Dítě a jeho vývoj

Vývoj dítěte aneb z novorozence předškolákem. Dítě se vyvíjí každým dnem a jeho období vývoje do školního věku jsou rozdělena do 4 vývojových období: novorozenec7, kojenec, batole2 a předškolní věk. V dalších letech se dítě nachází v období školáka, poté puberťáka3 a posledním obdobím dětského dospívání je období adolescence.

Vývojová období

Novorozenecká období (od narození do 28. dne života)7
Období kojence (2 měsíce - 1 rok)
Období batolete (1 - 3 roky)2
Předškolní věk (3 - 6 roků)
Mladší školní věk (6 - 10/11 roků)
Období dospívání - puberta (10/11 - 15/16 let)3
Období adolescence (15/16 - 18/20 let)

Novorozenec a kojenec

V prvním roce se dítě velmi rychle vyvíjí a roste. Z měsíčního novorozence se stává po dobu 11 měsíců kojenec. Dítě a jeho matku čekají neustále nová poprvé: první kojení, první přebalování, první noc doma, první koupání, první procházka, první úsměv, první příkrmy, první zoubek, první slovo, první krůček a oslava prvních narozenin.
Novorozenec

Batole

Batoletem je dítě ve věku 1 - 3 roky. V tomto období začíná dítě lézt, chodit, mluvit a taky rozeznávat blízké osoby jako maminku, tatínka, babičku s dědečkem a sourozence. Batolata umí rozeznává tvary, obrázky, hračky a různé předměty. Uvědomují si, k čemu slouží lžička a podobné věci praktické pro denní potřebu.

Batolata

Předškolák

Předškolní věk trvá od 3 let - 6 let. U dítěte se rozvíjejí duševní schopnosti a touží po činnostech v dětském kolektivu (školka, hřiště, herny) Hlavní činností v tomto období vývoje je pro dítě hra2, při níž se rozvíjí paměť, představivost, řeč a myšlení. V tomto období se mění také dětský chrup a váha dítěte je individuální v závislosti na tom, zda se jedná o chapečka nebo o holčičku.

Použité zdroje

  1. Wikipedie - dětství
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Batole
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kojenec
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s vývojem dítěte

Máš zkušenost s vývojem dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost