Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Minimální stimulace

Ženám, které nechtějí podpstoupit klasickou léčbu IVF5 je doporučována léčba minimální stimulace buď bez podpory hormonální léčby nebo s podporou léků Clomiphen citrátu (Clostilbegyt). Minimální stimulaci se může také říkat IVF soft, Přirozený cyklus, Soft protokol nebo IVF Lite. Při minimální stimulaci je odebíráno pouze 2-6 vajíček. Oplození vajíček je prováděno metodou ICSI2 popř. PICSI1. Růst folikul se sleduje pomocí ultrazvuku, tzv. folikulometrie2.

Minimální stimulace je v praxi využívána v těchto případech:

Výhody minimální stimulace

 • Minimální zátěž pro pacientku: pacientka nedostává žádné léky nebo jen velmi malé množství s minimem nežádoucích účinků. Většinou stačí 2 - 3 folikulometrie a 1 odvěr krve v rámci hormonálního monitoringu.
 • Minimální riziko komplikací při odběru oocytů: Odsátí obsahu jednoho folikulu je časově nenáročný a minimálně bolestivý výkon s minimálními nároky na anestezii. Jednoduchost výkonu snižuje také výskyt komplikací při výkonu na minimum.
 • Skoro žádné riziko ovariálního hyperstimulačního syndromu, hlavně jeho závažných forem
 • Minimální riziko vícečetného těhotenství: vyplývá z výhod transferu jednoho embrya. Vícečetné těhotenství je rizikové pro matku i pro plody.
 • Minimální až nulová potřeba zamražování vajíček nebo embryí : představuje tak alternativu i pro páry, pro které je zamražování filozoficky nepřípustné.
 • Nižší cena cyklu pro pacientku: Náklady na léky jsou výrazně nižší, popřípadě nulové v porovnání s jinými stimulačními protokoly, což se odrazí také v celkové ceně za cyklus.

Nevýhody minimální stimulace

Hlavní nevýhodou přirozeného cyklu IVF je jeho nízká úspěšnost.

Příčiny nízké úspěšnosti

 • nepodaří se získat oocyt, resp. embryo
 • nekvalitní endometrie
 • neúspěch jediného výkonu, znamená neúspěch celého cyklu

Více o minimální stimulace na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.reprofit.cz/ivf/aternativy-ivf-nativ-minimalni-stimulace
 2. http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o-neplodnosti/clanky&news=3
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s minimální stimulací

Máš zkušenost s minimální stimulací?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
misa.patrik  30. říj 2013

Úplně minimální minimálka :)

Já nakonec podstoupila minimálku bez léku protože čím víc hormonu do mě rvati tím to bylo horší. Takže jsem měla NATIV čekalo se na ovulaci která byla hlídaná utz a než k ní došlo píchla jsem pregnyl, odebrali jedno vasjíčko které opolodnili vzhledem k tomu že jsem byla nemocná museli nechat v prodloužené kultivaci což se u jednoho vajíčka neděla ale nechali ho tak tohle se podařilo a dnes mám doma malého Adámka. natosil se sice o 3 měsíce dříve ale je to šikula a všechno dohání ;-)
2 poděkování