Těhotná vychovatelka ve družině, je to pro mě bezpečné?

lucieeha
23. bře 2015

Zdravím, jsem v 6.týdnu těhotenství a pracují jako vychovatelka ve školní družině.. Okolo mě hluk, virózy, střevní potíže, chřipky. Může to být pro mě nebezpečné? Mam jít 31.3.na kontrolu, mam počkat nebo raději jít na gyndu dříve? Děkuji za rady 🙂

danfal
23. bře 2015

@amazonka.k dětský kolektiv je promořený nemocemi? To je přece nesmysl.

amazonka.k
24. bře 2015

@danfal Nesmysl, tak jak mi vysvětlíte, že prakticky každý rodič má totožnou zkušenost - dá dítě do školky a každou chvilku přinese domů nějakou nemoc. Kamarádky holčička byla ve školce tedˇ týden a chytla hned rotaviry, měla silné průjmy, zvracela a dostávala infuze. Podobné zkušenosti jsem slyšela od řady přátel, kteří měli do té doby jinak úplně zdravé děti. Prostě to tak je. Speciálně ve školce je ta pravděpodobnost cokoliv chytit obrovská.

deathy
24. bře 2015

Neřekla bych, že je to specialitou jen dětských kolektivů - jakýkoliv větší kolektiv je náchylný na nemoci. A je jedno jestli jsou to děti nebo dospělý. U dětí je to vidět hlavně proto, že jejich imunita není ještě tak zocelená jako ta dospělých.
Dcera občas padne s nějakým tím nachlazením, ale nikdy ze školky nedotáhla nic vážného, nechytila neštovice, nedostala vši... i když to vše se ve školce vyskytovalo. Nemyslím, že by se dalo takhle jednoznačně označit školky jako líheň nemocí.... ano, je jich tam víc, protože ty děti jsou více náchylné a je to pak víc vidět a víc se o tom "mluví". Ale jak říkám, jde o jakýkoliv kolektiv... ne jen ten dětský.

danfal
24. bře 2015

@amazonka.k Učím devět let, za tu dobu jsem od dětí chytila jenom rýmu. Můj syn nikdy nic. Existují přenosné nemoci, které jsou ve školách a školkách rychleji přenosné, ale rozhodně bych netvrdila, že dětský kolektiv je zamořený nemocemi. Osobně jsem měla největší obavu z toho, že dostanu vši 😀 .

amazonka.k
24. bře 2015

@deathy Na to máme asi každá jiný názor 🙂 Myslím si, že vzhledem k tomu jak jsou takhle malé děti ničím nedotčené s doposud neposílenou imunitou, pak velice snadno chytí cokoliv s čím přijdou do kontaktu. Když každý jedinec přinese do kolektivu jednu takovou nemoc, u něj samotného se ani nemusí projevit, stačí když je bacilonosič, stává se takový kolektiv semeništěm nemocí a děti si nemoci hází jako horké jablko. To, že to není případ Vaší holčičky je obrovské štěstí, které Vám samozřejmě přeji, ovšem jak říkám, v mém okolí, každý kdo dal dítě do školky, neřešil od té doby prakticky nic jiného než léčení nemocí přinesených právě z ní. Jedna má známá dokonce musela nechat syna doma, protože byl týden co týden nemocný a už to psychicky nevydržela. Má sestřenice si také vždy od dětí přinese nějakou potvůrku a také dost často nemocná. Samozřejmě jak říkáte, se vzrůstajícím počtem osob v kolektivu se šance nákazy zvyšuje, ovšem to je pro mně jiná kapitola, kolektiv dospělých lidí se dokáže s každou nákazou daleko lépe vypořádat, s některými bakteriemi a viry už se většina z nich setkala, proto tak často ani nevypukávají epidemie. Například už na ZŠ jsem byla nemocná max. jednou, dvakrát do roka a to nás bylo v zavřené třídě třeba třicet. Za mně, atˇ je to jakkoliv, nic nestojí za riskování zdraví dítěte, ani sebemenší pochybnost, já jsem pracovala na stomatologii, kde poletuje aerosol, infekce, rentgenové záření a chemické látky a neváhala jsem ani chviličku...

karlajasmine
24. bře 2015

@lucieeha hele ja treba pracuju v kancelari, kde pracuje dalsich asi 50 lidi, a na neschopence zatim nejsem.. sice rano zvracim a je mi pekne zle, ale zatim to zkousim vydrzet.. pomaha mi se na to tehotenstvi moc neupinat a zit si nejak svuj bezny zivot v ramci moznosti a pokud mi bude fakt zle tak na nemocenskou samozrejme pujdu.. Ale zatim i kvuli penezum proste budu radeji v te praci..
Musis si to rozhodnout sama ale pokud nemas zadny komplikace a praci zvladas tak bych ti poradila spis do te prace chodit.. na nemocenskou muzes jit vzdycky..

deathy
24. bře 2015

@amazonka.k
V podstatě máme stejný názor, já jen ty děti nenazývám kolektivem zamořeným nemocemi. Všude jsou nemoci.. jde jen o to, jestli na ně narazíme nebo ne. A jestli se nás chytnou.
Rozhodně také znám děti, které bohužel s příchodem do školky odpadnou. Bylo to tak vždy a vždy to tak bude. Někdo má tu imunitu lepší, jiný holt nemá takové štěstí. A samozřejmě pochopím, že obtýdenní nemoc rodiče naštve.
Mě také naštve, když kolikrát vidím, v jakém stavu tam cizí dítě přijde, zjevný bacil ve velkém a né že by to to dítě samotné neskolilo... s tím ale nic neudělám. A můžu být jedině ráda, že moje dítě je víceméně držák.
Já třeba takové štěstí neměla. Od mala jsem zápasila s imunitou, takže školka pro mě byla jen nárazová a i na střední jsem věčně marodila. A to jsem nebyla s kolektivem malých dětí 🙂
I v dospělosti jsem dost často chytla cokoli co na mě někdo prsknul. Šel okolo chřipkař? Ok, bylo mi jasné, že za týden ležím také... takže o tom marodění něco vím.
Školka je prostě jen víc na ráně, jinak to nevidím. Víc se to tam smíchá.
A proto samozřejmě i chápu, že má tazatelka strach. V těhotenství neplatí zaběhlé standardy, takže co jsme nechytily do teď, to se na nás může nalepit teď, když jsme "oslabené" těhotenstvím. A v tom případě jak jsem jí už psala - pro lepší pocit, že udělá pro mimi vše, podporuji její zůstání doma.

karlajasmine
24. bře 2015

Jo a holky ja si vzdycky vzpomenu na svoji babicku, ktera jezdila do jinyho mesta delat nocni smeny, kdyz byla tehotna... a muj tatinek se narodil naprosto zdravy... Ja si proste myslim ze rizikove tehotenstvi je od toho, kdyz cloveku je fakt neskutecne zle a neustale zvraci, nebo kdyz krvaci nebo spini, nebo kdyz dela v nejakem rizikovem prostredi s chemikaliema nebo rentenama, ale pokud clovek sedi v kancelari nebo dela neco co se neda povazovat za rizikovou cinnost, tak prece jenom se ty penize pro dite pak fakt hodi a tehotenstvi samo o sobe neni nemoc.. akorat na sebe musime davat trosku vetsi pozor, to jo 🙂

irisie
24. bře 2015

Detsky kolektiv je promoreny nemocemi a rikejte si co chcete! Kdyz dospely na sobe neco citi, tak do sebe supsne nejakou medicinu, protoze nechce jit na nemocenskou, tak to podchyti vcas. ve skolce nam bezne deti rikaji ze je boli v krcku...zeptame se co jim na to rekli ci dali rodice a ze nic! Dite boule na krku a zrudly krk! Kdyz jim volame at si prijedou ze maji nemocne dite tak jsou strasne prekvapeni! Zazila jsem i tak silne ataky viroz ze jsem za den volala sesti rodicum a to opravdu nebylo rano nikomu nic! Deti maji slabou imunitu, rodice se snazi jejich nemoci ututlat, protoze nemaji hlidani. Neni nic noveho ze zjistime ze nam dite do skolky chodilo s antibiotiky! A prave z teto nezodpovednosti rodicu vznika kolotoc leceni a nemoci! Kdo z vas kdo ma dite ve skolce nenadaval ze uz z ni zase neco "pritahlo"???

karlajasmine
24. bře 2015

@irisie Na druhou stranu je ale dobre, ze deti tyto nemoci prodelaji prave v detstvi tim, ze s nimi prijdou do kontaktu... napriklad kdyz dospela zenska dostane poprve nestovice, muze z toho mit pekny komplikace (moje teta z toho potratila).. ale kdyz dostane dite nestovice, tak to proste prodela...
Tim, ze dite prijde do kontaktu s nekolika chripkami, se mu prave potom zvysi imunita, protoze telo proti tem nemocem muselo bojovat. A proto jsme my dospeli mene casto nemocni, nez deti, protoze tyhle nemoci uz mame za sebou a mame imunitu... kdezto kdyby nas rodice pri kazdem zakaslani zavirali doma, tak bysme moc velkou imunitu nemeli a pak bysme tyhle nemoci chytli v dospelosti...
Takze tehotna ucitelka, ktera prave s temito nemocemi prichazi do kontaktu denne, ma proti nemocem uz za ty leta vybudovanou tu imunitu a v tehotenstvi ji ty nemoci neohrozi o nic vic, nez normalne..
Mam kamaradku ucitelku a nikdy neni nemocna.

irisie
24. bře 2015

Moje kolegyne dostala druhe nestovice opet ve skolce a to ve ctyriceti! Skoncila ma jipce v nemocnici! Prej kdyz je mas jednou, tak uz je nemuzes dostat! Haha... ja taky delam ve skolce, nemocna opravdu bezne nebyvam, vzdy hned vsechno podchytim kdyz uz nahodou. Ale i kdyz nebyvam nemocna tak jsem musela na potrat v 15tt. Takze ja budu radsi doma a v klidu, nez se nervovat kdo tam co dotahne! A co me plne presvedcilo byla slova pani doktorky, ze s potratovosti jsou na tom nejhur zdr.sestry a hned pak ucitelky ms!

deathy
24. bře 2015

No, rodičovská nezodpovědnost co se týče posílání marodných dětí do školky, to už je zase věc druhá a na té to možná stojí nejvíc.
Já jak vidím, že holka není ve své kůži, tak jsem s ní radši vždy zůstala doma, samozřejmě v práci se jim to do krámu nehodilo, mě to samé... ale je to zdraví mýho dítěte a přes to vlak nejede. Takže jsem minulý rok byla třeba necelý měsíc s holkou doma, jen aby se z toho pořádně vylízala a byla opravdu zdravá. Když to šlo, nechala jsem jí doléčit u babičky a hotovo.
Ale to už odbíhám od tématu, jen kdyby to tak dělal každý rodič, možná by ta "líheň" jak se tu tvrdí, nebyla tak prolezlá...

lucieeha
autor
24. bře 2015

Spousta rodičů je nezodpovědných..je mi líto rodičů, kteří své dítě vždy poctivě doleci a za týden zas je nemocné, protože škola nebo školka je plná těch unudlanych a v uvozovkách zdravých dětí..ale to jsem odbehla..poradím se s gynekolozkou co by mi poradila 🙂

bitsey
27. bře 2015

Já jsem na neschopence od začátku února, kdy jsem to zjistila. Pracuju jako učitelka v MŠ a zrovna v tu dobu u nás byly šílené chřipky, střevní virózy, padla 3/4 školky. Takže jsem zůstala doma, ale po měsíci jsem zjistila, že to doma fakt nedám, takže čekám na první screening a pokud bude vše OK, vracím se zpátky. První trimestr už budu mít za sebou, chřipky už taky odezněly, takže už se nemůžu dočkat 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru