Endometrióza

Endometrióza je onemocnění žen, kdy se ložiska děložní sliznice nacházejí mimo dělohu. Částečky endometria se nemusí nacházet pouze v oblasti pánve ženy. Mohou se vyskytovat kromě srdečního svalu a sleziny prakticky kdekoli.

Endometrióza je nejčastější gynekologickou nemocí v reprodukčním věku ženy. Onemocnění se projevuje nejčastěji bolestivou menstruací2, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, bolestmi při pohlavním styku a někdy i přítomností krve v moči. Často je endometrióza i příčinou neplodnosti3 ženy.

Základní typy endometriózy podle umístění

Endometrióza peritoneální - výskyt ložisek na pobřišnici

Tento typ endometriózy je nejsnáze rozpoznatelný. Na pobřišnici můžeme při operaci zjistit barevné skvrny velikosti i několika milimetrů. Barva těchto skvrn je různá podle toho, v jakém vývojovém stadiu se ložiska endometriózy nacházejí. Zpočátku jsou ložiska tak nepatrné, že je pouhým okem nevidíme. V dalších vývojových stádiích se na pobřišnici vyskytují skvrny červené barvy. Příčinou je vznik četného, i když velmi drobného cévního zásobení původně nepatrných mikroskopických ložisek. Červené ložiska endometriózy prodělávají v podstatě stejný hormonální cyklus jako děložní výstelka. Znamená to, že se po jistém čase odlučují v závislosti od menstruace. Toto vede k místnímu zánětu v okolí těchto červených ložisek, které se postupně uzavřou. V uzavřeném prostoru se hromadí odlučovaná tkáň a ložiska se zvětšují a mění se na ložiska modré. V nich se postupně snižuje cévní zásobení a dochází tak k přeměně ložiska na jizvu. Vzniká tak poslední vývojové stadium - bílá endometrióza. Důsledkem jizvení v okolí ložiska mohou být i kulaté defekty (otvory) v pobřišnici.

Endometrióza ovariální - výskyt ložisek na vaječníku

Tento typ je charakteristický výskytem barevných ložisek na povrchu vaječníku, která se mohou vnořit do hloubky vaječníku a vytvořit cystu1 velikosti i několika centimetrů. Tato cysta se nazývá endometriom nebo endometriózní cysta. Pro svůj obsah zahnědlé tekutiny bývá často označována jako dehtovitá nebo čokoládová cysta.

Endometrióza rektovaginální septa - výskyt ložisek v přihrádce mezi pochvou a konečníkem

Pro tento typ endometriózy je typický výskyt tuhých uzlíků. Uzlíky vznikají zvýšenou tvorbou hladké svaloviny a vaziva v okolí endometriózních žlázek. Mnohokrát se tento typ endometriózy označuje jako hluboký, protože postihuje nejen zmíněnou přepážku, ale také vazy mezi dělohou a pánevními kostmi. Uzlíky se mohou tvořit i ve svalovině pánevních orgánů. Tato endometrióza podléhá jen minimálním změnám v průběhu menstruačního cyklu a projevuje se trvalou a velkou bolestí.

Adenomyóza - výskyt ložisek uvnitř svaloviny děložní

  • Více o adenomyóze viz. v samostatném článku: Adenomyóza

Jak endometrióza vzniká

Současná medicína stále nemá přesnou odpověď na otázku, jak endometrióza vlastně vzniká. Základní podmínkou tohoto onemocnění je přítomnost menstruace.

Implantační teorie

Nejstarší teorie, tzv. implantační, vychází z podmínky přítomnosti menstruace. Říká, že za výskyt endometriózy může tzv. zpětná menstruace. Za normálních okolností se hormonálně změněná sliznice dělohy (endometrium) odplavuje z dutiny děložní pochvou a nastává menstruace. Částečky endometria jsou však během menstruace vyplaveny vejcovody i do dutiny břišní. Podle implantační teorie zde může dojít k jejich " zahnízdění " (implantaci) a stejný hormonální proces, jaký probíhá na sliznici dělohy, pak probíhá i na implantovaných částečkách sliznice v dutině břišní a v pánvi.

Tuto teorii podporují studie, ve kterých bylo zjištěno, že endometriózou trpí zejména ženy, které menstruují v krátkých intervalech za sebou, mají menstruaci silnou a delší než 7 dní. Navíc byl zjištěn častější výskyt endometriózy u dívek s omezenou nebo žádnou možností odtoku menstruační krve .

Přeměna některých buněk v dutině břišní na buňky podobné endometriu

Dalším možným vysvětlením vzniku endometriózy je přeměna (metaplazie) některých buněk v dutině břišní na buňky podobající se endometriu. Tato teorie předpokládá, že k této přeměně dojde po opakovaných zánětech v malé pánvi ženy nebo jako reakce na vyšší hladiny estrogenů (ženských pohlavních hormonů) .

Imunologická teorie

Další teorie - tzv. imunologická - se domnívá, že žena, která trpí endometriózou, má sníženou buněčnou imunitu nebo že má v těle přítomny protilátky proti endometriu . Dalo by se tedy zjednodušeně říci, že obranný systém ženy nereaguje na výskyt ložisek endometria mimo děložní dutinu a tím usnadňuje jejich zahnízdění (implantaci) nebo přeměnu (metaplazii) .

V každém případě se na vzniku endometriózy podílí hned několik faktorů - faktor genetický (endometrióza se vyskytuje u 80 % dvojčat), imunologický a hormonální .

Projevy endometriózy

Příznaky onemocnění se liší v závislosti na umístění ložisek, na jejich velikosti a od stadia onemocnění.

Nejčastějším příznakem je bolest. Bolestivá menstruace provází 50 - 90 % žen, které trpí endometriózou. Bolesti při pohlavním styku uvádí 25 - 50 % žen s endometriózou a dlouhotrvající bolest v pánvi 30 - 50 % žen. Příčin, které způsobují bolesti, může být několik. Ložiska na pobřišnici, která jsou aktivní (červená a modrá), produkují určité látky povahy enzymů, které působením na nervová zakončení bolest vyvolávají. Ložiska, ve kterých již převažuje složka vazivová (bílá endometrióza ), vytvářejí jizvy a srůsty okolních orgánů vzájemně. Tahem a tlakem pak způsobují bolest, která se násobí postupným snižováním prokrvení okolí postižené tkáně .

Často se uvádí přímý vztah mezi neplodností ženy a endometriózou. Hodnocení je velmi obtížné, i když se udává, že 50 % neplodných žen má endometriózu a 50 % žen s endometriózou je neplodných. Jednoznačnou příčinou neplodnosti jsou rozsáhlé srůsty v malé pánvi. Tyto zabraňují uvolnění vajíčka z vaječníku, brání vejcovodem v jejich pohybu nebo mohou vejcovod uzavřít, a tak znemožnit posun vajíčka do děložní dutiny. Neplodnost však mohou jinými mechanismy způsobovat i rané stadia endometriózy bez srůstů v dutině břišní.

Diagnostika endometriózy

Ženu ke gynekologovi nejčastěji zavede dlouhotrvající bolest. Jde o bolest, která ji provází několik měsíců i let, která se postupně zhoršuje a nemá příznaky náhlého zánětu. Lékař pečlivým záznamem anamnézy - pohovorem o předchorobí - vysloví podezření na endometriózu a odešle ženu na specializované pracoviště pro diagnostiku. V ambulantním zařízení je možnost rozpoznání endometriózy omezena jen na gynekologické vyšetření. Pro potvrzení diagnózy je nutné vyšetření invazivní - operační. Nejsnáze lze endometriózu diagnostikovat laparoskopií4.
Endometrióza - operační vyšetření

Léčba endometriózy

Léčebný postup je individuální. Je nutné odděleně posuzovat léčbu endometriózy v souvislosti s neplodností a v souvislosti s pánevní bolestí.

Více o endometrióze na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180517111653/http://www.ipsen.sk/informacie-pre-siroku-verejnost/gy...

Hodnocení a zkušenosti s endometriózou

Máš zkušenost s endometriózou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
myska_jaja  15. únor 2015

Můj život s endometriozou

Endometriozu mi zjistili měsíc před svatbou, když už mě břicho bolelo tak, že jsem jen v křeči ležela na zemi a začala jsem špinit mimo MS. Laparoskopicky mi odstranili 3/4 vaječníku a obrovský shluk krve, který byl prý velký jako grep (10 cm cysta). Po operaci na mě doktoři apelovali, abych s miminkem opravdu nečekala, že už i teď je možná pozdě. Bylo mi do breku.

Po svatební cestě jsem na testu našla dvě // :-) . Přirozeně, dva měsíce od laparoskopie, a byla jsem nesmírně šťastná. Po porodu mě doktorka stále tlačí do hormonální antikoncepce, prý to pomáhá. Ale já nechci, cysta se mi tvořila tak jako tak i s HA. Teď už mám menstruaci méně bolestivou, léky na bolest zaberou vždycky, před laparoskopií nezabíralo vůbec nic. Snad se nám časem podaří i druhé miminko.

Ostatním bych doporučila, aby si šli za svým a nenechali se od doktorů tlačit tam, kam sami cítí, že to není ono. Otěhotnět se dá i s endometriozou, jen se musí zachovat klid a nemyslet na to. Všem hodně zdraví a štěstí!!! :-)
2 lidé považují za užitečné
kristinandbaby  9. únor 2015

Endometrioza

Na endometriózu mi přišli při diagnostické laparoskopii, která byla indikována kvůli déle trvající snaze o těhotenství. Našli mi ji v malém měřítku, na pobřišnici, ale i přesto asi napáchala škody a já jsem 3 měsíce po laparoskopii, při našem 1.IUI, otěhotněla. Bohužel těhotenství nedopadlo, ale to už je příběh do jiného oddělení.

I přesto, že jsem netrpěla žádnými bolestmi, silnou menstruací a jinými potížemi, které tuto diagnózu provází, se u mne objevila, proto se nenechte odbýt a pokud máte pocit, že "něco" není v pořádku, je třeba to řešit. :-)
1 člověk považuje za užitečné
dandah  9. lis 2014

Těžký boj a vysněné přirozené těhotenství

Bolestivou menstruací jsem trpěla snad od vždycky, vždy mi bylo řečeno, že je to normální. Měla to tak i máma a později i moje mladší sestra. Postupně se to zhoršovalo, našla jsem si ale přítele, začala brát HA a nastalo zlepšení. Po pár letech se to ovšem opět zhoršilo.

Pak jsme potkala svého současného muže a věděla, že to je ON a vysadila HA (ještě jsme miminko neplánovali, ale už mi přišlo zbytečné se cpát chemií) a začala pravá muka. Před poznáním manžela jsem byla rok sama, takže žádný sex. S manželem jsem po sexu vždy krvácela. Na gynekologii mi řekli, že mám prostě vyvinutého partnera a nemáme být tak divocí a to, že je mi pořád tak blbě? Mám prostě smůlu, že trpím bolestivou menstruací a musím to vydržet.

Co vám mám povídat. Já přesvědčená, že jsem hysterka, že nevydržím bolest, že nesmím divočit. A ještě ke všemu jsem začala pravidelně trpět na vaginální mykózy. Prošla jsem 3 gynekology u nás ve městě, všichni mi tvrdili to samé. Hysterka, nedivočit. Ani mne nikdy pořádně nevyšetřili. Poté, co jsem si musela v období MS brát dva dny dovolenou, protože jsem bolestí nebyla schopná ani dojít si na záchod a už vážně přemýšlela nad sebevraždou, protože už to fakt nešlo přežít, bolestí jsem omdlévala a zvracela, jsem se objednala na gynekologii do Prahy, k soukromému lékaři.

Stačilo mu říci dvě věty a už věděl. Vyšetření to potvrdilo. Rozsáhlá endometrióza. Do týdne jsem ležela na operačním stole. Bylo mi 24 let.
Po operaci mi dr. řekl, že do téhle chvíle tak rozsáhle rozrostlou endometriózu neviděl. Kdybych nebyla tak mladá nebo už měla dítě, vezmou mi celý spodek. Měla jsem ale velké štěstí, endometrióza mi "zhuntovala" jen dělohu, vaječníky byly čisté. Málem napadla i střeva a konečník. Z prostoru mezi dělohou a konečníkem mi vyndali výrůstky prorostlé do sebe velikosti baseballového míčku (měla jsem poslední dva roky i problém jít na velkou, každý sen jsem probrečela, byla jsem i na kolonoskopii, ale nic nikdo nikdy neobjevil). Další postup byl rok brát hormony, které vyvolaly umělý přechod, poté druhá operace, protože při první se nedalo vyndat vše.

Ten rok byl tragický. Nejprve naordinovaná antikoncepce bez vynechání (aby nebyla menstruace) byla neúspěšná, takže tvrdě do hormonů na umělé vyvolání přechodu. Hormony pracovaly, já přišla o spoustu vlasů, přibrala, nálady jsem měla jak stará bába, pořád jen a jen návaly. Chuť na sex nula. Děs. A navíc ten předpoklad, že nejspíš neotěhotním, nebo hodně těžko, protože mám dělohu zjizvenou a nejspíš nebude mít vajíčko se kde uhnízdit.

Snažila jsem se o vše možné, hlavně pila různé bylinky a snažila se být pozitivní.
Při druhé operaci mne už jen "dočistili" a preventivně mi profoukli vejcovody. Pak mi řekli, že se můžeme začít snažit. Nevěřila jsem.

A světe div se, hned na první pokus se zadařilo a celé těhotenství (i když doktoři strašili, jak budu muset být na rizikáči a pořád ležet) bylo úplně parádní. Narodil se mi zdravý a krásný syn. Teď rok po porodu naštěstí vše ok a můžeme mít další děti. Moje roční kojení a tedy i rok od porodu bez menstruace tomu hodně napomohl.
Takže u nás naštěstí happyend, byť straší s návratem nemoci, snad zvládneme ještě nějaké děti.
3 lidé považují za užitečné
bibinka86  8. říj 2014

Zázrak do půl roku

Ahojky, je mi 28 let a před dvěma lety jsem vysadila po osmi letech antikoncepci s tím, že se chci od chemie vyčistit a poté otěhotnět. Otěhotnět jsem chtěla letos na jaře. Brali jsme to sportovně, žádné nervy. Jenže, když mi kamarádka oznámila, že je v jiném stavu a my stále nic, začala jsem na to stále víc a víc myslet.

V červnu jsem musela navštívit svého gynekologa, měla jsem podezření na kvasinky, které mi potvrdili. Přišlo mi to zvláštní, nechápala jsem, kde jsem k tomu přišla. V bazénu jsem se nekoupala, horké léto také letos nebylo, hygienu s manželem dodržujeme, prostě to byla záhada. Ani lékař mi to nebyl schopen vysvětlit. Po týdnu léčby jsem šla na kontrolu, kde mi zjistil cysty na obou vaječnících. Dále provedl další vyšetření a přišel na nějaké výrůstky, ze kterých odebral vzorek a poslal na histologii. Dostala jsem strach.

Nikdy předtím jsem cysty ani žádné jiné komplikace neměla. Problémy ani výraznými bolestmi jsem netrpěla, pouze při menstruaci. Zpětně si uvědomuji, že jsem měla čím dál víc měsíc od měsíce bolestivější a hůř snesitelnější menses. Ale nikdo se tím nezabýval. Cysty jsme nechali tedy přirozeně prasknout a po menstruaci jsem se dostavila opět ke kontrole a pro výsledky. Cysty byly pryč, ale lékař měl podezření na endometriózu. Poslal mě do nemocnice k odbornějšímu vyšetření, kde mi v červenci endometriózu potvrdili v rektovaginálním septu. Podotýkám, že veškeré vyšetření prováděli pouze UTZ.

Druhý den jsem se objednala ke specialistovi. Bohužel má dlouhé čekací lhůty a já byla objednaná až na září. Četla jsem pár článků o endometrióze, ale raději jsem se nemoci nepoddávala i když jsem věděla, že otěhotnět přirozeně v mém případě bude složitější. O miminko jsme se už cíleně nesnažili. Bolesti spojené s endometriózou byly stále větší, protože mám sedavé zaměstnání, tak byla pro mě osmihodinová pracovní doba vyčerpávající a kolikrát jsem nevěděla, jak si mám sednout, aniž by mě nepíchalo v podbřišku, jakoby mě něco bodalo do vaječníků.

V srpnu jsem očekávala další menses, ale bohužel (později bohudík) nepřišel ani 5. den. Dávala jsem to za vinu endometrióze nebo jsem si myslela, že mám jiný, horší problém. Pak jsem se podle těh. testu dověděla, že jsem těhotná i když jsem tomu stále nevěřila, že by to bylo najednou tak jednoduché. Na gynekologii mi těhu potvrdili (4. týden) i když tomu nedávali velkou šanci. Nyní jsem ve 12tt a drobečkovi se daří :) Já mám sice občasné bolesti, ale pevně věřím, že to dotáhneme ke zdárnému vítězství.

Přeji i vám všem ostatním, které máte jakékoliv problémy, ať máte hlavně dostatek trpělivosti a ať se vám brzy též zadaří. Hodně štěstí ;)
1 člověk považuje za užitečné
luckamb  14. únor 2014

Jak nás štěstí potkalo 2x :-D

I já mám bohužel osobní zkušenost s endometriozou, ale doufám, že můj příběh vám všem dodá naději :-)

V roce 2007 jsme se začali snažit o první miminko a to se nedařilo a nedařilo. Všechna vyšetření byla v pořádku a po dvou letech mimi stále nikde. 22.10.2009 jsem podstoupila svojí první laparoskopii, kde byla zjištěna endometrioza, která byla už i v dutině břišní. Na sále jsem tehdy strávila cca 3-4 hodiny, než se doktorům podařilo dát vše dohromady. Po operaci mi pan primář řekl, že mám jít domů a na nic nečekat, že se endo velice ráda a velice rychle vrací. A světe div se po dvou letech trápení, jsem dostala 4.11. 2009 MS po laparoskopii a 4.12. 2009 jsem na testu našla vytoužené //. 15. 8. 2010 se nám potom narodila dcera.

Nicméně jsem brzy chtěla druhé mímo. Tehdy mi dr. řekla, že endo bych už mít neměla, protože se to těhotenstvím a kojením "léčí". No bohužel - opět dva roky zbytečného trápení a po dvou letech 8.4.2013 laparoskopie - opět odstraněna endometrioza i když tentokrát v daleko menším rozsahu. No a 12.5. 2013 poslední MS a 4.6.2013 nalezeny //. Teď 31.1.2014 se nám narodil syn.

Takže holky držte se a doufám, že spousta z vás bude mít takové štěstí jako jsme měli my.
4 lidé považují za užitečné
leikkka  7. kvě 2013

Endometrioza a tehotenstvi

Také tady vložím svůj příběh s endometriózou, ať Vás mohu všechny povzbudit. Mně ji diagnostikovali v roce 2007, operovali mě za 5 minut 12 jak se říká a přisla jsem o celou levou stranu - vejcovod i vaječník - klasický řez - endometrióza 4. stupně. V roce 2009 jsem prodělala laparoskopii pro pooperační srůsty 3. stupně a diagnóza zněla neprůchodný vejcovod - jediný, co je. V roce 2008 a 2009 jsem byla v lázních. V roce 2009 jsme se snažili přes IVF - 1. pokus nedopadl. V lednu 2010 jsme využili druhého pokusu IVF a je z toho synek - 2,5 roku - půl roku byl zamražený. Po porodu jsem MS dostala az po 9 měsících - opět s problémy endometriózy a hrozila další operace a odstranění pravého vejcovodu a vaječníku, doporučeno opětovné těhotenství. V lednu 2012 jsme se pokusili o 3. IVF (druhý odběr) - nedopadl dobře - jen jedno vajíčko, ale uchytilo se a čekali jsme dcerku, bohužel v únoru v 8tt jsme o ni přišli při autohavarii a v březnu jsem potratila. Dva měsíce na to jsem MS nedostala a v červnu jsme zjistili, že čekáme dítě. V únoru 2013 se nám narodil synek. A to je pouze 1% úspěšnost, že se nám to přes ucpaný vejcovod podaří. Takže dodávám všem naději, že zázraky se dějí a určitě se všichni zlatíčka dočkáte :) Přeji všem hodně štěstí a těším se na zprávy, že už drobečka očekáváte.
9 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce