Minirin

Účinnou látkou léku2 Minirin je desmopresin, což je syntetická náhražka hormonu vasopresinu, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle jako antiduretický hormon. Úkolem desmopresinu je redukce moči, a protože působí pouze na tzv. V2 receptory, redukuje tudíž množství moči, ale nezpůsobuje zúžení tepen a žil.

Indikace

Lék Minirin je určen k léčbě:

  • nykturie - urgentní nucení na močení v noci, způsobené zvýšenou tvorbou moči (nad kapacitu močového měchýře),
  • centrálního diabetu2 inspidu,
  • primárního nočního pomočování dětí starších 5 let (v případě, že má dítě normální koncentrační schopnost ledvin).

Léčba primární noční enurézy lékem Minirin

Za vhodnou počáteční dávku se považují 0,2 mg před spánkem6. Navýšení na 0,4 mg je možné v případě, že nižší dávkování nepřináší dostatečný léčebný efekt. V průběhu léčby je nezbytné dodržovat omezení příjmu tekutin před spánkem. V praxi to znamená, že hodinu před podáním léku a pak dalších minimálně 8 hodin by příjem tekutin neměl přesáhnout 0,2 dcl. V opačném případě může léčba vést k zadržování tekutin v těle, poklesu látkové koncentrace sodného kationtu s možnými nežádoucími příznaky, jako je bolest hlavy5, nevolnost8, zvracení3 a navýšení tělesné váhy. Ve zvláště vážných případech může dojít i ke křečím. Při výskytu zmíněných komplikací je nutné léčbu okamžitě přerušit až do úplné úpravy zdravotního stavu.

V případě zahájení opakované léčby je zapotřebí důsledné dodržování omezení příjmu tekutin.

Lék Minirin je možné užívat v případě nočního pomočování nepřetržitě až po dobu 3 měsíců. Další případné pokračování léčby je možné posoudit až po vysazení léku minimálně na 1 týden.

Kdo je oprávněn léčbu Minirinem zahájit

Lék Minirin je vázán na lékařský předpis, který mohou vydávat lékaři z oborů urologie, dětské urologie, urogynekologie, endokrinologie a pediatři.

Více o nočním pomočovaní dětí a Enuréze naleznete v samostatných článcích Noční pomočování dětí a Enuréza.

Více o léku Minirin na modrykonik.cz

Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s Minirinem

Máš zkušenost s Minirinem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru