Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Pupeční kýla

1 zkušenost

Pupeční kýla (Omfalokéla) je vrozená vada břišní stěny v oblasti pupku, při které jsou střeva, játra nebo jiné orgány břišní dutiny umístěny mimo břišní dutinu. Jsou tedy venku. Vysunuté orgány jsou pokryty tenkou blánou, která pro vysunuté orgány vytváří jakýsi vak.

Střeva plodu se vyvíjí mimo břišní dutinu, během 11. týdne těhotenství16 se střeva posouvají směrem dovnitř břišní dutiny. Při pupeční kýle střeva neputují zpět do břicha, ale zůstávají venku.

Při pupeční kýle nemusí být venku celé střevo nebo někdy je to pouze jeho část. Závažnost stavu závisí tedy na tom, jaká část orgánu je mimo břicha, ale i na orgánu, který je mimo. Při pohybech plodu v děloze3 se může takto vysunutý orgán přiškrtit. Následně není dostatečně zásoben krví a kyslíkem a může dojít k jeho poškození.

Výskyt

Pupeční kýla se vyskytuje přibližně u jednoho novorozence7 z 5300 narozených. Děti s pupeční kýlou mají často i jiné vrozené vady, např. poškození srdce, žlučníku, obstrukce střeva a jiné.

Rizikové faktory

Přesná příčina, která způsobuje tuto vadu není dodnes známa. Mezi rizikové faktory, které mohou souviset se vznikem pupeční kýly patří:

 • alkohol a tabák během těhotenství
 • některé léky2 - např. antidepresiva
 • obezita - je vědecky dokázáno, že ženy s obezitou mají větší pravděpodobnost, že jejich dítě bude mít pupeční kýlu
 • vyšší věk matky
 • vícečetné těhotenství
 • předčasný porod20

Projevy

Defekt v břišní stěně může mít různou délku, od 4 - 12 cm. Čím větší je defekt, tím více je stav novorozence závažnější. Tuto vadu je vidět hned po narození, pokud se nepopsala tedy už na ultrazvuku.

Komplikace

 • předčasný porod, nízká porodní hmotnost53
 • podchlazení
 • dehydratace
 • sepse
 • zpomalený růst plodu v děloze
 • poškození střeva

Diagnostika

Pupeční kýla se může diagnostikovat již během těhotenství pomocí ultrazvuku nebo po narození, kdy lékař přímo vidí pupeční kýlu. Během těhotenství24 se dělají i screeningové testy, při kterých se může odhalit tato porucha.

Léčba

Pupeční kýly se řeší operačně, vždy je nutné ale stabilizovat stav dítěte a pokud jsou přidružené i jiné závažné onemocnění, je potřeba zajistit vitální funkce novorozence. Při velké pupeční kýle se operace někdy odkládá, tehdy se vysunuté orgány překrývají speciálním krycím materiálem. Operace se provádí v celkové narkóze.

Prognóza

Pokud dítě nemá jiné vrozené vývojové onemocnění a pupeční kýla je malá, prognóza onemocnění je dobrá. Pokud se tato porucha diagnostikuje již před narozením,28 matka je stále sledována a upřednostňuje se císařský řez81. Porod by měl probíhat v porodnice24, kde jsou speciální centra a péče pro novorozence.

Strava novorozence s pupeční kýlou

Střevo takových novorozenců obvykle pracuje správně a nevyžaduje speciální formule. Stravu je zapotřebí přizpůsobit tehdy, pokud je nějaká obstrukce ve střevě, protože tehdy neprochází střevem žádná potrava a novorozenec dostává výživu pomocí infuzí, a to do té doby, dokud se operačně nevyřeší obstrukce ve střevě.

Děti by se měly po operaci vyhýbat kontaktním sportům, při kterých může dojít k poškození břišní stěny.

Více o pupeční kýle na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.cdc.gov/ncbddd/birthdefects/omphalocele.html
 2. Pediatric Omphalocele and Gastroschisis Treatment & Management
 3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000994.htm
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s pupeční kýlou

Máš zkušenost s pupeční kýlou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ivchez
26. zář 2017

Plod s omfalokelou

Čekala jsem vytoužené druhé miminko. Když se to podařilo měli jsme obrovskou radost, ale kvůli našemu věku jsme se báli jak dopadne screening na Downa atd. Vše bylo v pořádku, ale lékař zjistil Omfalokelu a poslali nás ke genetikovi a na odběr CVS a spousty dalších vyšetření.

Vesměs nám doporučovali všude ukončení těhotenství. Nastudovali jsme si co to vlastně to miminko má a našli pár maminek co to nevzdaly. Ukončení jsme odmítli a hledali pomoc. Kontaktovali jsme MOTOL a objednali se tam na konzultaci v 16tt a od té doby jsme byli co 14 dní sledováni u našeho gynekologa a jednou za měsíc přímo v Praze. Museli jsme podstoupit množství vyšetření pro vyloučení ostatních vad plodu. Byly to nervy. Vak s obsahem střev rostl spolu se synem a 14 dní před termínem jsem jela už do Prahy a tam přirozenou cestou porodila svého syna, kterého hned převezli na JIP a druhý den po všech vyšetřeních mu vrátili střeva do břicha a udělali plastiku pupíku.

Náš Matěj měl omfalokelu na pupeční šnůře, takže to bylo díky bohu jednodušší na operaci. Strávili jsme nějaký čas na Motole a brzy jeli domů a jezdili na kontroly. Ted je to normální miminko a nikdo by na něm nic nepoznal.

Více info na mé zdi tady na MK a pokud budete mít dotazy kontaktujte mne. Není to snadná cesta a stojí to hodně nervů než se projde přes všechny testy, ale ten výsledek za to stojí.
8 poděkování