Noční pomočování dětí

Nočním pomočování dětí (též Enuresis nocturna) je mimovolný únik celého objemu močového měchýře během spánku6 (buď nočního nebo poledního) u dětí starších 5 let. Noční pomočování se velmi často dědí - pokud ho měl jeden z rodičů, je pravděpodobné, že jím bude trpět i některé z dětí.

Tímto problémem trpí 2 děti z 10 ve věku 5 let. Ba dokonce 2 - 3 děti ze 100 se pomočují ještě v pubertě3 a může to přetrvat až do dospělosti.

Příčiny nočního pomočování

Příčin nočního pomočování může být několik. Někteří lidé si nesprávně myslí, že se pomočuje jen dítě, které je na tom psychicky špatně (trápí ho něco v rodině nebo ve škole) zdravé a šťastné dítě, které si užívá dětství.

Příčinou jeho pomočování totiž může být nedozrálé spojení mezi mozkem a močovým měchýřem. Mozek nedokáže upozornit na přeplněný močový měchýř. Dítě se z tvrdého spánku neprobudí a výsledkem je, že se vyčůrá do postýlky22.

Dalšími příčinami může být zánět na močovém ústrojí7 nebo jakákoli jeho porucha. Proto patří diagnostika a určení příčiny nočního pomočování do rukou lékaře.

Primární noční enuréza

Enuresis nocturna, noční pomočování je mimovolný únik celého objemu močového měchýře během spánku u dětí starších 5 let. K pomočení může dojít i během dne při odpoledním spánku.

Je prvotní pomočování vyskytující se od útlého věku. Ve věkové skupině 4-6 letých dětí jsou rovnoměrně zastoupeni chlapci i dívky, ale s narůstajícím věkem se noční enuréza vyskytuje častěji u chlapců.

Příčiny

  • špatné návyky příjmu a výdeje tekutin (hodně tekutin před spaním),
  • porucha sekrece antidiuretického hormonu řídícího sníženou produkci moči ve večerních hodinách,
  • opožděné zrání centrálního nervového systému, mezi prvním a druhým rokem života dozrává u dětí schopnost vnímat pocit plného močového měchýře,
  • genetické vlivy,
  • abnormální spánkové stereotypy. Nočním pomočováním trpí děti s tvrdým spánkem nebo děti, které jsou náměsíčné,
  • nesprávná výživa. Nadměrný příjem colových nápojů, čokolády, silných kyselých ovocných džusů,
  • organické postižení, (vrozená porucha vývoje močové trubice u chlapců, vezikouretrální reflux),
  • dysfunkce dolních močových cest (poškození na úrovni míchy, vrozené vývojové vady),
  • alergie,
  • vliv léků2 (zejména psychiatrická medikace).

Sekundární noční enuréza

Druhotné pomočování nastupuje po delším bezpříznakovém období bez pomočování. Příčinou jsou psychické problémy (hádky, rozvod2 rodičů, stres ze školy atp.)

Pomoc lékaře

Někteří rodiče se stydí za to, že se jejich dítě počůrává. Proto raději čekají, až to přejde. Není to však správné. Rodiče nejsou odborníci a nedokáží stanovit přesnou příčinu. Tím pádem neumějí ani správně proti tomuto problému bojovat a tak pomoci svému dítěti.

Čím déle nechají rodiče dítě s pomočováním bez pomoci, tím těžší bude potom následná léčba. A navíc je psychika dítěte dlouhodobě vystavována stresu a hanbě, což ho může poznamenat na celý život.

Po prohlídce dětský lékař zváží, zda je třeba navštívit odborníka. Pokud ano, pošle rodiče s dítětem k dětskému nefrologovi. Ten si s dítětem promluví a pokusí se zjistit, jak dítě vnímá svůj problém. Následně vyšetří moč pod mikroskopem a močové ústrojí ultrazvukem.

Pokud se dítě starší 5 let opakovaně počůrává, tedy v době, kdy by již mělo bez problémů ovládat svůj močový měchýř, je třeba navštívit lékaře co nejdříve. Tento problém se odborně nazývá enuréza. Nejedná se o problém pouze nočního pomočování, existuje více druhů tohoto onemocnění.
Viz hlavní článek Enuréza.

Jak s nočním pomočováním bojovat?

Nefrolog rodičům navrhne režimová opatření:

  1. Úprava pitného režimu7: Dítě, které trpí nočním pomočováním, by mělo pít hlavně dopoledne. Večer je nutné množství tekutin omezit. Do tekutin třeba započítat i polévky, ovoce, nebo více šťavnatou zeleninu (okurky, melouny, atp). Minimálně dvě hodiny před večerním spánkem by dítě již nemělo pít vůbec. Opět pak až ráno.
  2. Důsledné a pravidelné vymočení se: Dítě je třeba naučit, že má chodit pravidelně a často na záchod, aby se vyčůralo (cca každé 2 - 3 hodiny). Před nočním spánkem je nutné dbát na důkladné vyčůrání. Dítě by při tom mělo sedět pohodlně s nohama v pravém úhlu (může je mít podložené židlí). Platí to i pro chlapce, protože se mnohokrát vestoje nedokážou pořádně vyprázdnit.
  3. Pravidelný a dostatečný spánek: Dítě by mělo chodit spát ve stejnou dobu a před spaním by mělo mít co nejvíce klidu.

Dodržování těchto opatření je velmi důležité. Někdy to s sebou přinese i trošku slz a hněvu, ale je třeba dítěti vysvětlit, že je to jen pro jeho dobro.

Pokud se ani přes dodržování režimových opatření situace nezlepšuje, lékař může navrhnout léčbu léky2. Každý večer před spaním dítě užije lék, díky kterému se bude tvořit během spánku méně moči a podaří se mu takto vydržet být suché až do rána. Tato léčba je účinná a bezpečná, protože působí pouze během noci, ráno je už lék z těla vyplaven.

Proč je důležité začít s léčbou?

Noční pomočování sice věkem pomaličku ustupuje, avšak v některých případech může problém přetrvat až do dospělosti. Není tedy dobré čekat, až z toho dítě vyroste.

Po dovršení 5 let je vhodné začít s režimovými opatřeními, aby dítě nemuselo prožívat stres příliš dlouhou dobu. Tyto děti se totiž za svůj problém stydí před svými kamarády, nechtějí s ​​nimi jezdit na výlety, do školy v přírodě, cítí se méněcenné. Jejich psychika může velmi trpět. Rodiče jim musí být oporou a největším pomocníkem. Pouze tak dokáží nad svým problém co nejrychleji vyhrát.

Video: Noční pomočování dětí (SK)

Více o nočním pomočování dětí na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://zena.pravda.sk/rodina/clanok/282473-nocne-pomocovanie-je-liecitelne-no-nie-samoliecitelne/
  2. https://web.archive.org/web/20070915082640/http://www.pomocovanie.sk/
  3. http://najmama.aktuality.sk/poradna-otazka/226971/nocne-pomocovanie-deti/
  4. https://casprezeny.pluska.sk/clanok/88752/je-nocne-pomocovanie-u-deti-normalne
  5. http://www.mamaaja.sk/dieta/skolkar/mokra-postielka-ii-cast/

Hodnocení a zkušenosti s nočním pomočováním dětí

Máš zkušenost s nočním pomočováním dětí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce