Pupeční kýla

Omfalokéla je vrozená vada břišní stěny v oblasti pupku, při které jsou střeva, játra nebo jiné orgány umístěny mimo břišní dutinu. Vysunuté orgány jsou pokryty tenkou blánou, která pro ně vytváří jakýsi vak.

Střeva plodu se přirozeně vyvíjí mimo břišní dutinu, během 11. týdne těhotenství16 se pak posouvají směrem dovnitř. Při omfalokéle však zůstanou venku, a to buď celá včetně jiných orgánů nebo jen částečně.

Závažnost stavu závisí tedy na tom, jaká část orgánů je mimo břicho. Při pohybech plodu v děloze3 se totiž může takto vysunutý orgán přiškrtit. Následně není dostatečně zásoben krví a kyslíkem a může dojít k jeho poškození.

Výskyt

Omfalokéla se vyskytuje přibližně u jednoho až dvou novorozenců7 z deseti tisíc narozených s tím, že tyto dětí mívají často i jiné vrozené vady, např. poškození srdce, žlučníku atd.

Rizikové faktory vzniku omfalokély

Přesná příčina, která způsobuje tuto vadu není dodnes známa. Mezi rizikové faktory, které mohou souviset se vznikem omfalokély patří:

  • užívání alkoholu a tabáku během těhotenství,
  • užívání některých léků2, např. antidepresiv,
  • obezita,
  • vyšší věk matky,
  • vícečetné těhotenství.

Projevy

Vadu je možné odhalit ultrazvukem a následně řešit již během těhotenství. Defekt v břišní stěně u novorozeného dítěte s omfalokélou může mít různou délku, od 4 do 12 cm. Čím větší je, tím více je stav dítěte závažnější. Úmrtnost dětí s omfalokélou je zhruba 25 %.

Více o omfalokéle na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.cdc.gov/ncbddd/birthdefects/omphalocele.html
  2. Pediatric Omphalocele and Gastroschisis Treatment & Management
  3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000994.htm

Hodnocení a zkušenosti s pupeční kýlou

Máš zkušenost s pupeční kýlou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ivchez  26. zář 2017

Plod s omfalokelou

Čekala jsem vytoužené druhé miminko. Když se to podařilo měli jsme obrovskou radost, ale kvůli našemu věku jsme se báli jak dopadne screening na Downa atd. Vše bylo v pořádku, ale lékař zjistil Omfalokelu a poslali nás ke genetikovi a na odběr CVS a spousty dalších vyšetření.

Vesměs nám doporučovali všude ukončení těhotenství. Nastudovali jsme si co to vlastně to miminko má a našli pár maminek co to nevzdaly. Ukončení jsme odmítli a hledali pomoc. Kontaktovali jsme MOTOL a objednali se tam na konzultaci v 16tt a od té doby jsme byli co 14 dní sledováni u našeho gynekologa a jednou za měsíc přímo v Praze. Museli jsme podstoupit množství vyšetření pro vyloučení ostatních vad plodu. Byly to nervy. Vak s obsahem střev rostl spolu se synem a 14 dní před termínem jsem jela už do Prahy a tam přirozenou cestou porodila svého syna, kterého hned převezli na JIP a druhý den po všech vyšetřeních mu vrátili střeva do břicha a udělali plastiku pupíku.

Náš Matěj měl omfalokelu na pupeční šnůře, takže to bylo díky bohu jednodušší na operaci. Strávili jsme nějaký čas na Motole a brzy jeli domů a jezdili na kontroly. Ted je to normální miminko a nikdo by na něm nic nepoznal.

Více info na mé zdi tady na MK a pokud budete mít dotazy kontaktujte mne. Není to snadná cesta a stojí to hodně nervů než se projde přes všechny testy, ale ten výsledek za to stojí.
8 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce