Jak vyvolat menstruaci

Zřejmě budete souhlasit, že vše, co souvisí s menstruací2, je nejlepší nechávat na přírodě a jejím přirozeném chodu. Přesto se však mohou vyskytnout situace, kdy potřebujete, aby menstruace přišla dříve (např. kvůli dovolené). Někdy má menstruace u žen s nepravidelným cyklem opravdu velmi dlouhé zpoždění.

Video: Vyvolání menstruace je jednoduchá záležitost

Rozhovor s odborníkem MUDr. Štěpánem Machačem

V rozhovoru s MUDr. Štěpánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 01:00 Nechci otěhotnět. Musím mít pravidelný cyklus?
 • 01:27 Úloha hormonální antikoncepce v menstruačním cyklu.
 • 02:15 Jakou délku má pravidelný menstruační cyklus?
 • 02:36 Proč nedošlo k menstruaci? Je bezpečné ji vyvolat?
 • 04:00 Co dělat, když se menstruace neobjeví?
 • 04:30 Jak se menstruace vyvolává z medicínského hlediska?
 • 05:00 Dá se menstruace vyvolat i bez hormonů?
 • 05:54 Co když se menstruace opožďuje běžně?
 • 06:08 Vyvolávat menstruaci např. kvůli dovolené nebo ne?
 • 05:30 Může "vyvolávačka" před ovulací způsobit její zablokování?
 • 07:25 Znamená opožděná menstruace, že nedošlo k ovulaci?
 • 07:50 Pokud se píchne "vyvolávačka", dojde v daném cyklu k ovulaci?
 • 08:26 Je před aplikací "vyvolávačky" nutné gynekologické vyšetření?
 • 09:25 Dokáže vitamín C vyvolat menstruaci?
 • 10:03 Může sport pomoci vyvolat menstruaci?
 • 10:28 Pomáhá červené víno při vyvolání menstruace?

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka:

🎞️ Co je ovulace a kdy nastává?

🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci.

🎞️ Jak otěhotnět?


Vyvolání menstruace je poměrně jednoduchá záležitost. To, že ke krvácení dojde je z fyziologické stránky dané úbytkem ženských hormonů - estrogenu a progestrerónu. Žena neotěhotněla, a tak hladina hormonů poklesla. Z toho důvodu je možné menstruaci jak vyvolat, tak i oddálit, poměrně snadno, ale ve velké většině případů jsou na to potřeba hormonální preparáty.

Pokud ženě nedorazí menstruace jak je zvyklá, doporučuje se ještě pár dní, v průměru do 1 týdne počkat. Pokud žena ani po tomto období krvácet nezačne, jsou teoreticky tři možné důvody:

V takovém případě je na místě vyzkoušet těhotenský test56, který napoví, jestli vůbec můžete menstruaci očekávat. I když si myslíte, že těhotná nejste, než začnete příchod menstruace řešit, pro jistotu si test udělejte. Stojí pár korun a jeho výpovědní hodnota je dnes relativně spolehlivá.

Z medicínského hlediska je v případě zpožděné menstruace vhodné navštívit gynekologa právě z toho důvodu, aby vyloučil možné těhotenství, nález na vaječnících a také proto, že vyvolání menstruace gynekologem je velmi jednoduchá záležitost.

Než zajdete za svým gynekologem pro injekci na vyvolání, můžete samozřejmě vyzkoušet některé z babských rad jak vyvolat menstruaci.

Způsobů, jak se pokusit vyvolat menstruaci je hned několik, pojďte se tedy podívat na ty nejznámější babské rady. Přírodní pomocníci mají velkou výhodu v tom, že nenesou téměř žádné nežádoucí účinky. To nejhorší, co se vám při jejich použití může stát, je to, že nezaberou.

Mimo jiné vám napíšeme i to, co si o těchto babských radách myslí lékař a zda by teoreticky mohly být podle něj při vyvolávání menstruace i účinné.

V takovém případě je vždy ale dobré nejprve vyzkoušet těhotenský test56, který napoví, zda vůbec můžete menstruaci očekávat. I když si myslíte, že těhotná nejste, než začnete příchod menstruace řešit, pro jistotu si test udělejte. Stojí pár korun a jeho výpovědní hodnota je dnes relativně spolehlivá.

Způsobů pro vyvolání menstruace je hned několik, pojďte se tedy podívat na ty nejúčinnější babské rady. Přírodní pomocníci mají velkou výhodu v tom, že nenesou téměř žádné nežádoucí účinky. To nejhorší, co se vám při jejich použití může stát, je to, že nezaberou.

Účinné babské rady pro vyvolání menstruace

1. Naložte se do vany

Tento způsob je pravděpodobně asi ten nejpříjemnější ze všech nabízených možností. Napusťte si pořádně horkou vanu. Snažte se o co nejvyšší teplotu vody, kterou jste schopny snést. A pak už se jen ponořte do této lázně (pro příjemnější pocit a uklidnění nezapomeňte přidat vonný olejíček či pěnu do koupele) a relaxujte. Tento postup je vhodné opakovat několik dní po sobě. Pro nejlepší účinek je vhodné ve vaně ještě promasírovat spodní část břicha - můžete použít své ruce, nicméně lepších účinků prý dosáhnete, když budete masírovat horkým proudem vody ze sprchy.

Tip: Pokud nemáte koupelnu s vanou, nezoufejte. Podobného účinku můžete dosáhnout i ve sprše, nastavte si opět tu nejteplejší vodu, kterou snesete a proud vody nechte téct na spodní část břicha. Opět opakujte několik dní po sobě.

Mýtus nebo fakt?

Určitě je možné pokusit se menstruaci vyvolat i bez hormonů. Na druhé straně to však popírá princip, na jehož základě ženské tělo a menstruační cyklus pracuje. Lékař vyvolává menstruaci progesteronem. Samotný progesteron však menstruaci nevyvolá. Co menstruaci vyvolá je až pokles hladiny progesteronu po tom, co ho lékař (nejčastěji injekčně) aplikuje ženě. Z toho důvodu se menstruace dostaví po 3 - 5 dnech od injekce. Proto je horká vana z největší pravděpodobností pouze mýtus.

Pro vyvolání menstruace můžete vyzkoušet babské rady

2. Hýbejte se

Méně příjemným způsobem (i když se i zde určitě najdou lidé, kteří milují, když si mohou dát pořádně do těla) je fyzická námaha. Neděste se, nemusíte jít hned pracovat do kamenolomu. Chytré knížky uvádí, že by měla postačit zhruba půlhodinová fyzická aktivita. Skvěle v tomto případě působí jízda na kole či běhání. Pokud se vám nechce do terénu, vyzkoušejte cviky, které formují především břicho - sedy-lehy, dřepy či tzv. nůžky.

Mýtus nebo fakt?

Sport jako takový, tedy fyzická aktivita neovlivňuje hladinu estrogenu a progesteronu v těle, která je dána menstruačním cyklem a uvolňováním vajíčka. Z toho důvodu není možné, aby ovlivnil vyvolání menstruace.

Fyzická námaha neurychlí příchod menstruace

3. Dejte si skleničku vína

Ano, čtete správně. Radíme vám, abyste si nalily. Sklenku červeného vína. Ideální je spojit červené víno a již výše zmiňovanou horkou koupel. Když pomineme fakt, že to má pomoci s vyvoláním menstruace, tak to zní jako moc pěkný plán na příjemný večer, že?

Mýtus nebo fakt?

Zde si nejsou zcela ani odborníci jisti, zda je víno schopno natolik ovlivnit cyklus ženy. Červené víno v minimálním množství denně může ženě pouze prospět. Na straně druhé neobsahuje takové množství estrogenu nebo progesteronu, které by mohlo zapříčinit vyvolání menstruace. Pravděpodobně jde tedy i v tomto případě o mýtus.

4. Všemocné bylinky

O síle bylinek se ví už hodně dlouho. V podstatě od pradávna. Neexistuje snad žádný neduh, na jehož léčení by nefungovala nějaká bylinka. Tak proč je nevyzkoušet i v tomto případě?

Zde si však pro jistotu dejte pozor a obzvlášť, pokud nejste zcela bez jiných zdravotních problémů, raději konzultujte se svým lékařem, zda jsou pro vás konkrétní bylinky vhodné.

A jaké bylinky se tedy doporučují pro vyvolání menstruace? Tradičně se doporučuje pití čajů z třezalky, měsíčku, řebříčku, zázvoru nebo zelené petrželky. Pít bychom je měly pravidelně. A na závěr ještě jedno doporučení - každému vyhovuje něco jiného, takže se nebojte zkoušet, nicméně ale bylinky nemíchejte.

Pozor! Některé byliny pro vyvolání menstruace4 mohou také způsobovat potrat13, takže pokud si je vezmete v těhotenství, může dojít k samovolnému potracení. Proto se před nasazením bylinné kúry opravdu nezapomeňte ujistit, zda nejste těhotná.

Mýtus nebo fakt?

Je třeba si uvědomit, že rostlinné preparáty, které mohou reálně pomoci, s největší pravděpodobností obsahují fytoestrogeny nebo estrogenům podobné látky, které menstruaci dokáží vyvolat. Pokud si zvolíte na bylinnou kúru některou z těchto bylinek, teoreticky by menstruaci mohly díky fytoestrogenům a estrogenem podobným látkám vyvolat.

Pro vyvolání menstruace se doporučuje pití čaje z třezalky

5. Zvyšte dávky vitamínu C

K vyvolání menstruace by měl pomáhat i vitamín C, který pomáhá zvyšovat množství tkáně v děloze3, čímž urychluje právě příchod menstruace. Můžete zvolit užívání vitaminových přípravků nebo do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté právě na céčko. A které to jsou? Rozhodně neprohloupíte, když sáhnete po papáje, paprikách, brokolici, kiwi, citrusovém ovoci, listové zelenině3 či rajčatech.

Pokud žádné z těchto rad nezabraly a vy přesto chcete menstruaci vyvolat, nezbývá než se vydat za svým gynekologem pro vyvolávací injekci.

Mýtus nebo fakt?

V tomto případě jde podle odborníka o mýtus. Vitamín C je látka, která je sice pro život nezbytná, není jím možné se předávkovat a nadbytek se vyloučí močí. Je důležitý pro mnohé funkce v těle, ale menstruace k nim zrovna nepatří. Žádné pacientce, která se léčí na neplodnost nejsou podávány zvýšené dávky vitamínu C, s cílem vyvolat vyšší sliznici dělohy nebo nějakým způsobem zvýšit její plodnost.

Pokud žádné z těchto rad nezabraly a vy přesto chcete menstruaci vyvolat, nezbývá, než se vydat za svým gynekologem pro vyvolávací injekci.

Více o ovulačních testech na Modrém koníku

Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Štěpán Machač Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz

Použité zdroje

 1. http://www.prostezdravi.cz/jak-privolat-menstruaci/
 2. https://budkocka.cz/zdravi/babske-rady-na-menstruaci/
 3. http://www.wikihow.cz/Jak-vyvolat-menstruaci

Hodnocení a zkušenosti s vyvoláním menstruace

Máš zkušenost s vyvoláním menstruace?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru