Lék Anopyrin na podporu těhu - máte zkušenosti?

ruzicka06
27. čer 2018
Ahoj. Je tady prosím někdo, kdo dostal lék Anopyrin (na předpis) aby se těhu v prvních týdnech udrželo? Budu moc ráda za vaše zkušenosti. Díky!
vita_
27. čer 2018
Já ho dostala, ne tedy, aby se v prvních týdnech udrželo, ale aby nedošlo k růstové restrikci, začít brát se měl do 13tt. Po pročtení všech možných materiálů s negativními dopady a vlastně žádnými pozitivními, jsem do odmítla brát, i vzhledem k nízkému riziku restrikce.
ruzicka06autor
27. čer 2018
@vita_ No příbalovej leták mě právě docela vyděsil...😞 Jenže to je u všech léků pomale v dnešní době tolik nežádoucích účinků. Zase si říkám, proč by mi ho ale psala, když to nemělo pomoci..vždy jsem se řídila tím, co mi dr. poradila. Tak já nevím 😞
alcar
27. čer 2018
V druhem tehotenstvi s dvojcaty jsem uzivala Godasal (na stejnem principu jako Anopyrin) jako prevenci preeklampsie. Mela jsem pozitivni anamnezu z prvniho tehotenstvi. Vedlejsi ucinky to nemelo zadne, ale tezko rict, jestli to k necemu bylo, stejne jsem z jineho duvodu porodila predcasne.
ruzicka06autor
27. čer 2018
@alcar Já jsem totiž po dvou zamlklých těhu v 6tt, příčina se neví. Genetika u mě i u chlapa v pořádku, hormonální profil taky. Takže příčina se nenašla. Právě mi tento lék napsala, že by to mělo pomoci k udržení. Jako příbalovej leták je docela síla...ale to by člověk pak nemohl žádnej lék pomalu. No prostě budu věřit dr. a snad to pomůže.
hope09
27. čer 2018
Já brala někdy od 14 tt acylpyrin také kvůli riziku preeklampsie. Vedlejší účinky jsme neměla asi žádné a mrňous se narodil v pořádku, v termínu a s 3,7 kg.
vita_
27. čer 2018
@ruzicka06 No já nečetla jen příbalovej leták, na růstovou restrikci nejsou potvrzené žádné pozitivní účinky, pouze negativní. Jiná věc je s preeklampsií. Co se týče braní na udržení - to jsem ještě neslyšela. Mě ho předepsala jedna doktorka, která teda nebyla schopná ani udělat UTZ, takže na její rady kašlu. Probírala jsem to i s doc. Dhaifalah a její genetikem a ti mi řekli, že v tomto případě je k ničemu, spíš to malýmu uškodí, zvlášť v třetím trimestru, že ona by to nebrala a rozhodně ne v té dávce co mám já, max. 100 mg, ale i tak v tom nevidí význam. Jinak riziko restrikce mám 1,7 %. Zatím se malej vyvíjí dle tabulek, za 14 dní jedem k doc. na podrobné měření, tak uvidíme.
katkatomaskova
27. čer 2018
Dr. ho rádi píšou kvůli placentaci - aby nedošlo ke krevním sraženinám v placentě a pupečníku. A může se brát až někdy do poloviny 🙂
ruzicka06autor
27. čer 2018
@vita_ Snad nebudu za blbce, ale ta růstová restrikce co to vlastně je? 😞 Možná mi dr. neřekla přímo na udržení...jsem si to spíš jako domyslela..byla jsem u ní docela v šoku. Já mám brát jen půl prášku denně.
alcar
27. čer 2018
@ruzicka06 Anopyrin je bezne uzivany lek, bere ho kde kdo, tech vedlejsich ucinku se nemusis bat. Samozrejme to nechci nejak bagatelizovat, ale pribalak proste necti. 😉 K udrzeni tehu bys mela brat i nejaky hormon napr. Utrogestan. Kazdopadne pri antikoagulacni lecbe se lepe prokrvuji organy a placenta, takze bych to nevysazovala.
alcar
27. čer 2018
@ruzicka06 rustova restrikce je zpozdovani rustu plodu. Aby byly prutoky pupecnikem a v placente v poradku a netvorily se srazeniny.
ruzicka06autor
27. čer 2018
@alcar Jo asi je lepší ho nečíst 🙂 Já jsem brala k podpoře otěhotnění Fertility blend a řekla mi dr., že ho můžu brát dál. Utrogestan jsem brala cca před 2 roky na úpravu cyklu - sice se cyklus spravil, těhu tenkrát ale nebylo - jenže mi po něm bylo blbě od žaludku. Takže teď zůstanu o toho Anopyrinu + si doberu fertility.
ruzicka06autor
27. čer 2018
@alcar Díky, jsem zase chytřejší 🙂
alcar
27. čer 2018
@ruzicka06 ale to jsou uplne rozdilne leky.kazdy na neco jineho.
vita_
27. čer 2018
@ruzicka06 Zpoždění růst plodu. Mezi časté příčiny ze strany plodu patří chromozomální abnormality, morfologické vady (srdeční vady, postižení ledvin plodu a další), infekce plodu nebo vícečetná těhotenství. Nejčastější příčinou růstové restrikce je nedostatečná funkce placenty, která vzniká ve většině případů poruchou placentace, tedy uchycení placenty v děloze na začátku těhotenství. Mateřský podíl na vzniku růstové restrikce plodu má nejčastěji kouření těhotné ženy, dále se může uplatnit nedostatečná výživa, onemocnění těhotné (nemoci plic, ledvin, srdeční vady, chudokrevnost, zvýšený krevní tlak, autoimunitní choroby, vrozené stavy zvýšené srážlivosti krve a další), užívání drog a podobně. Záleží na tom kolik mg bereš, do 2. trimestru je pokládáno za bezpečné (pokud je nutné ho brát) 100 mg, ve třetím se jasně říká nebrat, ale i tak ho doktoři předepisují.
ruzicka06autor
27. čer 2018
@alcar Myslíš ten utrogestan a anopyrin jako že jsou každý na něco jiného asi že? To jsou to je jasný. Ale nic víc mi nedala. Ale budu chodit na kontrolu každý týden, tak uvidím no.
ruzicka06autor
27. čer 2018
@vita_ Tady na koníku se dovídám každou chvíli něco novýho. Díky za info!
vita_
27. čer 2018
@ruzicka06 Není zač, mám i takový výcuc dopadů při braní kys. acetylsalicylové, kdybys chtěla poslat třeba poštou, můžu. Taky sem hodně řešila, jestli to brát nebo ne, na jednu stranu si říkáš doktoři by měli vědět a nechceš nic zanedbat, na druhou stranu v dnešní době velkého přístupu k informacím, hledám a zjišťuju sama a pak sem na vážkách, kterou stranu poslechnout.
smoulinka211
5. únor 2019
@vita_ ahoj, zaregistrovala jsem se tady jen proto, abych ti mohla odepsat 😀 jsem v podobne situaci, jako jsi byla ty a tak jsem se chtela zeptat, jak jsi dopadla a zda by jsi mi mohla poslat ten svuj vycuc dopadu pri brani anopyrinu apod
Moc dekuji za odpoved
vita_
5. únor 2019
@smoulinka211 ahoj, už mám skoro půlročního syna 🙂, ve zprávě z FN Ol jsem měla napsané, že mám přestat brát anopyrin v 37 tt (nesmíme se brát, když budeš rodit), no rodila jsem v 37 tt takže bych ho ještě brala ... mě tenkrát docentka Dhaifalah řekla, že v mém případě je to nesmysl a že ona by ho na mém místě nebrala,, takže z poloviny jsem dala na ni a z poloviny na info ... posílám poštou.
vita_
5. únor 2019
@smoulinka211 Aha, tak neposílám, jdou jenu jen obrázky ... tak kdyžtak mail 😉
smoulinka211
5. únor 2019
@vita_ tak jestli te muzu poprosit na mail jit1010@seznam.cz dekuji moc, jinak me s timhle strasi taky ve fakultce v OL a slysela jsem, ze to je snad jedina nemocnice v okoli, co tohle "resi"
xantista
5. únor 2019
Dostala jsem anopyrin 100mg po prvním screeningu, brala jsem jeden denně a to kvůli podezření na riziko vzniku preeklampsie ve 36.tt... gynekolog mi řekl, že ublížit nemůže, klidně abych ho brala, ale jakmile bude jediný vedlejší efekt (nevolnosti apod), ať to s klidem vysadím. Tak jsem ho jedla, ale pak jsem nějak zlenivěla a tak od 6.měsíce ho neberu..tlak mám spíš extra nízký, takže preeklampsie se snad konat nebude..ale nic špatného mi nezpůsoboval 🙂
vita_
5. únor 2019
@smoulinka211 No já už do fakultky nevlezu, aspoň ne na genetiku, takže na ně raději ani nevzpomínám ...

@xantista On nezpůsobuje ani nic moc špatného tobě (jen vyšší krvácivost), ale plodu, ale 100 mg ještě nejsou vysoké dávky. O tvém gynekologovi bych já teda silně pochybovala, jojo klidně to berte nic se nestane a vlastně když to brát nebudete tak taky ne: D dobrý přístup
xantista
5. únor 2019
@vita_ no právě šlo o tu dávku, že je nízká, tedy s téměř nulovym rizikem. Předepsali mi to na UZ U Apolináře a s ním jsem to konzultovala. On mi řekl, že si myslí, že je to přehnaná opatrnost a minimání riziko, že jim taková prognoza vyjde, že je spíš trend to takhle dopředu diagnostikovat. Proto byla volba, jestli to užívat, na mně. A shodný názor na to měla jiná gynekoložka u Apolináře na druhém screeningu, že nic nezkazím když to brát budu i když nebudu.. můj gynekolog je naopak superpečlivý naštěstí, ale zároveň rozumný 🙂
sudylichozrout
5. únor 2019
@vita_ to je docela zvlastni. Zapomina se na prostou dedicnost. Dcerka se narodila ve 40+4, mela 46 cm, 2,5 kg a je plne zdrava a ja tez. Placenta, prutoky, vse bylo v pohode, presto je tam 5 tydnu rustoveho zpozdeni. No, je to logicke, ja merim 158 cm, manzel 176 cm. Ja mela dokonce jako novorozenec uplne stejne porodni miry a vahy, jako dcerka. Takze to rustove zpomaleni muze mit uplne obycejne a nezavazne vysvetleni.
Ted jsou dceri dva a pul a kousek a ma 10,5 kg a 86/87 cm. Proste pide jak ja.
vita_
5. únor 2019
@sudylichozrout Ano, správně by měli doktoři odlišovat růstovou restrikci, takže jakoby zpomalení vývoje, v NT screeningu se hodnotí pravděpodobnost restrikce myslím po 34 tt (nevím jistě, papíry se mi hledat nechcou), a konstitučně malý plod, který se vyvíjí správně a jen je prostě z hlediska dědičnosti menší. Doktoři, co ví co dělají, to snad odlišují, u nás to docentka odlišovala, malej se vyvíjel správně, proto jsme byli v klidu, že anopyrin neberu, jen měl abnormálně velkou hlavu, mimo tabulky, a to se hned dívala na mě s chlapem, jestli k tomu má predispozice ...
vita_
5. únor 2019
@xantista Nevím no, pokud si u něčeho nejsem jistý účinnostiía pozitivním vlivem tak neřeknu ber nebo neber, ale radši neber, vždycky je lepší do sebe nervat zbytečnou chemii, ne? Každopádně pozitivní vliv anopyrinu na snížení rizika preeklampsie je 😉 nebo to aspoň píšou jakési studie.
sudylichozrout
5. únor 2019
@vita_ u me to sice moje gyndr. odlisila, respektive vsechny screeningy byly ok, tak neresila, ale v porodnici a po porodu mi zacalo peklo, ktere trvalo trictvrte roku. Porad me nekdo honil na vysetreni jak nadmutou kozu, krome geriatrie jsem byla s dcerou snad uplne vsude. Teprve az antropolozka tomu ucinila pritrz. Jinak bych behala kolecka po spitalech snad jeste ted.
vita_
5. únor 2019
@sudylichozrout Kvůli tomu, že byla malá, ale jinak byla zdravá? Čeho se báli?
sudylichozrout
5. únor 2019
@vita_ presne tak. Bali se uplne vseho a ja misto toho, abych si uzivala krasne chvilky s miminkem, jsem s ni litala porad z jednoho vysetreni na druhe. Nebo spis potrebovali vykazovat pojistovne? Nevim. Nicmene me to stalo mesice stresu, prestoze jsem chovala v naruci uplne zdravou holcicku. Po te antropologii, kde byla moc hodna antropolozka, ktera doktory zpucovala, ze me akorat stresuji, jsem praskla rukou do stolu a uz se na ten kolotoc vykaslala. Ale celou dobu to bylo asi takto: hmmm... Tohle je v poradku, ale mohl by byt tenhle problem. No to si preci nevezmete na svedomi, ze byste podcenila nejaky mozny problem, preci jste dobra matka a chcete pro sve detatko to nejlepsi.. A dalsi kolecko se stejnym vysledkem. A takhle tri ctvrte roku. Pozorovani, odbery... Endokrino, kardio, orl, interna, neurologie... Strasny. Dodnes z toho mam opravdu nocni mury a chodim k psychologovi.

Sem začni psát odpověď...

Odešli