Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Cvičení pro děti

Seznam kurzů cvičení pro děti podle města a věku (pro kojence, batolata a předškoláky). Také rady a tipy na cvičení s dětmi.

Cvičení pro kojence (do 1. roku)

Město Název Místo kurzu Web
Frýdek-Místek Baby club Kenny, s.r.o. Goodwill, Prokopa Holého 400, Frýdek-Místek Web
Frýdek-Místek Magnolie Na Půstkách 40, Frýdek-Místek Web
Frýdek-Místek Těhotenské a poporodní centrum POMAD Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s.r.o., J. Čapka 721, Frýdek-Místek Web
Kladno mamAkademie Go Kids centrum Kladno, Náměstí Sítná 3113, Kladno Web

Cvičení pro batolata (1 - 3 roky)

Město Název Místo kurzu Web
Frýdek-Místek Baby club Kenny, s.r.o. Goodwill, Prokopa Holého 400, Frýdek-Místek Web
Frýdek-Místek Magnolie Na Půstkách 40, Frýdek-Místek Web
Frýdek-Místek Těhotenské a poporodní centrum POMAD Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s.r.o., J. Čapka 721, Frýdek-Místek Web
Kladno mamAkademie Go Kids centrum Kladno, Náměstí Sítná 3113, Kladno Web
Třebíč Třebíčské "mateřské" centrum o.s. Fr. Hrubína 753, Třebíč Web
Třebíč Třebíčské "mateřské" centrum o.s. Centrum DaR, Okružní 935, Třebíč-Borovina Web

Cvičení pro předškoláky (3- 6 let)

Město Název Místo kurzu Web
Kladno mamAkademie Go Kids centrum Kladno, Náměstí Sítná 3113, Kladno Web
Třebíč Třebíčské "mateřské" centrum o.s. Tělocvična Kpt. Jaroše, Třebíč Web

Cvičení s dětmi

Cvičit s dětmi lze v jakémkoliv věku, nezáleží, zda je dítě kojenec, batole2 nebo předškolák. Při cvičení rodičů s dětmi se upevňuje pouto mezi rodičem a dítětem a zlepšuje se vzájemná důvěra.

Cvičí se většinou v doprovodu písničky nebo říkanky2, které motivují děti k pohybu. Pomůckami k cvičení mohou být overbally, gymbally, obruče, míčky nebo kostky.

Během cvičení děti objevují nové věci a nabývají nové poznatky a zkušenosti. Mezi novými kamarády a kamarádkami se učí tolerance a respektu.

Video: Cvičení rodičů s dětmi - Rakovník

Cvičení s kojencem

Cvičení s dětmi v kojeneckém věku je rozděleno na jednotlivé podskupiny dle motorického vývoje8. Podmínkou před začátkem samotného cvičení s dítětem je zvládání pasení koníčků.

Věk dítěte 3 - 6 měsíců

Cvičení je v tomto období vývoje dítěte5 zaměřeno na správný vývoj ve středové ose těla, posilují se svaly při ležení na bříšku na overballech nebo gymballech.

Rozvíjí se také dětské smysly, jako je zrak, hmat a sluch pomocí říkanek nebo písniček. Děti cvičí v maminčině náruči v klubíčku nebo v poloze tygříka.

Součástí cvičení může být také ukázka masáží, proti-kolikové25 cviky, povídání si o správné manipulaci s dítětem nebo např. šátkování3.

Věk 6 - 9 měsíců

Po půl roce5 věku se děti umí přetočit na bříško nebo si hrát se svými prstíky na nohou. Začíná období plazení nebo lezení a podávání si hraček.
6 měsíční Andrejka při cvičení

Cvičením se podporuje koordinace těla a rovnováha. Děti jsou motivovány do polohy na čtyřech. Důležité je děti samy neposazovat, dokud neumí sedět samy.

Cvičení je doplňováno míči, hračkami, kostkami a jinými předměty. Jemnou motoriku děti rozvíjí mačkáním, bubnováním nebo třískáním do pomůcek. Písničky a říkanky pomáhají k procvičování prstíků a končetin. Maminky s dětmi tancují v náruči nebo s nimi cvičí v leže, v sedě nebo ve stoje.

Věk 9 - 12 měsíců

Děti se začínají pomalu stavět na nohy a objevují svět kolem sebe. Cvičení bývá proto zaměřeno na podporu chůze do strany, např. chůze kolem gymballu. Pokud už dítě chodí samo (dokud dítě samostatně nechodí, nevodí se za ruku), je podporován rozvoj chůze dopředu.

V poloze na čtyřech dítě přelézá, podlézá, leze do obručí nebo tunelů a učí se překonávat různé překážky. Přelézá různé balanční a nerovné povrchy. Posiluje se svalstvo celého těla a dítě se učí odvaze (přelezu to nebo ne?). Jemná motorika je rozvíjena skládáním kostek na sebe, hra s míčem, bubnování prstíky do desky apod.

Během cvičení jsou využívány opět overbally nebo gymbally. Dítě tráví více času samostatně na podložce, mimo náruč maminky.

Cvičení s batoletem

Navazuje na období cvičení s kojencem.

V mladším batoleckém období (kolem 1 roku) se stále zdokonaluje dětská chůze.

Jemná motorika bývá rozvíjena nošením a práci s kelímky nebo míčky (nošení, házení, přelévání). Děti přelézají, podlézají nebo obcházejí různě nastražené předměty. Učí se orientaci v prostoru.

Hry2 jsou zaměřené na nenásilné učení se a vnímání barev, rozvoj řeči a paměti, učení se rytmu (tleskání nebo bubnování do rytmu během tance). Zdravením1 a loučením se děti učí pravidelným rituálům a pravidlům. Pro pocit jistoty a bezpečí jsou dětem opakovány známé a naučené básničky a říkanky, postupně se přidávají nové.

Cvičení předškoláků

Cvičení předškoláků už většinou probíhá bez přítomnosti rodiče. Dětí se učí samostatnosti a zodpovědnosti.

Cvičení bývá změřeno na:

  • správné držení těla a koordinaci pohybů,
  • rozvíjí se odvaha, zdokonaluje se rovnováha a obratnost,
  • děti zpívají písničky a tancují,
  • během básniček a říkanek se děti protahují a posilují své svaly,
  • naučí se spolupracovat s kamarády a respektovat je,
  • dětí se socializují a zařazují do kolektivu,
  • děti mezi sebou komunikují a naslouchají druhým,
  • zdokonaluje se manipulace s míčem nebo míčky, obručemi, kostkami, apod.

Více o cvičení s dětmi

Použité zdroje

  1. http://www.cviceniprodeti.cz/uvod/
  2. http://pohyb-detem.cz/cviceni-s-kojenci

Externí linky

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se cvičením pro děti

Máš zkušenost se cvičením pro děti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
marky123y  5. dub 2017

Cvičíme od 2,5 měsiců

První pokus o cvičení s Jiříkem byl cca ve 2,5 měsících, problém ale byl, že v kroužku byly pouze starší děti 7-9 měsíců a tak to skončilo fiaskem. Toto nedělejte, na to je ještě malý... pak Vám ukážu jak ho správně držet atd. Toto cvičení jsem vzdala. Necítila jsem se tam dobře.

Za 14 dní jsem zkusila jiné cvičení pro děti 2-5 měsíců, a to navštěvuji doteď. Děti jsou zhruba stejně staré, lektorka je mi také více sympatická a myslím, že je to přínosné jak pro mě (zopakuji si spousty říkadel, které jsem už zapomněla) tak pro Jiříka. Bohužel je to na něj asi dlouhé a občas začne plakat, tak pak ho jenom chovám nebo kojím. Doufám, že jak bude větší, tak to bude pro něj více zabávné.
0 poděkování
elekthra  8. kvě 2016

Absolutní bojkot cvičení

S malým jsme chtěla od malička (cca 5-6ti měsíců) chodit cvičit mezi ostatní děti. Nevím, čím je to způsobeno, ale nikdy si to moc neužil a čím je starší, tak ho "organizované" cvičení nebo aktivity vůbec nezajímají, je to taková neřízená střela.

Ostatní děti jeho věku (cca rok a půl) "způsobně" s maminkama cvičí, ale on raději jde a zkoumá zásuvky, obsah tašky nebo se snaží dosáhnout na vypínač. Z několik kroužků jsem raději odešla, protože strhával ostatní děti s sebou a narušoval tím hodinu. Asi k tomu ještě nedospěl (přestože je to velmi společenský kluk a je moc rád mezi dětmi), tak bude mít s organizovanými aktivitami a autoritou asi problémy...
0 poděkování
rozzaarka  11. dub 2015

Radost a nadšení

Kubík je velmi živý a zvídavý, moc hezky reaguje, když je nějaké jiné dítě v dosahu, tak jsme také vyrazili cvičit. Bylo to pro něj moc vzrušující - spousta nových hraček, jiné prostředí a také děti. Sice byly o téměř rok starší, než on, takže cvičení zvládali mnohem lépe, protože ve svém věku ještě neumí kroužit pažemi, dupat a podobně, ale moc si to užil a nemůžeme se dočkat další lekce. :-)
0 poděkování
nemcovapetulka  10. dub 2015

Cvičíme :)

S Kubíčkem chodím na cvičení od začátku 3. měsíce a nemůžeme si tuto aktivitu vynachválit. Cvičení nás oba baví a příjemně nás unaví. :)
0 poděkování
krabice1983  8. dub 2015

Cvičení = mučení

Ač máme děti, co mají rády pohyb (pořád někde lítají, běhají, jezdí na motorkách), tak jakmile s nimi dojdu na cvičení s dětmi, tak naše děti jsou jako opařené, nespolupracují a civí, jako kdyby nikdy neviděly lidi.
Jezdím s nimi i do mateřského centra, chodíme normálně ven.

Ale zjistila jsem, že na jakémkoliv cvičení je to dobrý, dokud nepustí přehrávač s pisničkami: většinou to dají trochu víc nahlas, a to děti přestanou reagovat, jakoby se bojí. Přitom písničky si doma pouštíme, ale ne nahlas, takže předem upozorňuji, že jestli by šlo ubrat na hlasitosti.
Pak už můžeme začít běhat, hrát si s míči, skákat na trampolíně.
Ano, vše je o domluvě. :-)
0 poděkování
aggamma  11. bře 2015

Dceru to moc baví

S dcerou jsme chodily na cvičení s batolaty. Zvykala si na ostatní děti a na pohyb. Od 2 let s ní chodíme cvičit 2x týdně do Sokola. Nejdřívě chodila do cvičení pro menší děti, kde jsme cvičily společně, zpívaly písničky, říkanky atd. A teď už chodí mezi větší, cvičí samostatně ve skupince na trampolíně, kruzích, kladině atd. Moc jí to baví a hodně si užívá, když se naučí něco nového.
0 poděkování
satyendz  14. únor 2015

Spokojenost

S malou na cvičení chodíme asi od půl roku. Já se díky tomu dostala mezi lidi a malá si alespoň od malinka zvyká na kolektiv. Zajímalo ji dění okolo - často víc, než to, co má dělat. :-) Ale byla spokojená, takže já taky. Ke konci prvního turnusu jsem přemýšlela, jestli vůbec budeme pokračovat, protože dcera začala být oproti ostatním dětem napřed a nudila se. Lektorka nám nabídla přestup ke starším, už lezoucím dětem, a ve cvičení pokračujeme. Malá je spokojená, že je mezi dětmi, cvičení ji baví a já se dostanu mezi další maminy. Takže spokojenost na všech stranách. :-)
0 poděkování
verka_motylek  13. únor 2015

Cvičení nám pomohlo v mnoha směrech :-)

Na cvičení s dětmi jsme začali chodit, až když bylo malé skoro 20 měsíců. Dříve jsem to z finančního hlediska nezvládla, ale musím říct, že Elišce to pomohlo v mnoha směrech! Nastal celkový rychlý rozvoj všestrannosti. Její obratnost se zdokonalila a rozvoj jazykových dovedností se natolik zlepšil, že se naučila všechny říkanky nazpaměť. A především se už nikdy nikde nestyděla a její suverenita stoupla na tolik, že nyní, když nastoupila do školky mě vyhání abych odešla a nechce odejít domů. :-) Kontakt s vrstevníky je zkrátka důležitý a i pro mne jako matku to bylo skutečné odreagování. Takže matky, jděte do toho! :-)
0 poděkování
petulka_zdenda  12. lis 2014

Cvičíme od 3.měsíce

Na cvičení jsme začaly s Vikčou chodit v půlce 3. měsíce a jsme obě strašně nadšené. ;-)
Zavítaly jsme do klubíku Sluníčko ve vedlejším městečku, protože u nás na vesnici nic takového není. Seznámila jsem se tam s prima maminkama, takže můžeme probrat vše okolo dětí, dáme si kávičku, zacvičíme s miláčkama a pokecáme.

Cvičení je rozděleno na několik věkových skupin, takže s námi chodí dětičky jen do 6 měsíců, ale většinou tam jsou stejně staré s námi. Nejde o žádné těžké cviky, je to spíš protahování a zpívání a říkání básniček. Za nás určitě doporučuji všem, co nechtějí sedět doma a chtějí něco podniknout. ;-)
0 poděkování
cabadajovimah  8. lis 2014

Od 4. měsíce pro radost

Se synem jsem začala chodit cvičit od 4. měsíce spíše kvůli mé potřebě seznámit se s maminkami podobně starých dětí v okolí a hodnotím to velmi pozitivně. Cvičení vede rehabilitační sestra, každé dítě (chodí nás 5) pozorně během lekce pozoruje a pohlídala otáčení, plazení, lezení a další vývojové kroky, především.

Cvičení doporučuji.
0 poděkování
kopeckovi  3. lis 2014

Cvičení s dětmi

Cvičení s dětmi jsme začali s Vojtíkem navštěvovat, když mu bylo 10 a půl měsíce a hodnotím to pozitivně. Pro mě je to zpestření a pro Vojtu je to přínosné. Líbí se mu ve společnosti jiných dětí, učí se od nich novým dovednostem a týden od týdne jsou opravdu znát velké pokroky. Pokud tedy je ta možnost, tak určitě doporučuji.
0 poděkování