icon

Prvotrimestrální screening. Těšíte se, až bude za vámi?

avatar
barcachejn
1. říj 2019

Ahoj holky 🙂 nemam zadny dotaz jen se mi pomalu ale jiste blizi prvotrimestralni screen a jsem cim dal tim vice nrvozni je nekdo kdo to ma stejne? 🙂 aby bylo vse v poradku to hlavne 🙂 mam ho 14.10 a dnes jsem 11 +4 ranni nevolnosti se me statecne drzi a unava take 😅 uz at je ten prvni trimestr za mnou,rika si to nekdo take? 😀 vsem co to maji stejne a maji tez strach a obavy preji hodne stesti a same pozitivni vysledky 🍀🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 110 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Prvotrimestrální screening kombinuje krevní test a ultrazvuk, měří šijové projasnění a nosní kůstku a slouží k vyloučení Downova a Edwardsova syndromu.
  • Hematom v těhotenství se v diskuzi uvádí jako častá příčina hnědého špinění; lékaři v příkladech doporučovali klid na lůžku, ale v mnoha případech byl hematom mimo plod a těhotenství proběhlo normálně.
  • Mnohé ženy popisují intenzivní ranní nevolnosti a únavu v prvním trimestru a většina uvádí úlevu ve druhém trimestru, přičemž výjimečně nevolnosti trvaly až do 7. měsíce.


Nejčastější otázky

Q: Co přesně zahrnuje prvotrimestrální screening?
A: Prvotrimestrální screening zahrnuje krevní test a ultrazvuk, ultrazvuk měří šijové projasnění a nosní kůstku, výsledky z krve a ultrazvuku se kombinují a v diskuzi bylo uvedeno, že screening může vyloučit Downův a Edwardsův syndrom.

Q: Kdy a jak se ultrazvuk provádí v rámci screeningu?
A: Ultrazvuk trvá v příkladech z diskuze asi 10–15 minut a může být proveden transvaginálně, pokud přes břicho není plod dobře vidět; na recepci se obvykle nahlásí výška, váha a věk pacientky.

Q: Kdy se má odběr krve provést před screeningem?
A: V jednom příspěvku bylo uvedeno, že krev se brala zhruba 3 týdny před plánovaným screeningem.

Q: Co dělat při špinění nebo při zjištění hematomu?
A: V diskuzi lékaři doporučovali klid na lůžku a sledování; zároveň byly uvedeny zkušenosti, kdy ženy měly krvácení nebo špinění, ale od 12. týdne nastal klid a těhotenství pokračovalo normálně.

Q: Pomůže domácí přístroj Angelsounds k uklidnění?
A: V diskuzi byla zmíněna značka Angelsounds jako pomůcka ke sledování srdeční akce plodu; jedna respondentka napsala, že ho pořídila a našla ho užitečným, ale nekontroluje s ním denně.

Q: Co se děje, když jsou výsledky screeningu mimo normu?
A: V jednom příkladu, kdy byly hodnoty mimo tabulku, následoval kontrolní ultrazvuk a pohovor s genetickou poradnou.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Prvotrimestrální screening zahrnuje krevní test i ultrazvuk.
  • Před ultrazvukem a screeningem je v diskuzi častá nervozita a úzkost.
  • Hematom může způsobit špinění, ale mnoho žen mělo hematom a nakonec normální průběh těhotenství.
  • Mnohé ženy hlásí úlevu od nevolností ve druhém trimestru.


Sporné názory

  • Hematom: někteří lékaři v diskuzi varovali, že proud krve může „strhnout plod“, zatímco jiné zkušenosti uvádějí, že pacientky s hematomem měly normální těhotenství, pokud byl hematom mimo plod.
  • Délka trvání nevolností: část žen uváděla úlevu v druhém trimestru, jiná zkušenost hlásila nevolnosti až do 7. měsíce.
  • Domácí monitorování srdeční akce (Angelsounds): někteří ho doporučují jako uklidňující, jiní si jej nekoupili nebo jej nepovažují za nutný.


Otevřené otázky

  • Do jaké konkrétní velikosti plodu musí být prvotrimestrální screening proveden, aby byly měření spolehlivé?
  • Jak dlouho mohou přetrvávat zvýšené velikosti vaječníků po hyperstimulačním syndromu?
  • Jaký je optimální postup a časování kontrol při opakovaném krvácení v prvním trimestru?


Zmíněné značky a firmy

Angelsounds, Caro

Zmíněné produkty a metody

prvotrimestrální screening, ultrazvuk transvaginálně, krevní test, šijové projasnění, nosní kůstka, Angelsounds, IVF, hyperstimulace (hyperstimulacní syndrom), endometrióza, hematom, klid na lůžku, revize, kontrolní ultrazvuk, genetická poradna, druhý screening ve 2. trimestru

Místa a osoby

žádné

Strana
z4
avatar
kackaa91
1. říj 2019

@barcachejn taky jsem na neschopence, dostala jsem neschopenku hned po odběru vajíček. Dostala jsem totiž hyperstimulacni syndrom... Přesně tak, než porodime máme strach aby bylo vše jak má a až se nám mimca narodí tak to bude zase jiný strach a jiné starosti

avatar
barulina
1. říj 2019

Ahoj. Ja byla vcera a teda nervozni jsem.byla dost. Jinak asi tyden pred se mii udelalo lip. Jako tehotne se citim porad ale aspon uz mi neni.tak spatne. Sice jsem nezvracivala ale ten pocit byl fuj. Drzim pesti

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@barulina paráda tak to už máš za sebou ❤️🙏 já držím palečky ať jsi s mimiskem v pohodě ❤️a krásně roste...

avatar
barulina
1. říj 2019

@kackaa91 dekuji. I vy jiste budete

avatar
kackaa91
1. říj 2019

@barulina děkuji moc ♥️ doufám že ano

avatar
catchulinecka
1. říj 2019

@kackaa91 aha ty jo, takže s endometriozou ještě horší jo? tak to potěš 😀 jinak tys měla hyperstimulák že? mám pocit, že jsem někde četla

avatar
kaora
1. říj 2019

@barcachejn ahoj. Jsem 13+4 a dnes mi dělali prvotrimestrální screening. Všechno v pořádku a miminku se daří. Držím palce a nenervuj se 🙂

avatar
kackaa91
2. říj 2019

@catchulinecka jj endometriozu bohužel mám nic příjemného to není 😏ano hyperstimulak jsem bohužel taky měla, asi jsem si musela všechny komplikace pořádně užít kolem ifv 😁😁naštěstí to že jsem otěhotněla byl pro nás zázrak 🙏 ♥️

avatar
widowblack
2. říj 2019

Já osobně si víc oddechla až včera po utz ve 21tt s tím že není ani žádný roštěp a vada srdce a mozku atd .... ale strach ve mě zůstává pořád aasi bude než to opustí moje tělo 😂 a pak ten strach bude ken větší a větší 😂😂😂 u prvního sem to tak nerešila a to sem měla rizikový od začátku . A ted jak sem starší uvědomuju si všechny možnosti tech vvv , problémů co mohou nastat pri porodu atd ... no ještě chvilku a už mě strach snad přejde 😂

avatar
kackaa91
2. říj 2019

@widowblack asi vím jak sis oddechla, já šla na potvrzení srdíčka a ten oddych byl obrovský 😁🙏 každý ultrazvuk si asi pořádně oddechnu.. Ty jo už jsi pěkně daleko 21tt 🙏hodně štěstí ☺ 🍀 ať se máte s mimcem dobre a prcek roste a roste ♥️♥️♥️

avatar
catchulinecka
2. říj 2019

@kackaa91 ty a prosím tě, máš taky ještě furt nafouklé vaječníky? já měla taky hyperstimulák a na poslední kontrole mi dr ríkal, že jsou fakt ještě velké, i je samozřejmě cítím a je to stále nepříjemné.

avatar
kackaa91
2. říj 2019

@catchulinecka jojo taky je mám ještě takové nafouklé ale ne moc. Ale to je prý normální, jsem se ptala ☺️

avatar
barcachejn
autor
2. říj 2019

@kaora Ahojky 🙂 tak to moc gratuluji 🙂 taky uz se tesim a asi si poradne oddechnu 🙂

avatar
barcachejn
autor
2. říj 2019

@barulina Ahojky,tak to jsem moc rada ze bylo vsechno v poradku a urcite bude i nadale 🙂 me se udelalo poradne lip az dnes,obcas si rikam jestli kdyz je mi dobre jestli to neni spatne,ze to tak najednou vymizi uz me dnes ani prsa neboli no proste pohodicka 🙂 ale clovek se nesmi hlavne stresovat 🙂 tak drzim palecky i nadale.

avatar
barulina
2. říj 2019

@barcachejn nic neni spatne. Me primo muj gyndar rikal ze to druhym trimestrwm nebo nejak okolo jeho zacatlu vse vymizi. A jento pravda. I u 1.dcerky jsem to tak mela. 2.trimeste naprosto bozi

avatar
barcachejn
autor
2. říj 2019

Tak to je dobre 🙂 dekuji za uklidneni pozitri uz koncim 1 trimestr tak uz je asi vazne na case 🙂 tak si to ted konecne muzeme zacit uzivat :D

avatar
kackaa91
3. říj 2019

Zdravím holky ❤️tak krásně rosteme 😍.. Hematom mám pořád ale není v blízkosti miminka ale někde u sliznice. Z toho i to špinění.. Tak můžu být klidnější ❤️ 🙏

avatar
barulina
3. říj 2019

@barcachejn idealni cas. Janto presne tak mela u prvni dcerky. Ikdyz dnes je mi nejak hur. Nejaka unava..

avatar
barcachejn
autor
4. říj 2019

@kackaa91 Ahojky no tak to je parada 🙂)) tak at mimco pekne roste dal a prospiva 🙂 hematom nemusi vubec znamenat nic spatneho a kort kdyz je mimo miminko 🙂) a kdy jdes zase na kontrolu?

avatar
barcachejn
autor
4. říj 2019

@barulina Taky to tak mam vcera jsem cely den propsala a dnes uz zase lezim v posteli :D :D ono to muze byt i tim pocasim to je jedno s druhym 🙂

avatar
kackaa91
4. říj 2019

@barcachejn strašně moc děkuji ❤ na kontrolu jdu příští čtvrtek a to jdu do caru naposledy pak mě předají mému gynekologovi

avatar
barcachejn
autor
4. říj 2019

A kolikaty tyden ze ted jsi? 🙂 tak super zavidim ti tu dnesni kotrolu 😀😀😀 ja uz jsem to 3 tydny zase nevidela a jsem z toho nervozni jestli to tam roste jak ma... Tak dej zase pristi tyden vedet 🙂)) urcite to bude zasse v poradku.

avatar
barulina
4. říj 2019

@barcachejn no me doslo kafe tak asi spus z toho ;D a caro mi .fakt nestaci. Protooze ja jinak prave tohpe depkove ppcasi miluju ;D

avatar
barcachejn
autor
4. říj 2019

@barulina je fakt ze lepsi nez ty vedra co byli :D myslim si ze tohle je idealni pocasi na tehotenstvi :D 🙂)) caro jsem nikdy nepila a vubec nevim jak chutna i kdyz mi ho nekdo doporucoval co vim 🙂 ja ted kafe nepiju vubec protoze se bojim kvuli kofeinu,teda bala jsem se kvuli minulemu potratu 🙂 ale nerikam ze bych si obcas nedala :D

avatar
barulina
4. říj 2019

@barcachejn tak jq jsem po revizi v kvetnu. Ale kavy me nenapadlo se bat. Ja hlavne bez ni trpim. Ja pila 2, 3 denne total naredene mlekem, ted piju jednu. A Caro odpoledne. Me chutna, ale nepomuze mi na tlak. Jj ja dceru rodila v srpnu, takze jsem rada, ze ted me to mine ;)

avatar
barcachejn
autor
4. říj 2019

@barulina Tak to musel byt zahul v srpnu... To bych nechtela ale ono kdyz se to povede tak je asi cloveku jedno kdy rodi 🙂 ja jsem spis byla zblbla z toho jak vsude rikaji ze tehotne nesmi kofein atd... A ze ze zacatku to prispiva potratum tak jsem se bala riskovat 🙂

avatar
barulina
4. říj 2019

@barcachejn aha to ja ani neslysela. Ja se spi bala kvuli srdicku jakoze tepu nebo jak to popsat. Ale jedna moje skoro mlliko no to bych uz fakt nesmela nic. No mujnpoprod byl brutalni talze i v lednu by to byl mazec. Vse uz nam dobre dopadne

avatar
barcachejn
autor
4. říj 2019

@barulina Verim tomu ze ano 🙂 a ty jsi ted v kolikatem tydnu? 🙂 jo tomu rozumim ja mam kardiostimulator takze jsem se bala otehotnet jestli mi to srdce utahne ale na kardiu mi rekli ze to neni problem ze asi jen budu muset rodit cisarem ale to se uvidi v prubehu tehotenstvi jak to srdce bude pracovat. Tak doufam ze dalsi porod budes mit mnohem lepsi 🙂 ja jelikoz chci jen jedno ditko tak asi spontanni porod nezaziju nikdy pokud budu muset na cisare. Na jednu stranu asi o nic neprichazim :D i kdyz mozna ano 🙂

avatar
barulina
4. říj 2019

@barcachejn ja 14 tt dle ultrazvuku. A ty? Aha, tak paknobavy chapu ze jsou vetsi. No podivej ja bych pri porodu dcery dala dusi at me ten cisar udelaji. Mam clanek na pprofilu, klidne si ho precti. Porod 3 dny, z toho 23 hod. Na por.sale. no sepsala jsem si to at nezapomenu, ikdyz na to nejde. Jantaky tvrdila, ze chci jen jedno a koukej, cekam druhehonsrobka a strasne se tesime

avatar
oveckaluky
4. říj 2019

@mamal34 Neřekli ti je hned?

Strana
z4