Vysoká hodnota FBhCG při prvotrimestrálním screeningu

majoma3
20. říj 2018

Ahoj všem . Včera jsme byli na screeningu. Utz vyšel výborně, ale v krvi byla vyšší hodnota FBhCG a to 3,11 MoM, celkově vyšel screening negativní s rizikem Downova syndromu 1:1300. Dále jsme šli na genetiku, kam jsem byla rovnou objednaná kvůli rentgenu, který jsem schytala v práci v 7tt. Tam nás doktorka dost vyděsila rizikem Downova sy, doporučila vyšetření Prenascan za 12 500 kč..
Ráda bych znala vaše případné zkušenosti se zvýšenými hodnotami tohoto parametru.
Druhá hodnota v krvi- PAPP-A byla v normě, NT 1,5 mm, nosní kůstka přítomna, srdíčko v pořádku.
Moc děkuji, mám strach...

mutsynka
20. říj 2018

@majoma3 pokud ti vyšel dobře ultrazvuk (šíjové projasnění bylo v pořádku,....atd.) tak buď v klidu. Já loni s malým lítala taky kvůli riziku downa. Měla jsem to samý a my měli ještě větší riziko (já měla hodnotu dokonce kolem 5 MoM). Ta krev hrozně zkresluje. Máme známou, která dělá gynekoložku celý život (je jí přes 70 let) a říkala, že tak krev je zrádná. Stačí být např. nachlazená, atd. a už to hází jiný hodnoty než má. Hlavní je ten ultrazvuk. Mě zas zapomněli nabrat krev a nabírali mi jí dýl, až v den velkého ultrazvuku a to už bylo špatně. Do toho ještě můj drobet vyšší věk (po 30 roku už je prostě ženská ,,stará").Loni nás bylo s holkama co jsme rodili ve stejným termínu hodně,kterým vyšel ultrazvuk, ale kvůli krvi nám to hodilo riziko downa. A všechny máme zdravé miminko. Akorát jedna dala miminko pryč, ale u ní bylo už vidět i na utz, že to je špatný.
Co ti můžu doporučit, tak si nech udělat ten cfDNA test. Je to úplně to samé, jako ten Prenascan a je to zdarma. Posílá se to do Gennetu. Má to teda asi jen o 2% nižší přesnost (nebo jak to bylo) oproti tomu Prenascanu, ale to už je zanedbatelný podle mě. Já si nechala udělat ten cfDNA test s tím, že kdyby to bylo špatný, tak bych šla do toho odběru plodové vody (mě teda nabídli sami, jestli chci tenhle cfDNA zdarma, Prenascan za těch 12 500 kč nebo plodovou vodu.) Na výsledky jsem teda čekala nekonečně dlouhý skoro 4 týdny (některé holky měli výsledky o trochu dřív). A máme úplně zdravého už 14 měsíčního chlapečka. Ale píšeš, že ultrazvuk je dobrý, tak se neboj 😉

majoma3
autor
20. říj 2018

@mutsynka Moc ti děkuji za odpověď a uklidnění. Byli jsme právě v Gennetu, doktorka na genetice nám žádný jiný test nenabídla , jen hrazený Prenascan ...přistoupila jsem na něj, hodně mě vystrašila, tak jsem si nechala rovnou nabrat krev. Pokud byla tedy ještě možnost jiného testu, který se nehradí, dost mě štve, že mi ho nenabídla. Celkově to teď zpětně vnímám jako způsob jak dostat z lidí dost neeticky peníze- vystrašit a vzápětí nabídnout možnost uklidnění v hodnotě 12500kč...nabídla mi jen odběr plodové vody..ale prý by se dělal až v 17 tt...teď jsem 13tt, to bych nevydržela...tak ještě 9 dní a budu moudřejší...každopádně jsme lehčí o 12 500 kč...

mutsynka
20. říj 2018

@majoma3 mě to po pravdě taky přijde jako tahání peněz ze zoufalých lidí. Tak to teda nechápu, že zrovna tam to nenabídli. No jo no. Peníze vem čert, hlavně aby bylo vše v pořádku 😉

majoma3
autor
20. říj 2018

@mutsynka Možná na to mají nárok jenom ženy s pozitivním screeningem, mně celkově vyšel negativní...

mutsynka
20. říj 2018

@majoma3 nevim no. Ale je to možný.

majoma3
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
majoma3
autor
20. říj 2018

@mutsynka Každopádně jsem teď dohledala výsledky, které jsme měla na screeningu před 8 lety , tam zase vyšel nízký ten PAPP-A , riziko Downa bylo také 1/ 1300...nikdo mě nikam nehnal, nestrašil...absolvovala jsem normálně tripple testy a velký utz v 20 tt a vše bylo v pořádku...mám zdravou holčičku

priefi
20. říj 2018

@majoma3 ahojky, v prvni rade bych doporucila navstivit jineho genetika a prokonzuktovat to s nim znovu. Je mi divne, ze pri riziku, co uvadis, doporucila tyto testy. Mam obavy, ze tentokrat jde jen o byznys.

Byli jsme v podobne situaci s horsim vysledkem. Krev nam vysla 1:520 (papp 0,8 iu/L. 0,64 MoM; fbhcg 128,2 iu/L; 2,23 MoM), ultrazvuk ukazkovy, sijove projasneni 1,1, kustka pritomna,.utz nam zmensil riziko na 1:706, takze seda zona. Byli jsme z toho duvodu poslani na genetiku. Pani doktorka na genetice rekla, ze mame sice sedou zonu diky krvi, ale ze vysledek s ohledem na utz. je hezky, ze to neni takova katastrofa. Co se tyce dalsiho vysetreni, tak u plodovky rekla, ze tu nedoporucuje, ze to je pri nasem vysledku prilis vysoke riziko (1% tehotenstvi, tj.1ze 100, po odberu plodovky skonci po zakroku potratem, nebo muze dojit k poskozeni plodu), pak mluvila o krevnich testech, ale rekla nam, ze s ohledem na nase riziko (1:706) a s ohledem na krasny utz.jsou to vyhozene penize oknem. Kdyz zhodnotika krev a utz., rekla, ze na zaklade utz se urcite o ds nejedna, ze spis muze byt problem ve skryte vade organu, kterou by mel odhalit utz ve 20tt, pokud nejaka je. Ale ze vadu organu neodhali ani plodovka ani krevni testy, jedine ten utz. Dale doporucila v 16tt triple testy v integraci s 1.screeningem a podrobnejsi velky utz.ve 20tt zamereny na vvv a na vady srdce (vady srdce se totiz automaticky pri velkem utz.neprovadeji, je to spis o ochote a kvalifikace dr., ktery provadi utz). Triple testy nas mely vyhodit z sede zony, pokud by byly pod 500, geneticka by nam naordinonovala krevni testy za tech 12500 s tim, ze by nam to uz proplatila ZP, avsak integrovane triple testy nas nastesti vyhodily mimo sedou zonu do rizika 1:4000. Velky utz dopadl naprosto skvele, vse naprosto v poradku. Takze se ukoncilo kolecko genetika a jina vysetreni.

Jen takovy mensi dotaz, nebrala jsi na zacatku tehu, nebo jeste pred tim, progesteron formou napr. Ustrogestan nebo Gynprodil? Pokud ano, mas odpoved na to, proc mas vyssi fbhcg.

vendelinka08
20. říj 2018

@majoma3 pri takove hodnote se divim ze ti nabidla rovnou ten drahy test..tady mi to opravdu zavani tezkym byznysem. Kdybych mela riziko 1:1300 tak ten test z krve nepodstupuji..pockam si na tripple testy. Rekla bych ze vyuzila vasi situace a vystrasenosti. Ja sla naplodovku...ale mela jsem riziko 1:245...ale ja si to tedy v klidu promyslela...precetla si o tom diskuse... mrzi me ze tak zneuzivaji strachu nastavajicich maminek. Jinak urcite by vam to nabidla...to neplaceni..kdybyste byla opravdu rizikova. Me plodovku dali na pojistovnu kvuli riziku a veku.

majoma3
autor
20. říj 2018

@priefi díky za odpověď, nic jsem nebrala před ani po otěhotnění...

majoma3
autor
20. říj 2018

@vendelinka08 Bohužel si také myslím, že jsme se nechali nachytat. Krev jsem si nechala nabrat hned, hned jsme zaplatili...Ale co už, hlavně aby výsledky byly opravdu ok, pak už všechno hodíme za hlavu...

priefi
20. říj 2018

@majoma3 v tom pripade drzim pesti, at vse dopadne dobre. Mimochodem mezi jinymi by melo byt ve vysledku i pohlavi miminka, tak se na to zeptej. Urcite to dopadne dobre, neboj 😊 dej pak vedet. Vysledky budou tusim do tydne, ze?

vendelinka08
20. říj 2018

@majoma3 ted uz je to jedno a doufam..ze bude vse v poradku a mimco bude zdrave..ale verim ze ano. Me downa z plodovky vyloucili...a to jsem mela vysledky jako ty a riziko opravdu vetsi...takze bych verila tomu ze i vase mimco je v poradku. Je to opravdu stresujici..ja na to byla predem pripravena...protoze mam 38 a muj dojtor mi rovnou rekl ze kvuli veku mi krev vyjde urcite spatne. Ale utz byl naprosto v poradku. Byla jsem na to pripravena a pak jsem jeste mela cas si promyslet jestli jit na amc nebo ten Prenascan. Ale ja uz krvi moc neverim. Tak drzim palce

nikolspace
20. říj 2018

Buď v klidu na 1.scr jsem měla riziko downa 1:1300, takže stejně jako ty a po triplu jsem měla už 1:5400. Dělali mi taky raději ještě další testy z krve, ale hradila to pojišťovna a malá by měla být v pořádku 😊 jak říkají holky, stačí nějaká viróza nebo klidně i stres a hodnoty jsou hned jiný

majoma3
autor
21. říj 2018

@vendelinka08 Moc děkuju. Mně je 34 , takže to riziko asi zhoršil i můj věk...

majoma3
autor
21. říj 2018

@nikolspace Nemocná jsem nebyla, ale stresu mám v práci dost. Moc díky za odpověď...

majoma3
autor
27. říj 2018

Vše dopadlo dobře, čekáme zdravou holčičku...

priefi
27. říj 2018

@majoma3 to je dobre! Gratuluji 😊

mutsynka
27. říj 2018

@majoma3 supeeer. Já říkala, že to bude v cajku 😉😊

bekak
11. čer 2020

Ahoj. Obnovuji vlákno.
Včera jsem byla na screeningu.
Vysel negativni
Down:1:12 347
Trizomie 18 a 13: 1:20 000
Ultrazvuk čistý.
Ale volný beta hcg: 3,954 MoM
Doktorka mi doporučila integrovaný test, čili příští týden (15.tt) odběr krve a poté porovnání s ultrazvukem.
Co si o tom myslíte?
Na výsledek se čeká několik týdnů a celkově mě to stresuje...

priefi
12. čer 2020

@bekak integrovaný test jsou tripl testy, které kombinují s výsledky z utz z prvního screeningu. Někde jsem četla, že přesnost je hodně vysoká 😉 nás to vystřelilo z rizika pryč. Prostě chvíli počkáš na výsledek. Myslím, že to bude v pohodě. Krev někdy vyjde nic moc z různých důvodu, jako třeba brání hormonů v raném těhu. Držím pěsti

priefi
12. čer 2020

@bekak doporučuji přečíst můj příspěvek výše

mari2
12. čer 2020

@priefi a je to přesné i pro starší ženy? Vím, že triple dřív vycházel těm starším vždy špatně právě kvůli věku

priefi
12. čer 2020

@mari2 triply samy o sobě nejsou spolehlivé, ale integrované ano. Nevím, zda ta čísla napíšu dobře, zda si to dobře pamatuji, ale mám pocit, že samotné triply mají spolehlivost jen 60%, kdežto integrované 95%. Toto info si ale raději ověř na Google 😉

A brala jsi v raném těhu nějaké hormony, tablety, anebo špinila jsi?

mari2
12. čer 2020

@priefi ne, a triply mě teprv čekají... Něco si o tom zkusím najít. Díky

priefi
12. čer 2020

@mari2 pokud utz dopadnul dobře, nemáš se čeho bát. Jaké mělo mimčo šíjové projasnění? Nostní kůstka byla?

mari2
12. čer 2020

@priefi jj, všechno ostatní je pořádku, snižuje mi to jen ten věk. Podle doktora výsledky právě vzhledem k věku jsou výborné...

priefi
12. čer 2020

@mari2 já měla horší výsledky, viz výše, a mám tady skoro 18m zdravého raráška

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru