu

Porodnice podporuje bonding33 po porodu mezi matkou a dítětem. Pokud toto není možné, může být prováděn i mezi dítětem a otcem dítěte (případně jiným doprovodu, zejména při provedení císařského řezu).

Co si přinést do porodnice

Doklady:

 • těhotenskou průkazku,
 • kartičku zdravotní pojišťovny,
 • občanský průkaz,
 • oddací a rodný list (kopie),
 • svobodné rodičky doklad z matriky o příjmení po otci (pokud má miminko dostat příjmení po otci).

Hygienické potřeby:

 • ručník, osuška,
 • vatové vložky (20 ks),
 • hygienické potřeby, které obvykle používáte (mýdlo, tělový krém a podobně).

Potřeby pro miminko:

 • jednorázové plenky (cca 30 ks),
 • přebalovací podložky,
 • vlhčené ubrousky,
 • kosmetiku pro miminko dle vlastního uvážení,
 • oblečení pro miminko dle vlastního uvážení.

Oblečení:

 • přezůvky (také pro doprovod k porodu),
 • jednorázové síťované kalhotky,
 • kojící podprsenka,
 • vložky do podprsenky.
 • nezapomeňte také na něco, co máte rády - například knihu, časopis, sluchátka na poslech vlastní hudby a podobně.

Poplatky spojené s porodem

SlužbaPoplatek (CZK)
Prohlídka porodního sálu 100 Kč/osoba
Kurz přípravy k porodu550 Kč/rodička, 410 Kč/doprovod
Konzultace porodního plánu 200 Kč/započatých 15 minut
Pokoj s nadstandardní výbavou na porodním sále1 000 Kč
Entonox k ošetření poporodních poranění500 Kč/započatých 15 minut
Entonox při porodu 2 000 Kč/započatých 60 minut
Nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí - základní nadstandardní vybavení1 000 Kč/den
Nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí - komplexní nadstandardní vybavení 1 400 Kč/den
Laktační poradenství330 Kč
Přespání doprovodu 200 Kč/1 den

Adresa porodnice

Fakultní nemocnice Brno
Obilní trh 11
Brno 602 00

Kontakty

Přednosta: Doc. MUDr. Vít Weinberger, PhD.

Zástupce přednosty: Prim. MUDr. Lukáš Hruban,

Vedoucí sestra: PHDr. Marie Švábová, MBA

Ostatné kontakty

Oficiálne stránky porodnice

Kde co najít v porodnici

Příjembudova C1
Ambulancebudova C1
CTG vyšetřeníbudova C1
Porodní sálybudova A, 1. NP
Operační sálybudova A1, 2. NP
Oddělení šestinedělíbudova A, 2. NP
Oddělení rizikového a patologického těhotenstvíbudova A1, 3. NP
Primář klinikybudova C1

Použité zdroje

 1. https://www.fnbrno.cz/porodnice-fn-brno-obilni-trh-11/k37
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s porodnicí Brno - Obilní trh

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Brno - Obilní trh?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lyc
3. bře 2016

Překvapivě ANO, ANO a zase ANO :-)

Tato brněnská porodnice byla na mém seznamu na třetím místě ze tří, o kterých jsem uvažovala. Ale osud tomu chtěl jinak a já po běžné kontrole u své gynekoložky (která sídlí asi 100 metrů od této porodnice) zjistila, že se otvírám a je nutná hospitalizace kvůli hrozícímu předčasnému porodu.

A právě vzhledem k té blízkosti jsem byla hospitalizována zde. Přístup personálu po celou dobu byl ohleduplný, vstřícný a vždy usměvavý. Pravda, vybavení z dob krále klacka je smutné, ale ten lidský přístup mi ten malý diskomfort bohatě vynahradil.

Po této zkušenosti jsem se rozhodla, že i můj porod (který se díky medikaci neuskutečnil dříve než měl) proběhne právě tady. Začala jsem sem chodit do rizikové poradny a v prosinci 2014 zde přivedla na svět svoji dceru.

Oddělení šestinedělí bylo opět, co se personálu týče, na úžasné úrovni. Ochota přijít za vyjukanou prvorodičkou v jakoukoliv denní či noční dobu (protože ona se mi k tomu pravému prsu prostě sestři nechce přisát) byla skvělá.

Když jsem odcházela věděla jsem, že pokud budu mít to štěstí a budu čekat další miminko, budu chtít rodit zase zde. :-)
0 poděkování
mennii
5. pro 2014

Kontakt matky s dítětem po císaři - bohužel žádný

Do porodnice jsem jela až přímo rodit. Porodní asistentka byla příjemná, bohužel malý nesestoupil do pánve, tak musel přijít na svět císařským řezem. Manžel se mnou na sále nemohl být, byl při ošetřování malého a zhruba minutu si ho směl pochovat kvůli fotce. Já jsem syna viděla pouze na sále necelou minutu. Když mě převáželi na pooperační, manžel mě pouze doprovodil k pokoji, potom ho vyhnali.

To odloučení pro mě bylo strašně bolestivé - já jsem ležela sama na pokoji, manžela vyhnali domů a syn ležel na novorozeneckém. Ještě ke všemu mi vzali mobil, abych si prý odpočinula a vyspala. Celou dobu jsem říkala, že spát nebudu, že chci zpátky mobil a vidět své miminko. Na první přiložení mi ho přinesli až po dlouhých 6 hodinách. To čekání bylo nekonečné a je mi do breku ještě teď (7 měsíců po porodu), když si vzpomenu, jak jsem se stále dívala na dveře a doufala, že mi donesou mé dítě. Podotýkám, že syn byl zcela pořádku (apgar skóre měl 10-10-10), já jsem měla pouze spinální anestézii, takže naše zdravotní stavy v žádném případě nebránily našemu sbližování. Jenže to nikoho nezajímalo.

Musím ještě reagovat svojí zkušeností na postřeh @dora13. Já jsem zrovna ležela na dvoulůžkovém pokoji s paní, která měla na rozdíl ode mě vysokoškolský titul a byla mnohem starší, než já. Dvě paní (též s titulem), které ležely se mnou na pooperačním, tak byly na tom největším pokoji pro 5 maminek. Takže já s výše uvedeným postřehem nesouhlasím.
0 poděkování
katyxq
2. pro 2014

Děkuju, nechci

Poté, co tam se mnou před třemi roky jednali jak s nesvéprávným kusem masa, tak sem jen v ohrožení života. Dr. se bez ptaní pokusila o Hamiltona, snažila se mi ještě před termínem porodu vnutit vyvolávání. A vlastně ještě před tím jsem zde byla nechat se prohlédnout na pohotovosti po pravděpodobně přirozeném potratu v 6. tt (na těhotenském testu byly čárky, které slábnuly, a pak přišlo velmi silné krvácení), pak doktor byl velmi neempatický, nepříjemný. Bohužel, jméno doktora ani doktorky si nepamatuju.
0 poděkování
dora13
13. čer 2014

Velká spokojenost

Musím říct, že pobytu v nemocnici jsem se bála skoro stejně tak jako porodu (nikdy předtím jsem v nemocnici neležela), ale Obilní trh naprosto předčil mé očekávání, byla jsem moc spokojená.

Porod úplně super, výborné porodní asistentky, o všem, co se mnou dělají, mě informovaly, udělaly všechno pro to, abych se obešla bez nástřihu.
Co se týče novorozeneckého oddělení a šestinedělí, tak jsem přes všechny své obavy byla nadšená. Moc milé sestřičky, jak ženské, tak dětské, pomáhaly mi s kojením, koupáním, s miminky zacházely velice hezky.

Jen dva postřehy:
1. vyplatí se mít vysokoškolský titul. Na Obilňáku dávají ženy na pokoj podle vzdělání a ženy s VŠ mají většinou dvoulůžkové pokoje a ostatní jsou na tří-čtyřlůžkových. Já osobně byla na dvoulůžkáči a už tak to bylo někdy náročné a nedovedu si představit, že bych byla na pokoji s více maminkama.
2. málo světla, takže pokud má vaše dítě náběh na žloutenku, tak ho prostě nemáte kde vystavovat na světlo. Já se snažila celý den a stejně malý nakonec skončil na noc ve fotokomoře.

Celkově jsem ale byla moc spokojená a pro druhý porod určitě půjdu zase sem.
3 poděkování
maudn
7. únor 2014

S porodem spokojená, šestinedělí děs...

Proti porodu nemůžu nic namítat, porodní asistentka byla skvělá, snad mě jen ve zprávě překvapilo, že mi nebyla včas podána antibiotika na streptokoka, což jsem si připomínala asi od 35. týdne i u porodu. Nikdo mi nic neřekl, nekontroloval navíc, takže vlastně nic nevím, jen je to ve zprávě. Porod trval po urychlení 6 hodin, tak asi proto a antibiotika mi byla podána, co já vím, někdy po dvou hodinách.
––
Na šestinedělí jsem byla na pokraji zhroucení. 4 dny bez spánku (jakéhokoli) být ve třech lidech a třech dětech na pokoji by se mělo zakázat nebo aspoň rozšířit počet nadstandardů. Děti se budily na střídačku, takže jsme nikdo nespaly, kdo spal byla chrápající spolubydlící, že se stěny třásly. Starší sestry na dětském odd. byly protivné a nepříjemné, když se nám nedařilo kojit a chtěly jsme pomoci nebo poradit, měly poznámky, ať si kojíme na pokojích a sami (ono je to těžké, když ještě nemáte dost mléka). Příkrmy navíc rozdávaly pokaždé jinou značku, dokonce jsem dostala příkrm pro šestiměsíční dítě, což jsem zjistila až z internetu, když jsem si o příkrmu chtěla něco přečíst.

Vzhledem k postižení prvního syna jsem žádala vyšetření (ledviny, konečník) oboje mi bylo vždy v ambulanci slíbeno a zapsáno, na oddělení se mi pak vysmály a řekly, že o tom nemají ani čárku a že mi nevěří, touha se z toho cirkusu dostat domů byla větší a museli jsme si pak s miminkem oběhnout dětskou nemocnici včetně vyšetření kyčlí. Dále mě vytočila (to nevím, jestli to bylo hormonama:-) ) sestra ze šestinedělí, která mi nechtěla poskytnout erární poporodní vložky (kterých byly všude tuny na vyšetřovnách a na pokojích před porodem), sestře jsem vysvětlila, že velice silně krvácím a vložky, co mám ihned protékají a nestačí vsakovat, sestra mi řekla, ať si tam dám tři :-) (dala jsem a nepomohlo), neměla jsem chuť se hádat. Převlékání postelí a měnění košil je asi vyjde levněji.
0 poděkování
hribek
3. únor 2014

Super

Ačkoliv tato porodnice nepatří k nejhezčím a nejmodernějším, nemohu si porod vynachválit. Porod samotný byl příjemný, leč bolestivý. PA byla skvělá.
Personál novoroz.odd. byl příjemný, ochotný pomoci s kojením i nad ránem :-) Trošku nepříjemnější byly některé sestry z odd.šestinedělí, ale dalo se to vydržet :-)

Mnohé maminky si stěžují, že záchody jsou na chodbě a pokoje jsou pro více maminek - osobně můžu říci, že mi to bylo naprosto jedno, protože jsem byla unavená z porodu a neustálého kojení a dětského pláče.

Pokud bych rodila, tak určitě zvolím tuto porodnici.
0 poděkování