Na utz 6+1 pouze gestačni a žloutkový váček
Ahoj holky, předem se omlouvám, ze zakládám novou diskuzi. Nicméně všechny, které jsem prolezla, nabízejí vysvětlení, ze byla později ovulace. I když cekame neplánovaně třeťátko, původně jsem si rikala “bude-nebude”, tak začínám opět plašit a mám strach, aby bylo vše ok.
Podle poslední MS jsem 5+4. Ve středu jsem byla na první kontrole (tedy dle MS 5+1), bohužel v tehu musim brát léky na ředění krve, tak jsem sla tak brzo a dle Dr. jsem podle utz byla 6+1. Vidět byl pouze gestační a žloutkový váček, bez embryonálního pólu. Doktor to moc dobre nevidí, dal mi týden a pak se uvidí. Přijde mi to celé divné, protože mám pravidelný cyklus 28 dni, ovulku uprostred cyklu a i když ji nemam nijak potvrzenou testy, teplotou, tak si proste myslím, ze za ty roky snažení o druhe dítě ji už na sobe proste poznám.
A muj dotaz - je možné, ze těhotenství je reálně opravdu mladsi, než ukáže ultrazvuk a měření gestacniho váčku?
Měla jste to některá podobně? Vsude jsem prave nacházela opačné zkusenosti, utz ukazoval mladsi tehu, což se da vysvetlit opozdenou ovulaci. Moc dekuji za názory, na kontrolu jdu až ve ctvrtek a asi mi do te doby hrábne🙈
Stručné shrnutí
- Na ultrazvuku v období kolem 6. týdne může být viditelný pouze gestační váček a žloutkový váček, zatímco embryonální pól a srdeční akce se často objeví až v 7. týdnu nebo později.
- Rozdíly mezi datací podle poslední menstruace (MS) a podle ultrazvuku jsou běžné; opožděná ovulace nebo opožděné nidace vysvětlují, proč ultrazvuk může ukázat těhotenství jako "mladší" nebo "starší" než MS.
- Doporučené kroky při časném nálezu bez embrya zahrnují opakovaný ultrazvuk za 7–14 dní, laboratorní vyšetření hladin hCG a zvážení revize jen při potvrzeném zamlklém potratu nebo klesajícím hCG.
Nejčastější otázky
Q: Kdy na ultrazvuku uvidím embryonální pól a srdeční akci?
A: Embryonální pól a srdeční akce se běžně detekují mezi koncem 6. týdne a 8. týdnem; v diskusi byly uváděny případy bez srdeční akce v 6+1 nebo 6+6 a případy, kdy byla srdeční akce vidět až v 7+1.
Q: Co znamená, když ultrazvuk v 6 týdnech ukáže pouze gestační a žloutkový váček?
A: To může být normální raný nález; doporučuje se kontrola za 7–14 dní, opakování ultrazvuku a vyšetření hladiny hCG, protože embryo a srdeční akce se mohou objevit později.
Q: Jak se liší datování podle MS a podle ultrazvuku?
A: Datace podle MS počítá od prvního dne poslední menstruace, zatímco ultrazvuk datuje podle velikosti gestačního váčku nebo CRL; u IVF/ET se datace obvykle řídí datem embryotransferu (ET).
Q: Má smysl jít na ultrazvuk dříve, když žena užívá injekce na ředění krve?
A: Pacientky na antikoagulační léčbě často chodí na kontroly dříve kvůli riziku a potřebě monitoringu, ale antikoagulancia sama o sobě nejsou uváděna jako přímá příčina opožděného zobrazení embrya.
Q: Kdy je indikována revize dělohy?
A: Revize se zvažuje při jasných známkách probíhajícího nebo zamlklého potratu, při opouštění dělohy na ultrazvuku a při klesajících či nepostupujících hodnotách hCG.
Q: Je ultrazvuk nebo MS přesnější pro stanovení stáří těhotenství v raném období?
A: Ultrazvuk je přesnější, pokud lze spolehlivě změřit CRL; při velmi raných nálezech, kdy je vidět jen gestační váček nebo žloutkový váček (např. váček ~12 mm odpovídající 6+1 ve zmíněném případě), se doporučuje počkat na pozdější měření.
Závěry z diskuze
Shoda
- V 6. týdnu může ultrazvuk ukázat pouze gestační váček a žloutkový váček, aniž by bylo vidět embryonální pól nebo srdeční akci.
- Doporučuje se opakovat ultrazvuk za 7–14 dní a sledovat hladiny hCG před rozhodnutím o revizi.
- Kvalita ultrazvuku (zkušenost vyšetřujícího a přístroj) ovlivňuje možnost detekce embrya a srdeční akce.
Sporné názory
- Někteří lékaři tvrdí, že při absenci srdeční akce v 6+6 je indikace k revizi, zatímco jiní lékaři doporučují vyčkat, protože srdeční akce se může objevit i v 7. týdnu nebo později.
- Datování těhotenství podle MS proti datování podle ultrazvuku (nebo ET u IVF) bylo prezentováno jako konkurenční přístup; obě verze mohou být v praxi použity podle kontextu.
Otevřené otázky
- Jaké procento časných těhotenství bez viditelného embrya v 6. týdnu se nakonec vyvíjí normálně?
- Jak přesně ovlivňuje trombofilie nebo imunologické faktory časné ztráty a raný ultrazvukový obraz?
Zmíněné značky a firmy
CAR
Zmíněné produkty a metody
IVF, ET (embryotransfer), hCG, CRL, gestační váček, žloutkový váček, embryonální pól, srdeční akce, revize dělohy, injekce na ředění krve (antikoagulancia), ovutesty
Místa a osoby
CAR
@opicemarova dle tabulek možná,já neměla 6+1 jen velky gestacni Vacek odpovídající 8tt a za 5 dní bylo vše,včetně plodu se srdíčkem ,taky mi to nesedelo,věděla jsem přesně početí,utz není všemocný
@opicemarova myslim ze kazdy den je rozhodujici...dnes srdicko neni a zitra byt muze. Take jsem to tak mela...dulezite je ze je to v deloze a pak se uvidi. Ono zalezi i kdy se uhnizdi. Zkus byt v pohode a nech tomu volny beh.
@vendelinka08 Ja vim.. Proste nezbyva nic jineho než cekat😊 A pak celé těhotenství😂 a pak dále a dále. Holky díky moc za podporu.
@opicemarova taky mi vyhrožovali že to nevypadá dobře a z předešlých těhu jsem veděla že by to mělo vypadat jinak,no nakonec si jen malej dávala na čas a nakonec byl i starší,letos už mu bude 5 let
Já presně vím kdy jsem měla ovu, protože jsme s manželem spolu spali jen jednou (nebyl čas Vánoční shon a práce) 19. Den cyklu. 14. Po styku jsem si udělala test 2 čárky 7. Ledna jsem sla k dr. To jsem mela byt podle ms 6+1 a podle ovu 5+3. Doktor mi rekl ze je to hodne malinky tak 4+4. A ze to musi povyrůst že je to tak 14 dní co jsem otěhotnila. A ať prijdu až za 4 týdny. No tak mu říkám že jsem tři týdny po oplodnějí že jsme jindy spolu nespali 😃. Tak prej že uvidíme za měsíc..... Samozřejmě za asi 4-5 dnů jsem začala špinit. Tak jsem říkala že počkám. Nebylo to nějak moc ale také mám za sebou spontální potrat. 5. Den když jsem špinila zavolala jsem na gyndu a sestřička řikala ať přijdu tak jsem přišla a už jsem najednou byla 6+2 cca (byla tam nějaká jiná dr a moc s tím utz neuměla) a byla vidět i srdeční akce. A ja začala věřit na to že spermije mají životnost i 3 dny (toby tak bycházelo na ty týdny) 😃 😃 a já otěhotnila asi až 21-22. Den cyklu (já která to má jak hodinky) 😃 a už nešpiním vůbec, ale představa že bych šla k dr až za 14 dní a nevěděla nic ta je hrozivá!

@karoczde Já vím. Sama bych takhle brzo nešla. Ale mám poruchu krve a od začátku tehu musim píchat injekce😏 Jinak bych si taky pockala na nějaký 7.-8. tt a byla v klidu.