Dala jsem výpověď v práci a pár dní na to zjistila, že jsem těhotná. Měl někdo stejně?

sofie452
12. dub 2022

Dobrý den, chtěla bych se zeptat někoho zkušeného, na internetu toho je tolik že se v tom člověk snadno ztratí. Ale potřebovala bych vaši radu takže přejdu k věci.
Před dvěma měsíci jsem dala výpověď končí mi teď posledního dubna. A poté jsem zjistila že jsem těhotná, termín mám okolo října. Už jsem nějakou chvilku na neschopence takže nepřipadá v úvahu výpověď stáhnout. Ale zajímá mě jestli to měl někdo stejné nebo alespoň podobné? Někdo mi říká že je nějaká ochranná lhůta 6 týdnů tak bych se chtěla zeptat zda na ní mám nárok? A po 6 týdnech bych případně měla udělat co.
Moc děkuji za vaše odpovědi.
Hezký den.

magdule91
12. dub 2022

ahoj, zeptala bych se nějakého právníka, na co máš nárok 🙂 POdle mě ta lhůta je, když ty dostaneš výpověď, ale jestli je to i obráceně to netuším 🙂 Zkus se poradit s někým, kdo tomu opravdu rozumí a snaž se to vyřešit co nejdříve 🙂

bassetlady
12. dub 2022

Buď zůstat na PN do nástupu na mateřskou. Nebo ji ukončit a jít hledat práci. Ochranná lhůta pro nárok na mateřskou trvá tak dlouho jak trvalo poslední zaměstnání maximálně 180 dní. A taky je potřeba mít odpracováno min. 270 dní za poslední 2 roky.

krisstina93
12. dub 2022

A o co přesně ti jde? O nárok na mateřskou? Nebo co dělat do porodu? Můžeš zůstat na neschopence, ta poběží až do nástupu na mateřskou/ porodu, i když už zaměstnaná nebudeš a nemusíš se nikam hlásit, nemocenskou a zdravotní pojištění ti bude hradit OSSZ. Pokud jde o nárok na mateřskou, tak pokud máš v posledních dvou letech odpracováno aspoň 270 dní a nastoupis na ni nejdýl 180 dní po ukončení pracovního poměru, tak bys nárok mít měla (mělo by to vyjít, pokud nastoupis 8 týdnů před porodem). Předpokládám že tohle zaměstnání teda trvalo aspoň těch 180 dní , jinak se ta ochranná lhůta krátí. Jestli ti jde o stažení výpovědi, s tím zkušenost nemám, ale to už asi nepůjde, ale pokud bys zůstala na té neschopence, tak se vlastně ani nic nemění.

lachtanice86
12. dub 2022

@sofie452 na co se teda ptáš? Na nárok na ppm? Nebo ukončení pn a co potom?

sofie452
autor
14. dub 2022

Dobrý večer, omlouvám se že jsem nebyla aktivní. Měli jsme nějaký problém s internetem. Ptám se jak na nárok na MD tak na to, co mám dělat po práci když jsem dala výpověď a v Dubnu teď končím ale jsem naneschopence.

sofie452
autor
14. dub 2022

Jinak zatím moc děkuji za odpovědi. 🙂

mimi1004
14. dub 2022

@sofie452 Pokud budeš na neschopence až do porodu nebo nástupu na ppm (6-8 týdnů před termínem), nemusíš dělat nic.

andycr
28. dub 2022

@sofie452 nic nedělat, zůstat na PN do nástupu na mateřskou. Pokud na nemocenské ale být nechceš, jdi se po ukončení pracovního poměru a neschopenky evidovat na ÚP.
Nárok na PPM budeš mít pokud, jak je psáno výše, jsi v posledních 2 letech odpracovala alespoň 270 dní. To že ti zanikne pracovní poměr nemá vliv.

sofie452
autor
7. čer 2022

Děkuji vám moc všem 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru