Vše, co potřebujete vědět o porodu v nouzovém stavu

Současná situace je mimořádná pro všechny, mnoho prvorodiček a těhotných maminek se ptá, jak budou rodit během této pandemie. Zajímá je, jak probíhá samotný akt, zda mohou mít během porodu doprovod, nebo zda musí mít po celou dobu porodu roušku.

Video: "Tím nejlepším doprovodem při porodu je a bude pro vás vaše dítě"

Rozhovor s Mgr. Pavlou Kasparkovou, porodní asistentkou

Jaká je situace v českých porodnicích?

Přístup k rodičkám ze strany personálu se většinou nezměnil. Pouze to, že ženy nemohou mít u porodu tatínka, případně dulu, porodní asistentku, se kterou se na porod přípravovaly. V malých porodnicích přístup zůstal stejný, jako byl. Ve větších porodnicích je možná zátěž personálu větší, pocítí více, že tam tatínci chybí.

Objevuje se více dotazů ohledně domácích porodů. Zvýšený zájem mají ženy, které jsou ze současné situace ve stresu a hledají informace, zda by to šlo i jinak. obecně se však ženy, které preferují domácí porod, na tuto možnost připravují od začátku těhotenství a určitě není dobrý nápad volit domácí porod narychlo nyní jen proto, že podmínky v porodnicích se mění. I v současné době se dá porod v porodnici zvládnout podle svých představ.

Jak momentálně probíhá příjem do porodnice?

Celkově je přístup do zdravotnických zařízení omezen zvýšenými hygienickými požadavky nebo epidemiologickými opatřeními a týká se to i porodnic. Každý příjem do porodnice je specifický, zda jde žena na příjem plánovaně (např. na vyvolání porodu) nebo se maminka dostaví, protože porod už začíná. Záleží, zda už má intenzivní kontrakce a není schopná dojít, tehdy přijdou, převezmou věci od tatínka, dokumentaci a jdou rovnou na porodní sál.

Pokud je žena v počátečním stádiu porodu, prochází jako každý pacient třídící místností, kde je zaměstnanec nebo student, se kterými sepíšou čestné prohlášení ohledně zdravotního stavu, že nemají žádné příznaky nákazy, nejsou v karanténě a nebyly v kontaktu s nakaženými osobami, vydezinfikují si ruce, je jim změřena teplota a až poté přicházejí k nám na porodní sál. Porodní asistenstky, sanitářky nebo kdokoliv, kdo zrovna může, pro ženu přijdou a doprovodí ji, snaží se vynahradit přítomnost partnera.

Jak vypadá potom příjem do porodnice u osoby, která je například v domácí karanténě?

V současné chvíli se musí ke každé ženě přistupovat jako k potenciálně nakažené. Zdravotníci mají ochranné roušky, rukavice, pláště, pokud je žena vyloženě již s diagnózou a detekovaným onemocněním, mají přesné postupy, jak se o ni postarat a chránit ji i sebe.

Jsou při porodu povinné roušky?

Občané nyní nosí roušky běžně a žena, která přichází, ji má také. Potom už záleží na situaci v průběhu porodu, zda je žena schopná zvládnout porod s rouškou a pokud není, samozřejmě ji sundá a chrání se více personál.

Je doprovod u porodu zakázaný?

Pokud má porodní asistentka smlouvu s nemocnicí nebo je zaměstnancem, dodržuje doporučená opatření, chrání sebe, chrání ženu a v tom případě není problém, aby ženu doprovodila porodní asistentka zaměstnaná v porodnici. U dul je situace taková, že k porodu chodit nemohou.

Některé ženy mají dulu na telefonu, mohou využít konzultací, pokud jim porod začne nebo neví, jak postupovat, spojí se s dulou a často jsou to mnohahodinové hovory, kdy je dula provede porodem, doporučí, kdy vyrazit do porodnice. Pokud je žena zvyklá na nějakou osobu, která ji provázela těhotenstvím, je pro ni jistě stresující, že závěr spolu absolvovat nemohou. (pozn. redakce: situace se neustále dynamicky mění v závislosti na momentálních nařízeních, některé informace tedy nemusí být aktuální)

Jak se vyrovnat s touto situací, s tímto druhem stresu, že v porodnici žena najednou bude sama? Jak se s tím vypořádat?

Je to težké, každá žena má jiný přístup, někdo dokáže ze dne na den přepnout na novou situaci, to zvládne, některé ženy takto dobře přepnout nedokáží. Rozhodně nepomáhají věty jako “naše matky to taky zvládly” a “když byla válka, taky všichni nějak porodili” a podobné výmysly, jako že ten význam doprovodu k porodu není téměř žádný, protože je tam personál, který pomůže.

To jsou věty, které ženy určitě slyší, ale nepřidávají jim na klidu nebo jistotě. Bohužel se musí zkusit přizpůsobit situaci. Doporučuje se zkusit si zachovat nějaký vnitřní klid a nastavit si to, že pokud mé těhotenství probíhalo normálně, mám plán a vybrané místo porodu a zvážila jsem všechny možnosti, tak si říct, že moje tělo je dokonalé, umí rodit, zvládnu to a nejlepším partnerem u porodu je miminko. Na to je třeba myslet, že žádná žena u porodu není sama, protože má u porodu miminko, které jí bude pomáhat a ona bude pomáhat jemu.

Může se stát, že si z prostředí porodnice maminka virus nebo jinou nákazu naopak odnese a nebo je to tak výborně zvládnuté, že se nic takového nemůže stát?

Stoprocentní jistota to není nikdy, nemocnice je nemocnice a ne zařízení určení primárně pro zdravé, a přes všechna opatření se může stát, že se občas nějaká nozokomiální nákaza přenese na maminku nebo miminko, i když se to všude snaží eliminovat na nejnižší možnou míru.

Kdy je ta chvíle, kdy odjet do porodnice?

Každá žena to může cítit jinak. Některé ženy jsou více nervózní, mají strach, aby se něco nestalo a cítí se bezpečně, pokud jsou pod dohledem zdravotnického personálu. Jsou naopak ženy, které se necítí dobře ve zdravotnickém zařízení, nechtějí rodit doma, ale chtějí co největší část první doby porodní zůstat v domácím prostředí.

Závisí na tom, zda se jedná o zdravou ženu s normálně probíhajícím těhotenstvím24, kde je malá pravděpodobnost komplikací. Potom jsou ženy, které mají horší anamnézu, zdravotní komplikace, jsou po císařském řezu81 a podobně, a to je druhá skupina, která si toho tolik nemůže dovolit.

Pokud je žena zdravá s normálně probíhajícím těhotenstvím, závisí na ní, pokud se cítí doma bezpečně, může tam zůstat, jak dlouho bude chtít. Jsou ženy, které porodí pět minut po příjezdu na porodní sál, někdo porodí v autě a je spokojený. Doporučuje se přesunout do porodnice ani ne úplně na začátku porodu, ale ani ne úplně na konci, aby mohla v klidu projít celou administrativou, sdělit svá přání personálu a vše je více klidnější.

Žena se může zadaptovat na nové prostředí a rodit po svém. Když žena přijde na poslední chvíli, neznáme její představy a je težké to vykomunikovat. Když mohl být tatínek u porodu, bylo vše jednodušší, dal papíry, vše řekl a žena byla více v klidu. V současné době je přítomnost tatínků u porodu striktně omezena, existují nějaké výjimky, kdy tam tatínek může být, ale to je opravdu striktně dané - týká se to cizinek, týká se to žen s psychiatrickou diagnózou, jsou to ženy, které porodí mrtvé miminko a na tu čtvrtou výjimku si teď nevzpomenu. Je to alespoň malý ústupek. Teď se hodně diskutuje o tom, že ženy přjaly variantu, že když tatínek nemůže být u porodu137, některé nemocnice umožňují, aby tatínek přišel po porodu na poporodní bonding33.

Jak ted yprobíhá v současné době ta poporodní doba, ten dvouhodinový bonding a pobyt na šetinedělí. Je to opravdu těch 72 hodin nebo ta doba může být kratší?

Když žena porodí miminko, mělo by s ní zůstat ležet dvě hodiny po porodu, za předpokladu, že je žena zdravá. Ženy, které nejsou ale zdravotně v pořádku, chtějí mít miminko u sebe, ale bohužel bez tatínka to není možné ohlídat. V tom byl ten tatínek úžasný, mohl se o miminko postarat, když se ženě nedařilo dobře, to je v současné době omezené.

Pokud se žena cítí dobře, nikdo jí miminko nevezme, může miminko držet, lépe se zadaptuje na těle matky, je to dobré pro jeho dýchání, tělesnu teplotu, ženě se vylučují poporodní hormony. Význam bondingu je věděcky dokázaný, ženy jsou informované a většina žen si tyto chvilky nenechá vzít a určitě v tom nebrání ani současná situace a nouzový stav.

Následující pobyt na šestinedělí probíhá jak?

Standardně je žena po porodu 2 hodiny na porodním sále a potom je to její volba, je doporučeno 72 hodin v porodnici zůstat. V současné době se ale ženy bojí nákazy a je mnohem častěji využívána možnost ambulatního porodu3 nebo odchodu z porodnice dříve než za 72 hodin.

Ambulantní porod neznamená, že žena musí odejít z porodnice 2 hodiny po porodu (pokud se na to cítí, tak samozřejmě může jít), ale spíše po 6, 8, 12 hodinách může odejít a trávit šestinedělí10 v klidu svého domova se svým partnerem a mohou si užívat času všichni společně.

Ambulatní porod nebyl podporován a maminky byly vystavovány nátlaku, že by bylo lepší v porodnici zůstat a není to bezpečné, v současné době je ale někdy i tlak ze strany odborníků na to, že je vhodné zkrátit dobu pobytu po porodu. Možná se tedy posuneme v době pokoronavirové, že ženy nebudou tak muset obhajovat svou volbu ambulatnního porodu.

Jak vypadá ideální příprava na porod v této situaci?

V současné době se ženy, které se chtějí připravit, vyhledávají informace hlavně na internetu, důežité je, aby se žena dostala k těm správným informacím, které jí nebudou působit zbytečný strach a stres. V tomto případě je lepší se snad vůbec nepřipravovat než zbytečně číst něco, co mi bude způsobovat nadměrný strach a stres a co neodpovídá realitě.

Jsou ale i skvělé stránky, které se tématu porodu věnují hezky, podporují zdravé těhotenství, zdravý porod. Spousta porodních asistentek a dul1 pořádá online kurzy, které jsou volně ke stažení na internetu. UNIPA má na webu svou sekci pro rodiče, pro maminky, kde si mohou vyhledávat zdroje informací, odkazy, literaturu. Pokud žena chce hledat informace, jistě něco najde, pokud nechce, nechá tomu volný průběh a ono to vždy nějak dopadne. Pokud při přípravě na porod tápete a nevíte, co máte dělat, zveme vás k dalšímu videu, kde se budeme na porod chystat formou Online kurzu.

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti o porodu v nouzovém stavu

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost o porodu v nouzovém stavu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost