Co pomáhá na nevolnosti v těhotenství?
Holky prosím co vám pomohlo na nevolnosti v těhu ? Mě je špatně od rána do večera, snad všechno co sním ze mě do 15min letí ven 😞 Už nevím co si mám koupit 😞 Děkuji za každou radu nebo zkušenost 🙂
Stručné shrnutí
- Suché pečivo a křupavé jednoduché potraviny jako piškoty, suchý rohlík, tousty nebo chleba s máslem jsou často uváděné jako rychlá první pomoc proti nevolnosti v těhotenství.
- Studené sladké nápoje a ochlazené perlivé vody, zejména Coca Cola, vychlazené džusy, zmrzlina a ledové nanuky (Callipo) pomáhají mnoha ženám snížit pocity na zvracení.
- Při těžkém zvracení může lékař doporučit kapačky nebo předepsat antiemetika jako Torecan či Antimetil; jako doplnění živin byly zmiňovány Nutridrink a minerálka Magnesia, a mezi nefarmakologickými možnostmi zázvorové lízátka, zázvorový čaj a homeopatikum Sepia officinalis.
Nejčastější otázky
Q: Co mohu doma zkusit okamžitě, když je mi od rána do večera špatně?
A: Zkuste suché piškoty, suchý rohlík nebo toust, malé porce během dne, mandarinky nebo banán, a vychlazené sladké nápoje jako Coca Cola nebo studené džusy; zmíněna byla i zmrzlina a ledové nanuky (Callipo).
Q: Pomáhá zázvor na těhotenskou nevolnost?
A: Zázvor v podobě zázvorových lízátek nebo zázvorového čaje byl několikrát uveden jako účinný prostředek, ale v diskusi byly i zkušenosti, kdy zázvor vůbec nepomohl.
Q: Kdy mám vyhledat lékaře nebo požádat o kapačky?
A: Lékař může doporučit kapačky při opakovaném zvracení a významném úbytku hmotnosti; v diskusi byly zmínky o doporučení infuzí při dlouhodobém zvracení a o tom, že Nutridrink může sloužit jako alternativa k infuzím.
Q: Jaké léky může lékař předepsat na nevolnost v těhotenství?
A: V diskusi byly zmíněny antiemetika Torecan a Antimetil; účinek byl individuální (někomu léky pomohly, někomu nikoli).
Q: Mohou vitaminové tablety zhoršit nevolnost?
A: Bylo hlášeno, že vitaminové tablety pro těhotné mohou u některých žen zhoršit nevolnost, a v jednom případě lékařka doporučila jejich vysazení s následným zlepšením.
Q: Co pomůže doplnit živiny, když nic nelze udržet?
A: Nutridrink byl v jedné zkušenosti doporučen jako přípravek obsahující většinu důležitých živin a pomohl vyhnout se kapačkám; také byla doporučena Magnesia a smoothie z rozmixovaného ovoce pro doplnění minerálů a vitamínů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Suché pečivo (piškoty, rohlík, toust) a studené sladké nápoje (Coca Cola, vychlazené džusy) se opakovaně uvádějí jako užitečná první pomoc na nevolnost.
- Nevolnosti se u mnoha žen postupně zlepšují po prvním trimestru, často kolem 12.–16. týdne těhotenství.
- Účinnost prostředků je individuální a je potřeba zkoušet různé potraviny a tekutiny.
Sporné názory
- Zázvor: někteří uváděli, že zázvorové lízátka a čaj výrazně pomohly, jiní hlásili, že zázvor neúčinkoval nebo jim vadil.
- Farmakologická léčba: některé ženy hlásily zlepšení po antiemetikách (Torecan, Antimetil), jiné uváděly, že léky nepomohly a skončily na kapačkách.
- Homeopatie: homeopatické Sepia officinalis bylo pro jednu ženu údajně velmi účinné, ale tento názor nebyl univerzálně sdílen.
Otevřené otázky
- Kdy přesně indikovat hospitalizaci a podání infuzí (kapaček) při těhotenském zvracení?
- Které antiemetikum je v konkrétním těhotenském případě nejbezpečnější a nejúčinnější?
- Jaké je optimální složení a dávkování nutričních přípravků (Nutridrink) pro ženy, které nemohou udržet pevnou stravu?
Zmíněné značky a firmy
Coca Cola, Makro, Callipo, Magnesia, Nutridrink, Torecan, Antimetil, Sepia officinalis
Zmíněné produkty a metody
piškoty, suchý rohlík, tousty, chleba s máslem, mandarinky, pomeranče, meloun, banán, polévky, zázvorové lízátka, zázvorový čaj, studená Coca Cola, vychlazené džusy, zmrzlina, Callipo nanuky, perlivá minerálka, Magnesia, Nutridrink, smoothie (rozmixované ovoce), kapačky (infuze), antiemetika Torecan, Antimetil, vitaminové tablety pro těhotné, homeopatikum Sepia officinalis, heřmánkový čaj, meduňkový čaj
Místa a osoby
Makro
já pila ráno mátový čaj, zobala piškoty, když to šlo... a ta studená cola mi pomáhala. Pak celkem i ty zázvorový lízátka pro těhotný. Všechno to bylo jen na chvilku a rychle se to měnilo, někdy jsem nemohla piškoty ani vidět a někdy to bylo jediné, co jsem do sebe dostala za celý den. Já jsem tedy zas tak moc nezvracela, ale zle mi bylo hrozně. Od rána do večera mi bylo těžko a pocity na zvracení. Teď jsem 14tt a mám u cca 2 týdny pokoj 😉 Jinak mě tohle odbobí stálo -4kg, ale to mi zas tak moc nevadí 😀
Byla jsem na toustech a mandarinkach. Mandarinky mi dělaly líp, zkusila jsem je potom co jsem dočetla že citrusy maj pomáhat a pak je jedla zbytek prvního trimestru. Servis manžel donesl ráno dvě oloupané do postele. Kupovali jsme je po krabici v Makru.
Polívky šly, jak jsem to nemusela žvejkat tak to bylo lehčí, ale fakt pomalu. I když z vůně se mi dělalo šoufl něco jsem do sebe potřebovala dostat.
Prej je super zázvor, ale ten já nemusím tak jsem to nezkoušela.
Já prozvracela první tři měsíce. Jeste z 1.screeningu jsem jela s kýblem v autě. A třeba i 20x denně jsem zvracela. Pak už teda i žaludeční šťávy, protože nebylo co. Jediné co mi pomáhalo byla Coca Cola vychlazená a piškoty. Doktor mě chtěl už poslat na kapacky, ale nakonec ne. Tak mi doporučil pít Magnesii a aspoň smothie. (Ovoce rozmixované) ať do sebe dostanu minerály a vitamíny. To jsem udržela o chvíli dýl. No a na cesty do hrnečku mega oslabený černý čaj a zázvorové lízátka. Ještě teď je mi z toho zle když si na to vzpomenu, tak přeji ať to brzy přejde
Me pomáhá ledová coca cola a sucha stará houska. Teď mám dny kdy je mi líp a zvladnu něco sníst a neletím na záchod. Jinak ještě piju černý a zázvorový čaj. A když mám extra krizi tak mi pomáhá thajská paliva polévka s kokosvym mlikem a zeleninové sushi. To zatim nikdy nevyzvracim, i minulé tehu mi to pomahalo 🙂
@svetty jo a hlavně nejez to co nechceš mít zprotiveneho 😀já jsem se snažila do sebe dostat maso a vývary a když párkrát letělo ven, tak jej do dneska (26tt) nemůžu ani vidět. Hold miminka už jsou chudaci vegetariáni 😀
Holky moc děkuju za rady....jak to tak vidím musím přežít na coca cole a piskotech :D , jinak všechno leti, polívky vůbec nemuzu... včera jsem si dala s chutí meloun ze je to jen voda a i ten za chvilku letel...tak budu doufat ze to brzo prejde..... co by jme pro ty nase mimulka nevytrpeli :D
Ahoj, ja tedy nezvracela ani jednou, ale az do 17tt jsem mela celodenni nevolnosti, obcas jsem skoncila s hlavou v mise, ze to pujde ven, ale vzdy se to udrzelo, pomahaly mlecne kysele vyrobky, bily jogurt, kefir jsem pila ve velkem, pak ovoce, hlavne broskve, hroznove vino, jahody, banan a jabko nee... Jinak mne nevadili prasarny jako je smazak, hranolky, knedliky s omackou, ale kuskus, ryze vse zdrave co jsem jedla predtim ve velkem, jsem nemohla ani citi natoz snist,... At je brzy lepe
@svetty me pomohlo mit po ruce rohlik nebo chleba a cely den prikusovat, studena voda, lizatka (nemusely byt ani ty pro tehotne), jako prvni pomoc ledove vychlazena vybublinkovana kola. Ja ted nesnesu vubec bublinky... pak jeste studena voda s citronem je fajn. Ono se to casem trosicku zlepsi, nejhorsi jsou ty zacatky... pak se ty nevolnosti da celkem zvladat
Me pomohly zazvorove lizatka, ale musela bych je jist non-stop 😀 jinak jsem zvracela, at jsem snedla cokoli, ani ranní piskoty mi nepomohly 🙄 a toto mi trvalo v prvním tehu az do konce 7 měsíce 😀🙄 no mazec.
Tedka jsem v druhem tehu, 14 tt a sem tam taky zvracím, pomuze mi jist i v noci(hlavne me i budí hlad) pak čistá voda a nekdy zabere se po probuzení co nejrychleji najist treba rohliku s máslem, bohužel mi se stává, ze at se najim čehokoli, stava se ze to jde ven 🙄. Asi nic zaruceneho není, hold preckat a snazit se aspon neco v sobě nejak udržet 🙂
Bylo mi zle po vitaminovych tabletkach pro těhotné. Doktorka mi rekla at to nejim a po vysazeni byl klid. Kdybych je nejedla tak si myslim usetrim nevolnosti celkově 😊
@dinushka00 jezisi nestras me .... az do 7mesice :D
@2hanah torecan uz jsem jednou napsany mela a vubec nepomahal :( dekuju, musim to hold preckat
Blila jsem jak Alík 4 měsíce. Před každým jídlem jsem se musela vyzvracet, abych mohla jíst. Byla jsem hlavně na sušenkách. Z léků mi nepomáhalo, bohužel, vůbec nic. Cola taky ne. Musela jsem to přetrpět. Nakonec jsem stejně musela na kapačky. Držím palce, ať je co nejdřív dobře ❤.
Tak mě zázvor ani kola nepomahala. Od nevolnosti nepomahalo nic, ale nezvracela jsem po suchým toustu a pomeranči. Pila jsem jen studenou vodu. Okolo 12tt se to pomalu lepšilo a v 16tt jako když utne. Drz se
Zazvorovy caj, staci ten sáčkový, studená cola, zmrzlina, antimetil obcas taky zabral, ale pro me nejlepší homeopatika Sepia officinalis. Taky jsem zvracela vsechno jidlo kazdy den a tohle mi fakt pomohlo nejvíc.
Tak já mám tu nejhorší radu že vsech, která mi v těhotenství akorát zvedala tlak, a to vydržet. Já zvracela skoro denně asi do 24.tt a to mi nepomohlo fakt nic. Jak u prvniho, tak u druhého tehu. U prvního to bylo ještě v kombinaci s nižším tlakem, tak se mi podařilo zůstat na kapacce asi dva dny. No horor jen si vzpomenu. Jinak ještě mi jedna sestřička radila lékořici, že prý obsahuje nějaké látky, které pomáhají ke zmírnění nevolnosti. Musíš vyzkoušet a Držím palce, aby to brzo ustalo 😉

@svetty Vychlazená perlivá sladká minerálka nebo po doušcích Coca cola, na snídani jedině slabý černý čaj s cukrem a piškoty, někdy jeden, někdy třeba 10. A pak jak kdy jsem snesla taky pomeranče a rajčata. A hlavně vydržet 🙂